F-35 Joint Strike Fighter

366

F-35 Joint Strike Fighter

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30231

Brutalno izgleda sa ovoliko bombi



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 29 Avg 2007
  • Poruke: 737

Sramotna priča o zrakoplovu F-35 se nastavlja – Britanska verzija nije za borbene misije

http://www.altermainstreaminfo.com.hr/vijesti/sram.....tavlja-183
Citat:
Pentagonov najskuplji borbeni zrakoplov, lovac-bombarder F-35B, koji je trebao biti dio ratne flote britanskog nosača zrakoplova „HMS Queen Elizabeth Marine“ nije u mogućnosti obavljati borbene misije zbog greški u dizajnu.

Greške američkih dizajnera ratnog zrakoplova F-35B su dovele do toga da avion nije u stanju nositi najučinkovitije bombe malog promjera, takozvane SDB II, piše u izvješću kojeg je objavio DailyMail.

Prema izvješću britanskog Ministarstva obrane, kako bi se mogao instalirati poseban propeler, koji letjelici omogućuje kratko uzlijetanje i vertikalno slijetanje poput helikoptera, smanjena su unutarnja spremišta oružja u zrakoplovu F-35B, te nema prostora za navedeno oružje.

Britanska ratna mornarica planira potrošiti oko 3,8 milijardi dolara d0 2020. kako bi svoj novi nosač zrakoplova „HMS Queen Elizabeth“ opremila borbenim zrakoplovima F-35B.

Ovo je samo još jedna u nizu velikih grešaka koje američki projekt F-35 i F-35B pretvaraju u prijevaru desetljeća.

Naime, već ranije je objavljeno izvješće prema kojem najnapredniji američki lovac F-35 neće biti spreman za borbene aktivnosti prije 2019. godine.

Borbeni zrakoplov F-35 ne može biti u potpunosti operativan do 2019., zbog novootkrivenih računalnih kvarova. S potrošenih 400 milijardi dolara, ovaj ultra-sofisticirani zrakoplovni projekt je najskuplji u povijesti SAD-a, a očekivalo se da bude u uporabi tijekom 2015. godine, piše International Business Times.

F-35 je peta generacija borbenih zrakoplova, koja ima tri inačice; za američko ratno zrakoplovstvo, mornaricu i marince, a trebao je zamijeniti sve zastarjele američke zrakoplove. Bilo je planirano da se pridruži marincima 2015., a ratnom zrakoplovstvu tijekom 2016.

Svi su čekali da zrakoplov dobije svoje glavno oružje, ali se ono nije htijelo otpustiti zbog računalnog kvara. Četiri cijevi rotacijskih topova za verziju „Air Force F-35“ ne mogu funkcionirati dok se ne pronađe novi softver, unatoč najavi da se trebao pridružiti vojsci ove godine.

"F-35 ne može biti borbeno operativan u programu zračne flote sve dok se ne pronađe novi softver, a to bi moglo potrajati slijedeće četiri godine, ali tko zna koliko će se to još produžiti“, navodi The Daily Beast.

Ovaj problem je izuzetno važan, jer to verzija zrakoplova koji je planiran za operacije bliske zračne potpore. Dok bi za F-35 s drugim naoružanjem postojeći sustav mogao biti dovoljan.

"Nedostatak naprednih streljačkih ubojitih sredstava u operacijama bliske zračne potpore je veliki nedostatak. U takvim operacijama je riječ o stvarnoj borbi, a često puta brzina i sposobnost da se označi meta i napadne s projektilima u desetak sekundi može biti presudno“, za The Daily Beast je izjavio iskusni američki pilot.

Prema onome što piše u izvješću, F-35A inačica jedva da nosi dovoljno streljiva, dok druge dvije verzije F-35 - za ratnu mornaricu i korpus marinaca - imaju različite konfiguracije vanjskog oružja za koje ne treba vršiti nove računalne preinake.

Sada se, pak, ispostavilo da zbog ugradnje potrebnog propelera za vertikalno slijetanje i kratko uzlijetanje ne može nositi potrebne bombe SDB II.

F-35 kasni u proizvodnji i zbog prekoračenja troškova zbog brojnih softverskih problema i drugih nedostataka. Program proizvodnje zrakoplova, koji je američke porezne obveznike već koštao 400 milijardi dolara, započeo je 2006., a troškovi su od početka njegove izgradnje u 2011. godini udvostručeni, što ga čini najskupljim projektom u vojnoj povijesti.

Međutim, Pentagon negira da će borbena uporaba zrakoplova biti odgođena. U prosincu 2013. se otkrio problem s gorivom i motor zrakoplova, kada se gorivo pregrije, jednostavno može stati, iako je i tu informaciju Pentagon osporio.

Prošlog ljeta je F-35 je trebao biti atrakcija i zvijezda na zrakoplovnom spektaklu „Farnborough Air Show“ u Hampshireu, no nakon što je cijela flota zbog požara na jednoj od letjelica u zračnoj bazi na Floridi u lipnju prošle godine, nije se pojavio

Pentagon planira kupiti 2 433 zrakoplova u tri varijante. Velika Britanija je također naručila 14 primjeraka. Međutim, program dobija sve više i više ozbiljnih kritika.

"Za mene je najuznemirujući aspekt odgode da ona predstavlja još jedan jasan pokazatelj da je program u ozbiljnim problemima. Proizvođač zrakoplova, kompanija Lockheed Martin, u situaciji je da u trenutku očaja traži da se istaknu prednosti nekritičnih sustava", za The Daily Beast je tada izjavio vojni ekspert.

Ovo je doduše samo još jedan u nizu brojnih nedostataka projekta F-35, a najveći je bio onaj kada je otkriveno napuknuće na jednoj lopatici motora i Pentagon je bio prisiljen prizemljiti sve borbene zrakoplove tipa F-35. Greška je otkrivena tijekom rutinske kontrole u zračnoj luci Edwards u Kaliforniji. Tada su do daljnjega prizemljeni svi proizvedeni zrakoplovi.

Verzija F-35B, namijenjena marincima, i zrakoplovi s vertikalnim polijetanjem i slijetanjem, prvi puta su bili su prizemljeni zbog greške u proizvodnji koja je uzrokovala prekid dotoka goriva.

F35 i njegova verziju F35B, koji su trebali biti ponos američke vojne industrije i pouzdan izvor zarade (budući da su u tijeku pregovori o prodaji gotovo svim zemljama saveznicama SAD-a), vojni analitičari po internetskim portalima nazivaju „običnom prijevarom“.

Prilikom rutinske kontrole, koju su obvezni proći svi civilni i vojni zrakoplovi, na jednom od 51 zrakoplova, koliko je tada bilo proizvedeno, primijećena je napuklina na lopatici motora (ili, ako ćemo koristiti stručnu terminologiju, na jednoj od lopatica turbine reaktora).

U praksi bi to značilo da bi se avion, kada temperatura reaktora pređe određenu razinu, mogao raspasti u zraku. Ne treba puno znanja i biti ekspert za borbene zrakoplove, da bi se shvatilo da F35 u punoj brzini može izdržati sve, ali ne i da mu se motor raspadne.

Ni prethodno pronađena „greška“ (ona oko dotoka goriva), iako je neuporediva s ovom, nije zanemariva. Američki stručnjaci su kako bi smanjili težinu svakog od pojedinih dijelova, rezervoar borbenog zrakoplova F35 učinili „preosjetljivim“ na elektricitet visokog napona. Pokušajmo pojasniti: ukoliko bi se F35 prilikom leta našao u gustim oblacima, „Faradayev kavez“ koji sve zrakoplove štiti od udara groma, ne bi mu mogao pomoći. Dakle, ono što je za sve zrakoplove na svijetu spasonosno rješenje i koje ih štiti od električnih pražnjenja u atmosferi, za F35 je smrtonosna klopka.

Treći problem, iako naizgled „banalan“ (ako se išta može nazvati banalnim kada se kupuje zrakoplov koji košta milijarde dolara), a kojeg su primijetili nakon ovih „nedostataka“ je sonda za opskrbu gorivom. Na jednom od zrakoplova F35B (verzija koju zbog vertikalnog uzlijetanja i slijetanja koriste marinci), ona je jednostavno otpala. Tada su svi F35B držani na zemlji mjesec dana. Lockheed Martin, „stup američke vojne industrije“, koji je odgovoran za cijeli projekt, surađuje s tvrtkama zemalja koje su odlučile kupiti američke borbene zrakoplove i utvrditi razlog kvara. Poseban naglasak se daje na istragu koja se vodi u kompaniji Pratt & Whitney, koja je proizvođač turbina.

“Stručnjaci su poslali turbinu motora u sjedište kompanije Pratt e Whitney iz Meddletwona, kako bi proveli detalju analizu i pronašli uzrok kvara. Još je prerano tvrditi kako su svi zrakoplovi neispravni, ali zbog predostrožnosti su svi letovi do daljnjega otkazani“, stoji u zajedničkom priopćenju Pentagona i Lockheed Martina.

Novinska agencija Bloomberg je u svojim brojnim napisima od samog početka tvrdila kako se radilo o pretjerivanju kada se govorilo o „ponosu, dragulju i projektu desetljeća“. Zbog niza nedostataka u tijeku izrade (od onih na konstrukciji zrakoplova, do problema sa softverom na računalima), čitav projekt je kasnio sedam godina.

Bez obzira na smanjenje proračunskih izdvajanja za ministarstvo obrane, Pentagon je uspio dogovoriti isporuku 2 443 primjeraka F35, za koje će Lockheed Martinu isplatiti 395 milijardi dolara.

Talijanska vlada se obvezala kupiti 131 borbeni zrakoplov tipa F35A i 30 primjeraka zrakoplova verzije F35B. Bez obzira na krizu talijanska je vlada pristala je na cijenu od 99 miliona eura za verziju A, te 106,7 miliona eura za verziju B zrakoplova, što ukupno prelazi 15 milijardi eura troškova za jedan (zasad) prilično nepouzdan i opasan borbeni zrakoplov. Samo prošle godine su zrakoplove F-35, osim Italije, odlučili kupiti i Velika Britanija, Turska, Norveška, Izrael, Kanada, Australija, Japan i Nizozemska.

Gotovo svi saveznici i partneri Washingtona, neki čak i bez obzira na tešku gospodarsku i financijsku krizu, postavljajući pitanja Pentagonu ili proizvođaču Lockheed Martinu, dobiju odgovor „kako je sve u redu“ i da je riječ o „rutinskim sitnim nedostacima koji će se ubrzo ukloniti“, nakon čega se više ne usude dovoditi u pitanje pouzdanost ovog zrakoplova.



offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Rolls-Royce opens first F-35 lift fan repair centre

http://www.flightglobal.com/news/articles/rolls-ro.....re-409646/

Dutch parliament approves first F-35 production order

http://www.flightglobal.com/news/articles/dutch-pa.....er-409673/

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96561



Arrow http://www.baesystems.com/enhancedarticle/BAES_168.....dowId=null



Citat:BAC 111-401AK One Eleven (cn 087) Returning to base at BWI after a test flight of F-35 AN/AAQ-37 electro-optical Distributed Aperture System (DAS).

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96561

Citat:2015 MCAS Yuma Air Show - F-35B Lightning II Demo


Alaska bases closer to winning F-35 fleet
Arrow http://thehill.com/policy/defense/234804-alaskan-d.....-35-basing



Citat:VMFAT-501 pilots flew night flights with F35 for the first time, March 2 - 6.
https://twitter.com/MCASBeaufortSC/status/573911110245449728

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96561

Italijanski prvi F-35A AL-1



Citat:First Italian-built F-35A, AL-1, rolls out of the Cameri FACO facility today

Arrow http://www.bergamopost.it/che-succede/il-primo-f-3.....allhangar/

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Izgleda da se pomera trenutak kad će F-35B dobiti SDBII. Mora se redizajnirati unutrašnji spremnik za naoružanje.
http://www.esquire.com/news-politics/politics/news.....absurdity/

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Daj još para, kako bi naterao Lokid da plati penale za ovoliko kašnjenje.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96561

Italy Produces First F-35 Outside US

Citat:The first joint strike fighter assembled outside the US rolled off an assembly line in Italy on Thursday, Lockheed Martin said in a statement.

The aircraft, designated AL-1, was the first of eight aircraft being assembled at the final assembly and check out (FACO) facility at Cameri Air Base in northern Italy. AL-1 is due to fly for the first time later this year, Lockheed Martin said.

Italy is assembling its F-35s at Cameri, currently an order of 90 aircraft, and will assemble Dutch aircraft as well. The facility is also being used to build wing sets under contract to Lockheed Martin. The first wing section has been completed and is due to be shipped to Lockheed’s Fort Worth, Texas, F-35 production line for final assembly.



Arrow http://defence-blog.com/?p=3983

offline
  • Pridružio: 14 Dec 2010
  • Poruke: 1312

Jel su talijani pazarili B verziju za Kavura i Garibaldija?

Britanija ne znam zašto se ne prešalta na C verziju, izvrši potrebne izmene na nosaču iima ulogu kao američke udarne grupe nosača. Ovako će imati ulogu kao Amerika klasa faktički, greota zbog veličine i tonaže.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 928 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 6 sakrivenih i 886 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: AK - 230, amaterSRB, aramis s, bestguarder, bojanM84, Brana01, BraneS, Bubimir, cikadeda, Darko001, Denaya, Djokislav, doklevise, drimer, Georgius, gomago, Karla, Kubovac, maiden6657, Mihajlo, mikrimaus, mile23, nenad81, nikoladim, NoOneEver Dreams, opt1, ozzy, pavlo, Petarvu, samsung, Sirius, sombrero, VP6919, vukovi, yufighter, šumar bk2