offline
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 6284
|
Postoje brojne kontroverze i dileme, da li je bilo bolje da smo prihvatili Sporazum iz Rambujea i time spasili mnoge živote i sačuvali KiM u sastavu Srbije i SR Jugoslavije. Sa današnje tačke gledišta, deluje da je sve bolje od onoga što imamo odnosno nemamo, ali potrebno je ipak malo detaljnije analizirati i pročitati predlog Sporazuma da bi se o njemu donela kakva-takva realna ocena.
Teško je izvršiti podelu na "dobre" i "loše" strane predloga Sporazuma, jer su sve bile loše u odnosu na stanje koje je bilo na terenu, a to je da je Kosovo i Metohija neodvojivi deo Srbije i SRJ. Ipak, ja ću pokušati izvršiti podelu na "dobre" i "loše" strane, u svetlu toga da nam je direktno prećeno bombardovanjem ako sporazum ne prihvatimo.
Dakle, u svetlu te realne ali i neshvatljive pretnje, ovo bi mogle biti "dobre" strane Sporazuma:
- Kosovo ostaje deo Srbije i SRJ kao njena autonomna samoupravna jedinica, sa ravnopravnim građanima svih nacionalnosti i verskih ubeđenja
- Sa Kosova se jedinice VJ povlače sukcesivno, do konačnog povlačenja svih jedinica VJ u roku od 180 dana (6 meseci) osim jedinica koje ostaju
- Na Kosovu ostaju pripadnici graničnog bataljona u snazi od 1500 pripadnika i još 1000 pripadnika logistike i pozadine, dakle 2500 pripadnika VJ, sa naoružanjem kalibra do 82 mm i bez oklopnih vozila, sa radijusom kretanja u pojasu od 5 km od državne granice sa Albanijom i Makedonijom i sa matičnim bazama u Đakovici, Prizrenu i Uroševcu.
- Sa Kosova se odmah povlače jedinice specijalne policije, PJP i JSO, dok se redovna policija MUP-a ima povući sukcesivno i to tako da im broj nakon 120 dana bude 2500 pripadnika, a da potpuno povlačenje bude obavljeno za 180 dana (6 meseci) uz mogućnost produženja za još 6 meseci po odluci KFORA, ako zamena MUP-a lokalnom Kosovskom policijom bude kasnila. KFOR može, naknadno produžiti jednom broju pripadnika MUP-a Srbije boravak na Kosovu za još maksimalno 12 meseci do potpune zamene sa lokalnom Kosovskom policijom koja će se formirati.
- Na Kosovu će ostati 75 pripadnika granične policije Republike Srbije i to najkasnije 14 dana od dana potpisivanja sporazuma. Ostatak do potrebnog broja, biće popunjen od kandidata sa Kosova tako da reprezentuju populaciju Kosova.
- Na Kosovu će ostati 50 pripadnika Savezne uprava Carina SRJ i to najkasnije 14 dana od dana potpisivanja sporazuma. Ostatak do potrebno broja, biće popunjen od kandidata sa Kosova tako da reprezentuju populaciju Kosova, a njihovu obuku i isplatu zarada vršiće organi SRJ.
- Što se tiče sudske vlasti, ona će preći na sudske institucije Kosova, sa izuzetkom lica uhapšenih od strane Granične policije Srbije ili Savezne uprave Carina SRJ, koji će biti pod jurisdikcijom sudova SRJ. Ipak, postoji mogućnost ako ne postoji odgovarajuća Savezna sudska instanca da vodi proces, da se jurisdikcija prebaci na Kosovske sudove
- Poreska politika je gotovo u celosti pod okriljem Kosovskih organa, ali će Savezna uprava Carina naplaćivati sve carinske dažbine i jedan "objektivan" i "razuman" deo prihoda uplaćivati u budžet Kosova.
- Republika Srbija će moći naplaćivati poreze samo za usluge koje republički organi budu pružali na Kosovu na osnovu poziva "nacionalnih zajednica" ili institucija na Kosovu, kao npr. programi socijalne i humanitarne prirode, pomoći oko izrade nastavnih planova i programa, brige za penzionere, ratne veterane i invalide i slično...
- Kosovska skupština brojaće 80 poslanika direktno biranih i još 40 za narode i nac. manjine. Srbi sa preko 5% i Albanci bi jednako delili 30 poslaničkih mesta. To znači da bi Srbi imali garantovanih 15 mesta i ako bi još neko mesto dobili u direktnim izborima za 80 poslanika. Preostalih 10 mesta će se rasporediti za ostale nacionalne manjine koje čine od 0,5 do 5% populacije Kosova.
- Garantuju se sva ljudska, građanska, manjinska i druga prava stanovnicima Kosova, uvodi institucija Ombudsmana i mogućnost pokretanja pitanja povrede "vitalnog" nacionalnog interesa određene nacionalne zajednice pred Ustavnim sudom Kosova.
- Ustavni sud Kosova sastojaće se od 9 sudija, od kojih će 5 u prvom periodu birati Predsednik Evropskog suda za ljudska prava. Vrhovni sud Kosova sastojaće se od 9 sudija, a svaka nacionalna zajednica ima pravo barem na 1 sudiju, u skladu sa svojim učešćem u populaciji Kosova.
- Savezna Republika Jugoslavija i Republika Srbija, imaće pravo da raspisuju svoje izbore na teritoriji Kosova, a građani Kosova će biti "adekvatno" zastupljeni u parlamentima SRJ i Srbije.
Evo..recimo da bi ovo bile neke "dobre" strane, ali i sami vidite koliko su i one "teške" za svaku državu da ih potpiše i prihvati, čak i pod realnom i otvorenom pretnjom bombardovanjem. Mislim da od Austrougarskog ultimatuma, nismo imali slučaj da budemo dovedeni pred čin da nešto potpišemo ili ćemo biti bombardovani. Uostalom, šta kaže i domaće i međunarodno pravo kada su u pitanju sporazumi koji se potpisuju pod direktnom pretnjom sile ili dok se sila primenjuje? Da li postoji pravni osnov da se ospori čak i Rezolucija 1244 koja je doneta uz uslov da moramo potpisati vojno-tehnički sporazum i dozvoliti raspoređivanje stranih trupa na našoj teritoriji protivno našem Ustavu?
Elem...a sada idemo na "loše" strane....
- Na Kosovu se raspoređuje 26000 vojnika NATO snaga. Moguće je raspoređivanje vojnika i iz drugih zemalja koje nisu članice NATO, ali da se stave pod njihovu komandu.
- NATO trupe se raspoređuje na osnovu Glave VII
- Iako se Kosovo definiše kao "demokratska samouprava", Srbija kao država ne postoji na Kosovu, ona se u dokumentu određuje kao "savezna teritorija" izvan Kosova. Kosovo formalno jeste u Srbiji, ali Srbija nije na Kosovu.
- "Demokratsku samoupravu" građani Kosova ostvaruju preko nezavisnih izvršnih, sudskih i zakonodavnih institucija i organa, u skladu sa "Ustavom" Kosova i Sporazumom koji ima svojstvo najvišeg pravnog akta i direktno se primenjuje.
- Kosovo će imati i svog predsednika koga će birati parlament Kosova
- Sporazum predviđa osnovno načelo za "deobni bilans" svojine i svojinskih prava između Srbije i Kosova i kaže kako su "strane" saglasne da preraspodele i sredstva u skladu sa raspodelom ovlašćenja i odgovornosti utvrđenih Sporazumom, što faktički znači kidanje pravne veze Srbije sa Kosovom i svojevrsno "gašenje" svih njenih institucija na Kosovu.
- Konačno rešenje za Kosovo, biće pronađeno na Međunarodnoj konferenciji, koja će nakon 3 godine, utvrditi mehanizam za konačno rešenje, a u obzir će se uzeti volja naroda, mišljenja relevantnih organa vlasti i autoriteta, napore i spremnost "Strana" u sprovođenju Sporazuma, Završni Akt iz Helsinkija, procena i ocena sprovođenja ovog Sporazuma i predlozi "Strana" za konačno rešenje.
I sada dolazimo do Aneksa B, tog poražavajućeg Aneksa, koji faktički znači pristanak na "meku" okupaciju čitave Savezne Republike Jugoslavije....
Evo nekih isečaka:
- Osoblje NATO će uživati zajedno sa svojim vozilima, plovilima, vazduhoplovima i opremom slobodan i neometan prolaz i nesmetan pristup širom SRJ, uključujući i odgovarajući vazdušni prostor i teritorijalne vode. Ovo će uključiti, ali se neće ograničiti samo na to, pravo na logorovanje, manevrisanje, smeštanje i korišćenje svih oblasti ili objekata koji su potrebni radi podrške obuke i operacija.
- NATO će biti izuzet od plaćanja dažbina, poreza i carina.
- NATO-u se neće naplaćivati nikakvi troškovi za vazdušnu navigaciju, sletanje ili poletanje vazduhoplova. Isto tko neće se naplaćivati nikakvi troškovi, porezi ili nameti za brodove, a vozila, plovila i vazduhoplovi neće podlegati zahtevima za licence ili registraciju, niti za komercijalno osiguranje.
- NATO-u će biti dato pravi korišćenja aerodroma, puteva, železnica i luka bez naplate troškova.
- Pokretna imovina koja se uveze, stekne ili izveze iz SRJ biće izuzeta od plaćanja svih dažbina.
- NATO-u će biti dozvoljeno da koristi internet poštanske usluge i na jednostavan zahtev će mu biti pružene sve telekomunikacione usluge uključujući i emitovanje koje je potrebno za operaciju po odluci NATO. Ovo uključuje i besplatno korišćenje celokupnog elektromagnetskog spektra bez nadoknade.
- Obavezuje se SRJ da bez nadoknade obezbedi objekte koj NATO-u mogu biti potrebni za pripremu i vršenje operacija, kao i pribavljanje, po nižoj ceni potrebnih usluga, električne energije, vode, gasa i rugih resursa.
- NATO osoblje će uživati imunitet od tužbi bilo koje vrste koje se mogu javiti kao rezultat aktivnosti u vršenju operacije.
- Sporazumom se NATO-u dozvoljava da direktno sklapa ugovore za nabavku roba i usluga koji neće podlegati plaćanju dažbina, poreza ili drugih troškova.
- U vršenju odredbi ovog poglavlja, NATO ima ovlašćenje da pritvara lica i da ih što pre preda odgovarajućim organima.
Ovo ide i dalje i najbolje je da to sami pročitate u dokumentu koji postavljam na dnu posta....
Dokument ima 86 stranica i ja sam se potrudio da izvučem najvažnije stavke, ali toga ima previše....
Dakle, ovo je zaista skandalozno i potpuno neprihvatljivo.
Uzimajući sve u obzir i naravno veliki žal za svim izgubljenim životima tokom varvarskog bombardovanja naše zemlje, mislim da nismo imali izbora osim da ovaj predlog sporazuma iz Rambujea odbijemo....
Ono za čim možda možemo žaliti i što može biti takođe predmet "Kontroverzi" jeste, da li bi nam bilo ponuđeno nešto povoljniji dokument, da smo odmah u martu/aprilu 1998. godine, prihvatili razgovore sa EU/SAD/Rusijom oko situacije na Kosovu i Metohiji, umesto što smo se inatili i čak i raspisali referendum o "nemešanju stranaca u naša unutrašnja pitanja".
Ovo ostaje kao "Kontroverza" jer to sada ne možemo znati....Svakako se može smatrati da smo tvrdoglavim odbijanjem bilo kakvih ozbiljnih razgovora sve do oktobra 1998. kada nam je prvi put zaprećeno bombardovanjem, izazvali bes kod zapadnih sila. Ipak, da podvučem još jednom, ništa nam ne garantuje da bi nam i tada bio ponuđen bolji sporazum, ali mišljenja sam da je bolje 100 godina pregovarati nego 1 dan ratovati. Ali naši tadašnji lideri su valjda bili "previše ponosni" da razgovaraju sa "tamo nekim amerikancima i evropljanima". Ne znam šta smo imali da izgubimo. Pokazali bi veću kooperativnost, a ako bi se sve propalo, svakako bi nas čekala slična sudbina ali se ne bi danas pitali " a šta bi bilo da smo....."
Prilog 1: Predlog sporazuma iz Rambujea
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|