MiG-31 Foxhound

400

MiG-31 Foxhound

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

Napisano: 23 Feb 2017 9:43

Kaplar ::Imaju, ali kakve to veze ima sa modernizacijom? To se odnosi na prototipnu izradu. Misliš da kroz to nisam prošao u saradnji sa rusima?

Znaš šta su sledeći koraci bili? Ojačanje i olakšanje konstrukcije.


Ali ovde se ne radi o novom proizvodu vec o avionu koji je leteo decenijama i to supersonicno. Kad taj dodje kod Ivana na produzenje resursa nemoj ocekivati da izadje laksi.

Dopuna: 23 Feb 2017 9:46

Ali da se ne natezemo posto moguce da si ti ili ja u pravu nemamo tacne podatke. Bitno je da se slazemo da je avion vise nego dobar dan danas i da zato ih treba jos Very Happy

Ti novi bi mogli da imaju afar sa novim tipom modula koji su znatno snazniji pa bi imali nekoliko puta vise kW nego sto radar ima sada plus vrlo snazne bocne antene.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1247

Taj novi Afar ima smisla ukoliko je njegova ruka duža od ruke protivničkog radara. Dakle, ako protivnička letelica ne može da ga otkrije na daljini, na kojoj može i da ga pelengira, onda je AFAR definitivno pravi izbor. Novi moduli, prema mojoj pretpostavci - za ovaj avion moraju imati mnogo više od aktuelnih 80W za GaN kristalne poluprovodnike. Pričali smo na temi o AESA (AFAR) o tehnologiji industrijskih dijamanata u poluprovodničkoj primeni i ona upravo ima navedenu perspektivu. Naravno, pitanje je da li ćemo se toga i nagledati, jer upravo fotonski radari su nova dugačka ruka i mogu otkriti visokojonizovani oblak (iliti neku vrstu plazme).

Što se tiče konstrukcije, držim se toga da sam u pravu, pošto poznajem problematiku, ali ne u celosti. Naravno, ne drži me sujeta, ili neki prkos prema upravi foruma što suprotstavljam stav tebi Ziveli



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

miodrag2 ::Uzmimo samo monitore u kabini. Svaki LCD je 3-3.5 laksi od CRT monitora za istu velicinu dijagonale. To je znacajna usteda na tezini po svakom monitoru. Za 17-icni monitor to je 15kg razlike po monitoru.

Uzmimo ostalu elektronsku opremu u avionu. Zamenom analogne digitalnom tehnikom dodatno se dobija i na iskoriscenju prostora i na tezini.

Zamenom klasicnih kablova optickim vlaknima se dobija dodatna usteda na tezini.

Promena legure u izradi odredjenog dela motora pored lakseg odrzavanja i duzeg medjuremontnog perioda donosi obicno i olaksanje istog. Primena FADEC-a u upravljanju takodje.

Tako mozemo u nedogled. Malo ovde, malo onde, na kraju se u zbiru dobija znacajna cifra. Jer, u tom svetu svaki kg ustede je znacajan.

Sada, mi ne mozemo da znamo sta su sve Rusi uradili. Ali, sta god da jesu, dobili su i ustedu na tezini, i bolju iskoriscenost prostora, i lakse odrzavanje, itd.



Kolega zaboravljas da je kod `31` sve digitalno ,apsolutno sve sem eto onog velikog okruglog monitora u zadnoj kabini i onih pokazivaca u kabinama da kazem .Sad imamo 2 `digitalca` jel i oni su tu negde po masi i gabaritima kao onaj okrugli, nista strasno ,imamo sad i jednog manjeg u prednjoj kabini za pilota .Dakle sve je digitalno ,od racunara -SUV,softversko-hardverskih komponenti antenskog i radarsko-racunarskog bloka .Opticki kablovi ,kakvi opticki kablovi kod Ruja,mislim na `31` ,pogledaj samo tu masivnu kablazu kod `31` a sve je digitalno i oblozeno tj zasticeno onom zelenom termo-izolacionom oblogom , tzv `tapacirung` i skoro sve se to vidi na dosta slika koje imamo od ranije ) .

Taj `FADEC`/potpuna digitalna el. kontrola rada pogonske grupe npr. je od samog pocetka kod 31ce i motora D-30F-6 ,cak sta vise, MG-31 je i danas jedinstven lovac/presretac u svetu sa svojim karakteristicnim sistemom za kontrolu i pracenje rada svih avionskih podsistema i sistema/monitoring ( ono sto su `Ekran` i `Tester` kod 29tke ) .

Imamo mi na temi jednu tabelu za MiG-31BM sa jednog aeromitinga i vidi se da je navedeno da mu je maks. poletna masa tu na istom nivou kao kod onih ranijih serijskih verzija ( osnovna,DZ i B ) ,oko 46 t .

Recimo jedno realno umanjenje mase i to ispod krila se tice nosivosti raketa V-V,sad nosi 4 omanje R-73/L ili nesto teze nove R-77-1 za razliku od onih grdosija od skoro pola tone tipa R-40TD-1.Opet tu cemo uskoro imati 4 nove R-37M ispod trupa koje su za po 100 kg teze od sadasnjih R-33.Motori isti ,goriva- ista zapremina ,ista strukturna masa tako da je tu na istom nivou,BM,DZM i BSM spram ranijih :osnovna,DZ,B i BS .

Jos nesto u vezi `kapremonta` ( gen.remonta ) sa modernizacijom 31- ce

Citat:В соответствии с условиями ранее заключенного контракта, на самолетах МиГ-31 были проведены работы по капитальному ремонту и модернизации систем и оборудования, позволившие значительно расширить боевые возможности обновленных машин.

Arrow http://sdelanounas.ru/blogs/?search=%D0%9C%D0%B8%D0%93-31%D0%91%D0%9C

Zapitajmo se da li su nasi 9-12B nakon onog genremonta ista posebno laksi nego li ranije sto su bili ...


Da se malo osvrnem na onu rekordnu visinu 25ce iz 1977g ( 37.650m a koju je postigao A.Fedotov koji ce kasnije tokom 1984 poginuti na 31ci ) ....

Citat:
On 31 August 1977, "Ye-266M" again flown by Fedotov, set the recognized absolute altitude record for a jet aircraft under its own power. He reached 37,650 metres (123,520 ft) at Podmoskovnoye, USSR in zoom climb (the absolute altitude record is different from the record for sustained altitude in horizontal flight). The aircraft was actually a MiG-25RB re-engined with the powerful R15BF2-300. It had earlier been part of the program to improve the aircraft's top speed that resulted in the MiG-25M prototype.


Naime u zadnjem periodu sam uocio da u vise dokumentaraca,tekstova i slicno ovaj rekord vezu za 31cu sto je potpuno netacno eto i Korotkov sve ovo povezuje po meni sasvim pogresno sa `31` jer vidimo da je rekord postigao posebno pripremljen prototip bas kao sto je P-42 cuveni isto tako posebno pripremljeni prototip od Su-27 i postigao citav niz rekorda u brzini penjanja itd

Ovu visinu uopste ne treba povezivati sa `31` a u slucaju moguce `PS- borbe` dovoljno je da znamo da on moze da se penje nadzvucno pod odredjenim uglom i da neku novu PS- raketu lansira iz stratosfere ( oko 20 km visine npr ). Recimo F-15 cuveni `Celestial Eagle` je to ovako izveo jos 1985g i oborio satelit u orbiti na cak 555km .

Citat:On 13 September 1985, Maj. Wilbert D. "Doug" Pearson, flying the "Celestial Eagle" F-15A 76-0084 launched an ASM-135 ASAT about 200 miles (322 km) west of Vandenberg Air Force Base and destroyed the Solwind P78-1 satellite flying at an altitude of 345 miles (555 km). Prior to the launch the F-15 flying at Mach 1.22 executed a 3.8g zoom climb at an angle of 65 degrees. The ASM-135 ASAT was automatically launched at 38,100 ft while the F-15 was flying at Mach .934 The 30 lb (13.6 kg) MHV collided with the 2,000 lb (907 kg) Solwind P78-1 satellite at closing velocity of 15,000 mph (24,140 km/h).

Arrow https://en.wikipedia.org/wiki/ASM-135_ASAT

Znaci lansirao PS -raketu sa nekih 12 km visine i pri 1200km/h i oborio je u orbiti na preko 500km .


Ono sto treba da ocekujemo jesu nove R-37M ispod trupa ovih BM,DZM i BSM a visinsko-brzinske sposobnosti ostaju iste,novitet pored njih jeste i znatno poboljsan radar i racunar-SUV to je u redu ,poznato a prave i realne karakteristike ne mozemo znati ni iz bliza. Uostalom dovoljno je da se vratimo na onaj okrugli monitor verzije `B` sa radarom modernizovanim nakon `afere Tolkacev`.

`BM i ekipa` su sad sigurno dosta ispred i njega ... Smile

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Ray Ban,

da ne filozofiramo mnogo.

Taj jedan okrugli monitor u zadnjoj kabini tezi vise od sva tri trenutno ugradjena LCD monitora.

Sve i da si ti potpuno u pravu da je kompletna elektronika MiG-31 bila digitalna, a ja ti garantujem da nije, avion je imao prvi let 1975.-te, a proizvodnja je zapoceta 1982.-ge. Pogledaj nivo integracije digitalnih integrisanih kola tada i danas.

Pogledaj razliku u brzini procesiranja, kao i arhitekturi pojedinih kola tada i danas. Zamisli kakve su mogucnosti na raspolaganju inzenjerima danas u odnosu na to vreme.

To sve omogucava ustede u broju kola, prostoru, tezini, uz ogromno poboljsanje performansi istih.

Sto se tice kablaze, odakle ti znas sta je ispod te cuvene zastite koju spominjes?

Mozemo ovako dalje tri dana.

Poenta price je da mi ne znamo sta su sve Rusi primenili u osavremenjavanju ovog aviona. To znaju samo oni. Mi jedino mozemo izvoditi zakljucke na osnovu onoga sto vidimo, i podataka koje nam prezentuju. Koji opet mogu biti manje ili vise tacni.

Ono sto je sigurno, je da su danasnji ruski inzenjeri imali na raspolaganju kud i kamo naprednije tehnologije u poredjenju sa onima koje su imali na raspolaganju 1975.-te (uzmimo ovu godinu kao prelomnu). I one koje su mogli neposredno primeniti na avionu, kao i one koje su mogli koristiti kao alate u projektovanju/reprojektovanju konstrukcije aviona. To im je dalo neverovatne mogucnosti za unapredjenje ovog aviona, i jedino sta je moglo da ih u tome ogranici su troskovi osavremenjavanja, i njihova isplativost s obzirom na proracunato produzenje veka upotrebe aviona. A ako su informacije koje smo dobili tacne, to planirano produzenje veka upotrebe, i mogucnost njegovog ponovnog produzenja, kao i planovi za koriscenje ovog aviona u buducnosti, opravdavaju vrlo velike troskove osavremenjavanja, tako da su ruski sturcnjaci u ovom slucaju imali daleko veci stepen slobode u radu nego sto bi imali u nekom drugom slucaju.

Koliko su tu slobodu iskoristili, to je neko drugo pitanje.

S obzirom da u trenutku kada je osavremenjavanje osmisljavano nije bilo alternative ovom avionu (tada nigde u planovima nije postojala naznaka razvoja novog MiG-41), mislim da su slobodno pustili svojoj masti na volju.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

ray ban11 ::
Imamo mi na temi jednu tabelu za MiG-31BM sa jednog aeromitinga i vidi se da je navedeno da mu je maks. poletna masa tu na istom nivou kao kod onih ranijih serijskih verzija ( osnovna,DZ i B ) ,oko 46 t .


46835kg:
http://www.paralay.com/t05/3235.jpg

dok je za obican MiG-31 46200kg:
http://www.migavia.ru/index.php/en/production/mig-.....mp;start=2

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1247

+ ray ban11

Možeš ovo sve i ukratko reći: digitalni procesor argon mase od oko 500kg i zamenjen je savremenijim, naravno manjim i lakšim.

Kablaža - odmah da ti kažem da si se džabe raspisao, jer daljim napredovanjem digitalne tehnike, osim umanjenja broja kablova, imaš i umanjenje izolacionih slojeva, ili debljina određenih slojeva, jer je i tehnologija izolacionih sistema napredovala otprilike istim tempom.

Da li se sećate videa u kom glavni konstruktor elektro-opreme aviona Su-35 sa ponosom u jednoj ruci drži štampanu ploču, a u drugoj maše kilogramima žice? To je poredio digitalnu tehniku primenjenu na Su-27 i Su-35.

Konstrukcija: e ovo, kao što sam i mislio, niko ne uspeva da shvati da su upravo rusi majstori zanata za upotrebu gorivnih rezervoara u svojstvu elemenata noseće konstrukcije. Da mi ne pišeš ovde opet referat na A2, zavarena hermetički konstrukcija korpusa je jedan veliki rezervoar, a još niko neće da poveruje da ru rusi za ovaj avion iskoristili maestralnu matričnu formulu vektorisanih zaostalih napona. Dakle od 25-ce, pa na ovamo mi imamo rezervoare čak i u vertikalcima, a u novije vreme su smešteni i još dodatno u delu konstrukcije, koja sad potrebuje manju kablažu, te se u njoj stvorilo mesta. Da ne kažem pri tom da su se ovoga dosetili i u Suhoju, pa je tako Su-35 nakrcan rezervoarima i tamo gde niko ne bi ni pomislio da ih ima.

Treba li dva puta reći da ru rusi znali da čovečija ruka ne može pouzdano da ide određenim tempom i uvek sa istim uglom, tj. položajem zavarivačkog aparata, te da nema mesta za simultano zavarivanje više zavarivača na jednom mestu (a tamo treba više njih od jednom, simultano i uigrano do oštrice žileta), u istom tempu i sa istim koordinatama? Šta su onda smislili? Pa robota za zavarivanje naravno. I da li je bilo žarenja potom? Pa naravno da nije.

I onda imate maksimalnu poletnu masu blisku, ili čak nešto veću (govori li vam to nešto o motorima?) od prvobitne, a mi još nemamo zvaničan podatak o tome koliko je od toga gorivo, te koliki je sada dolet ovog aviona sa sve modernizacijom aviona (pa i motora naravno).

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

@miodrag2

Drugar pogledaj ovo sto je izlozio @mean, to je to dakle .Sto se elektronike tice moras imati na umu da se modernizuju avioni proizvodjeni od kraja 80tih pa dalje i verzija `B` koja se izradjivala tek od 1991g .Znaci to za 1975 i 1981g tacnije odpada .

Sto se blokova el. opreme i one masivne /robustne kablaze tice rekoh na temi imamo podosta slika unutrasnjosti tj tih panela i kapotaza sa istom .Kad se malo zaviri tu i tamo vidi se da je to zaista sve tesko i izolovano .Uostalom mora i biti kad na slikama gledamo 31ce bukvalno zakopane u snegu . Smile


Sa raketama R-73L ,moguce da je BM ,mozda DZM ili BSM a moze se znati po reg. oznaci na vertikalcu




@Kaplar

Kolega digitalac `Argon-15` je mase svega 60kg Smile ,kakvih pola tone

Arrow http://www.computer-museum.ru/english/argon15.htm

Pogledajmo jednu stvar,znaci ugradjen je taj novi digit. procesor `Baget-55` ,u redu, laksi je veoma moguce,eto i nova silikatna stakla na poklopcima kabina ,opet nek su i nesto laksa od predhodnih organskog porekla ,eto i ta kablaza za nove lakse monitore i ostalu opremu u kabinama.Sa druge strane imamo povecanje maks. poletne mase ( time i mase samog aviona na stajanci moguce ) da li zbog uvecane kolicine goriva sto nam nije bas poznato ,nekih ojacanja na strukturi planera ili slicno .Kako god BM je cak i tezi od predhodnih verzija,onih serijskih .

Citat:...the old Argon A-15 computer has been replaced with the new Baget-55-06 (+ new software) in the Zaslon-AM, but it retains the old antenna.


Evo u ovom `pdf` stoji ako sam dobro povezao da je Baget-55-06 mase 16 kg

Багет-55-06 ( 243,244 i 245 str dokumenta )

Arrow http://kaf401.rloc.ru/ASORLD/Baget.pdf

Eto imamo smanjenje sa 60 kg na svega 16 kg ,dodajmo i ostale komponente ,eto i ona nova stakla a opet imamo povecanje mase aviona .Znaci sa jedne strane umanjenje mase nekih podsklopova i sklopova /komponenti a sa druge uvecanje .Dakle ne mozemo onda reci da je BM ista ili uopste laksi od predhodnika iz serija ,cak sta vise tezi je od svih njih ( osnovna verzija iz 1981 ,DZ od sredine 80tih i B iz 1991g ) .

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Ray,

Ajmo ovako.

1989.-te godine aktuelna je bila tehnologija sa velicinom tranzistora od 800nm. Prosle godine se velicina tranzistora za Intel-ove procesore spustila na 10nm. U planu je da se do 2020.-te godine predje na velicinu tranzistora od 5 nm. Tehnologija vec postoji, samo nije jos uvek na nivou da moze biti komercijalno primenjena.

Konstatacija da avion mora imati masivnu kablazu, i da se ne moze primeniti ovo ili ono zato sto avioni mogu zavrsiti u snegu je teska glupost. Mozemo pricati o dobroj izolaciji odredjenih kablova ili oklopljavanju i izolovanju odredjenih elektronskih komponenti, ali to nema nikakve veze sa samim kablovima koji ce biti primenjeni.

Samo povecanje tezine ne znaci da je povecana tezina elektronske opreme, vec da je prostor dobijen smanjenim dimenzijama elektronske opreme iskoriscen za ugradnju dodatne opreme ili rezervoara za gorivo.

Kaplar razume o cemu pricam, a znam i zasto. a isto razumem i zasto me ti ne razumes. Smile

Kako god bilo, jednog dana ce informacije postati javne, a onda cemo videti ko je bio u pravu. Nesto tipujem da smo u ovom slucaju ja i Kaplar, zivi bili pa videli. Smile

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Питање за Каплара: Колико процењује да је на модернизованим авионима смањена маса?

Мислим да та модернизација није толико радикална да се авиону значајно или уопште смањи маса. Још мање да је добио додатне резервоаре за гориво а мотори су остали исти.

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1247

Napisano: 24 Feb 2017 8:30

Ja se izvinjavam, znam da sam imao podatak o značajno većoj masi celog Zaslon sistema i o tome da je skrivanje podataka, koliko je Zaslon-AM zapravo u kompletu lakši. Priča da je antena jedna te ista??? Hmmmm, razmislite malo. Danas jedino rusi i neke japanske kompanije imaju i dalje negovanje kulture lampaških elemenata, a osnovni generator impulsa u ovom radaru i fazni raspoređivač (razvrtač) su tehnologija stara oko pedesetak godina. Njihovo usavršavanje je najdelikatniji proces u industriji, a da rusi samo sede i čekaju pare za "modernizaciju", to pričajte nekom drugom. Upravo razvrtač faza i PPM (uslovno rečeno, jer nisu integrisani u jedan element) su najkritičniji i podležu potrebi za usavršavanjem, barem do nivoa Irbis radara.

E sad, stvarno ne moram da se bavim stručnom spremom kolega ovde, ali vidim da ne raspravljam sa nekima, koji su ovde bliže upućeni u mašinsko konstruisanje.

Dopuna: 24 Feb 2017 8:35

zixo ::Питање за Каплара: Колико процењује да је на модернизованим авионима смањена маса?

Мислим да та модернизација није толико радикална да се авиону значајно или уопште смањи маса. Још мање да је добио додатне резервоаре за гориво а мотори су остали исти.


Moja procena je da je sve skupa unutar 2t olakšanja konstrukcije praznog (!!!) aviona, bez dodatna dva mesta za potkačinjanje raketa na krilima.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 839 korisnika na forumu :: 39 registrovanih, 8 sakrivenih i 792 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Petar, A.R.Chafee.Jr., airsuba, Atomski čoban, babaroga, bojank, CikaKURE, Dorcolac, HogarStrashni, Ivica1102, Karla, Krvava Devetka, loon123, Lord Nem, lord sir giga, Metanoja, Mi lao shu, milenko crazy north, Milometer, MilosKop, Misirac, Mitraljeta, Mixelotti, Motocar, naki011, nebidrag, nemkea71, nenad81, Panter, pein, pera bager, Sirius, Srle993, stagezin, stegonosa, Stoilkovic, Vlad000, Yugol33, zbazin