|
Poslao: 08 Apr 2026 18:28
|
offline
- Jester

- Legendarni građanin
- Pridružio: 28 Feb 2008
- Poruke: 6929
- Gde živiš: Srbija
|
Ima razlike u transmisiji između M-84 i M-84A (AB)
Razlike su prvenstveno u prenosnim odnosima
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 09 Apr 2026 10:16
|
offline
- Pridružio: 11 Jun 2012
- Poruke: 271
|
drinskaregata ::Imajuci u vidu da su tenkovi za Kuvajt imali jaci motor V46-6TK od 1000ks - da li je menjac bio identican i na jugoslovenskim i na kuvajtskim tenkovima?
Ima li negde da se pronadje kakva slika, opis prenosa na M-84/M-84A?
Multiplikator je zupčasti prenosnik koji povećava brzinu prema menjačima (prenosni odnos 0,706 ). Služi za prenos obrtnog momenta sa motora na levi i desni menjač. Na multiplikatoru se nalaze izvodi: za pogon kompresora, starter-generatora, menjače i pogon ventilatora.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Apr 2026 15:40
|
offline
- Pridružio: 23 Feb 2025
- Poruke: 292
|
Pucanje iz M84 iz M-84 AS1/2.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Apr 2026 16:49
|
offline
- lord sir giga

- Elitni građanin
- Pridružio: 01 Dec 2009
- Poruke: 2457
- Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......
|
Sta reci ocekujes pucanje iz topa, a isti sa navlakom, a oni mitraljiraju joj neverovatno
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Apr 2026 17:16
|
offline
- boksi

- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Jun 2008
- Poruke: 8012
|
Napisano: 09 Apr 2026 17:15
Dopuna: 09 Apr 2026 17:16
lord sir giga ::Sta reci ocekujes pucanje iz topa, a isti sa navlakom, a oni mitraljiraju joj neverovatno
to u Orescu ne moze
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Apr 2026 19:10
|
offline
- Jester

- Legendarni građanin
- Pridružio: 28 Feb 2008
- Poruke: 6929
- Gde živiš: Srbija
|
- 13Ovo se svidja korisnicima: ILGromovnik, bojank, Neutral-M, pein, gajasvi, novator, voja64, Kototamopeva, Medojed, nemkea71, Bane san, amaterSRB, MaRtInsrbija1993
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Koliko je meni poznato, u Srbiji još uvek ne postoji poligon gde bi se obavilo gađanje topom, u pokretnu metu, tenkom u pokretu.
Pošto se umetnute cevi (obično 20mm) za tenkovski top 125mm nisu pokazale adekvatnim i pouzdanim, onda se ide na rešenje sa pomenutim gađanjem na ATS, spregnutim mitraljezom 7,62mm.
Na takvom poligonu je dozvoljeno gađanje do kalibra 30mm.
Bitno je da se stekne veština borbene upotrebe SUV, a na ovakvom poligonu se to može dugo ubežbavati i dosta jeftino. Borbeno uvežbavanje vozača je takođe bitno.
Međutim, krajnje je vreme da se na Pasuljanskim livadama napravi poligon sa pokretnim metama, gde bi se gađalo topom, tenkom u pokretu. To je kruna obuke i daljeg uvežbavanja (kondiciranja) tenkovske posade.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Apr 2026 21:41
|
offline
- novator

- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Dec 2011
- Poruke: 2627
- Gde živiš: Novi Travnik - ex Pucarevo
|
Može li info gdje se to radilo u exyu (bojevo gađanje sa tenkovima).
Krivolak, Manjača, Slunj?
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 09 Apr 2026 21:50
|
offline
- voja64

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 26254
|
Na Pasuljanskim Livadama su postojala dva vatrena položaja sa pokretnim metama ALI se iste nisu mogle gađati iz tenkovskog topa T55/72 i sa M84.
Pokretne mete levo od vrtača u Antravelju su gađane sa topom T34 i to sam lično gledao a daljina je ispod 1000m.
Iste su gađane samo pancirnom da slučajni rikošet ne preskoči brdo i ubaci u susedno selo.
Vatrena linija desno od Antravelja i puta prema troglan barama je korištena za prašenje sa PAT M55 20/3 i oba za PAM 12,7.
|
|
|
|
|
|