Su-57 novi ruski lovac

818

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Pridružio: 26 Okt 2011
  • Poruke: 1228

black venom ::Bas tako Zixo. Jedino ostaje pitanje šta će F-35 braniti od napada iz vazduha posle 2030. Do tada će veliki broj F-16 i F-15 da se penzioniše, a F-22 se ne proizvodi.
Znači, moraće da krenu što pre u razvoj lovca 5+ ili 6 generacije, jer će F-35 biti ozbiljno ugrožen. i da produžuju resurs najmlađim avionima u floti sve dok ne dobiju novog lovca.

Mali off.


Izmedju 2025-2030 Navy ocekuje F/A-XX novog lovca zamjenu za SuperHornete vjerovatno ce zameniti i flotu F15 jer Amerikanci su odavno odustali od veceg broja modela aviona to stvara nepotrebne logisticke probleme.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Ruje vec rade PPM-e na bazi GaN ,bilo je o tome ranije .Tako barem navode pojedini ruski izvori .

Citat:



На фото главная бортовая РЛС перспективного малозаметного истребителя Т-50 ПАК ФА — Н036 «Белка», также известная под шифром Ш-121. Приёмо-передающие модули активной фазированной антенной решётки изготовлены из самого качественного прямозонного полупроводника — нитрида галлия (GaN). В сравнении с арсенидом галлия, данное вещество имеет более высокую стойкость к повышенным температурам и механическим нагрузкам. «Белка» управляется наиболее мощной БЦВМ Н036УВС, аппаратная и программная части которой на порядки совершенней и производительней тех, которые установлены на большую часть авиапарка F-22A «Raptor».


Treba imati na umu da je prototip antene N036 izradjen pre skoro 10 godina i da su tadasnji PPM-i bili na bazi GaAs .Deset godina je jedan dobar period da se razviju i izradjuju PPM-i na bazi GaN.

Inace ta slika je sa MAKS2009 ,evo antene na MAKS 2015 .



Sto se antene sa ROFAR recimo tice zadnje najave govore o tome da bi prototip-model mogao biti zavrsen vec sledece godine .Ovo je sve iz ruskih izvora . Dakle postoji mogucnost da prototipovi druge letne probne faze imaju prednju radarsku antenu sa PPM-ima na bazi GaN.



offline
  • Pridružio: 02 Jan 2012
  • Poruke: 291

Napisano: 16 Nov 2017 21:50

Raptor1 ::
Izmedju 2025-2030 Navy ocekuje F/A-XX novog lovca zamjenu za SuperHornete vjerovatno ce zameniti i flotu F15 jer Amerikanci su odavno odustali od veceg broja modela aviona to stvara nepotrebne logisticke probleme.


Obzirom na to da je prototip YF-22 poleteo 1991 a F-22 uveden 2005 a X-35 poleteo 2000 i da razvoj još traje potpuno je nerealno očekivati uvodjenje nečega što je još paper concept 2030te a kamoli 2025te. Realno negde oko 2035 bi uvodjenje moglo da počne ako se krene sa razvojem odmah i ne luta mnogo u konceptu.
U to vreme bi Bože zdravlja i mornarička verzija Su-57 moga da bude već neko vreme u upotrebi Smile

Dopuna: 16 Nov 2017 22:35

ray ban11 ::

Ruje ocito izradjuju PPM na bazi GaNi ,snaga zracenja po PPM je izgleda u rasponu 20-30W ,na 1526 PPM prednje antene sa AFAR N036 `Belka` je sumarno gledajuci oko 46kW maks snage zracenja ,pod uslovom da svaki PPM zraci maks 30W.Ne samo sto imamo prednju antenu ,u neposrednoj blizini su i one dve bocne ,pa zastitna ekranizacija ,pa hladjenje ,svasta nesto .


Rej treba to ohladiti nekako. Jedna od bitnih razlika poluprovodničke tehnologije u odnosu na cevnu je mnogo manja efikasnost. Kada T/R moduli rade u linearnom režimu (tj. klasa A) koji je potreban za lepo generisanje radrskog signala efikasnost je samo 25%. Eventualno u klasi B mogli bi stići do teoretskih 50% ali zapravo je manje od toga recimo oko 30-35% tj 20-15% za klasu A. Kod cevki je to mnogo bolje i one opušteno idu i preko 60%.
U prevodu hladjenje antene postaje kritična stvar a tu veličina same platforme i snaga motora koji pogone generatore dolazi do izražaja. Ovo je upravo i jedan od faktora ograničenja kod F-35 koji već ovakav kakav je ima problema sa hladjenjem.
Platforme kao F-22, Su-57 i J-20 imaju već bolje mogućnosti za obezbedjivanje povećane disipacije novih AFAR radara.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Naravno ,pomenuo sam to ranije ,to je jedan u nizu tehnickih problema ...

Interesantno je pomenuti da se na razvoju radara N036 `Belka` pocelo raditi jos 2003g ,godinu nakon sto je Suhoj dobio na konkursu za PAK-FA.

Citat:Разработка СВЧ-модулей для РЛС Н036 осуществлялась на НПП "Исток" с 2003 года. На основе мощных транзисторов и монолитных интегральных схем СВЧ-диапазона предприятием были разработаны СВЧ-модули для активной фазированной решетки, объединяющие в себе все приемо-передающие каналы антенны, цепи питания, системы охлаждения и цифрового управления.

Arrow https://vpk.name/library/f/h036.html

Izvor predhodnog citata :

Arrow https://topwar.ru/100893-i-snova-o-protivostoyanii.....etali.html

O novoj anteni sa AFAR za T-50 iz 2014g

Новые РЛС с АФАР для самолета 5-го поколения




Kad je u pitanju heterostruktura na bazi GaN pogledajmo sta pisu ruski izvori

Citat:
Как уже упоминалось, транзисторы на основе GaN‑гетероструктур перспективны для применения в СВЧ‑ устройствах. В последние годы получили развитие технологические способы повышения характеристик структур на основе GaN для МИС СВЧ‑диапазона.

К настоящему времени компания уже освоила массовый выпуск усилителей мощности на основе GaN‑гетероструктур с частотами до 100 ГГц .В ближайшие годы частотный диапазон до 160 ГГц может стать доступным технологиям приборов и на основе GaN, и на основе GaAs, которые практически равны по частотным и усилительным свойствам.


U pitanju je ruska firma `Fotonika`

Гетероструктуры на основе нитрида Галлия (GaN) и технологии компании OMMIC на их основе

Arrow http://www.npk-photonica.ru/images/statya-svch-pdf102540.pdf

Evo nesto od 2011g iz oblasti optoelektronike

Нитрид галлия как один из перспективных материалов в современной оптоэлектронике

Arrow https://www.prosoft.ru/cms/f/440233.pdf

`Futurama` ovo je upravo ono sto si pojasnio ,obrati paznju sta Ruje kazu za pojacivace na bazi GaN .

Citat:Использования модулей приёма/передачи на основе нитрида галлия (GaN) для доработки и усовершенствования уже имеющихся РЛС. Это обусловлено тем, что усилители мощности на основе GaN в модулях приёма/передачи радаров с АФАР превосходят твердотельные РЛС по плотности, мощности, надёжности и частотным характеристикам. Такие усилители конкурируют и с лампами бегущей волны (ЛБВ), если не брать в расчёт надёжность, габариты и техническое обслуживание. Как и другие полупроводниковые компоненты, группы III-V (например, арсенид галлия (GaAs) или фосфид индия (InP)), GaN-полупроводники имеют высокую подвижность электронов/дрейфовую скорость, присущую кремнию и карбиду кремния (SiC).

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Svojevremeno je EI Nis imala i spostvenu proizvodnju tranzistora, a istovremeno je uvozila i ploce iz inostranstva, sekla ih, krckala, dodavala potrebne kontakte, pakovala i preprodavala.

Price radnika iz fabrike poluprovodnika su bile da je pesma raditi sa plocama iz inostranstva, i da je ziva muka raditi sa domacim.

Ko je imao prilike da vidi jedne i druge, mogao je videti i stepen skarta kod jedne i druge. Pri tome su obe ploce radjene sa istom vrstom poluprovodnika. Ali, ne i sa istom tehnologijom. Ko je mogao videti razliku izmedju dvaju ploca, video je sta znaci razlika u tehnoloskom nivou, koja se jasno pokazivala u procentu skarta. Pri tome se moralo uzeti u obzir da je i daljom preradom osnovnih ploca dolazilo do dodatnog povecanja procenta skarta, pogotovu sto je u to vreme ostatak procesa u fabrici poluprovodnika, barem u njenom vecem delu, i dalje obavljala rucno polukvalifikovana radna snaga, dok su deset godina pre toga u fabrikama u Africi koje su otvorile neke visokotehnoloske kompanije iste operacije obavljali roboti.

E sada, u proizvodnji obe ploce je koristen isti provodnik, radilo se cak i o istim tipovima poluprovodnickih komponenti.

Tadasnja fabrika poluprovodnika je bez problema mogla da kaze da je osvojila serijsku proizvodnju svih tranzistora iz svoje palete, i ne bi slagala. Samo sto je tehnoloski nivo te proizvodnje bio prevazidjen barem deset godina ranije. Neki drugi su otisli dalje, mi smo ostali na nivou od pre deset godina. Zato je nas procenat skarta po jednoj plocici bio koliki je bio, a na uvoznoj plocici toliki koliki je bio. Zato je u daljoj proizvodnji taj procenat povecavan do nivoa da proizvodnja sa plocica u domacoj reziji nije bila isplativa, pa je gotovo cela proizvodnja zavisila od gotovih plocica koje su uvozene, a onda dalje preradjivane kod nas.

Da su Rusi u potpunosti ovladali proizvodnjom poluprovodnickih komponenti od GaN, mi bi smo sada imali u serijskoj proizvodnji AFAR radare za kompletnu gamu njihovih vazduhoplova. Posto nisu, problem je da se zavrsi radar sa MiG-35, koji je zapocet pre koliko godina? A njegovi moduli su izradjeni od GaAs.

Lepo je pricati o frekvencijama od 100-160 GHz. Problem je samo objasniti sa kolikim procentom skarta. I koliko ce svaki TR modul u toj proizvodnji kostati. I kada ce biti u mogucnosti da proizvedu dovoljan broj modula da mogu poceti sa masovnom proizvodnjom radara. A ne jedva pabirciti dovoljna broj modula za sastavljanje opitnih primeraka novih radara koje konstruisu.

Ja na laboratorijskom stolu mogu da postignem mnogo sta. Mogu da imam zamisao, i da je sprovedem u delo, Ali, od moje ideje, njene razrade, preko izrade prototipa, preko razvijanja tehnoloskog procesa proizvodnje na osnovu uspelog prototipa, do usavrsavanja proizvodnog procesa da bi proizvodnja datog proizvoda bila masovna i isplativa, sa dovoljno malim procentom skarta i dovoljnim brojem proizvoda za zadovoljenje zahteva domaceg trzista i izvoza, dugacak je put.

Po mom licnom misljenju, koje ne mora da bude relevantno, Rusi su danas u proizvodnji modula GaAs na nivou na kome su amerikanci bili pre deset godina. O GaN ne zelim ni da govorim.

Zato sam i misljenja da ce prvi ROFAR biti PESA radari, a ne AESA. Kako i zasto, iz prethodno izlozenog, neko ko poznaje temu, moze da zakljuci. AESA radari ce doci kasnije, kada proizvodnja datih poluprovodnicki komponenti bude dovedena na potreban nivo, pogotovu proizvodnja komponenti u frekventnom opsegu koji je ovde naveden. Kada Rusi budu ovladali serijskom proizvodnjom modula od GaAs koji rade u centimetarskom opsegu talasnih duzina, videcemo masovnu proizvodnjuu AESA radara. Prve PESA ROFAR radare mozemo ocekivati za desetak godina, prve ROFAR AESA radare za 20 godina.

Da li sam u pravu, zivi bili pa videli.

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1245

Miodraže, nemoj misliti da vređam nekoga, niti da nekog drugog veličam, ali rusi su veoma brzo izveli transformaciju društva, a to je bila osnova svega drugog potrebnog za stabilan razvoj. Sećam se 2009. godine i tada mog odlaska u Rusiju, gde se uveliko beležio rast standarda i gde su govorili da se kod njih već uveliko uvoze najsavremenije mašine i naseljavaju stranci raznih naučnih profila, a sve to sam saznao od mog školskog druga, koji radi u jednom opto-elektronskom institutu u St. Peterburgu, inače diplomirani inženjer elektrotehnike, mikroračunarska elektronika. Tada, a ni danas ne možeš baš da pronađeš sposobnu firmu za pravljenje energetske elektronike za upravljanje elektromotornim pogonima, jer su mnogi sposobni inženjeri odlazili upravo gde i moj prijatelj.

Ovo što ti spominješ za Ei Niš, poređenja radi sa rusima - najpre možeš naći u energetici. Ni kod nas ne cvetaju ruže, ali o neinvestiranju u Srbiju ne želim da govorim kao o poredivom društvenom problemu niti sa prošlošću, niti sa drugim zemljama.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Treba pomenuti da su Rusi pre vise od 10 godina radili na poluprovodnicima na bazi GaN.Njihova poznata firma `Puljsar` je njihov lider na tom polju ,polju tzv `SVC-elektronike`

НПП "Пульсар" - лидер российской твердотельной СВЧ-электроники


Citat: "Пульсар" занимается и силовой электроникой - транзисторами и схемами управления для источников вторичного питания, которые входят в комплект СВЧ-оборудования. Мы выпускаем весь комплекс необходимой элементной базы, в том числе - ферритовые изделия, за исключением конденсаторов и сопротивлений.

А.В. Сегодня "Пульсар" является головным предприятием по разработке СВЧ-приборов L- и S-диапазонов (1--2 и 2--4 ГГц, соответственно). Производятся они по кремниевой технологии. Но поскольку на "Пульсаре" очень серьезная школа по разработке и исследованию арсенида галлия, мы продолжаем работы по созданию мощных GaAs-транзисторов - но не монолитных GaAs.
В последние годы в мире весьма интенсивно развиваются исследования в области широкозонных полупроводников. "Пульсар" был пионером среди промышленных предприятий, который занялся этой проблемой и созданием промышленной - подчеркну - технологии приборов на основе широкозонных полупроводников. Еще в начале 60-х на предприятии велись работы по карбиду кремния. Сейчас крайне перспективным выглядит нитрид галлия. Отмечу, что первый в России транзистор на GaN был создан на "Пульсаре", хотя, конечно, вопрос первенства всегда сложен.

Ю.А.Кузнецов. Особо отмечу - приборы для L- и S- диапазонов развиваются на "Пульсаре" исключительно потому, что они наиболее коммерчески востребованы в нашей стране, а вовсе не в связи с тем, что они производятся по "старой" кремниевой технологии, и ничего иного "Пульсар" не умеет. Если бы наиболее востребованными были приборы для Х-диапазона (8--12,5 ГГц), на "Пульсаре" приоритетным было бы это направление, и туда бы вкладывались деньги.
Простая иллюстрация рыночной потребности в приборах L- и S-диапазонов - каждый аэродром должен быть оснащен РЛС, и не одной. Раньше они строились на электровакуумных лампах. Сегодня все эти станции устарели, и их надо менять. Но главное - при выходе из строя половины приборов твердотельной РЛС она сохраняет работоспособность. Лишь немного снижается дальность обнаружения, но не более того. Поэтому переход на твердотельные РЛС неизбежен, и один только отечественный сегмент управления воздушным движением создает значимую потребность в приборах L- и S-диапазонов. Повторюсь, эти диапазоны - не устаревшие, они предназначены для своего важного класса задач.


U tekstu casopisa `Elektronika NTB` od maja 2006g

Arrow http://www.ecworld.ru/media/intv/pulsar/pulsar_06.htm


Sta je to zapravo `SVC-elektronika ? Evo pojasnjenja ,sve na ruskom, no valjda je lako za shvatiti ,tu je i `GT` ako treba ...

Citat:СВЧ электроника и модули

СВЧ электроника является одним из приоритетных направлений развития научно-производственной фирмы «Микран» наряду с аппаратурой беспроводных систем связи и информационно-измерительными системами.
Предприятие имеет многолетний опыт разработки и производства широкой номенклатуры одно- и многофункциональных модулей СВЧ в монолитном и гибридно-монолитном исполнении.

Достойное место занимают комплексированные устройства СВЧ электроники: приемо-передающие и приемо-задающие модули для радиолокационных станций, а так же радаров для обеспечения безопасности речного и морского судоходства и других целей.

Качество продукции обеспечивается полным технологическим циклом проектирования, производства, тестирования, испытаний с применением современных измерительных приборов собственной разработки и изготовления.

Многофункциональные СВЧ устройства и модули
Приемные конвертерные модули
Функциональные СВЧ модули и узлы
Усилители СВЧ
Усилитель мощности
Полосно-пропускающие фильтры
Генераторы СВЧ


Jedan materijal na ovu temu

СВЧ-ТЕХНОЛОГИИ - ОСНОВА ЭЛЕКТРОНИКИ БУДУЩЕГО

Arrow https://www.mycity.rs/must-login.png


Vezano za `Belku/Vevericu` ,od ranije ...

Citat:Первый полноразмерный макет новой РЛС впервые был показан на МАКС-2007. Реальная отработка аппаратуры началась в 2008 году, когда был собран первый опытный образец.

Разработка СВЧ-модулей для РЛС Н036 осуществлялась на НПП "Исток" с 2003 года. На основе мощных транзисторов и монолитных интегральных схем СВЧ-диапазона предприятием были разработаны СВЧ-модули для активной фазированной решетки, объединяющие в себе все приемо-передающие каналы антенны, цепи питания, системы охлаждения и цифрового управления.

Также в производстве было ещё два опытных образца новой РЛС, которые в 2011 году планируется установить на летные образцы истребителя пятого поколения. На Международном авиа-космическом салоне 2009 года был показан прототип РЛС с АФАР. Летные испытания новой фазированной антенной решетки начнутся в 2011 году на третьем и четвёртом летных образцах ПАК ФА.

В 2012 проведено 20 полетов с тестом АФАР. Входит в состав радиолокационного комплекса Ш-121.


Inace serijski N036 za Su-57 imaju PPM-e na bazi GaAs ,izdvojeno je 6 milijardi rubalja za proizvodnju .

Arrow https://sdelanounas.ru/blogs/75585/

Arrow https://topwar.ru/92659-v-rosteh-rasskazali-o-nach.....ak-fa.html

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Kad vec pominjemo GaN radare evo kako stoje stvari kod kauboja:
https://breakingdefense.com/2016/09/plan-on-gan-ra.....m-nitride/

i pored proizvodnje istih za pvo sisteme jos uvek izgleda smo daleko od istog za lovce.

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Kaplar ::Miodraže, nemoj misliti da vređam nekoga, niti da nekog drugog veličam, ali rusi su veoma brzo izveli transformaciju društva, a to je bila osnova svega drugog potrebnog za stabilan razvoj. Sećam se 2009. godine i tada mog odlaska u Rusiju, gde se uveliko beležio rast standarda i gde su govorili da se kod njih već uveliko uvoze najsavremenije mašine i naseljavaju stranci raznih naučnih profila, a sve to sam saznao od mog školskog druga, koji radi u jednom opto-elektronskom institutu u St. Peterburgu, inače diplomirani inženjer elektrotehnike, mikroračunarska elektronika. Tada, a ni danas ne možeš baš da pronađeš sposobnu firmu za pravljenje energetske elektronike za upravljanje elektromotornim pogonima, jer su mnogi sposobni inženjeri odlazili upravo gde i moj prijatelj.

Ovo što ti spominješ za Ei Niš, poređenja radi sa rusima - najpre možeš naći u energetici. Ni kod nas ne cvetaju ruže, ali o neinvestiranju u Srbiju ne želim da govorim kao o poredivom društvenom problemu niti sa prošlošću, niti sa drugim zemljama.


Kaplare, pricamo periodu izmedju 1980-te i 1990-te godine proslog veka. Ne pricamo o danasnjem trenutku. Bivsa zemlja, sa svim prednostima i slabostima koje je imala.

Navedeno kao ilustracija problema u savladjivanju tehnoloskog jaza, kod primene izrade poluprovodnickih kola uopste, pri primeni istog poluprovodnickog materijala, kod mikroelektronskih kola ovaj jaz je jos uocljiviji.

Mean, dzaba krecimo i ja i ti, ocigledno ne pomaze, kada se usi napune vodom, nista se drugo ne cuje osim svojih sopstvenih misli. Najsmesnije je sto pola toga sto postuje opovrgava njega samog, a brani ono sto sam postovao, ali je problem sto pola napisanog ne ume pravilno da prevede, a ono sto i prevede pravilno, ne razume.

Kada Rusi budu mogli da izbace dovoljno TR modula od GaAs da mogu da pokrenu neometano serijsku proizvodnju za Su-57 i Mig-35 paralelno, ili jos bolje kada budu mogli da garantuju isporuku AESA radara za sve narucene MiG-35 ne bitno kolika je velicina narudzbe, onda cemo moci sa sigurnoscu da kazemo da su u potpunosti osvojili proizvodnju TR modula sa GaAs.

Kada tu proizvodnju budu u potpunosti osvojili, onda ce moci da krenu u potpuno osvajanje proizvodnje TR modula sa GaN. A onda posebno u obe tehnologije u frekventnim opsezima koje spominju za ROFAR radare. Za to vreme ce mozda i napraviti ROFAR PESA radare, jer ce tu moci da odigraju na drugu kartu, i na svoje prednosti u primenjenoj matematici i metalurgiji.

A kada najzad budu uhodali proizvodnju TR modula sa GaN, ibudu usli u opseg frekvencija koje pominju za ROFAR radare, onda mozemo ocekivati ROFAR AESA. Za otprilike 20 godina.

Doduse, ni Ameri nece biti u nekoj prednosti, prestici ce ih za pet godina, deset ako budu imali srece. Ipak Rusi danas mnogo manje zaostaju nego pre recimo 20 godina.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Aha,sigurno ,jeste .Rusi vec naveliko proizvode PPM od GaAs ,nista novo .

Sporni komentar glasi :

Citat:Пока эти модули делаются на арсениде галлия, но сейчас российская промышленность на нитриды галлия.

Dakle prvobitni PPM-i jesu na bazi GaAs a govori se da ruska industrija( `sejcas`/sada/sadasnje vreme ) vec radi one na bazi GaN.Uostalom to potvrdjuju sami ruski izvori koji navode da postoji vise `baznih-polaznih ` verzija antene radara N036 .Ko sta ne razume,opovrgava itd

Uostalom kad smo se ovako fino uhvatili za taj GaN

Citat:В течение 2010 года в Институте СВЧ полупроводниковой электроники (ИСВЧПЭ) РАН на гетероструктурах AlGaN/AlN/GaN отечественного производства (ЗАО “Элма-Малахит”) были изготовлены полевые транзисторы с Ft = 77,3 ГГц и Fmax = 177 ГГц, имеющие коэффициент усиления по мощности более 11,5 дБ на частоте 35 ГГц. На базе данных транзисторов была впервые в России разработана и успешно реализована МИС трехкаскадного усилителя мощности диапазона частот 27–37 ГГц с Кр > 20 дБ и максимальной выходной мощностью 300 мВт в импульсном режиме.

Jos nesto, GaN nije apsolutno nista novo za Ruje ,pa on je `otkriven` pre vise od 50 godina

Stranica dokumenta o autorskom pravu -Biltena iz 1966g sa nazivom `Способ получения нитрида галлия` se vidi u ovom tekstu naslova :

Планарные приемные многоканальные модули АФАР X-диапазона на основе LTCC-керамики-Made in Russia

Arrow https://topwar.ru/101149-planarnye-priemnye-mnogok.....ussia.html

Dakle tu postoji niz problema koje treba resiti ,koje je predhodno pomenuo `Futurama` npr ,nesporno,no cinjenica je da sve to za njih nije nista novo i da se na tome radi duzi niz godina . Recimo NII iz Tomska je razvio pojacivace na bazi GaN snage 800W .

Arrow http://24ri.ru/down/open/tomskie-uchenye-razrabota.....azone.html

Znaci da se razvijaju i proizvode samo je pitanje gde i za koje potrebe .

Za N036 je u ser. proizvodnji za sad od GaAs ,probni modeli jesu od njega i GaN ( prototipska serija ,navodi se 11 kom ) .

Od 2014g npr

Citat:В научно-производственном комплексе «Микроэлектроника» развернуто производство GaAs и GaN СВЧ монолитных интегральных схем (СВЧ МИС),

Arrow http://www.micran.ru/sites/micran_ru/tmpl/micran_ru/inc/pdf/general.pdf

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1013 korisnika na forumu :: 53 registrovanih, 10 sakrivenih i 950 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, A.R.Chafee.Jr., aleksandarbl, arsa, arton, Atomski čoban, babaroga, Bobrock1, bojcistv, Brana01, brundo65, bufanje, daniela1970, Denaya, djboj, dmdr, doklevise, DonRumataEstorski, Dorcolac, dozorni, dule10savic, goxin, hyla, ILGromovnik, ivica976, Japidson, jukeboxer, kybonacci, laki_bb, Magistar78, Mercury, mik7, mikrimaus, Milenaaa, mrvica78, Ne doznajem se u oružje, Nemanja.M, nemkea71, NoOneEver Dreams, oldtimer, Parker, procesor, RJ, royst33, sasa87, Sir Budimir, SR-3m, Srle993, Stoilkovic, strelac07, voja64, yrraf, 1107