Kako je oboren F-117

32

Kako je oboren F-117

rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

Izgleda da su od „Crne ptice“ bili otišli bar korak dalje.
Pretpostavljam da kuglice u farbi nisu mogle da se rasporede baš najidealnije.
Ovde je reč o više slojeva kuglica ulivenih u gumu.
Otprilike kako sam pokušao da nacrtam. Svaki sloj je „porozan“, jer kuglice nisu sabijene, ali više slojeva obezbeđuje da radarski signal ne prođe direktno.

Ne znam da li postoji zagrevanje oplate. Na parčetu 2 x 2 cm koje mi je još ostalo za uspomenu (veći deo komada oplate sam podelio prijateljima) nisu vidljivi bilo kakvi tragovi. A taj avion je imao dosta sati leta.
Kako sam čuo, do 1999. taj pilot imao je preko 100 sati borbenih letova samo nad Irakom. Niko ga nije video, jer ceo radarski odraz F-117 nije veći od tog parčenceta.

Kao neko ko se dosta dugo bavio sportskim padobranstvom, tvrdim da u vazduhoplovstvu ubijaju dve stvari: (1) preterani strah i (2) preterana hrabrost.
Zbog panike čovek neće moći da postupi na racionalan način i reši situaciju koja ne mora da bude smrtonosna.
Preterana hrabrost znači da će kad tad čovek pokušati da izvede nešto što nije moguće.

Možda je između ove dve krajnosti deo odgovora kako je oboren F-117 – pilot je bio potpuno siguran i u sebe i avion, opustio se i – greška.

Inače, u vreme kada je rađena analiza oplate, za naše stručnjake bila je nepoznanica kojom tehnologijom su napravljene tako idealno okrugle kuglice, tako malog prečnika. Vrhunski metalurzi, koje su konsultovali, tvrdili su da u zemaljskim uslovima to nije moguće napraviti.

Tačno je da su kuglice samo deo tajne "nevidljivosti".
Nažalost, posle više od deset godina verovatno se ni onaj ko mi je ovo pričao ne seća detalja.
Deo priče je bio i o tehničkom rešenju zbog kojeg se izduvni gasovi vide samo pod malim uglom u odnosu na uzdužnu osu aviona. Mislili su i na IC odraz aviona.



________________
Sedamdesetih godina prošlog veka najbolji ćevapi u lepinji bili su u banjalučkoj "Kozari".
A sama lepinja - bila je bolja i od ćevapa.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Mar 2009
  • Poruke: 761
  • Gde živiš: Srbija, Beograd

padobranac75 ::

Izgleda da su Buđanovci pokazali da je najveća mana ovog sistema zaštite što nema isti efekat za radare koji ne rade u milimetarskom opsegu.


Ima ogranicen efekat.Moj post sa predhodne strane:

Citat:Колико су ми причали оплужиоци П-18 ф-117 се види сасвим добро тек негде на 60 км а верујем за нишански много мања,негде око 15 км.



offline
  • Pridružio: 03 Maj 2005
  • Poruke: 436
  • Gde živiš: Vršac

Pancevac ::Rumba King ::Pancevacki divizion je pogodjen na samom pocetku agresije a Batajnicki krajem maja. Treba imati i srece.

Pancevacki divizion nije pogodjen na pocetku agresije nego mnogo kasnije,ja kao pripadnik tog diviziona znam i kad odprilike i gde se to desilo ,zapravo dvaput smo pogodjeni .


Za Pancevacki divizion sam cuo od radarca Brmbote (ako se dobro secam, verovatno se znate), bio sam u Pancevackom divizionu nedelju dana ali je moguce da sam pogresio vreme, da sam pomesao cinjenice (proslo je 9 godina) ili je dezinformacija.
Dobrodosao na forum, napisi jos neka iskustva iz rata, znatizeljni smo
Ziveli

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 6896

@padobranac75

Nesto si pobrkao, uopste se ne sme napraviti avion sfernog oblika jer kao sto cezar kaze uvek ce jedan deo talasa da se vrati ka anteni. Upravo zato stelt avioni imaju izlomljenu povrsinu, odnosno sto manju bocnu/prednju povrsinu poput B2 koji je bukvalno letece krilo.

A sto se tice kuglica... verovatno si u pravu jer bi trebalo da rasipaju radarske zrake na sve strane... kao i sto ima nacina da se naprave... Male idealne kuglice je najlakse napraviti u svemiru naravno - nema gravitacije... ali tesko da bi neko gore isao samo zbog toga, ima nacina da se izvede i kod nas "dole"...

rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

@stegonosa

Ne razumem šta sam pobrkao?

Nisam napisao da sme ili ne sme, već da nije moguće napraviti avion sfernog oblika, koji bi bio funkcionalan.
Nisam tvrdio da od sfere neće ništa da se vrati ka anteni. U svakom slučaju, vratiće se manje nego od ravne površine.
I površina sfere i ravna površina samo su za naše oko idealne. Pod elektonskim mikroskopom slika je sasvim drugačija.

Napisao sam da je rešenje u velikom broju svernih površina, pa se svaka tačka površine aviona ponaša kao sfera. Dodatno, izlomljene površine obezbeđuju da što manji broj takvih tačaka bude pogođen signalom u istom trenutku.
Raspored sfera po slojevima obezbeđuje ogroman broj prelamanja (pogledaj skenirano parče oplate i skicu poprečnog preseka).
To znači da se gubi energija signala i vraća se mnogo manje nego što bi se vratilo od jedne sfere.
Ali i pored tolikog gubitka ipak se nešto vraća. Samo što je to reda veličine kao od ravnog objekta površine 4-5 kvadratnih santimetara.

Naši stručnjaci za metalurgiju tvrdili su 1999. da u zemaljskim uslovima nije moguća napraviti takve kuglice.
Dalje, tvrdili su da je to moguće samo kada se rastopljeni metal rasprši u bezvazdušnom prostoru i u uslovima bestežinskog stanja.
Iz toga su izvukli pretpostavku da je i to rađeno kao jedan od zadataka u okviru američkih svemirskih letova.

Ne znam da li su se naši metalurzi i kasnije bavili tim pitanjem i da li je metalurgija u proteklih deset godina toliko napredovala da to sada može i na zemlji.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

problem sa sferom je da se od nje odbija konstantno isti intenzitet radarskog zracenja (kolicina zraka). pogledaj f117 sav je izlomljen - bas zbog toga. u jednom trenutku se odbije ogromna kolicina, u drugom vrlo mala, ali koja je verovatnoca da i to sto se odbije, ode direktno prema radaru? vrlo mala.

verujem da se danas sve vise ide na kvalitetnije premaze, otud visoka cena aviona. kompjuterskim projektovanjem spoljasnje konture, navodno su dobili odredjene aerodinamicki prihvatljivije stelt oblike, ali se bojim da bez boljih premaza, stvar ne bi valjala.

pricalo se o tzv. nano-premazima nove generacije. indijci su dosta objabljivali radova na ovu temu, ali nikako da stignem da ih procitam...na zalost. pretpostavljam da se radi o cesticama nano velicine, kojih naravno, moze da bude vise u datoj zapremini. to bi rezultiralo u vecem broju odbijanja i vecem "gusenju" izlaznog radarskog signala od aviona. takodje, moglo bi se ostvariti i transparentnost, sto moze biti jedno od objasnjenja za kuglasti optoelektronski senzor na pak-fa. ovo su na zalost samo spekulacije...

stelt nije samo premaz, vec rekli smo i oblik i naravno, elektronsko ometanje. slazem se za preteran strah i hrabrost, a meni se cini da je u ovom slujacu ovo drugo - ameri su tacnije potcenili nase, f117 su leteli bez ped podrske.

offline
  • gloyer  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Feb 2007
  • Poruke: 3787
  • Gde živiš: Banat

padobranac75 je u pravu, teorija tako kaže, da će sfera najmanje reflektovati bez obzira odakle je ozračena (ako se kao klinci niste ogledali i plezili u dobro uglancanu kašiku, onda ne znate šta je defleksija Smile ). Prva dva pasusa u postu su ok.

Verujem da su stručnjaci za metalurgiju u pravu, samo mi nije jasno kako će se kuglica (kada krene od kapljice, jer kreće od rastopljenog metala) formirati u bestežinskom stanju, pa još i bez trenja (u bezvazdušnom prostoru), koje bi im (trenje) dalo okrugli oblik? Jedino ako se formira neko telo sa većom gravitacijom, pa kapljice uđu u orbitu... Pa posle par miliona godina rotacije zadobiju, u idealnim uslovima, idealni sferni oblik.
Pre će se pretvoriti u žicu, no u sferu, jer je u momentu raspršivanja početna brzina za nijansu veća od krajnje brzine, što dovodi do istezanja.
Verovatnije je da te kuglice prave isto kao i sačmu, samo u više kontrolisanim uslovima, i, naravno, u mikrotehnologiji (koju, kao ni nanotehnologiju, ne mogu da pojmim).
Metalurgija je ostala metalurgija, a metalurškim mikrotehnologijama je počela da se bavi fizička hemija.

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11156
  • Gde živiš: Banja Luka

@easy...

Tacno je da je disperzija talasa kod sfernih objekata velika, ali je uvek jedna tacka sfere okrenuta prema izvoru zracenja sto se pozitivno odrazava na teoriju o upadnom i odbojnom uglu kod el. magnetnog talasa.
Kompromis za dovoljan eho odraz se trazi kroz odgovarajucu snagu predajnika, nosecu i impulsnu frekvenciju, odgovarajuce pojacanje antene i prijemnika, osetljivost ulaznih kola prijemnika (parametarski i niskosumni pojacavaci), kroz odnos signal/sum i sl. detalje ciji bi ukupan ucinak trebao biti pojacanje preko 120 dB.

I jos nesto....
Citat:u jednom trenutku se odbije ogromna kolicina, u drugom vrlo mala, ali koja je verovatnoca da i to sto se odbije, ode direktno prema radaru? vrlo mala.
Ovo sto pise @sebab je neobicno vazno, jer da bi operator, ili racunar, prepoznao da se radi o realnom cilju koji se krece, mora postojati kontinuitet u prijemu eho odraza bar svaki drugi okretaj antene.
Iskusan operator ce intuitivno "osetiti" da se radi o realnom cilju, pa i proracunati sledecu poziciju cilja na ekranu kada dodje do prekida u kontinuitetu pracenja, ali racunaru, ili sistemu za vodjenje raketa, treba cista informacija kako bi se "zavrsio" posao.

rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

Iako me cezar 35 i još neki učesnici diskusije podsećju na neke stvari, mogu da diskutujem samo kao laik. Predmet „Protivelektronska dejstva“ polagao sam pre više od 30 godina. Od tada nisam se time bavio i, naravno, mnogo toga sam zaboravio.

Dakle, potrebna su najmanje dva uslova da bi radar nešto video: (1) dovoljan eho odraz i (2) kontinuitet u prijemu.
Iskustvo i intuicija operatora mogu da budu samo korektivni faktor, ako neki od ostalih uslova nisu potpuno zadovoljeni.

Koliko sam je shvatio, eho odraz F-117 smanjen je izborom prečnika kuglica. Nažalost, zaboravio sam u kakvom su odnosu taj prečnik i talasna dužina signala radara koji radi u milimetarskom režimu.
Logičan zaključak bi bio da postoji razlika u eho odrazu za signal metarskog radara, koji je korišćen u slučaju obaranja F-117. Za mene bi to bio kraj priče o vidljivosti-nevidljivosti ovog aviona.

Ako je tačan, deo priče koji sam čuo dan ili dva posle obaranja potvrda je povoljnog sticaja okolnosti, koji se uklapa i u onu teoriju o (1) preteranom strahu i (2) preteranoj hrabrosti.
Ima dosta logičnih stvari u toj priči, koja je, navodno, došla direktno od nekog od pripadnika jedinice koja je oborila avion.

Oni su najpre čuli avion. Nisu ga videli od oblaka. Naravno ni uključivanje radara nije bio pametan potez.
Izgleda da je i pilot imao isto mišljenje – „Ko sme da me osvetli radarom, kada se zna šta mu sledi“. Po principu „preterane hrabrosti“ leteo je dalje ka narednom cilju, jer, kako sam kasnije zaključio, do tada je izvršio samo jedan deo svog zadatka za tu noć.

Onda se dogodila kombinacija „preterane hrabrosti“ i slučaja. Rupa u oblacima.
„Na trenutak smo kroz rupu u oblacima uočili siluetu aviona, koji leti dosta nisko“, kaže neko iz te PVO jedinice.
U tom trenutku i još neko vreme posle obaranja oni nisu znali da je to F-117. Da su ga prepoznali, možda nebi ni uključivali radar.

Dalji posao odradila je tehnička nesavršenost radara, za koji je „nevidljivi“ avion na toj visini imao dovoljan radarski odraz. Treba da uočite da su posle ovog obaranja NATO avioni leteli na većim visinama.

Usledile su dve Neve (možda ne preterana, ali dovoljna hrabrost i obučenost PVO jedinice).
Zbog male visine, pilot nije imao dovoljno vremena da drugu eskivira.
Direktan pogodak nije ni bio potreban. Mislim da nema pilota koji to čudo može da drži u vazduhu bez pomoći računara.

Usledio je izveštaj višoj komandi: „Oborili smo nešto veliko, ali ne znamo šta“.
Izvinjavam se što citiram i prvi odgovor onoga koji je primio izveštaj: „K.... ste vi nešto oborili“.
Tek kasnije, posle provere, jedinici je, uz prva čestitanja, saopšteno im je da ne mogu ni da pretpostave koliko je veliko to što su oborili.

Ako je ova priča tačna, obaranje F-117 je rezultat sticaja okolnosti (za nas pozitivnog, za amerikance negativnog).
Ključni elementi tog sticaja su:
1. Preterana hrabrost (ili preterana samouverenost) pilota F-117 da leti dosta nisko;
2. vizuelno uočavanje, koje je skratilo vreme potrebno PVO jedinici za dejstvo (ispod vremena potrebnog da oni postanu cilj);
3. korišćenje radarskog sistema za koji avion na toj visini i nije bio baš nevidljiv i
4. dovoljna hrabrost pripadnika PVO jedinice da dejstvuju, bez ikakve garancije da će istog trenutka i sami postati cilj.
Mislim da obaranja nebi bilo da je izostao bilo koji od ovih elemenata.


Nemam odgovor na pitanje koje je postavio easy o načinu pravljenja kuglica.
Ali, ako se ne varam, za tečne stvari u bestežinskom stanju idealni oblik je sfera. Tek pod uticajem sile gravitacije i u vazdušnom prostoru tečna sfera se izdužuje i poprima idealan obilk za tu sredinu – oblik kišne kapi (da ga sada ne crtam).

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11156
  • Gde živiš: Banja Luka

@padobranac75...
Citat:„Na trenutak smo kroz rupu u oblacima uočili siluetu aviona, koji leti dosta nisko“, kaže neko iz te PVO jedinice.
Ako dobro pratim tvoje pisanje, zakljucujem da su ga vizuelno uocili u neposrednoj blizini iznad jedinice?
Ako je moj zakljucak tacan, mala je verovatnoca da su ga, u isto, ili blisko vreme, mogli uociti i radarom.
Naime, svaki radar, pa i ovi nove generacije, ima tzv. mrtvu kupu koja karakterise slepilo radara u odnosu na letelice koje su u neposrednoj blizini i prelecu polozaj.
E sad, ako je visina "nevidljivog" bila extremno mala, postoji teoretska verovatnoca elektronske detekcije, jer se mrtva kupa prosiruje sa povecanjem visine letelice.
Mrtve kupe su prirodno stanje stvari, a izaziva ih nesavrsenost antena i dijagrama zracenja, ali se, u taktickim pripremama zadatka, uvek razmatraju.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 932 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 4 sakrivenih i 903 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, Bobrock1, bojank, cikadeda, Dimitrije Paunovic, Djordje29, DPera, dragoljub11987, HrcAk47, ILGromovnik, Karla, kjkszpj, Kriglord, krkalon, Krvava Devetka, MilosKop, Nemanja.M, opt1, powSrb, raykan, Shilok, slonic_tonic, sovanova95, styg, zlaya011