MiG-31 Foxhound

393

MiG-31 Foxhound

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Немој веровати свему што пише у литератури и на нету. Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96561

djox ::AB Sagol...danas
Foto reportaza
Учения авиации в Шаголе
Arrow http://vonsolovey.livejournal.com/81609.html



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Kristian_KG ::Domet R-33 je koliko znam 120km. Koliki je domet R-33/S i R-37M, da li su ove rakete vec u naoruzanju, ili ako nisu kad ce ih "VKS Rusije" primiti u naoruzanje?
S obzirom na domet R-33 koji je 120km, pitam se kako je onda moguce da je prilikom postavljanja rekorda u daljini pogodjenog cilja 1993. ova raketa letela 283km?
Nadam se da nisam dosadan. Smile


Naravno da nisi dosadan no primetno je da si malko preskocio gradivo posebno ono na temi o raketama V-V .Pregledaj to malo ako i kad mognes . Wink

Ovako nesto npr ...

Arrow http://www.mycity-military.com/Vazduhoplovno-naoru.....l#p1795412

Dalje , to `domet` ( misli se na maks ) rakete R-33 kako cesto stoji od 120 km moze biti praktican rezultat ali je pitanje pod kojim prakticnim uslovima ? Znaci za koji brzinu i visinu lansiranja pre svega a realno bi to moglo da se odnosi na slucajeve podzvucnog lansiranja ( do V=1000km/h ) i sa manjih visina ( H=5-10km ) .Ponovicu od ranije , sovjetski piloti su sa R-33 uslovno gadjali ciljeve sa cak 250 km na vezbama iznad Pacifika ( iz baze Dolinsk-Sokol na Sahalinu ) .

Sto se R-33S tice vidjena je na fotkama na nekim aeromitinzima i `tehnickim zborovima` i ona se od R-33 razlikuje po tome sto ima male aerodinamicke upravljacke povrsine odmah iza radarskog konusa ( po shemi `patka` ) . Nova R-37M za naoruzavanje remontovanih i modernizovanih BM/DZM i BSM je navodno po ruskim izvorima u ser. proizvodnji od 2014/15 g , medjutim jos je nema na slikama/snimcima .

Sto se one rekorne daljine lansiranja tice o tome smo bas nedavno komentarisali i to je bilo aprila 1994g i radi se o probnoj raketi K-37 lansiranoj sa jednog prototipa MiG-31M a daljina lansiranja iste na jednu niskoletecu raketu-metu je bila cak 304km .Raketa je lansirana u rezimu podzvucnih brzina sa 6 km visine ( ruski izvori ) .Mozemo zamisliti koliko bi ta probna K-37 odletela da je lansirana pri 2500-3000km/h sa visine preko 20 km ...

Dakle kao sto rece `zixo` ne treba se `cvrsto vezivati` za podatke koje nadjemo bilo na netu ,u stampi itd , tj ne treba ih uzimati kao `zdravo za gotovo` .Taj primer dometa od 120 km za R-33 mozemo vezati za datu visinu i brzinu lansiranja i nista posebno .Uostalom na temi o raketama V-V imas `Tablicu daljine lansiranja raketa R-27 i R-73 za pilote Su-27` , brzina aviona po Uputstvu je ista i iznosi 900km/h ,tj date daljine vaze za datu visinu i ovu brzinu .Tu su i dati rakursi a recimo maks navedena visina lansiranja je 10 km ,zna se da Su-27 moze da se sa raketama popne i na 18 km. Naravno daljine lansiranja ne bi bile iste vec dosta vece za recimo maks. mogucu brzinu lansiranja a ona za Su-27 iznosi 2500km/h i sa tom maks visinom lansiranja ( 18 km ) .

Tablica je u dnu ovog posta

Arrow http://www.mycity-military.com/Vazduhoplovno-naoru.....l#p1894539

Jos nesto, daljine lansiranja ( posebno raketa V-V sa PARS/ARS ) zavisi i od RERP cilja koji se gadja ( predhodno oktrivenog ,pracenog i zahvacenog ili zahvacenog nakon lansiranja ) .Evo primer, ruski piloti na `31` su KR ( krilata raketa ) tipa H-55 zahvatili i gadjali sa 90 km i to sa R-33 a H-55 ima RERP manji od 1m2 , pa kako je onda logicno da R-33 ima taj `domet od 120 km` ? Sad vidimo da taj podatak zaista moze vaziti samo za odredjene uslove lansiranja/gadjanja ...

Ziveli

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Нешто размишљам, да није беше тај податак о 120 километара био за извозну верзију Р-33 а за циљ величине ловца?

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96561

Tolmacevo...ovih dana

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

zixo ::Нешто размишљам, да није беше тај податак о 120 километара био за извозну верзију Р-33 а за циљ величине ловца?

Moze biti ali mojne i ti Zile da prihvatas takve podatke kao nesto pouzdano i relevantno Smile .Recimo ta R-33E nikad i nije serijski radjena niti bila operativna kao sto nije ni MiG-31E a drugo cak i kad bi prakticno ta daljina ( ili kako mi cesto kazemo `domet` ) lansiranja -gadjanja bila 120 km opet se mora postaviti pitanje sa koje visine i pri kojoj brzini lansiranja se ostvaruje taj rezultat . Ako je u pitanju cilj velicine lovca ( evo nekog srednjeg po velicini tj dimenzijama , sto bi bilo oko 5 m2 RERP za datu vrstu zracenja tj talasnu duzinu i dijapazon ozracivanja ) nije isto kad se takav cilj gadja sa 5 ,10,15 ili 20 km visine kao sto nije isto kad se gadja pri 1000km/h ili 2500 i vise km/h u slucaju 31ce .Tu je takodje i ono veoma bitno oko rakursa cilja koji se gadja ( bilo u PPS/ZPS ili bok ) i dr .

Dakle mnogo je tu razlicitih parametara koji uticu na krajnji rezultat gadjanja a 120 km znaci moze biti samo za datu velicinu tj neki parametar ( visina,brzina-lansiranja,rakurs , RERP cilja itd itd )

Smajli

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Нисам то прихватио као поуздано и релевантно већ сам питао јер ми се чини да је негде у неком каталогу та информација стајала за извозну верзију која наравно није никада произвођена.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Salim se ja naravno ,no sta je tu problem uopste kod tih `E`verzija .Recimo i da je R-33E radjena i uz MiG-31E prodavana npr veoma moguce da bi ona kao izvozna imala iste dimenzije i gabarite kao osnovna R-33.Bolje reci , komora rak. motora i goriva bi bili identicni onim na R-33 i prema tome bi aerobalisticke -kineticke ( energetske ) sposobnosti bile jednake (dakle ono sto zovemo `maks domet` tj preciznije maks. efikasna daljina gadjanja/lansiranja ).Isti je slucaj i kod porodice raketa R-27 ( R/R1 i ER/ER1 te T/T1 i ET/ET1 ) ,razlike su samo kod RGSN/ICGSN ,stepena otpornosti na el.ometanja,broj kanala radio-korekcije itd .Znaci razlika je u tim nekim `el. stvarima i sitnicama ` da ih tako nazovem a ne kod komora motora i goriva .

Pa to se odnosi i na R-73 i R-73E .Iste su skroz samo je razlika u uglu otklona ICGSN ( koordinatora iste tj toplopelengatora ) .

zixo ::Замена стакла на МиГ-овима 31.

РТ-Химкомпозит обеспечит остекление парка самолетов МиГ-31

http://www.aex.ru/news/2016/12/12/163457/



Citat:Необходимость разработки нового силикатного остекления МиГ-31 взамен органического была связана с тем, что со временем на органическом стекле, проявляется дефект «серебра». Этот дефект снижает прочностные и оптические свойства органического стекла, ограничивая применение самолётов на всех режимах.

Ovaj problem `srebrenja stakla` je znamo poznat i kod KOLS 29tke pa je moguce da se novi KOLS (OLS ) izradjuju upravo od novog silikatnog stakla kako na novim MiG-29M/M2 K/KUB ( 35ca isto ) te novim Suskama .

Sa teme Su-35...

Kaplar ::

Ruski pristup mašinskom konstruisanju je enigma za ceo svet i to sam više puta navodio.


Ovo je izgleda stvarno tacno . Pogledajmo sad ovi BM, DZM i BSM sa ovim silikatnim staklima ce stratosferom moci da `jure` brzinama oko 3500 km/h (moguca maks prakticna a mozda i operativna brzina ) . Tu brzinu dovodimo u paralelu sa SR-71 iz razloga sto je ta brzina ( upravo oko 3500km/h ) bila ujedno i najveca postignuta kod Kosa .MiG-25 je znamo u jednom letu `jurio` brzinom oko 3900km/h . E sad ovo u vezi masinstva ,bolje reci tehnologije obrade metala i nemetala i sve ostalo vezano za konstrukciju planera aviona ( varenje-spajanje ) itd ,poznato od ranije ...

Citat:On most aircraft, use of titanium was limited by the costs involved; it was generally used only in components exposed to the highest temperatures, such as exhaust fairings and the leading edges of wings. On the SR-71, titanium was used for 85% of the structure, with much of the rest polymer composite materials. To control costs, Lockheed used a more easily worked titanium alloy which softened at a lower temperature. The challenges posed led Lockheed to develop new fabrication methods, which have since been used in the manufacture of other aircraft. Lockheed found that washing welded titanium requires distilled water, as the chlorine present in tap water is corrosive; cadmium-plated tools could not be used as they also caused corrosion. Metallurgical contamination was another problem; at one point 80% of the delivered titanium for manufacture was rejected on these grounds.

Avion koji je gotovo citav bio izradjen od legura Titanijuma i pri tome izuzetno skup kako za izradu tako i za odrzavanje imao je brzinu identicnu kao mnogo jeftiniji MiG-31 cija je polovina planera tj struktura izradjena od visokotemperaturne nerdjajuce legure Nikl-celik .To je ona VNS-4/5 i pored njega i visokotemp. legura Al tipa D-19T , te legura Titana AK-4 ( svega 16 % )

Citat:The MiG-31 airframe comprises 49% arc-welded nickel steel, 33% light metal alloy, 16% titanium and 2% composites.

Jos jednom ,dakle MiG-31 nije imao ogranicenje po brzini zbog motora ni zbog konstrukcije planera , strukturni materijali (metali i nemetali ) , vec zbog stepena izdrzljivosti prirodnog stakla u pleksi-staklu kako vetrobrana tako i okvirnih staklenih povrsina te poklopaca obe kabine .Zato je maks. prakticna ,ujedno i operativna brzina bila ogranicena na 3000km/h ( preko te brzine temp. oplate je vec iznad 300° C ) .Sad sa novim silikatnim maks. vrednost tih brzina se povecava za vrednost polovine Mahovog broja ( 500-600 km/h zavisno od visine leta i spoljne temp. ).

Ono sto su Ameri u praksi po pitanju maks. letne brzine ostvarili sa citavih 85% veoma skupog Titana, Ruje su ostvarile sa svega 16% istog .Doduse oni su se vise oslonili upravo na pomenutu leguru VNS-4 i 5 cija je specijalnost jos od vremena izrade MiG-25 bila vezana za cuveni AZ br. 21 `Sokol` u N.Novgorodu (ex -Gorki ) .

Citat:С 1969 по 1985 — производство истребителя-перехватчика (скорость 3000 км/ч) МиГ-25 — первого в истории авиации цельносварного самолета.

С 1979 года — производство тяжелого дальнего перехватчика МиГ-31.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96561

Tolmacevo...ovih dana


https://pp.vk.me/c636229/v636229862/3f2c9/348HT7tL7XE.jpg

offline
  • Sale  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 1693
  • Gde živiš: Z-moon

Ako je bila - neka je. Baš je moćna.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 904 korisnika na forumu :: 39 registrovanih, 6 sakrivenih i 859 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, _Sale, amonsrb, Andrija357, Atomski čoban, babaroga, BlekMen, Bubimir, cavatina, cinoeye, darios, Georgius, h8propaganda, HrcAk47, Još malo pa deda, kunktator, Lubica, Lucije Kvint, Mi lao shu, MilosKop, nemkea71, NoOneEver Dreams, ozzy, pein, pera12345, RJ, Rogan33, shone34, sokars, Steeeefan, stegonosa, Sumadija34, t84dar, tubular, vaso1, yrraf, YU-UKI, |_MeD_|, šumar bk2