Sistem S-200 Angara (SA-5 Gammon)

26

Sistem S-200 Angara (SA-5 Gammon)

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5387

Kolutanjem očima me nećeš impresionirati već samo sa argumentiranim brojevima.
Rasčlani gornji dijagram za raketu V-880, odredi linije zona za gađanje cilja u dolasku i u odlasku, zatim podjeli zone po veličinama cilja, nađi točku gdje se nalazio F-16 u trenutku kada ga je spičilo i onda možemo razgovarati da li je u pitanju nepažnja ili nešto drugo.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Apok ::Израелци све добро знају и обучени су ал ето био непажљив Bebee Dol .
Obaveštajna je zadužena da prenese informacije o potencijalnim pretnjama i upozori pilote. Sad su svi upozoreni.

Ukoliko je tačno da ga je S-200 oborio na toj udaljenost, onda pilot nije jebavao 2% šta se oko njega dešava.

Uzmi kako su Turci zaskočili na brzaka onaj Su-24. Ponašali su se u skladu sa očekivanim.



online
  • Apok  Male
  • Elitni građanin
  • Izrada proPotipova
  • Pridružio: 27 Apr 2013
  • Poruke: 2114
  • Gde živiš: Beograd

Пуковниче поента је да не видим како пилот може бити непажљив ако је гађан са велике удаљености и RWR му вришти преко пола минута. Једино да му избегавање/ометање није успело или је гађан - "заскочен" са мање дистаце. Не знамо удаљеност Ф16 при лансирању али знамо где је пао. Сигурно Израел не шаље дудуке у овакве акције ако уопште може да се помисли да их има.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Nema tu neprofesionalizma. Ko zna koliko su ih puta zračili sa raznih radara, pa su ovi već otupeli. Niko nije mogao pretpostaviti da je sistem ponovo u celosti operativan.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Da se malo i ja uključim u ovu priču i možda uspijem usmjeriti diskusiju da zasučemo rukave , zagrijemo stolice i nešto pokušamo naučiti iz knjiga koje je iskopao drug pukovnik. Ja još nisam proučio ni 10 % literature još nisam vidio kako radi autopilot niti znam kako radi glava za samonavođenje, bavim se motorom jer mi je to struka , a na bazi motora mogu shvatiti kako radi sustav.

Moramo se vratiti na početak u 1955 ili neku blisku godinu, i na sam pojam Zenitna Upravljana Raketa .. kao produženu ruku Zenitne artiljerije.

S25 je tada nastao i bio postavljen kao kružni prsten oko Moskve čak je lansiran vertikalno , jer je i planirani cilj bio visoko na nebu iznad Moskve van dometa zenitne artiljerije.
S75 je nastao isto tih tih godina na bazi iskustva sa S25 i mogao je dobaciti dovoljno visoko ali je mogao gađati malo i u daljinu , možda malo premalo u daljinu .

DALJ ( S 100 ) i sam naziv asocira na konačni cilj , napraviti raku kao S75 i gađati malo dalje , zbog niza problema je DALJ zaustavljen ,ali im je dobro došao pa su Hrušćov i ekipa s njime mahali na vojnim paradama još dobrih desetak godina.

S 200 je isoristio sve što je bilo razvijeno za DALJ između ostalog i marševski motor sa regulacijom potiska. I sad dolazimo do bitnog ako netko koristi motor sa DALJ a sa svim onim komplikacijama koje su izvedene , i o kojima ču još pisati , onda su to u biti iste ili slične rakete u drugom stupnju.

Kad je Lavočkin početkom pedesetih godina pisao studiju o raketnom bespilotnom lovcu dao je jednu viziju , jedan mogući scenarij borbe sa teškim nuklearnim bombarderima na velikoj daljini . Taj isti scenarij je bio u sovjetskoj doktrini i sa pilotiranim lovcima . Moćan stroj koji velikom brzinom dolazi u zonu ciljeva, u toj zoni usporava i obavlja borbeno djelovanje. Pri tome taj moćan stroj ima minimum elektronike na sebi , jeftin je i dostupan tadašnjoj tehnologiji , a sve što vrijedi i što je skupo ostaje na zemlji i koristi se ponovno.

Što radi S200 .. sa 4 bustera koji su tada pojedinačno bili drugi u svijetu po jačini raketni motor na kruto gorivo, ubrzava raketu cca4- 5 sekundi , već od druge sekunde to ubrzavanje pomaže i marševski motor sa svojih 10 tona potiska ... i tako 43 sekunde , a onda smanjuje potisak i radi još cca minutu.

Ima on nekoliko modusa leta ali ovaj je osnovni , trebamo se malo pozabaviti sa tim potiskom i brzinama i vidjeti što se tu realno događa . Po mome je to isti koncept ista taktika napada kao MIG 21 , nema tu nekog manevra , nema tu upravljivosti kad su u pitanju brzine od 6 ili 8 maha, to leti ko metak ravno u zadanom pravcu , autopilot tu može samo održati taj pravac i raketu dovesti u zadanu poziciju u što kraćem vremenu.

Vjerojatno da u toku tih prvih 43 sekundi , nema nikakve komunkacije sa raketom , niti ima potrebe da radi nišanski radar , znači da avion ni ne zna da prema njemu leti to brdo titana čelika i eksploziva, i u trenutku kad se upali nišanski radar raketa je tu pred nosom i sve je već gotovo.

Raketa u toku leta po programu može samo smanjivati potisak , a to je definirano samo preko vremena , dosta jednostavno da ne kažem primitivno preko elektromotora koji konstantnom brzinom vrti krivulju . Na lanseru se ta krivulja u toku pripreme lansiranja odvrti recimo 10 sekundi , i to onda znači da će motor nakon 33 sekunde smanjiti potisak. I to smanjivanje potiska se može potpuno regulirati , a može se motor po komandi ugasiti.

Sve je to napravljeno tako da raketa po dostizanju potrebnog dometa smanji brzinu sa 8 Mah a na 2 i da onda sa tom konstantnom brzinom može manevrirati , naći cilj kojeg u tom trenutku netko mora pokazati , mora ga osvijetliti radarom .


Sve je to već viđeno sa Nevom i onim nevidljivim , samo ameri i židovi nikako da se nauče pameti , a imaju i knjige i rakete kod sebe u laboratorijama.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28513
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Ako je raketa lansirana pasivno u režimu вдогон, ni jedan senzor na avionu nije mogao da primeti njeno lansiranje. RWR nije registrovao skok frekfencije tj prelazak osmatranje/nišanki režim jer ga nije bilo, za MAWS je to pedaleko, a raketa je jurila u inercijalnoj fazi ogromnom brzinom. Kada je ušla u terminalnu fazu, verovatno je u kabini zapištalo sve živo i posada je dala sve od sebe da se izvuče što je rezultovalo preživljavanjem, ali avionu nije bilo spasa.
Ne postoji zastareli sistem, postoji samo učmalost korisnika. Stalna dogradnja i smišljanje novih taktičkih poteza i staru tehniku drži u igri.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25671
  • Gde živiš: I ja se pitam...

aramis s
Citat:Ne postoji zastareli sistem, postoji samo učmalost korisnika. Stalna dogradnja i smišljanje novih taktičkih poteza i staru tehniku drži u igri.

Управо тако. Ја се убих доказујући једном приликом Лазанском да не постоји застарело оружје, само је питање примене и (не)спремности онога који је нападнут. На његов упит да ли је то баш тако и чиме то могу да илуструјем, дохватио сам један камен (стар ко зна колико векова, производ планете Земље и њене геологије) који је лежао на оближњем радилишту и показао му како могу њиме да га убијем...без ИЦ уређаја, снајпера,пригушивача, специјалне муниције, итд....

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28513
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

A što nam sekiraš Lazu Mr. Green

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25671
  • Gde živiš: I ja se pitam...

aramis s ::A što nam sekiraš Lazu Mr. Green

Знаш ти какав је он. Дође на трибину и онда почне да импресионира пензионисане прдоње масом података и иновација, а они су, углавном, остали окамењени код М-48 и Т-55 (евентуално).
ПС
Моја метафора с каменом није била случајна. Мој отац се привукао и ускочио у усташко митраљеско гнездо у Крајини 1941. и кијуром (велики, оштар камен) убио двојицу усташа, наоружаних до зуба.
Крај ОТ.

offline
  • Pridružio: 22 Feb 2011
  • Poruke: 1748

Leonardo ::Nema tu neprofesionalizma. Ko zna koliko su ih puta zračili sa raznih radara, pa su ovi već otupeli. Niko nije mogao pretpostaviti da je sistem ponovo u celosti operativan.

Ovo sto je napisao Leonardo je sustina...

Samo bih dodao da RWR kod konkretnog aviona a i kod svih drugi modernih obavestava pilota da je lansirana SARH raketa samo u slucaju da uspe da primi i obradi data link koji PVO sistem salje raketi kako bi joj dao naredbu da manevrise (konkretno pomera zakrilca odnosno povrsine zaduzene za upravljanje raketom) ali nema garancije da ce se to desiti a u kom slucaju pilot samo ima informaciju da je uhvacen u zahvat.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 914 korisnika na forumu :: 31 registrovanih, 7 sakrivenih i 876 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, 9k38, _Sale, aleksmajstor, Andrija357, Apok, comi_pfc, darkangel, dekan.m, drimer, ILGromovnik, Ivica1102, jukeboxer, kihot, krkalon, ksyyaj, Kubovac, ladro, MegaVLAdaR, mercedesamg, Milometer, nenad81, ozzy, robert1979, savaskytec, Srki94, Srle993, Sumadija34, vladaa012, vukovi, |_MeD_|