Suhoj Su-35 "poslednji Flanker"

357

Suhoj Su-35 "poslednji Flanker"

offline
  • Pridružio: 06 Maj 2013
  • Poruke: 748

Citat:IRST has its limitations. The main ones are range (usually about 30 kilometers for accurate detection but much farther for "something is there") and problems with clouds distorting the heat signature of the target. The short range means that another aircraft using its radar (which has a range of over 100 kilometers for precise identification) has an obvious edge. The distortion problems are slowly being solved by improved computer analysis of the detected image. Since many warplanes like to operate "quiet" (without any electronic transmissions), IRST becomes the best way to spot the other guy and open fire first. At longer ranges IRST gives pretty vague data. Still, it's believed that just having an indication that someone is out there, more than a hundred kilometers away, gives you an edge.

link

Doduše slika je sa FLIR kamere, ali poslužiće.
Ray, razumem tvoj entuzijazam, ali se bojim da je ova diskusija za neku drugu temu ili da se napravi nova.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Nije to entuzijazam ,pustimo mi te suplje price e na nekoliko desetina ili stotina km je nesto tamo .To nek oni nekom drugom pricaju .Ta slika sto si stavio i ovi kadrovi koje mi je skinuo kolega `Gargantua` ( hvala mu ) pokazuju kako izgleda F-15C snimljem tj pracen IC-kamerom ( IIR -teplovizorom ) .

Prvo na rezimu max AB



i na rezimu Maksimal ( MP )



Te kadrovi transp .aviona i Rafala u 3 dijapazona :



Znaci ono sto je ranije ukazano, detektor toplotnog pelengatora ne vidi ovako avione u IC-dijapazonu kako ih vidi tzv `teplovizor` ,znaci ne vidi ih po silueti ,vec kao manju ili vecu `uzarenu loptu` zavisno na kom rezimu leti neki lovac. Ako je to F/PF onda je to prava vatrena kugla ,ako je Maksimal onda najcesce po one dve pomenute talasne duzine ( tu se i odbacuju smetnje poput IC-mamaca npr ) .

Ta prica da TP ne zna sta je na vecoj daljini ,pa on ne zna ni sta je nesto blize ,van zone viz. vidljivosti bez dodatnih podataka od radara ili nekog spoljnog izvora .TP nece dati podatke o daljini do cilja ( mozda o brzini ) ,no cemu sluzi `fuzija senzora` ili kanali data-link ,nego da se spoje svi podaci i paremetri cilja u racunar -SUV pa makar se tu radilo o pracenju istog od strane TP-a ,znaci u rezimu radio-tisine .

Da je to tako kako navode pa cemu bi onda sluzile rakete V-V sa TGS srednje i vece daljine gadjanja .OLS-35 kao i svaki drugi OLS ima svoju funkciju i upotrebnu vrednost ,uostalom Ruje ne odustaju od njih ,u prvom redu mogucnosti pasivnog napada ,dakle da lovac ili grupa lovaca ostane svo vreme u radio-tisini . Wink



offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Slažem se da može da se otvori nova tema na bazi IRST-a. Al ovo iz teksta je delimično tačno. Tačno je da IRST ima problem sa detekcijom kada je oblačno itd, ali je na prethodnim linkovima i naglašeno da je najverovatnija da će se A-A borba voditi iznad visine oblaka, zahvaljujući performansama letelica. Te je tvoja tvrdnja tačna da oblaci predstavljaju problem u detekciji i da drastično smanjuju mogućnost identifikacije letelica, ali verovatnoća da će se sukob odvijati u i ispod nivoa oblaka je manje verovatnija od mogućnosti borbe iznad njih. Plus u tvom linku piše i da F-22 ima irst to nije tačno. Može ga imati ako se ne varam u vidu pod-a.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Kad pominjemo oblake ,savremena LA je uglavnom bazirana u stratosferi( 10-20km ) ,bilo tokom preleta ili borbenih zadataka .Ovako nesto kao na ovoj slici iz teksta sa prosle stranice :

Arrow https://defenseissues.files.wordpress.com/2015/06/contrails.jpg

Jedan detalj u vezi toplotnih pelengatora mi je zanimljiv ,kod MiG-31 je on na donjaci trupa ,kod novih Suski 35S i 57 je ostao na gornjaci ,ispred vetrobrana .

offline
  • Pridružio: 06 Maj 2013
  • Poruke: 748

Ray,
Jedina vrsta oblaka koja ne utiče na IRST su cirusi, a ostali (vertikalnog razvoja) koji dosežu do tih visina bogami utiču i na detekciju radarom, ne samo na IRST na tim visinama.
Ajde malo da uključimo i treću dimenziju u tvoje razmišljanje. Šta ćemo sa nižim oblacima? Zamisli, cilj se može naći i na nižim visinama od 10 000m.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Svakako da mogu biti i takve situacije ,no rekoh ako cemo racunati na rezim radio-tisine tj pasivni rezim napada uopste ,onda ce po taktici upotrebe makar ruska LA biti oslonjena na podatke od NASU ili A-50.To su prioritetni izvori podataka o ciljevima u VaP na vece daljine i po svim visinama ,to je jedan od uputa pilotima u VTUP.Stoji to da su OLS/KOLS osetljivi na odredjene meteo-uslove/situacije no i to se moze prevazici ,bilo fuzijom senzora bilo dakle info od drugih izvora .

No da se OLS-35 recimo kao jedan u nizu tih OLS moze upotrebiti za vodjenje DVB ,to svakako ,naravno ako situacija dozvoljava .

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Kožedub ::Citat:IRST has its limitations. The main ones are range (usually about 30 kilometers for accurate detection but much farther for "something is there") and problems with clouds distorting the heat signature of the target. The short range means that another aircraft using its radar (which has a range of over 100 kilometers for precise identification) has an obvious edge. The distortion problems are slowly being solved by improved computer analysis of the detected image. Since many warplanes like to operate "quiet" (without any electronic transmissions), IRST becomes the best way to spot the other guy and open fire first. At longer ranges IRST gives pretty vague data. Still, it's believed that just having an indication that someone is out there, more than a hundred kilometers away, gives you an edge.

O ovome pišem već danima unazad.

By the way ima ko objavljuje članke i dole usput prateći komentari. Forumaškim zatrpavanjem se obara kvalitet. A koliko vidim nema ničeg značajnog već godinama unazad.
https://defenseissues.net/2015/06/16/airborne-irst-properties-and-performance/

Ne znam da li je išta urađeno po pitanju sklonosti zagrevanja LO aviona F-22/35. Mada koliko neko misli da je to posebna slabost, upravo može biti upotrebljeno protiv neprijatelja u smislu da se zavara. Mali radarski odraz je daleko važniji od manjeg toplotnog, sem kad je reč o bombarderima, jer daje veću slobodu za izbor taktike i prilaza pilotima F-22/35 i Su-57. OLS i drugi sistemi su prvenstveno tu za završnicu, eventualno za borbu na srednjoj udaljenosti.

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Ni jedan link, ni jedan izvor za bilo koji IC sistem detekcije ne daje podatak o vecem dometu u PPS nego u ZPS.

Ukljucujuci linkove koje je stavljao RayBan.

I niko to ne vrdi osim njega.

I u tome je ovde problem.

Pojava matricnih senzora omogucava dve stvari, prvo povecanje dometa, drugo prikazivanje slike odredjene mete na manjim daljinama, sto opet omogucava identifikaciju cilja.

Vremenski uslovi izuzetno uticu na mogucnosti detekcije bilo kog IRST sistema.

Podaci o maksimalnim dometima su uvek dati za idealne uslove i tipican cilj. Skala je uvek kalibrisana prema najvecoj daljini na kojoj se neki cilj moze detektovati, pa plus 10%. Ako neko kaze da OLS-35 moze otkriti cilj u ZPS na daljini 90km, u PPS na 35km, to znaci da ce otkriti cilj velicine lovca na tim daljinama, u idealnim vremenskim uslovima, odnosno u potpuno prozracnom danu.

To takodje ne znaci da nece otkriti recimo Tu-160 na 100 ili 150 km. Zato ce mu skala biti kalibrisana na recimo 200km. Ali to ne znaci da je praktican domet otkrivanja tipicnog cilja 150 ili 200km, vec da je skala podesena da moze da prikaze sve ciljeve koje uredjaj moze otkriti na krajnjem dometu. Domet za standardni cilj je taj koji jeste, 35/70 ili 35/90, zavisno od izvora.

Ako mene pitate, ja verujem onome sto proizvodjac reklamira za svoj sistem.

A ovo nije prvo karikiranje dometa od strane RayBan-a u cilju podrzavanja njegovih teza u diskusijama. Tako je na osnovu podatka da je jednom radar N019 u osnovnoj eksportnoj varijanti otkrio lovac F-16 na daljini 150km uzeo taj domet kao relevantan.

Problem je samo u tome sto i corava koka ubode zrno.

Pa je tako i taj F-16 mozda otkriven u manevru punog zaokreta u horizontalnoj ravni ili pri manevru u vertikalnoj ravni u trenutku kada mu je ceo trup bio otkriven prema radaru, a efektivna odrazna povrsina se pri tome povecala sa 5m2 na 25-30m2. Mi to ne znamo.

Kao sto ne znamo ni da li je taj F-16 blisnuo na ekranu radara dve do tri sekunde i potom se izgubio, upravo zbog ovog razloga.

Standardni kataloski dometi radara su dati za cilj efektivne odrazne povrsine od 3 ili 5m2.

Ali, gospodin RayBan je na osnovu tog jednog slucaja u kome je corava koka ubola zrno razvio celu teoriju o tome da je N019 superiorniji radar od bilo kog radara na F-16.

I tako se ovde razvijaju razlicite teorije na po desetak strana, zasnovane na nepoznavanju fizike i elektronike, nemogucnosti pravilnog tumacenja izvora koji se navode, pogresnog tumacenja izvora i procitanih podataka, itd. Kada se ponude relevantni izvori za odredjene pojave, kako bi se razumela bolje materija, onda se odbacuju na osnovu porekla (istocni ili zapadni), bez obzira sta u njima pise.

Vrlo je zanimljivo i kada se citiraju ruski izvori, a onda se ne razume terminologija u tim izvorima. Na sta konkretno mislim?

Na primer, u jednoj od obrazovnih institucija u kojoj sam se obrazovao se zaposlila profesorka engleskog, inace izuzetan student u svojoj generaciji na smeru anglistika svog fakulteta, i jedan od najboljih studenata na tom fakultetu na tom smeru u istoriji. Zena krece da predaje nama, ali ima problem nepoznavanja strucne terminologije. I hvala bogu dovoljno je pametna da je svesna toga. Zato nam daje bukvalan prevod pojedinih izraza, a zatim nas pita na sta nas taj bukvalni prevod asocira u strucnom smislu. Tako nas uci jeziku, a sebe strucnoj terminologiji. Posle mesec dana objasnjenja joj nisu bila potrebna, naucila je od nas dovoljno da razume strucne termine, i posle toga je svoj posao, za koji je bila i previse strucna, obavljala bez ikakvih problema.

Ovde je problem da se i sami citati koji se navode ne rauzmeju, jer se ne razume strucna termonologija u tim izrazima.

Ali to ne smeta da se daju pogresna tumacenja citiranog, i na osnovu toga izvode teorije ovakve ili onakve.

I tako u krug.

A onda normalnom coveku ne preostaje nista drugo, nego da citira Mandu iz filma Lepa sela lepo gore:

"Dosta je bilo, kume, idem kuci kume, idem kuci."

Ajd u zdravlje.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

@Leonardo

Nije onaj tekst bas merodavan,ima tu ohoho netacnosti ...
Citat:
First IRSTs were deployed in 1950s on F-101, F-102 and F-106 interceptors.


Prve toplopelengatore su jos Svabe ugradjivale na svoje lovce na Istocnom frontu .

Citat:In 1960s and 1970s, Soviets deployed IRST units on their MiG-23, MiG-31, Su-27 and MiG-29 fighters. This was intended to provide passive BVR surveillance capability to fighters, and also as a way of countering Western advantage in radar technology and countermeasures. In fact, MiG-23 and MiG-31 interceptors were able to track the SR-71 recon aircraft from large distance, possibly up to 100 kilometers. This was despite the fact that the system was rather primitive, and that MiG-31s own skin and canopy would reach temperatures of over 760 degrees Celsius during the intercepts. MiG-23 had an IRST capable of detecting the F-16 at 35-40 km head on and 60 km from the rear. Later developments of Su-27 and MiG-29 families all have internal IRST.

Ne pitaju se cemu sluzi ona prekrivka crne boje oko toplotnih pelengatora kod 23,29tke i 31ce npr .

Rekoh postoje ogranicenja kao i za svaki sistem ,to je ocekivano ali se ne moze tek tako odbacivati ili dovoditi u pitanje svrsishodnost ovih uredjaja nakon koliko samo decenija njihove operativne upotrebe makar kod Sovjeta/Ruja .

Primer gde se za OLS-35 davaju potpuno pogresni podaci :

ОПТИКО-ЛОКАЦИОННАЯ СТАНЦИЯ ДЛЯ САМОЛЕТА Су-35 ОЛС (52Ш)

Arrow http://www.russianarms.ru/forum/index.php?topic=8002.0


Ono sto je `mean` ranije stavio :

УОМЗ представляет новое поколение оптоэлектроники для Су-35

Arrow http://www.xliby.ru/transport_i_aviacija/vzlyot_2007_08_09/p23.php

Jos jedan tekst :

Су-35 получили сверхточные всепогодные прицелы

Citat:Как рассказали «Известиям» в АО «НПК-СПП», сердце ОЛС-35 — это высокоточная система наведения на основе виртуальной гиростабилизированной платформы. Оптические элементы станции перемещаются актюаторами на основе тонкопленочной пьезокерамики с точностью, измеряемой микрометрами.

По словам заслуженного летчика-испытателя Романа Таскаева, первые оптико-локационные станции появились на истребителях МиГ-29 и Су-27.

— С помощью тепловизионного канала станция обнаруживает вражеские самолеты по теплу двигателей, а также по элементам конструкции летательного аппарата, которые нагреваются в полете, — рассказывает Таскаев.


Arrow https://iz.ru/news/657890

Ruski patent vezan za OLS:

Arrow http://www.findpatent.ru/patent/235/2354993.html

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Rej IRST jeste nastao 1950tih, sistemi iz DSR pa i pre sem sto su koristili infracrveni senzor nemaju nista drugo zajednicko sa IRST. Namena im je bila da olaksaju uocavanje cilja vizuelnim putem, cim su radari postali dovoljno mali da se spakuju u nocne lovce prestala je potreba za IC uredjajima.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 861 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 2 sakrivenih i 834 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bojank, DPera, DragoslavS, goxin, ILGromovnik, Istman, Kubovac, mikrimaus, milenko crazy north, Misirac, moldway, Ne doznajem se u oružje, Nemanja.M, royst33, sabros, saputnik plavetnila, slonic_tonic, sombrero, SR-3m, Srki94, vasa.93, Vlad000, wizzardone, zlaya011, šumar bk2