LASTA - 95

186

LASTA - 95

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 29111
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Selekcija je procena sposobnosti prilagođavanja kadidata za određenu struku. Ne spada u obuku. Verujem da se u vrhunskom simulatoru može odraditi mnogo preciznija selekcija u mnogo više simulacija događaja za mnogo manje para.
Ako me sećanje ne vara pitomac je u selekciji trebao da ”uhvati” tri režima leta, blage zaokrete u njima, prelaske iz režima u režim i školski krug bez faze poletanja i sletanja.
Najgore je što je posle toga pravio pauzu od dve godine. Kada nema kontinuiteta sa jedrenjem i selekcijom, možda je bolji ovaj pristup.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10452

Interesantan mi je taj pristup selekciji sa simulatorom.
Imao sam prilike da radim na nekim prilicno ozbiljnim simulatorima za PPL i dalje.
Pre pocetka obuke radila su se dva do tri casa na simulatoru.
Generalno simulator je dobra stvar da se upoznate sa kabinom, nekim osnovama i malo steknete osecaj ako ste prvi put u prici sa letenjem. Ali niste u vazduhu.
A ta cinjenica da nista u vazduhu mozda bas i nije najbolja za selekciju. Doduse znam da se na selektivnoj ne radi nista komplikovano, al pravi let je ipak druga prica od ljuljanja kabine na zemlji.
Mozda planiraju da tu rade pocetni odabir pa ostatak selekcije na klipnom ili im iz DOSAAF stizu sa.nekim iskustvom pa ih provere na simulatoru.



offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23253
  • Gde živiš: Beograd

goxin ::A DOSAAF je nesto kao nasi aeroklubovi za vrijeme YU .

Padobranstvo -jedrilicarstvo-pilotiranje , rezervni piloti, osoblje....?


ДОСААФ је још озбиљнија организација.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 29111
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Čim su Ruje koji imaju aviona za bacanje i nisu povodljivi za trendovima, osmislili obuku na ovaj način onda tu ima nešto. Selekcija je pre svega navikavanje na kabinu, učenje pomernja rasporeda pažnje na instrumentima, uočavanje reakcije na truckanje(stomak) i reakcija na sitne pakosti nastavnika(odstupanje od režima leta, npr).
Mi smo let pripremali sa drškom od metle ili motkom od grane i zatvorenih očiju. Od mogućnosti vizuelizacije situacije zavisio je i sutrašnji let. Još tada su nastavnici pričali da bi idealno bilo da pitomac naleti 2 leta na savremenom trenažeru pa tek onda u vazduhu jedan.
Na žalost, do 4 godine VVA se u moje vreme treniralo na ovom, pod uslovom da radi Mr. Green

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1051

aramis s ::RR250 B17 je duži 12cm i lakši 8kg.
Stvarno kompaktan ovaj 250

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 29111
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Možda bolje ovakav prikaz veličine

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1051

Vec ono iznenadjenje iz EdeProa na pola puta
Ako su ubacili svoj turbo-vratilni motor na osnovu mungosa

u njihov bespilotni hilikopter


eto sanse da ga dobije i Lasta
Sad pominju u platformi projekta hilikoptera TVM-200 turbo-vratilni a cifra je obicno iskazivala snagu.
U svako slucaju moze to da se razvija dalje tj snaga motora

Izvinite za Off

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 29111
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Taj motor je nastao od TM-40 turbine,a ne od Mungosa. Za lastu je to još uvek slabo.

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1051

Planirali suu razvoj pogonske grupe za ovaj njihov avioncic
Sad procena snage za ta dva motora na njemu je pitanje
mozda i budu po bar 400KS,a nadam se 450KS

Sta je sa youtube???Nema nijednog kod mene

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1051

Popularan ovaj 250 B17
Njega su predvideli za Skypickup
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1982 korisnika na forumu :: 76 registrovanih, 8 sakrivenih i 1898 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 13068 - dana 20 Jan 2026 17:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 015, 252., Abebe Bikila, acatomic, alberto, AndrejPetar, awathorn, babaroga, bambulic, Bojan85, bojcistv, Bosnjo, BOXRR, bukefal, Cigi, cojapop, crnitrn, darkojbn, Despot Đurađ, Django777, djordje92sm, Dovla 1980, dskrlec33, dule10savic, dulleo, dunavzed, Dzuki, eagle.rs, ElGenius, Ercomero, Folkstar, goxin, igorkozar83, Ir, Ivan Germanovic, jalos, JOntra, Kajzer Soze, kodrugi, komenski, Leonov, luka35, Marko Marković, mat, miki kv, mikidragi, mikrimaus, milan radosavljevic, milenko crazy north, MilosKop, MiroslavD, Moldovan, Motocar, nelezele, Nole, Nomica, Podljub, Povratak1912, repac, rodoljub, sickmouse, Srpska zauvjek, Tila Painen, tooljan, trajkoni018, troki1971, Tvrtko I, vathra, Vladoj, Vojkan Petrovic, vrlenija, Zec, zemljanin, Zorge, Zrcalo, zzapNDjuric99