Rakete V-V

156

Rakete V-V

offline
  • Dicus  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Okt 2008
  • Poruke: 2991
  • Gde živiš: Beogard

Ray upravu si "Profa" tvrdi isto što i ti:
Citat:Па довољно је рећи да је ракета Р-27P својим инерцијалним системом наводи на циљ и да ракети радар пре лансирања "преноси" информације о положају и брзини кретања циља.
Радио корекција служи само за повећање вероватноће гађања, а не користи се у условима радио-ометања.
Дакле ракета се не води радарским снопом,нити радар мора стално циљ држати у захвату,испод промењљиве фреквенце радарског снопа има места да се преко антене радара пошаље радио-сигнал (нормално кодиран) уколико је циљ значајно променио свој статус у односу на унете податке ракети пре лансирања.
Радар сво време осматра и анализира 10 циљева и стално прерачунава и упозорава на најопаснији.
Само кад пређе у режим захвата и кад дефинише све податке циља у односу на авион, он обрађује само тај циљ.Кад се изврши лансирање, радар престаје да бива у захвату и опет врши аквизицију свих циљева у простору испред себе и прати најближих 10 циљева.

И зашто ракета Р-27P слуша само радар авиона са кога је лансирана? Зато што је још за време наоружавања авиона "упарена" ракета и радар. Дакле успостављене су кодовске шифре и само тај радар може ракети предати радио-корекцију.

Понављам, у условима високог радио-ометања режим радио-корекције се не примењује. За искључење радио-корекције постоји прекидач у кабини.

Вероватноћа погађања циља без радио-корекције је 0,6 а са радио-корекцијом око 0,68. Стога се "важан" циљ гажа са две ракете.

Još jednom citiram ovde, kako bi imali na uvid. A tačnost tvrdnje ćemo proveriti Wink

U ovom citatu ima i nekih drugih zanimljivih tvrdnji poput ove da se radio korekcija ne koristi u uslovima ometanja. To navodi na zaključak da se u savremenoj vazdušnoj borbi u većini slučajeva neće koristiti. U uslovima gde se koristi ometanje, i gde protivnik ima RWR, meni deluje da je verovatnoća pogodka daleko ispod ovih 0,6 ukoliko se ne koristi korekcija putanje. Ili ti R-27R izgleda nema šta da traži u borbi protiv modernih borbenih aviona...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

@ ...

Da naravno tu sam čitam i pratim. Dok ti ne pripadne malo mukica koja povuče da se nešto napiše.



offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5110

Osnovi radarske tehnike 101

Radar sa CW kontinualnim talasima ima predajnik i prijemnik koji je udaljen od predajnika.
Predajnik emituje talase prema cilju koji se prvo primaju na antenskom prijemniku rakete (obično u zadnjem delu rakete - repu) i predstavljaju osnovnu frekvenciju 0 od koje se dalje vrši računanje.
Kada se talas primi na repnoj anteni, nastavlja dalje ka cilju. Tu se reflektuje od cilja i prima na antenskim prijemnicima rakete (koji se obično nalaze u prednjem delu rakete - nosu). Reflektovani talas u sebi nosi informaciju brzine cilja F0 + F1. Zatim ide drugi talas F0 + F2, pa treći talas itd.
Kod radara sa kontinualnim talasima to ide neprekidno.

Kod "našeg" radara N019 ide "kvazi" neprekidno ili diskretno-neprekidno (DNP) sa kanala osvetljavanja jer postoji prekid od 20,48 ms u kome radi impulsni kanal praćenja (KNI).
Takođe kod "našeg" radara imamo jedan jedinstveni predajnik koji ima 2 kanala od koji je jedan za osvetljavanje DNP, a drugi za praćenje (KNI).

Evo jednog krajnje pojednostavljenog primera, čisto da se stekne neka slika:
-CW talas f0 se prima na rep antene i ima vrednost "5"....reflektovani talas Fd1 ima vrednost "12"
-sledeći CW talas f0 se prima na rep antene i ima vrednost "5"....reflektovani talas Fd2 ima vrednost "5+12"
-sledeći CW talas f0 se prima na rep antene i ima vrednost "5"....reflektovani talas Fd3 ima vrednost "5+11"
-sledeći CW talas f0 se prima na rep antene i ima vrednost "5"....reflektovani talas Fd4 ima vrednost "5+10"
Dakle, ovde vidimo brzinu zbližavanja cilja.

Kada vrednost reflektovanog talasa f0 + fd bude "5 + 5" radio blizinski upaljač će se aktivirati.

Dakle, radari tj. predajnici tj. kanali predaje sa CW kontinuiranim talasima ne određuju koordinate cilja, dakle ne vrše praćenje cilja. Oni određuju brzinu zbližavanja cilja i rakete - propocionalno približavanje cilja i rakete i vreme kada će se blizinski radio upaljač aktivirati.

Praćenje cilja podrazumeva određivanje koordinata cilja.

Čeoni prijemnik u raketi je monopulsni prijemnik koji je "kompatibilan" sa CW predajnikom i on prima reflektovane signale sa dodatom brzinom (dopler). Upoređuje podatke sa osnovnom "0" frekvencijom koju je repni prijemnik već primio pre nego je talas refletkovan od cilja i određuje kada će se radio blizinski upaljač aktivirati.

Prema tome, svaka priča da CW predajnik ili kanal predaje sa kontinualnim talasima (DNP) može pratiti cilj su pogrešne.

Praćenje cilja vrši monoimpulsni kanal KNI koji puca impulse prema cilju u "kvazi kontinualnom" poretku, a mora praviti "pauzu" za interval 30,72 ms u kojima radi kanal osvetljenja (DNP).
Svaki impuls koji se vrati ide na pojačavač pa na prijemnik i u sebi nosi podatke o daljini cilja i položaju cilja (azimut). Sledeći impuls takođe prolazi kroz pojačavač pa na prijemnik i u sebi nosi podatke o daljini i položaju cilja (azimut). Prijemnik upoređuje dva, odnosno svaki naredni primljeni impuls sa prethodnim, i utvrđuje koji je snažniji. Prema snazi impulsa, od najslabijeg do najjačeg (obično se upoređuju 2 "susedna" impulsa, određuje se pravac kretanja cilja i na osnovu toga se koriguje osa snopa radara, koja ima za cilj da omogući kanalu osvetljenja (DNP) da i dalje može osvetljavati cilj i tako navoditi raketu ka cilju.

Ukoliko bi kanal praćenja KNI u ovoj radarskoj konfiguraciji N019 osmatrao i pratio 10 ciljeva (TWS), pa i onaj koji se gađa, on ne bi mogao da odredi tačne već samo grube koordinate gađanog cilja.
Tačne koordinate određuju se isključivo u STT režimu neprekidnog praćenja jednog cilja.
S obzirom da se nalazi u "osmatranju 10 ciljeva sa praćenjem", osa snopa radara je usmerena kroz celu zonu osmatranja u skladu sa vremenom potrebnim za jedan ciklus skeniranja i potpuno je nemoguća radio korekcija, a SARH faza ne dolazi u obzir, jer se radio - korekcija u INS fazi i osvetljavanje u SARH fazi mogu izvršavati samo kad je osa snopa radara usmerena na gađani cilj i emituje ih kanal osvetljavanja DNP. A koliko često će to biti u ovom slučaju? Nemoguća misija.....

Ziveli

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Leonardo ::

Zar i ti sine ... A ovamo se vataš da li je MiG-29 9.12 ili 9.13, dok sad odjednom nije bitno da li je Su-27 ili MiG-29, te pretpostavljaš nešto za 18km visine. Moguće da je sa 18km visine lansiranoj R-27ER balistička putanja 150km. Ništa to nama ne znači Exclamation



Pobogu brate sta ti je ovo sad ? Sta 9-12 ,9-13 ne kontam ,imaju iste radare Leonardo ,mozda si mislio na 9-13S sa N019M ? Sta Su-27 i MiG-29 ,pa Su-27 ti nosi R-27ER ( doduse moze i MiG-29S ) a na nju se i odnosio komentar ..Moze li N001 ili evo N019M u rezimu `V` sa ili bez SNP otkriti neki veci cilj u PPS dakle na blizu 150 km daljine, ,poceti da ga prati u rasponu 100-150km ,moze naravno . Sa sve zahvatom ,daljina lansiranja ( efikasna daljina lansiranja ) uz sve uslove lansiranja tj gadjanja nekog veceg tromog VC-a ,moze li biti u onom rasponu 50-100km po proracunu racunara- SUV ,naravno da moze i sta tu nije jasno sad ???

Uzmi sve proracune `D pukovnika`, rekoh koji je to radio ranije za R-27ER ( 60 sek traje aerodinamicka upravljivost rakete ) , cemu onda nejasnoce ? Raketa ti leti citav min a ti si je lansirao u momentu kad je udaljenost izmedju lovca i cilja bila oko 100km recimo .Pa susretna brzina ,visina leta itd itd .Sto je veca visina i brzina lansiranja posebno sa iskakanjem ( ono G-gorka ) ,daljina gadjanja je veca itd itd .Sve nekad obradjeno na ovoj temi .Zasto je onda izlaganje bilo nejasno ?

Dicus ::

Ray upravu si "Profa" tvrdi isto što i ti:

U ovom citatu ima i nekih drugih zanimljivih tvrdnji poput ove da se radio korekcija ne koristi u uslovima ometanja. To navodi na zaključak da se u savremenoj vazdušnoj borbi u većini slučajeva neće koristiti. U uslovima gde se koristi ometanje, i gde protivnik ima RWR, meni deluje da je verovatnoća pogodka daleko ispod ovih 0,6 ukoliko se ne koristi korekcija putanje. Ili ti R-27R izgleda nema šta da traži u borbi protiv modernih borbenih aviona...


Pobogu Dikuse brate ,kako profa tvrdi isto sto i ja ? Pa samo sam preneo njegov komentar pre malo vise od 4 godine onda kad smo nekolicina nas kolega jos tada raspravljali o ovom o cemu se mi raspisamo evo danima .Jos tada je bilo poznato u globalu dakle ovo sto vam pisem i pisem i pisem ...

Znaci ja sam preneo necije znanje ,neciju struku da mi ostali ovde to naucimo i spoznamo ,nista posebno tvrdio nisam .Pa evo ti njegov komentar za to sto ti napisa u nastavku a u vezi gadjanja lovaca sa R-27R1 :

Citat:U uslovima radio-ometanja signal radiio-korekcije se ne salje. Govorimo o fazi leta rakete u delu inercijalnog samonavodjenja, a na osnovu podataka o cilju koje je SUV uneo pre lansiranja.
Radio-korekcija nema nikakvog smisla kada poluaktivna GSN prihvati navodjenje na cilj po osnovu reflektovanog signala ( raketa usaglasena sa svojim radarom).

Vidim da "strucnjaci" jos nisu savladali taktove, kao i da jos nisu ustanovili da radar ima racunar kome su za obradu podataka o cilju i ciljevima dovoljni taktovi u milisekundama.

Svo vreme se ne govori da R-27R1 je namenjena za gadjanje nemanervisucih ili slabomanevrisucih velikih ciljeva ( bombarderi, avaksi, cisterne, transportni itd). Da pri gadjanju manevrisucih i manjih ciljeva ima verovatnocu pogotka cilja od 0,2 do 0,3. Nista vise od toga.

Trece, niko ne diskutuje kolika je zona dejstva bojeve glave rakete R-27R1 i koje je vrste dejstvo njene bojeve glave!?


Je li sad jasno zasto je R-27R/ER prosla tako kako je prosla u cuvenom etiopsko-eritrejskom ratu ( imate izlozen novi materijal na temi o tom ratu ) ,je li jasno zasto VTUP preporucuje pilotu da ako manevarski cilj promeni kurs tj pocne energicno da manevrise tokom zahvata ili tokom gadjanja u osmatrackom rezimu ( Vili D ) ,da mora da promeni rezim rada radara ,npr sa V u D i opet izvrsi zahvat cilja jer u tim rezimima rekoh radar radi na razlicitim frekvencijama ,isto kao sto su i razlicite radne frekvencije kako tokom zahvata( samo jedna snop nisanskog rezima ) tako i kasnije tokom pracenja i osvetljavanja cilja a u sklopu osmatranja sa precenjem -SNP . Sve to u rasponu X- dijapazona ( 8-12 GHz ) na talasnoj duzini oko 3cm .

Zasto u VTUP N019EB a prevedeno na engl stoji bas ovo ( postavio jedno trilion puta ):

Citat:SARH Illumination and main channels use different frequencies within the X band, and are multiplexed in time.

Kolege zamolicu vas ako ikako moze ,prestanite da postavljate izjave kao nasih pilota ( neznalica sta drugo ) od Selaka pa do ovih nasih .Kakav je to pilot MiG-29 koji tako izjavljuje da ti za gadjanje cilja sa R-27R1 treba stalni zahvat istog ???

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Kubovac ::

Ukoliko bi kanal praćenja KNI u ovoj radarskoj konfiguraciji N019 osmatrao i pratio 10 ciljeva (TWS), pa i onaj koji se gađa, on ne bi mogao da odredi tačne već samo grube koordinate gađanog cilja.
Tačne koordinate određuju se isključivo u STT režimu neprekidnog praćenja jednog cilja.
S obzirom da se nalazi u "osmatranju 10 ciljeva sa praćenjem", osa snopa radara je usmerena kroz celu zonu osmatranja u skladu sa vremenom potrebnim za jedan ciklus skeniranja i potpuno je nemoguća radio korekcija, a SARH faza ne dolazi u obzir, jer se radio - korekcija u INS fazi i osvetljavanje u SARH fazi mogu izvršavati samo kad je osa snopa radara usmerena na gađani cilj i emituje ih kanal osvetljavanja DNP. A koliko često će to biti u ovom slučaju? Nemoguća misija.....


E vidis moguce je moj Kubovac ,moguce je i to vec decenijama ,samo sto nekima to nije jasno ni posle toliko decenija oper. upotrebe i koristenja N019 i R-27R1 .

Ovo zadnje sto si naveo je upravo ono sto se i desava ,kanal pracenja kako ti kazes za rezim KNI a to ti je glavni kanal predajnika za osmatranje VaP ( dakle osmatranje sa pracenjem ) radi to sto radi -osmatra .Drugi kanal -DNP fino ti pise u VTUP, sluzi da tokom gadjanja cilja isti prati i osvetljava zbog upotrebe R-27R1.To sto navodi grube koordinate za preostalih 9 VC-a u SNP pa to ti i jeste slucaj ,samo za odabrani cilj ( u rezimu RNP tj onaj STT ) kad se on strobira racunar-SUV uzima u proracun vise detalja i podataka o cilju ,vrsi zahvat i lansiranje rakete/a R-27R1 .

Vec sam pitao ako mislis to sto mislis da dva kanala jednog predajnika prate jedan te isti cilj koji se gadja pa kako to onda moze da se gadja taj jedan cilj sa dve R-27R1 ? Nikako jel tako ,ako ti za gadjanje trebaju ta dva kanala ,kako onda ova druga raketa da prati snop podsveta ...

Ovo sto sam ti podvukao ,ponavljam , jedan kanal i to glavni kod predajnika osmatra VaP a drugi kanal ti prati i osvetljava cilj u funkciji kanala RK-e tokom pocetne faze inerc samonavodjenja i kasnije za funkciju reflektovanih signala odbijenih od cilja u prijemnu antenu PARGSN rakete ,znaci u zavrsnoj fazi-PARS .

VTUP u ruke ,ostalu dokumentaciju i citanjac .Imas taktove i intervale ,jos jednom prouci to .Vidis da vam `profa` sugerise da iste niste proucili dobro .

`Interval poiska` kom pripadaju takt rezima pracenja i takt podsveta RGS jeste interval pretrazivanja ( osmatranja ) VaP . Wink

Ziveli

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5110

ray ban11 ::

SARH Illumination and main channels use different frequencies within the X band, and are multiplexed in time.


Pa stavio si ovo više puta, nije da nisi....ali ne znam šta tu nije jasno? Evo piše u VTUP-u koji si ti postavio, a ja zaokružio da se odmah pronađe:

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Tako je ,vidis kako se moze kad se hoce . Smile Ima to i u nasem VTUP, bravo.Sta pise ,glavni kanal i onaj za osvetljavanje rade u istom rasponu ( isti dijapazon` X -opseg` ) sa razlikom u radnim frekvencijama i onim taktovima jel tako. E sad imamo one taktove-intervale ,vi rekoste da ste proucili ali eto niste .Pod tackama `a `i `b` u onoj tabeli imate taktove ( a ) i intervale (b) ,pogledaj to dobro i bice ti jasno .Sve ostalo su samo dodatni detalji i finese .Pod `a` i `b` je ono najbitnije,najvaznije .

Ne moze ti predajnik sa dva kanala pratiti jedan te isti cilj kad imas jedan odvojen-poseban kanal samo za pracenje i osvetljavanje -`rezim DNP` .

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5110

[quote="ray ban11"]

Vec sam pitao ako mislis to sto mislis da dva kanala jednog predajnika prate jedan te isti cilj koji se gadja pa kako to onda moze da se gadja taj jedan cilj sa dve R-27R1 ? Nikako jel tako ,ako ti za gadjanje trebaju ta dva kanala ,kako onda ova druga raketa da prati snop podsveta ...

Ovo sto sam ti podvukao ,ponavljam , jedan kanal i to glavni kod predajnika osmatra VaP a drugi kanal ti prati i osvetljava cilj u funkciji kanala RK-e tokom pocetne faze inerc samonavodjenja i kasnije za funkciju reflektovanih signala odbijenih od cilja u prijemnu antenu PARGSN rakete ,znaci u zavrsnoj fazi-PARS .
/quote]

Ray...čoveče....CW osvetljavanje NE SLUŽI ZA PRAĆENJE CILJA, VEĆ ZA USMERAVANJE RAKETE KA TAČKI SUSRETA SA CILJEM!

Kako se 2 rakete navode na 1 cilj?
Pa tako druže što kanal osvetljenja šalje CW talase koji se prvo prime na repnoj anteni druge rakete i to ti je f0, pa se primaju na repu prve rakete i to ti je njen f0. Inače f0 je isti za obe rakete!
Onda se taj isti signal reflektuje od cilja i prima na čeonim prijemnicima prve rakete i to je njen f0 + fd, a onda na čeonim prijemnicima druge rakete i to ti je njen f0 + fd. Znači fd za prvu i drugu raketu nije isti, jer nisu na istoj udaljenosti od cilja, pa reflektovani talasi duže putuju do druge rakete, samim tim im se i brzine zbližavanja blago razlikuju.

Znači obe rakete dobijaju isti f0, ali različite fd (dopler). I kada se za svaku raketu poklope f0+fd, dobije se brzina zbližavanja za jednu, odnosno za drugu raketu.

Druže, ovo su osnove radarske tehnike! Nikakva filozofija! Nivo znanja Srednje Škole RV i PVO.....ili neke SSS elektronski tehničar....i ništa više od toga....

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Kubovac ::

Ray...čoveče....CW osvetljavanje NE SLUŽI ZA PRAĆENJE CILJA, VEĆ ZA USMERAVANJE RAKETE KA TAČKI SUSRETA SA CILJEM!

.


Kubovac jesmo ono mi bese ( nas dvojica ) generacija ( ja kao malko stariji jel bi ) ??? Wink

Casticu te generacijo moja ali ti si za mene zavrsio ovde ...

Sta si napisao neki dan ,to procitaj sam :


Kubovac ::

Moram da ponovim jer se hvataš za svaku reč i odmah izvrćeš, a ja sam objašnjavao osnovne i opšte principe poluaktivnog radarskog samonavođenja.

Kod MiG-29 i N019 i PARS R-27R:
Imamo jedan jedinstveni avionski radar sa predajnikom sa 2 kanala.
- Glavnim kanalom praćenja i
- Kanalom osvetljavanja


SARH faza:

Dakle...Kanal osvetljenja cilja osvetljava cilj veoma stabilnim signalima (referentnim) na fiksnoj frekvenciji F0. Prilikom emitovanja signala osvetljenja, ovaj signal se prima na repnom kanalu rakete.
Taj isti signal nastavlja svoj put prema cilju, reflektuje se od njega i dobija vrednost brzine F0 + Fd i prima se na čeonim prijemnicima RGS.
U sledećem trenutku, kanal osvetljenja opet šalje signal (referentni) F0 i on se opet prima na repnom kanalu rakete, a signal nastavlja svoj put ka cilju, reflektuje se od njega i dobije vrednost brzine F0 + Fd1 i prima se na čeonim prijemnicima.
Na osnovu ove razlike u frekvencijama referentnog signala F0 i reflektovanog signala Fd-Fd1-Fd1.1-Fd-1.2, vrše se korekcije leta rakete po brzini zbližavanja - proporcionalno zbližavanje.

Što se tiče Glavnog kanala praćenja, on prati cilj i na osnovu primljenih signala od cilja, koriguje osu snopa radara, tako da on može stalno osvetljavati cilj. To mu je zadatak i tako to ide u krug....

Evo....da bude potpuno jasno, mada sam mislio da jeste! Smile



Nakon ovog se i sam zapitaj zasto od ove teme pravis to sto pravis ... Sta znaci pratiti cilj nego ga osvetljavati -ozracavati snopom (energijom ) radara .Jos ti jednom kazem fino, glavni kanal osmatra VaP u datom sektoru osmatranja sa pracenjem ,kanal pracenja i podsveta cilja ozracuje cilj u funkciji upotrebe R-27R1 .Otuda je predajnik N019 dvokanalan .

Evo ti jedna tura od mene nije problem Ziveli

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5110

ray ban11 ::Kubovac ::

Moram da ponovim jer se hvataš za svaku reč i odmah izvrćeš, a ja sam objašnjavao osnovne i opšte principe poluaktivnog radarskog samonavođenja.

Kod MiG-29 i N019 i PARS R-27R:
Imamo jedan jedinstveni avionski radar sa predajnikom sa 2 kanala.
- Glavnim kanalom praćenja i
- Kanalom osvetljavanja


SARH faza:

Dakle...Kanal osvetljenja cilja osvetljava cilj veoma stabilnim signalima (referentnim) na fiksnoj frekvenciji F0. Prilikom emitovanja signala osvetljenja, ovaj signal se prima na repnom kanalu rakete.
Taj isti signal nastavlja svoj put prema cilju, reflektuje se od njega i dobija vrednost brzine F0 + Fd i prima se na čeonim prijemnicima RGS.
U sledećem trenutku, kanal osvetljenja opet šalje signal (referentni) F0 i on se opet prima na repnom kanalu rakete, a signal nastavlja svoj put ka cilju, reflektuje se od njega i dobije vrednost brzine F0 + Fd1 i prima se na čeonim prijemnicima.
Na osnovu ove razlike u frekvencijama referentnog signala F0 i reflektovanog signala Fd-Fd1-Fd1.1-Fd-1.2, vrše se korekcije leta rakete po brzini zbližavanja - proporcionalno zbližavanje.

Što se tiče Glavnog kanala praćenja, on prati cilj i na osnovu primljenih signala od cilja, koriguje osu snopa radara, tako da on može stalno osvetljavati cilj. To mu je zadatak i tako to ide u krug....

Evo....da bude potpuno jasno, mada sam mislio da jeste! Smile



Nakon ovog se i sam zapitaj zasto od ove teme pravis to sto pravis ...

Evo ti jedna tura od mene nije problem Ziveli


Pa tako je Ray! Konačno burazeru!
Kanal osvetljavanja (DNP) osvetljava cilj i na osnovu toga se raketa usmerava prema cilju!
Glavni kanal praćenja (KNI) prati cilj i koriguje osu snopa radara da bi Kanal osvetljenja (DNP) mogao da osvetljava cilj!
Rešeno i drago mi je da si shvatio!

Ziveli

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 812 korisnika na forumu :: 2 registrovanih, 1 sakriven i 809 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bokiboks, Milos82