S-125M1T "NEVA"

100

S-125M1T "NEVA"

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6875

@marija_ned
@Weiss

Evo i ilustracija povodom vašeg pitanja.

Slika 1: Ekran pokazivača operatora ručnog praćenja po ravni F-2, prilikom vođenja rakete do cilja




Slika 2: Ekran pokazivača operatora ručnog praćenja po ravni F-2, prilikom aktiviranja b/g rakete u zoni uništenja cilja



@Boris90

Od 12 raketnih diviziona pre rata i 3 Stanice za vođenje raketa u rezervi, ostalo je za upotrebu, odnosno kompletirano je ukupno 8 raketnih diviziona Neva.
Bilo je gubitaka i u ostalim sredstvima ratne tehnike kojima sistem raspolaže (osmatrački radari P-12 i P-15, agregati, nekoliko lansirnih rampi).
Gubitak je bio i uništenje oko 120 raketa u magacinima Jakovo i Sremčica (80+40).....
Što se tiče ljudskih gubitaka, jedinice naoružane sistemom S-125M Neva i to 250. raketna brigada Beograd i 450. raketni puk Kraljevo, imali su ukupno 6 poginulih i 28 ranjenih pripadnika.....



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Avg 2012
  • Poruke: 1622
  • Gde živiš: Šid, Srbija

@Kubovac
Hvala vam na informacijama Ziveli



offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6875

Weiss ::
Nego, verovatno se vec pisalo o tome .. ali kakav je ucinak imala termovizija na Nevi (i Kubu) jel bilo vajde od toga ???


Ono što ja znam jeste da je tokom rata 99-te na nekoliko diviziona Neva ugrađena "nekakva" ad hoc termovizija i TV kamere niskog intenziteta....
Tokom rata 99-te, korišćenjem termovizije izvršeno je 7 gađanja i 2 gađanja gde se termovizija kombinovala sa "klasičnim" radarskim kanalom, sa nepoznatim rezultatima. Problem je bio u određivanju parametara, pre svega daljine, pa su razlike odnosno greške bile prevelike.
U jednom slučaju koji je dokumentovan, baš je u pitanju 3.rd PVO, cilj je otkriven termovizijom na 25 km, onda su prešli na klasičan radarski kanal i izmerili daljinu od 18 km....
Elem, termovizija je pomogla u tom smislu što je povećan broj gađanja (recimo 8. rd PVO je izveo 5 gađanja, većinom termovizijom ili kombinovano, a jednom prilikom su gađali cilj ujutru u 9:34, pa se premestili i poseli nov položaj i onda nešto posle 18 časova ponovo gađali), a da pritom nije vršeno protiv-gađanje protiv-radarskim raketama, pa je povećana verovatnoća preživaljavanja jedinica.
Ipak, posle rata su uređaji poskidani i onda je nakon par godina urađena ozbiljnija priča sa kvalitetnijim termovizijskim senzorima i laserskim daljinomerima.....

Ako još neko zna više detalja, neka dopuni ili koriguje.... Smile

PS. Kub nije imao termoviziju tokom 99-te (nema ni danas, osim jedne baterije na kojoj se vrše ispitivanja termovizije i digitalizacije već skoro deceniju)

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26254

Deo Nevaša iz 350 raketnog puka se sa opremom preselio u Obrenovac i tu je izvršena zamena sistema pa su umesto dotadašnjih Dvina u jesen 1991 izvršili preopremanje.Tada je počela priča i o radu na remontu Neva za TV vođenje i ako sam dobro upamtio start ili šta slično termoviziji a beše proleće 1992 kada smo se mi vrnuli iz Ist.Slavonije.U par se navrata tu vrtela i ekipa iz Banja Luke a sada dal se i šta izvelo na modifikaciji-osavremenjavanju ja sam LAIK pa izvinte ali su se ti tatrane vrzmali i sa nama delili kujnu i kantinu...

offline
  • Pridružio: 01 Dec 2009
  • Poruke: 2458
  • Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......

1 i 2 divizion 350 og raketnog je dosao tada iz slovenije a 3 i 4 je otisao u okolimu mostara

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26254

lord sir giga ::1 i 2 divizion 350 og raketnog je dosao tada iz slovenije a 3 i 4 je otisao u okolimu mostara
Na terenu je bilo tako ali na papiru/Naredbi je ceo puk bio Jedinstven u Mostaru a ta dva diviziona su PRIVREMENO predislocirana u Biograd negde do jeseni kada se i de jure 350 u Celosti preselio u Beograd i bukvalno ugasio a divizioni se utopili u 250 raketnu brigadu .
Na temi o Košavi sam otoič okačio link ka ispovesti zadnjeg komandanta puka pukovnika Bože Novaka gde to sve lepo piše..
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
U to vreme smo mi iz 305 bili prve komšije sa 3rd u Obrenovcu a preko Save sa Jakovčanima i sa onima u Zucama smo takođe imali stalne kontakte pa su otuda i te priče stizale o modernizaciji ili već šta su im radili u proleće 92 pa do jeseni 93 kada sam ja otišao iz tog sastava..

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6875

lord sir giga ::1 i 2 divizion 350 og raketnog je dosao tada iz slovenije a 3 i 4 je otisao u okolimu mostara

Morao sam malo "konsultovati" literaturu koju posedujem pa da napišem par reči o ovome. Naime, nakon odluke o povlačenju najvećeg dela JNA iz Slovenije, 350. rp naoružan raketnim sistemom S-125M Neva, premešten je tako da su 2 raketna diviziona i deo RTD otišli u Beograd u sastav 250. rbr PVO, a 2 raketna diviziona i deo RT u reon Mostara i tu formirali "novi" 350. rp PVO.
Po naredbi Predsedništva SFRJ od 01/01/1992. godine koja je definisala raspored strateških celina JNA na prostoru "krnje" Jugoslavije, umanjene za površinu Slovenije i Hrvatske, kao i prema naredbi SSNO od 20/01/1992, pristupilo se promeni organizacijsko-formacijske strukture JNA, pa tako i RV i PVO.
Po toj naredbi, 350 rp sa 2 rd je trebao ostati u reonu Mostara.
Ipak, nakon referenduma u BiH o osamostaljenju, donešena je odluka o izmeštanju svih jedinica JNA koje "nisu neophodne" da budu na teritoriji BiH. Tako je počelo premeštanje odnosno izmeštanje 350. rd PVO sa 2 rd PVO u Beograd i utapanje u 250 rbr PVO.
Bilo je otpora sa strane vojnih komandanata u BiH, koji su mislili kako bi 350. rp PVO trebao ostati u BiH, ali s obzirom da je sama podela na dva dela bila loše rešenje jer je raketno-tehnički divizion imao samo deo raspoloživih kapaciteta, kao i ocena da 2 rd nisu dovoljna za pokrivanje zone odgovornosti, odlučeno je i sprovedeno izmeštanje.
Izmeštanje je završeno do kraja aprila/početka maja 1992. godine....

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 113918

Venecuela

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26254

Preseljenje 350 rpuka iz Logateca 1991 za Beograd/Mostar

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 113918

Etiopija prihvatila ukrajinsku modernizaciju
Украинская модернизация ЗРК С-125М в Эфиопии до уровня С-125МЭ1(2) «Голубой Нил»
Citat:Центральный директорат закупок Министерства национальной обороны Федеративной Демократической Республики Эфиопия в 2016-2017 гг. получил из Украины опытные образцы, оборудование, транспортные средства, документацию и сборочные комплекта для модернизации ЗРК С-125М до уровня ЗРК С-125МЭ1(2) «Голубой Нил».
Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1222 korisnika na forumu :: 85 registrovanih, 6 sakrivenih i 1131 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Aleksandar Tomić, alex1974, ArchaBasha, Aristotle2002, baltazar01, bestguarder, bojank, brufen, bufanje, Cigi, Cirkon, damir55555, deks, Dogma21, Dorijan Grej, dskrlec33, dushan, Ezbuck, Feller, galijot, Glavonja049, Goran 0000, herrDule, howyesno, Ir, J - 6, jalos, jarovitt, Kobrim, Kriglord, Krusarac, Lošmi, luka35, Luka85, Mae, Marko Marković, mercedesamg, Miler88, milos97, mirkoro, mocnijogurt, MrNo, Naj-Turs, nelezele, nenomir, NikMilitari, nisamBot, OgnjenMitric, OKT, Papadubi, Pekman, Permaldar, Piani Jazzer, picknick, Pururin, raptorsi, repac, ruma, S-lash, sasa87, shiro, Sirius, Siti2, skok, skvara, Snorks, stagezin, stegonosa, tamno.nebo, taomaster, theNedjeljko, tomo2, TRZH92, v82, vathra, vddutina, Vlada1389, Vlada78, Vujkeu, wolverined4, xAlex2, YU-UKI, Zmajac, zokizemun, ZZZ