F-35 Joint Strike Fighter

360

F-35 Joint Strike Fighter

offline
  • Pridružio: 02 Jan 2012
  • Poruke: 291

miodrag2 ::
Sa druge strane, često govorimo o LPI modu. Ajmo sada ovako, LPI mod sam po sebi mora da degradira mogućnosti aviona za otkrivanje ciljeva u vazdušnom prostoru u odnosu na normalni režim rada. Koliko će sam LPI mod u tom slučaju dovesti u opasnost sam avion koji ga koristi? On će svakako morati da se više približi protivničkom avionu, nego da koristi mod normalnog osmatranja. Koliko će to povećati verovatnoću otkrivanja tog aviona od strane protivnika koji koristi radar u njegovoj punoj snazi, i uz to koristi ostale senzore i sredstva pasivnog otkirvanja?


Ovo nije tačno. Bar ne za najnovije radare (AESA/PESA).
Postoji više vrsta LPI modova ili smanjenja verovatnoće detekcije.
Najprostiji je scan to scan mod što će reći da je frekvencija menjana svaki put prilikom novog skena mehaničke antene.
Ovo nije bilo posebno problematično za novije RWR jer se ulazni spektar podeli na podopsege od kojih svaki ima svoj detektor. Može da se kaže da je osetljivost RWR-a donekle smanjena jer ne slušate samo na jednoj ili nekoliko frekvencija već u odredjenim opsezima ali to nije toliko tragično.
Usavršavanjem prijemnika došlo se do toga da je moguće da se frekvencija menja na svakom poslatom impulsu (radar obasjava cilj sa više desetina ili stotina impulsa zavisno od brzine prelaska snopa). Ranije je bio problem realizovati ovo jer generator signala kao i demodulator moraju jako brzo i jako precizno da menjaju frekvenciju rada što je stvaralo šum i smanjivalo daljine detekcije.
E ovde igrica postaje složenija. Dok ste ranije mogli da integralite nekoliko desetina impulsa i dobijete prilično jak signal u frekvencijskim opsezima koje posmatrate sada se spektar signala u trajanju od N impulsa "razliva" obuhvatajući sve opsege. Ako okolni šum nije preveliki i tada možete imati predstavu da vas je neko ozračio jer nivo ukupne snage šuma periodično raste sa pojavom impulsa što se može detektovati.
Medjutim, utvrdjivanje smera pretnje postaje kompleksno. Jedini način je snimanje signala i neka detaljna obrada potom da bi se izdvojili pojedinačni impulsi (ovo uzmite sa rezervom jer sam dugo van ove priče tako da možda ima nešto pametnije Smile).
Treba imati u vidu da mogućnosti za real-time obradu signala rastu eksponencijalnom brzinom tako da se stalno otvaraju mogućosti za algoritme detekcije koji su ranije bili suviše kompleksni.
Takodje, usavršavanjem primopredajnih elemenata na AESA radarima se možda može dobiti i signal koji ima frekvencijske skokove tokom samog trajanja impulsa što bi još više otežalo posao za RWR.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Ja mislim da je tacno. Jer, ako menjamo frekvenciju nosioca, a ne menjamno frekvenciju ponavljanja impulsa, RWR ce nas detektovati sigurno. Ako uradimo ovo drugo, smanjicemo domet radara znacajno.

Obrni-okreni, domet radara u LPI modu ce biti manji.



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

miodrag2 ::Ja mislim da je tacno. Jer, ako menjamo frekvenciju nosioca, a ne menjamno frekvenciju ponavljanja impulsa, RWR ce nas detektovati sigurno. Ako uradimo ovo drugo, smanjicemo domet radara znacajno.

Obrni-okreni, domet radara u LPI modu ce biti manji.


Sto vazi i za 4.5gen lovce. Svi oni imaju LPI modove.

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Tačno.

Ali ce svako taktiku upotrebe opreme kojom raspolaže gledati da prilagodi svom protivniku. Ako zna da će imati na stotine F-35 i par desetina F-22 iznad glave, trudiće se da svoju slabost pretvori u prednost. On je vidljiv na njihovim radarima uvek, i ne mora da brine o tome da li će mu radar raditi u LPI ili normalnom modu. Sa druge strane, ovi drugi moraju da koriste LPI mod, ukoliko žele da njihova slabija radarska vidljivost ostane prednost.

Jednostavno, avion koji u potpunosti svoju verovatnoću preživljanja na bojištu oslanja na elektronske sisteme kojima raspolaže, po meni neće dobro proći.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

miodrag2 ::Tačno.

Ali ce svako taktiku upotrebe opreme kojom raspolaže gledati da prilagodi svom protivniku. Ako zna da će imati na stotine F-35 i par desetina F-22 iznad glave, trudiće se da svoju slabost pretvori u prednost. On je vidljiv na njihovim radarima uvek, i ne mora da brine o tome da li će mu radar raditi u LPI ili normalnom modu. Sa druge strane, ovi drugi moraju da koriste LPI mod, ukoliko žele da njihova slabija radarska vidljivost ostane prednost.

Jednostavno, avion koji u potpunosti svoju verovatnoću preživljanja na bojištu oslanja na elektronske sisteme kojima raspolaže, po meni neće dobro proći.


Nestelt ako ne koristi LPI mod otkriva svoj polozaj pa steltovi ne moraju ni da koriste svoj radar pa
kako ce onda nestelt uopste da ih otkrije?

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Nestelt ce biti vidljiv na protivnickom radaru ne bitno dali koristi ili ne LPI mod.

A ja jos uvek ne znam ni jedan RWR koji je u mogucnosti da sa dovoljnom preciznoscu utvrdi polozaj aviona koji ga ozracuje da moze da navede raketu V-V na njega. Sa druge strane, aktivno dejstvo bilo kog RWR-a takodje otkriva polozaj aviona koji ga koristi.

Ali, recimo da si ti 100% u pravu sto se tice upotrebljivosti LPI moda, i neka je moguce da ga stealth avion upotrebi u borbi savrseno, upravo onako kako ga Lockheed Martin reklamira. Sta cemo sa ostalim cinjenicama?

U svetu u kome nije sve idealno kako prikazuju propagandni spotovi Lockheed-a, F-22 i PAK-FA ce i dalje imati pokretljivost da ih iz problema izvuku. F-35 nece, i to priznaju i oni koji ga napadaju, i oni koji ga brane.

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

moze se racunati da moderni esm sustavi u rafaleu, f22 i vjerojatno f35 sami mogu dovoljno precizno odrediti 3d lokaciju cilja. geolokaciju na tlu sigurno, a pitanje je godina kad ce se to raditi i u zraku. ako se vec i ne radi, jer takvu sposobnost sigurno nitko nece naglasavati u javnim publikacijama.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

@miodrag2

Ja rekoh da F-35 ima mana ali smatram da nije toliko los lovac kako to kritika pokusava da prikaze.

offline
  • Pridružio: 22 Feb 2011
  • Poruke: 1748

Eridan ::moze se racunati da moderni esm sustavi u rafaleu, f22 i vjerojatno f35 sami mogu dovoljno precizno odrediti 3d lokaciju cilja. geolokaciju na tlu sigurno, a pitanje je godina kad ce se to raditi i u zraku. ako se vec i ne radi, jer takvu sposobnost sigurno nitko nece naglasavati u javnim publikacijama.

RWR ne može fizički da odredi 3d lokaciju cilja. Razloga je više, a ovo su neki od njih:

1.Mogućnost čak i najsavršenijih RWR da odrede tačan pravac iz koga dolazi izvor zračenja je vrlo mali. Konkretno, avioni 4 generacije su određivali sa greškom od oko 22 stepena i to samo za prednju hemisferu. Što se tiče "visine" odnosno da li je izvor zračenja na većoj ili manjoj visini, bukvalno je to jedini podatak koji je RWR obezbeđivao (manja ili veća visina od visine na kojoj se RWR nalazi). Znate li kolika je uglovna greška od 22 stepena na 50km ?

2. Čak i da zanemariš ovo prvo, i da savršeno RWR izračuna pravac iz koga zračenje dolazi (što će jednom, ali nikako u bliskoj budućnosti biti moguće) ostaje problem daljine.
Dakle odrediš savršen pravac iz koga dolazi zračenje (logično u pitanju je pravac gde se nalazi radar ciljanog aviona) ali kako da odrediš daljinu do njega?
Jedini podatak koji imaš je jačina signala koji hvataš, ali da bi znao približnu daljinu sa koje se emituje, moraš da znaš koliko je jak signal na izlazu, i koliko takav signal "slabi" sa pređenim rastojanjem. E čak i kad to znaš, opet nisi ništa dobio, jer ti ne možeš znati koji je "opseg" snopa podešen .... jednostavno rečeno, kao što možeš da namestiš baterijsku lampu da baca uži snop ali osvetljava dalje, ili da baca širi snop ali da on ima "kraći domet" tako se podešava i radar.

offline
  • fin 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 06 Nov 2012
  • Poruke: 725

Kombinacija:

- analize pulsa iz baze podataka (+ kombinatorika mogućeg frekvencijskog preskakanja -> potreban snažan računar!),

- interferometričke antene,

- 5-10m separacije detektora na površini aviona + još ako postoji mogućnost
dva ili više aviona u grupi sa razmakom od više 100m ili km, sa komunikacijom
preko datalinka

- analiza doplerskog preklapanja u raznim band-ovima (prilaženje/udaljavanje)

- diferencijalna analiza signala tačaka pri pokretu aviona (npr. avion u tački A - analiza signala je "ovakva", nakon 200m leta
u B je "onakva" itd.)

__________________________

Sve ovo nabrojano daje bar nekoliko Cassinijevih principa triangulacije za dosta precizno utvrđivanje distance i položaja emitera.
U USAF-u ovo zovu "bandit probing" - izraz kog koriste i sami piloti.
Kod tako preciznih i osetljivih instrumenata potrebno je i nuliranje svih mogućih smetnji, uključujuči i one prirodne (kozmičke itd.).

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 580 korisnika na forumu :: 11 registrovanih, 2 sakrivenih i 567 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: boris.zic, ikan, kihot, MB120mm, Mixelotti, mrav pesadinac, panzerwaffe, ruma, SR-3m, suton, yrraf