Krajem 2009. je zamjenik glavnog zapovjednika kineskih zračnih snaga, Hu Weirong, u javnom intervjuu na televiziji pričao o tada neimenovanom avionu, a danas znamo da je to bio j-20. Tad je rekao da će isti ući u službu za 8-10 godina, dakle između 2017. i 2019., te da su se konstruktori vodili filozofijom 4S te je nabrojao: superpokretljivost, superkrstarenje, kratka poletna staza i stealth.
Ja bih stoga rekao da je avion rađen primarno kao lovac. Možda ima veće udjele drugih uloga u sebi nego f22 ili pakfa, no ne bih rekao da su razlike u planiranim misijama znatne. Svakako kinezi imaju potrebu za velikim doletom, a nisu u mogućnosti u kratkom roku napraviti dovoljno tankera pa su možda rađeni određeni kompromisi po pitanju performansi da se dobije veći dolet. I eventualno kinezi malo drukčije vide kako će zračni sukobi 2020-2040 izgledati, doktrinalno gledano. Ali samo čisto gledajući izabrano aerodinamičko rješenje, pokretne površine, kabinu - jasno je da je to prvenstveno air superiority lovac, a potom presretač. Dok se ne sazna što sve ima u usisnicima moguće je da mu ni brzina nije jako velika, odnosno preko 2 maha, što opet ne ukazuje na presretača. Ali to je svakako veliko nagađanje koje zapravo ne podržavam.
Serijska proizvodnja onda bi mogla početi 2015., ako sve prođe po planu, ili 2017. ako ima kašnjenja. Ako misle imati prvu eskadrilu u službi 2017-2019.
|