Vatrena podrška pešadije u modernim uslovima

47

Vatrena podrška pešadije u modernim uslovima

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6163

Napisano: 26 Mar 2013 21:38

Cheef@
Bila je losa konekcija,nije mi stigla poruka.Vec je skoro sve obradjeno na prethodnih 20 ak i vise strana.Vrabac je lepo elaborirao dosta materijala,pa i gvozdiku.Ne radi se samo o odnosu cena/kvalitet,vec i o tome da orudje posedujemo,imamo delova,obucen kadar,proizvodimo municiju ...itd.Strategija 99-bila je da se elitni tenkovi cuvaju za slucaj masovne kopnene invazije,a za lakse zadatke koriscen je t-55.Jos je losija situacija danas,M84,i t-72,bi bili modernizovani a za raznorazne platforme korisceni bi stari i malo doterani

Dopuna: 26 Mar 2013 21:49

Gvozdika kosta 10000dolara,imamo kadrovqa,delove,proizvodimo municiju,...SORA,predstavlja program modernizacije nasih vucenih haubica D30J,iz rezerve i za sad je jos uvek u razvoju ...potez je genijalan.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6621

Sve je obradjeno sem laserskih topova Razz. U sledeci rat idemo tenkom M 2385 sa laserskim topom i energetskim stitom ( i to je lebdeci tenak pa mozes da ga desantiras iz svemirskog broda). Besh tu strategiju gde saljes krs u rat, a dobro oruzje ti skuplja rdju. ERA, APS na 3-4 tenka u brigadi i salji njih kad zagusti, pa sta bude. Da su usli kopneno pesadija bi im pravila probleme, a ne nase M 84-tvorke. Gola pesadija sa par minobacaca i nekoliko haubica ih je zaustavila na Kosarama i Prokletijama.
GVozdika kosta vise od 10 000 dolara. Verovatno se moze naci nesto Gvozdika polovno, po toj ceni, ali pitanje je koliko bi trebalo da se ulozi u njih. I pitanje je koliko tih Gvozdika moze da se kupi na prvom mestu, mozda imaju samo 5 komada u skladistu?



offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6163

Cheef,vrlo dobro znam sta se desavalo kod Kosara Gorozupa i na PAstriku,pisao sam prilicno o tome.Stratezi NATOA su odabrali teren sa nase strane nepogodan za dotur tehnike.Opisao sam i sta je sve korisceno.Da su kojim slucajem prosli Pastrik i Beli drim,...koristilo bi se sve sto postoji.

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6621

MB120mm ::Cheef,vrlo dobro znam sta se desavalo kod Kosara Gorozupa i na PAstriku,pisao sam prilicno o tome.Stratezi NATOA su odabrali teren sa nase strane nepogodan za dotur tehnike.Opisao sam i sta je sve korisceno.Da su kojim slucajem prosli Pastrik i Beli drim,...koristilo bi se sve sto postoji.
Malo off-bice da Vesli Klark nije bio jedan od tih stratega, jer je on uporno avijaciom lovio neke silne tenkovske divizije Laughing .

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6163

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 21 Jun 2010
  • Poruke: 615

Neko je ranije pitao da li imamo kitolov navodjenu granatu.Video sam negde 2002/3 spisak gde se navodi 30 granata po ceni od 35000 usd.Ta cena je bliska onoj koju su Indijci placali 1999. za krasnopolj (40000 usd).Ako se ja pitam , ovaj tip municije ( vise sam za krasnopolj ),teski bvp ( ala namer ), kao i termobaricna bg za oganj je pod obavezno za kupovinu.Mislim da je bolje da se vojska unificira na kalibar od 152 ili 155 mm , a sve ostalo u rezervu, pretpostavljam da haubica d20 152mm ima ko pleve, pa mi se cini nerentabilnim osvajanje proizvodnje cevi i sl., takodje i t72 ima kolko hoces , pa nam se ne bi isplatilo budzenje vec izraubovanih t55.
Inace Rusi imaju neku jurisnu haubicu u kalibru 152mm, ne znam joj ime, samo sto je vucna. Takodje je neko spomenuo osu na postolju, kako bi to izgledalo , jel bi mogao neko da baci na papir?

online
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 29084
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

ZeKa58 ::@aramis s

revizija predloga o brdskom M-48 za podrsku TO odbrambenih jedinica - po sumamam i dolinama ...
....



Spregnuti mitraljez uz top M48

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6163

Aramis@
Izvanredno dopunjavanje u hodu,ja sam isto predlozio za gvozdike,M84,na postilju je mocna stvar,a tamo gde je gabaritno izvodljivo i kojot.Postavio bih pitanje, je li izvodljivo montiranje 2x23 na BVP,M80,znam da ih je Zastava pravila za orlove?

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16304
  • Gde živiš: Lublana

@aramis s
Znači haubica (nije top) M48? Kako će se rešiti potrebna elevacija i sila trzaja?

online
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 29084
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Sa elevacijom od 45° je pre top. Udubljenje u krovu vozila bi moglo da reši pitanje pozitivne elevacije, a još malo podizanja topa i negativne. Nova gasna kočnica i novi gasni amortizer predviđeni modernizacijom bi trebalo dosta da smanje trzaj.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1738 korisnika na forumu :: 85 registrovanih, 4 sakrivenih i 1649 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 6047 - dana 19 Dec 2025 13:40

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 015, 357magnum, A.R.Chafee.Jr., AMX72, Andrija357, aramis s, Asparagus, Bbbggg1979, bbogdan, Belac91, burevestnik, cakija, Comyymoc, Corba, Daba75, Denaya, Despot Đurađ, dexter77, DezurniOperativni, Dioniss, divison, Dogma21, Dolinc, Dr.Strangelove, dragoljub11987, drimer, ElvisP, Fabius, goxin, GveX, Hans Gajger, HogarStrashni, ikan, Jager715510, Jakonjveliki, Jester, Joint Chief, Josef, Kozi-RS, Kubovac, KUZMAR, ladro, laki_bb, Lelemood, Lieutenant, LjutaGuja, lukisa, Marko Marković, mačković, Michellefromrezistance, milbos, milenko crazy north, Milo97, Milos1389, Milovan Dinic, miodrag, Neutral-M, niksa517, Nomica, nuke92, opt1, pceklic, pein, Plavi1, raster12, Robin, rokokoko, royst33, sales, sedan, shlauf, spalev, Srna, ss10, sspp, tubular, vaci, varda, vathra, VBoss, VJ, Vlad000, vuksa72, yagosh, Zec