S-25 Berkut / SA-1 Guild; S-50; S-100; V-400 Dalj

39

S-25 Berkut / SA-1 Guild; S-50; S-100; V-400 Dalj

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5121

Oluj2.1 ::Brzina se može izračunati iz tri pozicije propuštanjem kroz metodu nkvadrata ili kalman; ne samo brzina već sve.
Na čemu praviti trotačku, kada nema nikakve ose nišanca niti bima sa svojim polovinama oko nje ?


To se slažem...u svoj ovoj želji da pronađemo rešenje, zaboravih na tren da se ovde radi o dve "radarske lopate" koje šamaraju okolo i da i nema pravog nišanca i pravog snopa za vođenje....

Ajde da pokušamo krajnje da pojednostavimo na osnovu onoga što mislimo da sigurno znamo, pa možda da se ne opterećujemo nazivima sistema i metoda vođenja.... još... Wink
Dakle...
Cilj je uočen antenama A-11 i A-12 radarskog sistema B-200 i prikazan na ekranima Operatora navođenja 1. Operator navođenja br. 1 je zaključao cilj i na taj način pokazao njegov položaj Ormaru navođenja 1. Operator lansiranja 1. lansira raketu br.1.

Odmah po lansiranju rakete br. 1. antena strobovanja šalje impuls koji se prima u bloku strobovanja u raketi i vraća nazad i prima na prijemnim antenama, pa se sada i raketa vidi i prikazuje na ekranima. Sada je Ormaru navođenja prikazana raketa br.1.
Sada su poznate pozicije cilja i rakete.
U Ormaru navođenja br. 1 formiraju se komande za upravljanje raketom prema cilju na osnovu parametara sa prvih impulsa prema cilju i impulsa stroba prema raketi. Antena predajnika komandi upravljanja za grupu 1 šalje signal širokog snopa prema raketi (autopilotu) u cilju poravnavanja na liniju antena strobovanja - raketa - cilj.
U međuvremenu se cilj malo pomerio i to je registrovano na ekranima i u Ormaru navođenja br. 1.
Paralelno se i raketa pomerila i antena strobovanja je ponovo pitala raketu o njenom položaju i blok stroba na raketi je odgovorio i signal je primljen na prijemnim antenama i prosleđen Ormaru navođenja br. 1.
U Ormaru navođenja 1. se na osnovu parametara kretanja cilja i rakete računa tačka preticanja za raketu 1. Kada se to izračuna, podaci se prosleđuju Anteni predajnika komandi upravljanja za grupu 1. koja šalje signal širokog snopa prema raketi. Raketa (autopilot) prima podatke o tački preticanja i dalje autonomno upravlja letom rakete do tačke preticanja....

Da li je ovo tačno? Ajde prvo ovo da usaglasimo pa ćemo dalje....Možda smo krenuli od "krova", a treba od "temelja".... Wink



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Ja bih ovo što reče Kubovac usvojio kao prvu moguću radnu varijantu , radnu varijantu zato što je treba još doraditi , treba naći dokumentaciju autopilota i ostalih sklopova.

U svakom slučaju ta varijanta se debelo naslanja na Waserfala i doktrinu savezničke avijacije iznad njemačkih gradova .. Stroga formacija , stabilna visina brzina i kurs jer se samo tako moglo doći do Berlina ili Dresdena. Po ovoj varijanti je bilo moguće napraviti baražnu vatru oko Moskve i natjerati bombardere da skrenu s kursa ka centru Moskve i da otvore bokove drugim raketnim pukovima.

Mislim da je tu kvaka bombarder ili formacija koja leti direktno na raketni puk je teška meta avioni jedan drugog zaklanjaju , dao sam primjer ranije situaciju kad se na radaru elevacije vidi jedna papčka , a zapravo leti grupa aviona . U tom direktnom naletu aviona na puk sve se događa prebrzo , promjena elevacije je prebrza i sve je brža što su avioni bliži radarima.

Razbijanjem formacije ili skretanjem sa kursa za posade radara se sve usporava imaju dovoljno vremena da se pripreme , otvara se jadan front dužine stotinjak kilometara dok avioni izađu iz zone odbrane. Aktiviraju se svi raketni pukovi na tim bočnim linijama. I tada je moguće stvarno vođenje raketa nekom od navedenih metoda.

Ista je situacija sa pojavom jednog bombardera ( ili manje grupe ) koji bi nosio nuklearku .. pitanje je kako bi se provukao .

Iz današnje perspektive je ta šuma od balvana poređana oko Moskve totalni promašaj , to je totalno nefunkcionalno , ali za rane pedesete godine prošlog stoljeća je to bilo respektabilno sredstvo odvraćanja Jastrebova iz Amerike



online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5121

Sećam se, nakon dobijanja prve podoficirske zvezdice na ramenu, da smo već posle 2-3 meseca rada u jedinici, poslati na 2-mesečnu dodatnu obuku u školski centar RV i PVO za sistem Kub....Jedan od predmeta je bio: Teorija i pravila gađanja za SSRS PVO Kub-M....To mi je bio najteži ili bolje reći najzahtevniji predmet...Crtali smo dijagrame, tumačili ih, učili o shemama raketa, intervalima gađanja....ma 100 đavolova...Na žalost ja ništa od te literature nisam sačuvao ovih cca 22-23 godine i čak sam i tražio na netu da kupim baš tu knjigu i stalno mi "izmiče"...
Poenta ovoga je da kažem da nije ovo lako što mi radimo...pored standardnih uopštenih opisa sistema, raketa, radara, mi se trudimo da ovde iznesemo čitavu teoriju i pravila gađanja S-25 Berkut iako nikada nismo "pipnuli" taj sistem ili seli u neku stolicu Stanice za vođenje...
Ja sam "kubovac", završio školovanje, radio, prošao i ratnu situaciju 1999-te i opet ne tvrdim da znam sve o toj materiji za sistem Kub, to se naprosto uči malte ne tokom celog radnog veka....
Ovo je svojevrstan "motivacioni govor", da nastavimo sa istraživanjem ovoga kad je u pitanju Berkut... Wink

PS. Moli se @Gargantua da "iskopa" negde (kako to on već radi) o raketi i autopilotu.... Wink

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Trebalo bi da je tačno, jedino se ne bih kladio da je neku radnju radio ormar taj i taj, sa ovim *lampogradom* ko zna koji su sve škafovi radili, ali pošto je ovo *deo prvi* putanje možemo da usvojimo kao tako.
Upozoravam ostale posmatrače na temi da u ovom konkretnom slučaju ne pobrkaju reč strob rakete sa strobovanjem uopšteno, u ovom slučaju strob rakete je neki *otklon rakete* od željenog pravca ugrubo na cilj koji smo opisivali i njegovo korigovanje samo u ovom slučaju dakle na Berkutu i samo na početnom delu putanje, a recimo klasično poimanje tj. strobovanje cilja je predikcija mesta cilja na osnovu prethodnih tri koordinate i za to su radili verovatno skoro svi škafovi ali mi za sada nismo stigli do tog mesta. I dok ovo prvo ima skoro samo na Berkutu ovo drugo je u svim radarima na svetu.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5388

Kakva su mišljenja onako okvirno u sekundama. Koliko traje strob, i kada bi se raketa trebala početi uvoditi u trajektoriju metode (kinematička trajektorija) ?

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4547

Uf... Da prekopam sve knjige treba vremena Autopiloti koliko ja vidim su se menjali sa evolucijim raketa ali sve u okviru elektropneumatskog principa rada. Ali evo nešto na brzinu o prvom modelu.



Citat:
Основными элементами бортовой радиокомандной аппаратуры В-301 являлись блок управления СО-11 и приемоответчик СО-12. Соответственно, на верхней законцовке крыла располагалась антенна канала радиоуправления, на нижней — радиовизирования.

Автопилот пневмоэлектрического типа АПВ-310 включал в свой состав интегрирующие гироскопы. На послестартовом участке они выдавали сигналы, характеризующие отклонения углового положения, угловые скорости А ускорения, что обеспечивало автономный полет с отработкой с первой по пятую секунду заклона ракеты в вертикальной плоскости с угловой скоростью до 5,5 град/сек. Далее гироскопы работали как демпфирующие, а управляющие сигналы на автопилот поступали от блока СО-11 бортовой радиокомандной аппаратуры. В автопилот входили также датчики линейных ускорений и свободный гироскоп, включенный в контур стабилизации по крену.

Для задействования органов управления в составе автопилота применили пневматические рулевые машинки. На девятой секунде производился сброс рамы газовых рулей с переключением выдачи сигналов управления на аэродинамические рули. С пятой секунды начиналось радиокомандное управление в азимутальной, плоскости, с девятой — в вертикальной.


Reči konstruktora:
Citat:
О них рассказывает главный конструктор автопилота П.М. Кириллов:
«Для обеспечения перехвата головной части баллистической ракеты предстояло довести среднюю скорость ПР до максимально возможной в то время величины — 1000 м/с. При этом ПР должна была иметь хорошую управляемость на малой, средней и большой высоте, в том числе на огромной высоте перехвата 25 км…
Наш новый автопилот должен был соответствовать этому уровню… В ПР мы применили демпфирующие гироскопы, измеряющие угловые скорости движения по курсу, тангажу и крену, а также свободный гироскоп, измеряющий углы крена. Необходимо было обеспечить скорость вращения гироскопов 30–40 тысяч оборотов в секунду уже через 30 секунд после подачи напряжения на вход… Нам удалось впервые создать электронику автопилота только на полупроводниках с применением печатных плат… В автопилот вошел рулевой привод для отклонения рулей ПР. Были созданы рулевые машины с использованием сжатого воздуха. Команды управления и стабилизации вокруг центра массы ПР отрабатывались рулевыми машинами и связанными с ними рулями…».

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5121

Svaka čast Gargantua, čini mi se da ovde ima nekih odgovora! Smile
Pokušao sam prevesti preko google translate-a i bolje da nisam...na kraju sam pokušao na ruskom i ako sam dobro preveo ima ovde važnih parametara, to će Drug Pukovnk, raketaš ili Oluj s lakoćom lepo prevesti...

Ipak...hteo sam par reči...
Ovo pitanje pukovnika me ponukalo da se možda malo koriguje "radna verzija" početnog dela.
Naime, cilj je uočen antenama A-11 i A-12 radarskog sistema B-200 i prikazan na ekranima Operatora navođenja 1. Operator navođenja br. 1 je zaključao cilj i na taj način pokazao njegov položaj Ormaru navođenja 1. Operator lansiranja 1. lansira raketu br.1.
Ovde sada imamo neko vreme i to: samo pritiskanje dugmeta "pusk" traje oko 2 sekunde..vreme dok komanda dođe do raketa je verovatno još recimo 3 sekunde i vreme poletanja rakete i dostizanja "kritične visine" kada može primiti signal stroba recimo još najmanje 5 sekundi....Recimo od momenta zaključavanja cilja do momenta prvog stroba ka raketi, prođe najmanje 10 sekundi.
Tada je raketa pokazana Ormaru 1 ili škafovima ili gde već treba.
Za to vreme je avion prešao neki prostor i verovatno je već preračunata tačka preticanja. U tom smislu bi korekcija išla da se trenutni položaj rakete uporedi sa tačkom "vstreči" i da Predajne antene komandi upravljanja šalju signal upravljanja ka raketi i usmeravaju je ka tački "vstreči" (preticanja).
Koliko čitam (ne zamerite ako sam loše preveo sa ruskog) iz teksta Gargantue, potrebno je unutar 30 sekundi (zavisno od parametara cilja i uglovnih razlika) da žiroskopi i upravljačka kola usmere raketu na liniju antena strobovanja - raketa - tačka vstreči (preticanja)....I tada nakon protoka tih "do 30 sekundi" preuzima autopilot, odnosno nastavlja samovođenjem let rakete ka toj tački jer je ispravljanje završeno....

Još jednom, ovo je uz ogradu da možda nisam dobro ovo sa ruskog preveo....

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4547

Neopradano i ničim izazvano zagušenje servera:









































offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5388

Gargantua, sve to što nađeš o autopilotu rakete će biti za kasnije modifikacije i moglo bi zbuniti jer vjerovatno odstupa od one prve izvedbe.
Našao sam neki opis testiranja koji datumski odgovara početku razvoja pa možda ne bi bilo loše krenuti od njega.
I da Oluj je u pravu, strob ništa ne predviđa, strob samo služi da kaže gdje je raketa nakon onog njenog slobodnog “balvan” lansiranja i koliko je to daleko od linije gdje treba biti da ide prema cilju (točki vstreči). A ta linija (krivulja) je najveća zagonetka, kako i kada se formirala. Nema šanse da se u prvih pet sekundi leta ikako mogla odrediti uz pomoć rakete, raketa je tada ko pijanac.
Raketa odmah nakon odbacivanja rula (5.sekunda) ide po elevaciji u uvođenje, a onda i po azimutu. Ruski opis od gore kaže obratno ali mislim da griješi.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5388

Puno je stranica, ali i ovo je probrano iz još veće mase, a mislim da ako svi pročitamo da bi mogli dobiti ideju kako stvari radi























































Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 810 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 11 sakrivenih i 763 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, aleksandarbl, aleksmajstor, Apok, Bloody, Brana01, Bubimir, cavatina, cenejac111, crnitrn, darkangel, DonRumataEstorski, draganl, FOX, HrcAk47, JimmyNapoli, Kubovac, laganini123, mikrimaus, milenko crazy north, Milometer, mocnijogurt, nemkea71, Niko Bitan, opt1, Panter, pein, raso7, Raso75, Ripanjac, slonic_tonic, Srle993, Tragač, vathra, vladaa012, wolf431