S-25 Berkut / SA-1 Guild; S-50; S-100; V-400 Dalj

47

S-25 Berkut / SA-1 Guild; S-50; S-100; V-400 Dalj

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5127

Postavljam shemu razmeštajne prostorije jedne od pet raketnih baterija Startnog raketnog diviziona iz sastava Raketnog Puka PVO "Dalj", na našem jeziku:



Da dodam i shemu radio-tehničke baterije i komandnog mesta Raketnog Puka PVO "Dalj" na našem jeziku:



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

@ gargantua daj link pa da to malo pročitam da vidim što su tu petljali. Ideja je jasna velika raketa nosi više malih koje su samovođene , ali ta aerodinamika mi nikako nije jasna tko tu koga g,zi .

Motor manje više i kužim , neki divlji kompozit sa velikim Isp dosta aluminija u gorivu , a u perspektivi bi još povećali udio aluminija, neki sovjetski polimer očito krt i krut kad ne podnosi tako duboke kanale u zvijezdi , ljepljenje krakova zvijezde .. boli glava od problema , ali očito ljepilo drži bar u fazi probnih komada , a kad dođe u seriju onda je" kuku lele" .



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5389

Previdio sam da su u onoj ekstra tablici sa gađanja dali skoro sve podatke pa tako i vrijeme rada bustera, sedam sekundi je u pitanju.
Tip goriva isti kao i kod recimo V-755 a čak i po geometrija-masa odnosu vuče na to da su bile iste ili vrlo slične šaške. Kod V-755 12 šaški 157/42*1740mm, a kod Dalj-a po masi i po volumenu odgovara dva reda sa po 25 komada u svakom redu i to bi bilo onih 2550-2600 kila.
Maksimalni potisak (ljetna gađanja) oko 90 tona što isto odgovara, jedino je brzina gorenja, odnosno tlak u komori niži što je opet normalno da bude tako.
Vrlo moguće da su šaške bile iste.

Što se tiče težišta rakete u trenutku kraja rada bustera (inače busteri padaju jako daleko od mjesta lansiranja, srednja vrijednost 8-10km) teško sa sigurnošću mogu biti precizan jer kako rekoh svu masu (kad izuzmem gorivo) sam ravnomjerno podjelio na tri sektora pa je tako nos i konstrukcija bustera po tom mom računu u vagi, a to znači da je težište mase cijele rakete u težištu mase srednje sekcije što je negdje u sredini, na pola tetive krila. U svakom slučaju ispred kormila.

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5127

Shematski prikaz borbenog rada posluge raketnih baterija Startnog raketnog diviziona sistema PVO "Dalj" u pripremi raketne baterije za borbeni rad:







offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4550

Link ka knjizi o letnim ispitivanjima rakete 655-II:

https://yadi.sk/d/deMw0IzhA2n2n

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5389

Čitam, mjerim, računam, kontam i sve sam bliže da prihvatim jedan koncept koji nije spomenut.
Ta raketa V-400 iliti 5V11 nema kontrolu dok radi buster već leti po svojoj geometrijskoj stabilnosti. Tek kada se buster odvoji autopilot se probudi i kreće svoj posao, ali tako da kormila rade samo po kanalu pravca i visine, a 4 elerona u krilima po valjanju. Ipak je to jako velika i teška raketa da kormila rade sve sama.
Uostalom tako i piše u opisu drugog stupnja rakete, jedino što je napisano šturo i ne skroz definirano da li eleroni to isto rade i u prvih 7 sekundi ili ne.

Kod V-755 je sve jasno napisano, raketa se prvih 5-6 sekundi ne upravlja. Stabilizacija se ostvaruje vlastitom aerodinamičkom stabilnošću. Sa odvajanjem bustera autopilot kreće sa radom i prvo se raketa rotira i vraća u prvobitni položaj koji je imala na rampi, a 2,5 sekunde od odbacivanja bustera kreće radioupravljivi let. Kormila upravljaju pravac i visinu, po dva, a sva četri zajedno valjanje.

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5127

Evo da se podsetimo od ranije i da zanovim novim informacijama i pokušam što tačnije i što jasnije da objasnim kako je sistem PVO "Dalj" trebao da funkcioniše.

Raketni puk je u 1. stepenu borbene gotovosti sa raketama na lansirnim rampama. Rakete su u režimu pripreme za dejstvo i nalaze se na lansirnim rampama podignute pod uglom od 45 stepeni. Priprema raketa se već obavlja iz Kabina za pripremu i lansiranje raketa u okviru svakog od 5 lansirnih polja (raketnih baterija).
Radarski sistemi RLS P-90 Pamir kontinuirano osmatraju vazdušni prostor i uočavaju cilj koji se približava zoni dejstva Raketnog puka. Podaci o cilju se kontinuirano predaju u Radio-tehničku komandnu stanicu sa računskim centrom EMC koja već vrši početne preračune i predviđanje putanje kretanja cilja.
Po ulasku cilja u zonu odgovornosti Raketnog puka, Radio tehnička komanda stanica EMC šalje komande i početne podatke u Kabinu za upravljanje i pripremu raketa u raketne baterije koje će vršiti gađanje. Kabina za upravljanje i pripremu raketa obrađuje i prosleđuje, preko svoje upravljačke konzole, komande o azimutu i uglu elevacije cilja na lansirne rampe sa raketama, koje se okreću i usmeravaju u pravcu cilja. Rakete izlaze na radni režim "Gotovost" i spremne su za lansiranje.
Po dobijanju komande za lansiranje iz Radio-tehničke komandne stanice EMC, oficir za lansiranje vrši lansiranje rakete na nadolazeći cilj.
U tom trenutku Radio-tehnička komandna stanica EMC šalje komandu u Uređaje sistema za navođenje SAZO-SPK da svojim antenskim sistemima izvrše zahvat rakete.
Raketa u početnom periodu rada startnog motora, bustera, u trajanju od oko 7 sekundi, ima blokirane upravljačke mehanizme, osim naravno mehanizama stabilizacije leta rakete, i leti pravolinijski u visinu, po početnom uglu od 45 stepeni. Po prekidu rada bustera i prelaska na marševski motor, raketa je već zahvaćena od strane Sistema za navođenje SAZO-SPK i to tako što antenski sistem SAZO vrši dvosmernu komunikaciju sa raketom (predaja i prijem) i stalno identifikuje njen položaj, odnosno poziciju u prostoru. Te podatke šalje u Radio-tehničku komandnu stanicu EMC, koja te podatke i podatke o kretanju cilja sa RLS P-90 preračunava i određuje koordinate cilja i rakete i na osnovu toga formira komande za upravljanje letom rakete u srednjem delu, izračunavajući tačku susreta rakete sa ciljem. Te komande šalje na antenski sistem SPK koji predaje upravljačke komande na raketu odnosno vrši korekciju putanje rakete (radio komandnim putem) na srednjem delu putanje rakete. Kada se raketa približi na oko 16 km od cilja, uključuje se GSN na raketi sa aktivnim tragačem Zenit-1 i vrši zahvat na cilj. Od tog trenutka prestaje predaja komandi sistema navođenja SAZO-SPK sa zemlje na raketu i raketa se na cilj navodi aktivnim radarskim putem, koristeći sopstveni radar za navođenje.
Po dolasku rakete u zonu uništenja cilja, blizinski upaljač aktivira bojevu glavu koja detonira raketu koja svojim fragmentarnim, parčadnim dejstvom uništava cilj.....

Evo i odgovarajuće sheme na našem jeziku:



I još da prikažem i shemu Razmeštaja sredstava Raketnog Puka PVO "Dalj" na VP, na našem jeziku:


offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5389

Kubovac, bez zamjerki, ali probaj ovo što si napisao malo bolje uobličiti jer zaista nema smisla ovako kako si preveo.

“Raketa u početnom periodu rada startnog motora, bustera, u trajanju od oko 7 sekundi, ima blokirane upravljačke mehanizme, osim naravno mehanizama stabilizacije leta rakete, i leti pravolinijski u visinu, po početnom uglu od 45 stepeni.”

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5389

Pokušavam dimenzionirati raketu 225 (sistem S-50) koja je u stvari jedna od preteča ovog tandem linearnog koncepta uz V-750 i V-400 i napraviti ovako nešto





Raketa je donekle slična kao Dalj-ova, ali utka konfiguracija, krila i kanari u + položaju u kalibru 500mm, 4 kanara i 4 elerona. Buster promjera 850mm sa stabilizatorima u X položaju i za razliku od V-400 sa eleronima.
Od podataka imamo površinu krila, “CAX” srednju aerodinamičku hordu iliti liniju i omjer relativne geometrijske površine (to je onaj romboid u mjeri 2598/1675 iz primjera V-750) i površine krila. Isto to i za stabilizatorska krila na busteru s tim što mi je tu jasno da je omjer 1,545, ali kod krila daju podatak 0,1875 što zbunjuje.
Također imamo podatak o površini kanara i elerona te distancu kanara i stabilizatora od nultog težišta. To je druga dilema, gdje se nalazi nulto težište.
Dijagram promjene položaja težišta drugog stupnja je dostupan, omjer u odnosu na “CAX”



Mase isto tako poznate, ali nisam uspio započeti, zapeo na samom startu. Kako pozicionirati liniju CAX u odnosu na os rakete i prvo težište. Forma krila i stabilizatora se može malo improvizirati iako je po skici to isto kao kod V-400 i V-750, trapez.







Jel se netko bakćo ikad po ovoj problematici da mi otvori put? Ako se uspije nacrtati ova raketa onda bi se mogla i raketa V-400 lakše analizirati.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Pukovniće nisam te baš shvatio u potpunosti, ali neko moje viđenje stvari je ovako.

Težište drugog stupnja se mijenja sa potrušnjom goriva i nos postaje teži, ja bih zbrojio 3372+674,5+ ( 0,37x 1629 )... po tome ispada da je težište rakete mjereno od nosa na daljini od 4649 mm , a kad gorivo izgori onda je težište na 4487 mm od vrha.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1090 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 2 sakrivenih i 1051 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Andrija357, bigfoot, Brana01, dankisha, draganca, dulleo, dushan, esx66, Fog of War, HrcAk47, Joja, Kubovac, mercedesamg, Milos ZA, Milos82, nemkea71, nenad81, nesa1962, nuke92, Oscar, panonski mornar, procesor, Romibrat, ruger357, S2M, Srle993, StefanopuloZ, t84dar, vathra, Vlad000, Vlada1389, vlajkox, vukovi, Wrangler, zeo, 125