S-25 Berkut / SA-1 Guild; S-50; S-100; V-400 Dalj

45

S-25 Berkut / SA-1 Guild; S-50; S-100; V-400 Dalj

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4496

Bezbenost na radu pre svega da bude nuklearni



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

raketaš ::čitam po peti put onaj link što ga okačio gargantua autopilot .. i gledaj sad raketa obara nos sa 12 stupnjeva u sekundi , prvih 0,5 sekundi leti vertikalno , a onda ona krilca u mlazu puni otklon sve do četvrte sekunde , nakon toga su u neutralu zablokirana da ne smetaju aerodinamičkim krilcima , ta krilca u mlazu se odbacuju nakon 18 sekunde leta, tako da ne padaju po susjednim raketama .

sve to piše na dvadesetoj strani .. nakon 4 sekunde leta raketa je u odnosu na vertikalu oborila nos za 42 stupnja .. to je jakoooo jako žestoko zato i čarobiraju sa tim integracijskim i prigušnim žiroskopima .. mislim da su oni S 300 već tada imali u nekoj fazi razvoja , samo su čekali da strojari i kemičari naprave adekvatni motor za to čudo.


Kako smo do sada već uvidjeli, te rakete su toliko puta mjenjale čarape i gaće da se zaista teško snaći i povezati. Samo po ovom detalju:
205 i 207A, 5 sekundi obaranja sa po 5deg/s, odbacivanje u 5.sekundi, dva elerona
217M, 0,5s vertikalno, 3,5 sekunde obaranja sa po 12deg/s, odbacivanje u 18.sekundi, dva elerona
5JA24, 0,5s vertikalno, 3,5 sekunde obaranja sa po 12deg/s, odbacivanje u sekundi 20,5, četiri elerona

A raketa 5V55 (po mnogočemu nekako mi najzanimljivija) e ona tek izvodi akrobacije znatno veće i brže od ovih. Njen autopilot ima 3 moda obaranja rakete po vertikalnoj ravnini, 25, 65 i čak 103 stupnja otklona od vertikale, a sve to u vremenu 3-4 sekunde i u manje od 500 metara.



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

Kad smo kod vertikala, spomenuli jesmo ali nismo baš puno pričali o tome zašto je Berkut morao biti sa vertikalnim startom, odnosno zašto već tada nisu išli na bustere jer jasno je da je zbog slabog potiska na startu vertikalno lansiranje bilo neminovno.
Nekih prednosti ima, ustaljeno težište ili blago odstupanje, jednostavan lansirni stol...ali puno drugoga je vrlo nepovoljno.
Vidimo da su već kod S-50 prešli na linearni buster i kosi start, Dalj također. Ako se dobro sjećam raketaš je Dalj-a otpisao zbog prevelike dužine i vitlavosti, a sa svim ovim što smo o žiroskopima divanili to ako dobro prevodim znači da se položaj težišta rakete u takvoj linearnoj tandem konfiguraciji znatno mjenja, a time i vrlo komplicira sve dalje. Upravljačke površine i krila moraju biti veće da sve to nekako izbalansiraju, u svakom slučaju S-50 i S-100 nije zaživio, ali zato S-75 i S-125 jesu.

A tek sa S-200 i onim busterima je postignuta prava forma za velike domete. Težište stalno ili malo izmjenjivo, sve u svemu pravi recept.
Čudno mi je da kada su već odlučili ići u takav kolosalan projekt nisu odabrali idealno već nešto ovako grbavo. OK, Wasserfall je postojao i bio je baza, ali bilo je, istina te Švabe su bile u američkim kandžama, i tada ideja koje su se tek sa odmakom vremena pokazale kao prave.

Kada gledam ovog Chow Hunda iz ‘45 vidim nešto što je bilo bar 15 godina prije svog vremena, a eto nije tada zaživilo. Možda je s obzirom da je švaba napravio malo i jal kad amera radio. Rusi su isto imali i svoje i švabe i sigurno je bilo ovakvih sličnih prijedloga.







offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Dalj smo malo zapostavili na ovoj temi , neoprevdano , Zaslužuje našu pažnju ,ako ništa onda zbog toga da vidimo kako ne treba raditi , naime taj projekt kao da su vodile sekretarice ili crtaćice Lavočkina , a ne inženjeri . Često puta se u literaturi nađe kao da je to povećana varijanta rakete sustava SA-2 iz istog biroa, ali to nije točno pogledajmo malo na ovu sliku


Raketa je aerodinamički vrlo loše koncipirana taj veliki buster je kod starta pun željeza i goriva i povlači težište ukupne rakete jako nazad., ugrubo sam odšacovo položaj težišta , a ono mora biti cca barem dva promjera ispred aerodinamičkog centra uzgona ukupne rakete.

Za točnu analizu bi trebalo nacrtati siluetu rakete u mjerilu i onda naći položaj težišta siluete po Verižnom poligonu površina, to je jedna vrlo gruba metoda ali kod projektila koji lete malim brzinama prolazi.

Vidimo da su jedine komandne površine, kormila visine i pravca u zoni težišta znaći ne funkcioniraju , one bi donekle mogle zaustaviti valjanje rakete , ali su na malom kraku i kod malih brzina nisu efikasne, vidimo da su glavne komande valjanja ispred težišta znači da se kod lansiranja ne smiju koristiti jer raketu dovode u kovit.

U biti se raketa na lanseru ponaša kao balvan bez ikakvog nadzora,a znamo da je skoro nemoguće napraviti simetričnu raketu koja se kod lansiranja bez kontrole ne bude lagano zarotirala oko svoje uzdužne ose, a to znači da se ramovi žiroskopa horizonta i vertikala mogu zaplesti, zablokirati.

Kad se raketa pojavila mi smo bili ubjeđeni da ona u vatrenom mlazu ima kormila valjanja ili da se valjanje rješava nekim tangencijalnim puhalicama tako da se barem ta osa održi u nekim početnim odnosima .

Suprotno od toga rakete V750 sustava SA -2 ima dva velika kormila za kontrolu valjanja na krilima bustera ( ima i drugih mišljenje o tim kormilima, i o tome možemo još prodiskutirati ) ima kanare u nosu rakete , znači da u buster fazi ima barem kontrolu valjanja, što je jako bitno da nakon odvajanja bustera autopilot zna što mu je gore , a što dolje. Kod SA 2 su kanari u zdravoj i ne poremećenoj struju zraka , dok su kod Dalja kormila u zavjetrini , u totalno poremećenoj struji iza velikih krila.

Jedina prednost sustava kormila sa Dalja je u tome da su sa 4 kormila u repu rakete , sa 4 rula , riješili pitanje valjanja , pravca i visine , dok je za to kod normalne "utka " sheme potrebno 6 rula. 4 u nosu i dva kod velikih krila. Shema Utka je u velikoj prednosti kod malih brzina leta , jer je krak poluge velik, i odmah nakon odvajanja bustera , a i prije toga počinju dizati nos rakete i stvaraju aerodinamički uzgon trbuhom i krilima rakete

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5055

U sistemu S-25 vrlo važno mesto zauzimaju i Raketne baze. Ranije sam pisao o njima pa evo kraći podsetnik:
"Na borbenom dežurstvu u svakom raketnom puku je bilo 12 raketa spremnih da se po prijemu signala za uzbunu u vrlo kratkom roku postave na lansirna postolja i spreme za dejstvo.
Ostale rakete su se čuvale i skladištile u Raketnim bazama.
Za potrebe 56 raketnih pukova S-25 Berkut, formirano je 7 raketnih baza u kojima su se rakete čuvale, skladištile i održavale.
Raketna baza je bila okvirnih dimenzija 1200 x 800 metara i sastojala se od:
- železničkog šinskog sistema za prijem pošiljki raketa i transport cisterni sa raketnim gorivom TG-02 i oksidantom AK-20
- 6 skladišta za skladištenje raketa na regalima, dimenzija 102 x 48 metara
- stacionarne stanice za pripremu raketa
- 4 skladišta-garaže dimenzija 112 x 31 m
- 4 skladišta-garaže dimenzija 66 x 22 m od kojih svaka sadrži 15 raketa sa poluprikolicama i traktorom
- 4-7 kontrolno-ispitnih stanica za kontrolu i ispitivanje raketa dimenzija 34 x 16 m
- ostale skladišne prostorije, tehničke radionice, kotlarnice i slično"

I sada evo i sheme rasporeda unutar Raketne baze, na našem jeziku:

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

Na prvo oko raketa Dalj liči na uvećanu raketu V-750 ali kao što raketaš reče nije tako.
Ima još nekih detalja i dilema. Dalj očito ima 4 kormila i po meni u drugoj fazi raketa je u klasičnoj normalnoj šemi, 4 kormila i 4 krila s tim što kormila odrade sve, pravac, visinu i valjanje.
Buster je sa 4 stabilizatora (fiksna, bez elerona) u formi “X” u odnosu na krila koja su u formi “+” i u prvoj fazi ona 4 elerona na krilima bez obzira što su ispred težišta se moraju koristiti za kontrolu valjanja.
Da li su zaista skroz ofulali sa tom kombinacijom (nemam nekih drugih raketa za primjer) ili taj X i + raspored može funkcionirati i sprječiti kovit to nam ostaje za raspraviti.

Rakete Dvine i Volhova su nešto jasnije iako i tu ima lutanja i raznih kombinacija. Sve su u svakom slučaju u drugoj fazi leta u normalnoj konfiguraciji, 4 kormila, 4 krila i 4 kako vele destabilizatora u nosu. Isto kao i Dalj, 4 kormila odrade sve tri kontrole u marševskoj fazi.
Četiri krilca u nosu ne treba povezivati sa šemom utka, ta krilca nisu pokretna.

A stabilizatori na busteru, e tu kreće čušpajz. Projekt prve rakete je sa 4 elerona, prva uvedena V-750 je sa dva elerona, sve kasnije rakete V-755, V-759 itd bez elerona, čisti fiksni stabilizatori, a valjanje je trebalo nekako iskontrolirati.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4496

Zanimljiv blog o sistemu "Dalj" ali i nekim detaljima o sudbini Lavočkina i njegovog OKB. Iako je bio srčani bolesnik a Hruščovljevu "sugestiju" otišao je u Šari-Šagan i tu završio karijeru i životni put. Mislim da je sugestija autora teksta da je smrt Lavočkina bila presudna za kraj projekta. Prisutna je i teza da industrija onog vremena nije mogla da tehnološki isprati sve zahteve koji su bili projektom predviđeni.

http://aviator.guru/blog/43142956610/Poslednyaya-p.....nstruktora

Lavočkin je inače konstruisao i prvu sovjetsku V-V raketu lansiranu sa Tu-4 koja iz više razloga nije ušla naoružanje. Inače sam koncept aviona sa Avaks osobnama i V-V raketama velikog dometa je, reklo bi se preživeo, postoji i danas. Kombinacija aviona MiG-31, Zaslon radar, i K-33 rakete. Ipak je bio malo ispred vremena.

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5055

Pošto polako prelazimo na sistem Dalj, koji je meni stvarno izuzetno zanimljiv i iskreno mi je žao što ga Sovjeti nisu razvili do kraja, evo za početak jedno zanimljivo poređenje veličine raketa:



i sada jedna shema opšteg opisa rakete V-400 za sistem Dalj:

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

Kubovac, neće da bidne da je GSN bila aktivna, a i greškom si maršni motor prekrstio u startni.
Ovaj lik iz linka Gargantue je pak pobrkao stvari totalno...”На участке работы ускорителя управление полетом не производилось, ракета только стабилизировалась элеронами, расположенными на крыльях ускорителя”

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5055

Drug pukovnik ::Kubovac, neće da bidne da je GSN bila aktivna, a i greškom si maršni motor prekrstio u startni.
Ovaj lik iz linka Gargantue je pak pobrkao stvari totalno...”На участке работы ускорителя управление полетом не производилось, ракета только стабилизировалась элеронами, расположенными на крыльях ускорителя”


Ispravio sam oko marševskog motora, lapsus lingva...
A što se tiče GSN, ona je trebala biti aktivna! Smile

Prvi aktivni radar je bio Zenith, proizvođač: NII-17 GKRE, a drugi Raduga, proizvođač: A.B. Slepushkin....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1093 korisnika na forumu :: 57 registrovanih, 4 sakrivenih i 1032 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., arsa, babaroga, bojank, bojanM84, BORUTUS, BraneS, brundo65, dankisha, Dannyboy, DeerHunter, djboj, Djokislav, Djokkinen, doklevise, Dorcolac, dragoljub11987, gorval, ikan, Istman, ivan979, jukeboxer, Klecaviks, kokodakalo, kovinacc, Kubovac, kunktator, kybonacci, lord sir giga, LUDI, Luka Blažević, Lukaaa, mercedesamg, Metanoja, mgolub, milenko crazy north, Misirac, mkukoleca, oldtimer, opt1, pein, raptorsi, raykan, repac, sap, savaskytec, slonic_tonic, Stoilkovic, VJ, Vlad000, vladulns, voja64, wolverined4, Wrangler, zixmix, zlaya011, 79693