Sistem S-200 Angara (SA-5 Gammon)

3

Sistem S-200 Angara (SA-5 Gammon)

offline
  • Pridružio: 21 Avg 2009
  • Poruke: 462

Kojom verzijom raspolaze libija?

Konverzijom Vege u z-z bi pokrio siciliju (~650km), a Dubnom cak i dobar deo juzne italije (~800km). Angarom nebi puno postigao jer je sicilija na granici balistickog dometa (~480km).



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

zixo ::Zaista je malo 2000 raketa, ukupno.

Na prvi pogled ovo zaista izgleda malo. Međutim, u opisu koji je dao "yu8nu" o verovatnoći pogađanja 0,85, lako se može izračunati opravdanost, male serije.
Sa 2.000 raketa bilo bi po ondašnjim merilima pogoćeno 1.700 aviona. Ako se uzmu u obzir i ostali raketni sistemu u naoružanju VU toga doba, trupna PVO, pa ako dodamo još i LA, mogućnosti sistema PVO, VU pa i samog SSSR, bili bi ravni celokupnom vazduhoplovstvu NATO saveza '60-'70-tih godina. Tada je procena bila da poseduju oko 15.000 aviona (kako je procenjivao "SIPRI is an independent international institute dedicated to research into conflict, armaments, arms control and disarmament. Established in 1966"

Sledeće "yu8nu" ističe: "Sistem je koncipiran i napravljen jos sezdesetih godina proslog veka. U pocetku mu je osnovna namena bila za dejstvo po strategijskim NATO bombarderima i izvidjackim avionima koji lete na velikim visinama ( SR-71 )"
Bombarderi su tada još uvek leteli u formacijama, pa je ovolika količina eksploziva mogla da obori više njih. Da ne govorimo o BG sa "N" punjenjem.

Povod javljanja je više vezan za konkretnu upotrebu libijskih OS, tokom leta 1986. Pošto nisam uspeo da nađem izvorni članak, ja ću to po sećanju:
Dakle, amerikanci su bili svesni efikasnosti ovog sistema, pa su pristupili "provociranju" libijskih raketaša. Krenuli bi većom grupom A-6 ili A-7 (6. AF je tada imala 3 nosača aviona u svom sastavu). Libijci bi lansirali na daljinama oko 135 km. Po idnetifikaciji dejstva raketa, grupa bi izlazila iz zone uništenja. Na taj način, u nekoliko navrata, snimili su im sve frekvencije vođenja raketa, te su im u kasnijim dejstvima uništili nekoliko diviziona SA-5, baš šteta. Postojale su neke informacije, da je bilo i rusa u poslugama, ali to niko nije dokazao (doduše ni demantovao).



offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Trebalo bi videti na onom linku koliko je otprilike bilo lansera pa onda mozda uporediti sa brojem od 2000 raketa.

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

zixo ::Trebalo bi videti na onom linku koliko je otprilike bilo lansera pa onda mozda uporediti sa brojem od 2000 raketa.
Ma u pravu ste sa izražavanjem čuđenja tako maloj seriji (možda je urađeno i više hiljada). Ja sam samo pokušavam da ublažim nevericu. U pravu ste što potencirate broj lansera, neka realnost je oko 6 raketa po jednom usmeraču, što opet navodi na sumnju o broju proizvedenih raketa (mada niko nije imao neki drugi podatak).

Amerikanci su imali na F-106 raketu:
"A larger version of the Falcon carrying a 0.25-kiloton nuclear warhead was developed as the GAR-11 (later designated the AIM-26 Falcon), while a long-range version was developed for the XF-108 Rapier and the Lockheed YF-12 interceptors as the GAR-9 (later AIM-47 Falcon)", koje su, takođe, bile izrađene u maloj seriji.
Verovatno da su rusi sa "N" punjenjem došli do proračuna o konačnom broju raketa. Ili se varam...

offline
  • yu8nu 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 29 Apr 2011
  • Poruke: 22
  • Gde živiš: KN03xh

Evo i mene da se ukljucim.
Prvo izvinjenje RJ za postavljeni link, on ga je na pocetku teme postavio

Probacu da objasnim pojam borbeni komplet vatrene jedinice pa da na osnovu toga nastavimo raspravu dali je to mali broj raketa ili nije.

Borbeni komplet podrazumeva ( kada govorimo o raketnim jedinicama ) broj raketa koje ima vatrena jedinica. Evo, naprimer osnovna vatrena jedinica sistema KUB ( raketna baterija ) :
Ona u svom sastavu ima 4 SLO (lansirne rampe ) na koje mogu da se postave po 3 rakete sto cini broj od 12 raketa.
Dalje, u svom sastavu ima jos 2 kamiona za prevoz i pretovar raketa koji mogu da ponesu po 3 rakete sto cini jos 6 raketa sto znaci da je ukupan borbeni komplet za tu jedinicu 18 raketa.
Kod skoro svih izvoznih varijanti raketnih sistema, Rus je prodavao po 2 borbena kompleta za vatrene jedinice.

Slicnom analogijom da se prebacimo na S-200. Nisam mogao da nadjem nigde koji je b/k za vatrenu jedinicu ali pretpostavljam da je sledeci:
- ima 6 rampi koje nose po jednu raketu i verovatno ima jos 2 rakete sa strane na nekom vozilu sto ( po meni ) cini broj od 8 raketa i pomnozimo sa 2 i to je 16 raketa ukupno za vatrenu jedinicu.

Ukratko- borbeni komplet je broj raketa koji vatrena jedinica moze da nosi ( prevozi ) sredstvima koja ima u svom sastavu.
Kada 2000 raketa podelimo sa 16 dobijemo brojku od 125 vatrenih jedinica ( bataljon-divizion ). Verovatno je taj broj cak i manji jer se deo raketa pravi i cuva kao strategijska rezerva.
Nadam se da sam malo vise pojasnio stvari ili sam jos vise zabrljao......

offline
  • Pridružio: 30 Jun 2007
  • Poruke: 6228
  • Gde živiš: Novi Sad, severoistočna Srbija

Све о С-200 на једном месту.

http://pvo.guns.ru/s200/index.htm

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

Evo malo semantike:
"Borbeni komplet (bojevi komplet, skraćeno b/k, ponekad samo bk) je određena količina municije ili borbenih sredstava za pojedinačnog vojnika, oruđe, borbeno vozilo, borbeni avion i slično ili vojnu jedinicu kao cjelinu. Po tome se i mogu podijeliti na lični (pojedinačni) borbeni komplet, zbirni (za svu jednotipnu municiju u jedinici) i ukupan borbeni komplet (sve vrste municije).

Borbeni komplet se obično nosi uz oružje ali moguć je i odvojeni transport. Borbeni komplet služi kao proračunska mjera (norma) za određivanje potreba jednice sa municijom za izvršenje borbenog zadatka.

Označava se skraćenicom b/k uz oznaku vrste municije (kalibar, oružje). Proračun može biti po broju (100 metaka), težinski (10 kg) ili po jedinici pakovanja (sanduk). Kao osnovna mjera za određivanje borbenog komplet se obično uzima količina municije potrebna za jedan borbeni dan: ovo se nekad naziva i šarža, jedinica vatre, municijski dan snabdijevanja i slično.

Kada komandant odluči o utrošku municije za izvršenje zadatka (recimo 0.7 b/k, 1.1 b/k) i slično, na svim nivoima jedinica, na osnovi postojećeg stanja rezervi municije i planiranog utroška određuje se potrebni dotur i popuna municijom tokom borbe". - završen citat

Iz toga proizilazi, da taktika opredeljuje broj jedinica u okviru b/k, a logistika samo obezbeđuje smeštaj, čuvanje. održavanje, zanavljanje i transport.
Pa i kod ovog, a i kod drugih raketnih sistema, taktičkom studijom se procenjuje koje zadatke treba da izvrši, za takve zadatke se proračunava potreban broj raketa. Zatim se proračunava životni vek u toku rata (stepen žilavosti), pa se smanjuje broj raketa po sredstvu. Ako me pamćenje dobro služi, domaćinske države su za artiljerijko-raketna sredstva PVO ešelonirale do 7 b/k. Za srdstva podrške daleko više.
a da ja nisam slučajno zamutio vodu.. smešak

offline
  • yu8nu 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 29 Apr 2011
  • Poruke: 22
  • Gde živiš: KN03xh

@ljubasav:

Nisi jos ali si tu blizu,HI.
OK je za, recimo pesadijsko naoruzanje pa cak i za artiljerijsko ali za raketno naoruzanje je daleko manji broj a narocito za raketne sisteme u klasi srednji i navise.

@sasans23:

hvala za link, bas cu kasnije da potrazim za b/k.

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

sasans23 ::Све о С-200 на једном месту.

http://pvo.guns.ru/s200/index.htm


Veliko hvala za ovu adresu Ziveli

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Lepi moji S200 je proizveden u oko 2500 LANSERA NIKAKO raketa
Od toga najmodernije DUBNE neznatan broj u odnosu na ukupan
Osnovni avizic. radar sistema je uobicajeno bio prvo P80 Altaj a kasnije
P14 Nije sporno da je ponekad u manjem broju slucajeva koriscen i P35 ili P37 Prvi KIS za njih je bio VEKTOR2S koji je mogao osim 5 nis.radara S200 da komanduje i sa S75 i S125 pod ASURK1 Nesto bolja varijanta je bila sa SENJEZH KISom
Na Libiju su napada li tako shto bi demonstraciona grupa chekala frekfentni odziv nishanskog radara prenosila frekf. i silazila ispod horizonta a druga udarna grupa iskakal sa male visine na daljinam od 40 i manje kilometara i dejstvovala HARMovima
Bilo je visi pravaca napada, na Tripoli na Misuratu i na Bengazi i chini mi se Sirt. Avio sastav za Tripoli je bi dupli, prvo palubari pa onda F111 sa Ravenima
Najverovatnje nije ovaj sitem oborio F111 kojih je nezvanicno oboreno 2 a ne 1 ali je izgleda na drugim pravcima palo josh 3 aviona medjutim nisam siguran ni u podatak a verovatno su ih maknule Neve a ne Vege
ne tvrdim nista. Bilo je nekih kiselih komentara nshih da su se Libici ponasali neadekvatno....
Inace sistem je yastareo odavno i ni malo nije borbeno respektivan vec decenijama posebno ako nemate jako dobro pokrivene male i srednje visine i ako nemate sredstva za EW. Kako su jedino Rusi to pokrivali kako treba te visine kod njih je i bila najvaznija i sa svhom da tuce na velik visine a imali su i nesto EW sredstava za pariranje shoto ostale zemlje nisu ni videle.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 758 korisnika na forumu :: 3 registrovanih, 0 sakrivenih i 755 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bigfoot, milenko crazy north, Ognjen D.