Protivtenkovski top T-12 (2A19) - početak koncepta glatkocijevne artiljerije

5

Protivtenkovski top T-12 (2A19) - početak koncepta glatkocijevne artiljerije

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5385

BK7M zrno ima mesingani kumulativni ljevak za razliku od zrna BK7 sa čeličnim ljevkom.
Tu je razlika, a ne u prstenu (rotacija ili nerotacija), ta dva zrna.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19154

Razlika u prstenu je bila na eksperimentalnoj BK-5, pre uvodjenja u naoruzanje. Ako nisam to naglasio izvinjavam se.



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Sad kužim .. to je ono što je Bojan nazvao metak za elitu i široke narodne mase , s tim što su te široke narodne mase bili njihovi saveznici. topovsko meso.

Sovjeti su tu drugorazrednu municiju koristili za obuku čisto radi štednje , kad se proizvodi milon granata godišnje onda se svaki gram bakra osjeti u državnom planu.

Oni su imali specifičan sustav skladištenja i pripreme municije . na primjer najveći dio raketa 122 mm Grad nisu bile skompletirane . Barut se čuvao odvojeno , a milioni praznih cevurda su mogle biti stokirane bilo gdje i to vrlo sigurno . Upaljači su uvijek bili odvojeno pakirani i čuvani. u ratu su na liniju fronta dolazile prazne košuljice , i bile su punjene na licu mjesta u poljskim radionicama . Sam TNT je u listićima i voli se zapaliti ako nešto grune u skladištu , ali ne može detonirati , a i laborisane granate su bile bezopasne u slučaju požara.

Ako me sjećanje ne vara T12 je sa modifikacijama urađen u kolićini od 7000 komada , a u BK je bilo 100 različitih granata , ako računamo normalnu rezervu od 5 BK pa plus rezerva armije pa rezerva vrhovne komande .. ispada cifra od 3,5 miliona .. boli glava od te cifre.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25477

raketaš,drug pukovnik i bojank za vas jedna:

Dok čitam ove vaše tekstove podmladim se i kao klinac zurim uz ekran i gutam slova koliko tu ima novog i za mene interesantnog a nije da se nisam naslušao predavanja na obuci za pirotehničare i radu na uništavanju neeksplodiranih MES po nekim od poligona JNA i VS..
Nego me raketaš podseti da su u sanducima sa raketama od Ognja i Grada upaljači pakovani zasebno odvrnuti i u ovakvim kinder jajcima...mislim da je i boja bila slična...

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4528

Sa zakašnjenjem, dve kumulativke jedna preko druge, pa ko se snađe...

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

@ gargantua skoro da je dobro , samo ako možeš napravi dvije polovice i onda ih spoji , pokušaj uštimati kumulativnji lijevak da ti je na obje polovice na istoj visini , Taj odnos od udarne kape pa do detonatora je izgleda isti.

Mislim da su rusi tada još kaskali sa ultrabrzim kamerama i da nisu kužili da im je taj nos prekratak

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4528

Znam šta želiš, ali ko' za k.... mi ne ide uštimavanje bolje od ovoga. Rezolucija slika se baš ne poklapa i kada se iseku, nesrećni upaljač uvek ostane veći a kumulativna punjenja ispadnu ukrivo. GUZ - Glavom U Zid

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Zanimljivo to izgleda kad se spoje ovako obadvije , imam neke dijelove od obje, kumulativne lijevkove i još neke sitnice pa možda na bazi toga uhvatimo neke mjere, čini mi se da ctreži nisu potpuno rađeni u mjerilu , što za namjenu ( za knjigu ) i nije bilo bitno, otuda i te razlike .

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

U prethodnom postu sam na slici projeketila 85 mm pokazao kako se krilca drže zatvorenim u cijevi , kalibar tu nema veze uvijek je ista problematika.

Ali nije ista problematika na ustima cijevi kod otvaranja krilaca nije bilo baš svejedno da li ce projketil rotira ili ne .

Za početak pogledajmo što se događa sa lagano rotirajućim kad napusti cijev. Prestane djelovati sila ubrzanja , zapravo projektil velikom brzinom naletava na zračni zid ,naglo koći , dolazi do promjene smjera sile ubrzanja , usput imamo i rotaciju i čim nestane sile koja stišće krilca uz tijelo centrifugalna sila i ta mala sila od deceleracije rastvara krilca , i projketil dalje leti stabilno.


Ali naš junak , ili junaci iz Jurge nisu mogli računati na tu centrifugalnu silu jer nije bilo rotacije , cijelo su vrijeme ganjali glatku cijev da bi si na kraju na grbaču natovarili problem. Ja vjerujem da su oni u startu računali na fiksna krilca kao kod mina , uostalom zapad je krenuo tim jednostsvnijim putem .

Zašto su ruje na toj glatkoj cijevi ganjali krila koja se rastvaraju ne znam , ali da je s tim bilo problema jeste , prvih par metara su krila priljubljena i sila koja ih otvara je minimalna , projektil se tumba i tu pobere najveće odstupanje od nišanske linije .

Neki spas od toga je bila divlja aerodinamika prednjeg oživala, ta stepenivca na njemu je kompromis između dometa i namjerno povećanog otpora kako bi se dobila bar neka razumna sila deceleracije koja otvara krilca . Ali sve je to jako kilavo, kad težište krilca pređu kritičnu točku , kad projekcija težišta bude u osi osovinice sila koja ih je otvarala sada ih zatvara , ali u tom trenutku krilca hvata zračna struja i otvara ih do kraja

Nadam se da će neki dragovoljac ove moje črčkarije nacrtati na silueti kako treba , a ja samo kao primjer stanja na terenu odnosno na ustima cijevi topa T 12 dajem ovu skicu sa metkom kalibra85 mm


Ne znam zaista kako su se Jurginci izvukli iz dreka , vjerojatno je statistika otvaranja krilaca i pogodaka dala neki pozitivan rezultat , ali ovako gledano to je sve kao pogodak na lutriji.

Mi smo se sa tim problemima susretali kod niza raketa koje otvaraju krilca unatrag , ali tamo su mogle biti neke oprugice , a ovdje bi to izgorilo u vatri.

Vjerojatno je to sve te davne 1961 godine bilo po sistemu bolje išta nego ništa i kad pogledamo činjenice onda je korištenje lagano rotirajuće iz žljebljene cijevi sa topa D 10 bilo daleko praktičnije .

Sad ima tu jedna kvaka kad je Dr Nikola Kršić to ganjao onda je ne nekom topu sa žljebljenom cijevi i gasnom kočnicom par puta zapeo sa krilcima u gasnu kočnicu.

Možda Bojan izvuče neku informaciju ili pravilo službe o tome da li je bilo dozvoljeno pucanje kumulativke iz BS 3 .

Sjećam se da se tenkistima dizala kosa na glavi od spomena kumulativki i gasnih kočnica na cijevi topa. i da je osim dužine sjedinjenog metka jedan od problema sa uvođenjem T12 na tenkove bila i ta gasna kočnice , a bez nje je top razvaljivao kupolu .

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19154

Moze BK-5 iz BS-3, BK-2 iz D-44, BK-7 iz D-48, BK-9 iz 122mm tenkovskih (D-25 i M-62). Svi imaju gasnu kocnicu.
Kako su resili taj problem pojma nemam.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 700 korisnika na forumu :: 20 registrovanih, 1 sakriven i 679 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Alibaba1981, babaroga, Brana01, Bubimir, Georgius, ikan, Istman, Kibice, kolle.the.kid, mean_machine, mile23, Milos ZA, ozzy, Parker, pavlo, shaja1, Sumadija34, tmanda323, 125