F-35 Joint Strike Fighter

616

F-35 Joint Strike Fighter

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2009
  • Poruke: 3523

mean_machine ::Napisano: 06 Okt 2018 12:52

nemezisx ::@Sim.a
Па да на основу стелта да ''авоид'' избегне претњу која су радари који би требало да га ухвате,али неће због мање видљивости и самим тиме би преживео...

Не погрешно си ме разумео не кажем ја да би они постали стелт-стелт је мања видљивост разним средствима-облик и премаз...а електроника она нема везе са видљивошћу(барем за сад)...ја се надовезах на тебе да ф-35 супериорним електронским средствима/сензорима би имао предност над непријатељем...и додах...да онда што су правили стелт авион...јер електроника може било где да се стави...дакле не би ф-15 и ф-18 постали стелт већ супериорним сензорима надмоћнији...


Zato sto npr kad imas ozbiljne ometac u vazduhu (npr Raven) ometanje je daleko efikasnije kad su u vazduhu steltovi. Pa tako kad su Ameri bombardovali Bagadad 1991, F-117 isti su imali pomoc Ravena i zato su mogli da opusteno rokaju sam centar Bagadad a Iracani su gadjali nepostojece mete. To tesko da bi bilo izvodljivo F-15 i F-16 jer njihov odraz je dovoljno veliki da bi dobar pvo-ovac mogao da ga razazna u elektronskom "snegu" koji zatrpava njegov radar.


Поента су сензори како је колега напоменуо у претходним постовима...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 09 Feb 2015
  • Poruke: 1524



offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8444
  • Gde živiš: pecina stroga

offline
  • Pridružio: 26 Okt 2011
  • Poruke: 1228

Sto se Elektronskog ometanja tice Growleri ce morati da lete i u slucaju kada je USAF i kad su USMC il USN vjerovatno zato su povecali prvobitne porudzbine.

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5117

Evo u nastavku proučavanja borbenim mogućnosti F-35 protiv Integrisanog sistema PVO, 55Ž6ME Nebo / S-300 / S-400 stigao sam do zanimljivih informacija.

Evo kratkih podataka o RCS LOV (aviona sa smanjenom vidljivošću) aviona:
- F-117.... - 29 db/m2
- F-35...... - 30 db/m2
- B-2A...... - 35 db/m2
- F-22....... - 40 db/m2

Iz ovoga proizilazi da avion F-35 ima prosečne stealth karakteristike tek nešto bolje od F-117A. Ipak, treba uzeti u obzir i ono što sam ranije prikazao na shemi, a to je da F-35 ima veoma smanjeni odraz na prednjem delu aviona u kome se može meriti i sa F-22, čak možda i nešto niže vrednosti, dok je veća vidljivost na bočnim stranama i onda se to uproseči i dobije se ova prosečna vrednost.

U tom smislu je sad jasnije ono što sam pisao ranije, da je potreban radar koji radi u VHF radnom opsegu da otkrije cilj u susretu, dok se radari iz L / S /X opsega postavljaju tako da otkrivaju cilj sa bočnih strana.
Radarskim kompleks 55Ž6ME Nebo je upravo konstruisan za takve stvari. Radar koji radi u VHF radnom opsegu je digitalni AESA radar velike brzine skeniranja i sa mogućnošću formiranja uskih snopova koji velikom brzinom skeniraju prostor i u njima je koncentrisana velika izlazna snaga, daleko veća nego kod metarskih (VHF) radara P-18 koji su avion F-117A otkrivali na prosečnim daljinama od 28 km. (Iskustvo iz 99-te).
Ukoliko znamo da radar P-18, otkriva cilj RCS 1m2 na daljinama od 150 km, onda je zanimljiv podatak da je cilj veličine 0,00149 otkrio na 28 km. To je upravo zato što te noći F-117A nije koristio nikakvu pratnju u vidu ometača i tada je taj kvalitet VHF radara u borbi protiv letelica sa LOV došao do izražaja.

Kod platformi F-117A sa RCS 0,00149 ili -29dB/m2, kada nema ometanja radara niskih radnih frekvencija (VHF i UHF) ili kada ono nije dovoljno efikasno, dolazi do efekta povećavanja RCS letelice za oko 5-10 dB/m2 što je bilo dovoljno da stari metarski radar P-18, sa mehaničkim skeniranjem i "brzinom" pretraživanja od 10 okreta u minuti za 360 stepeni i sa radnim opsegom u VHF može otkriti cilj na tim daljinama.
Ono što zapadni izvori analiziraju jeste da bi najverovatnije, u istim uslovima, bez ometanja radara niskih radnih frekvencija, došlo do povećanja RCS za najmanje 5-10 dB/m2 i kod letelice B-2A, što bi savremenijim radarima tipa NEBO, u VHF radnom opsegu omogućilo otkrivanje tih letelica na daljinama većim od 60 km.
Ipak, ono što je uvrđeno jeste da kod letelica F-22 i F-35, VHF radari imaju veoma malo povećanje u odnosu na RCS aviona. Tako da su šanse metarskih P-18 da otkriju te letelice minimalne.
Ipak...zapadni izvori govore o velikoj verovatnoći ispravnosti ruskih tvrdnji da radarski kompleks 55Ž6ME Nebo može ove letelice otkriti na "pristojnim daljinama".

Treba još jednom spomenuti da jedan od 3 radara kompleksa Nebo, radi u VHF radnom opsegu, ali da se ne radi o lampašu sa mehaničkim skeniranjem i brzinom rotacije 10 okreta /min nego se radi o savremenom digitalnom AESA radaru velike snage i brzine pretraživanja i sa formiranjem uskih snopova velike snage koji imaju znatno veće mogućnosti otkrivanja LOV ciljeva nego mehanički prethodnici.
U tom smislu zapadni izvori uzimaju za ozbiljno tvrdnje Rusije da radarski kompleks 55Ž6ME Nebo sa svojim radarima (3 radara) otkriti ciljeva RCS 1m2 na 510 km daljine, i da cilj RCS F-35 mogu otkriti na daljinama od oko 100 km sa 1 od 3 radara koji radi u VHF radnom opsegu, dok za cilj RCS F-22 barataju podacima od oko 50 km, isto sa 1 od 3 radara koji radi u VHF opsegu.

Dakle, zato se najverovatnije, sve češće pominje mogućnost nekakvih borbenih aktivnosti F-22 u eventualnom pokušaju da se Sirijski sistemi S-300PM(U)-2 neutrališu.

Sada se postavlja pitanje, kako mogu sistemi S-300 PM(U)-2 ili S-400 koristiti ove podatke i da li je 100 km dovoljno za F-35?
Može, a i ne mora biti. Sve zavisi i od obučenosti posada radarskih i raketnih sistema ali i od obučenosti pilota F-35.
Naime, VHF radar Nebo, može otkriti cilj F-35 na daljinama od oko 100 km. Tada se može preko KIS-a ići na direktno navođenje diviziona S-300 PM(U)-2 tako da direktno VHF radar šalje podatke o trajektoriji leta i radio-korekcije koje nišanski radar S-300 samo prosleđuje na raketu 48N6. U završnom delu putanje, ukoliko nišanski radar S-300 nema zahvat, on će biti precizno naveden na cilj i uključiće predajnik osvetljenja. Reflektovani signali će se odbiti od cilja (mada daleko niže amplitude) i prijemnici u raketi primaju taj slabašan, ali trebalo bi dovoljan signal i formiraju komande upravljanja letom raketa, ali paralelno i te podatke šalju nazad nišanskom radaru S-300 koji dobija nove podatke od Neba i radi dodatne korekcije i šalje ih na raketu, koja tako faktički dobija duplu korekciju, tzv. TVM (track via misssile, vođenje kroz raketu).

U drugom scenariju, Nebo šalje podatke o trajektoriji leta i korekcije putanja na nišanski radar sistema S-400 koji ih prosleđuje raketi 9M96D sa aktivnim vođenjem u završnici. U ovom scenariju, nišanski radar S-400 sve vreme radi samo sa slanjem podataka raketi, i uopšte ne zrači nišanskim radarom ili predajnikom osvetljenja. Vidite i sami prednosti sistema S-400 u odnosu na S-300 u borbi protiv LOV aviona.

Pritom treba naglasiti da sam VHF radar Nebo može veoma dobro navoditi nišanske radare i sledstveno tome putem KIS-a i rakete na ciljeve jer mu je tačnost navođenja 90 metara po daljini, 12 min po azimutu i 10 min po elevaciji i to na krajnim dometima.
Mogućnosti ometanja radara VHF naravno postoje, ali kao što sam ranije pisao, ovaj radni opseg se pokazao kao vrlo žilav, a treba imati u vidu još jednom da se radi o AESA digitalnom radaru, a ne o mehaničkom lampašu P-18, koji se i kao takav pokazao kao veoma otporan na ometanja te 1999-te godine....

Ovo je naravno samo jedan deo nekakvog mog proučavanja....Ovde bi trebalo uključiti i sredstva SUREB-a, Krasuhu 2 i 4, kao i upotrebu lovačke avijacije Rus/SAA - MiG-29SMT/SU-30/SU-35, a takođe i sve mogućnosti Izraelske (američke) strane a to je upotreba F-16, kao i svih vrsta avio-ometača i ostalih sredstava. Naravno, eventualno uvođenje F-22 kao podrška Izraelu, značajno bi ovo još zakomplikovala, jer sam prikazao da F-22 u stvari deluje kao trenutno najopasniji protivnik iz vazduha.
Ovde imam razumevanja da se F-35 još razvija, ali se on faktički i ovakav kakav je sada već uveliko izvozi mnogim američkim saveznicima i/ili satelitima.

Sve u svemu, ovde su sada na crti 2 sistema koja se međusobno mogu "tući" prilično ravnopravno i naredni period će pokazati, govorim o Siriji pre svega, da li će do toga i doći....
Rekoh ranije, lako je bilo tući onoga ko nema čime adekvatno da ti uzvrati ili bar da odbaci tvoj napad....

Ovaj moj prikaz je ono što sam proučavanjem i to podjednako i zapadniih i istočnih izvora mogao pronaći i zaključiti....Moguće su korekcije i ispravke, ali mislim da je neka suština ovoga što sam naveo otprilike prilično dobra.

Ziveli

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Napisano: 07 Okt 2018 14:25

Zahvaljujući američkoj propagandi oko aviona F-35 cela priča o S-300 u Siriji je dovedena do apsurda u javnosti. Pošto bi ovo trebalo da bude ozbiljan vojni forum da raščistimo neke stvari.
Radari u sistemima S-300/400/500 mogu da otkriju i avione F-35 i avione F-22 veoma, veoma daleko. To niko ozbiljan ni na zapadu ne dovodi u pitanje. Ono što jeste sporno to je koja je dalja zona lansiranja tih raketnih sistema po ciljevima tipa F-22/35. Ona je nesumnjivo manja nego kad je reč o avionima F-15/16/18 ali koliko manja e to je ono što trenutno znaju samo Rusi (bar približno).
Drugo, vrlo bitno je to što sistem S-300 neće dejstvovati samostalno već spregnut sa sistemima Buk, Pancir, Tor, Pečora i (veoma modernizovana) Osa. Kada S-300 postane operativan biće moguće stare sisteme S-200 primaći mnogo bliže granici Izraela gde on može predstavljati veliku ospanost za izraelske avione pri poletanju i naročito sletanju na aerodrome. To naročito važi za izsraelske transportne avione i AWACS-e.
Treće, ostaje da vidimo koje su mogućnosti ruskih sredstava za PED. Ako su stvarno u stanju da neutrališu GPS nad velikom teritorijom kao što tvrde onda su skoro sva izraelska napadna sredstva neupotrebljiva a i veći deo američkih. Dok su u Izraelu mišljenja oko S-300 podeljena nema stručnjaka u Izraelu koji nije ozbiljno zabrinut kad je reč o mogućnosti ruskih sredstava za PED. Naročito je za Izael i Amere opasno ako Rusi imaju mogućnost da neutrališu njihov sistem IFF. Za one koji ne znaju Rusi su to već jednom izveli sada već davne 1968. godine prilikom zaposedanje tadašnje Čehoslovačke. Tokom 48 časova kompletan sistem IFF NATO pakta je bio van upotrebe. Čak se šuška (neprovereno) da Rusi mogu da se "lažno predstavljaju" kao američki avioni tj izraelski zavisno od potrebe.

Dopuna: 07 Okt 2018 14:34

Ovo poslednje je u stvari i najbitnije. Ako Rusi mogu da neutrališu GPS i IFF neprijatelja time mogu efikasno da neutrališu upotrebu F-22 i F-35 i bez raketa.

Dopuna: 07 Okt 2018 14:41

PS
Trenutno izraelski F-35 (ako žele da ostanu "nevidljivi") mogu da isple ukupno 14 raketa vazduh zemlja u plotunu. Teško da bi se i jedna probila kroz višeslojnu odbranu oko raketnih sistema S-300. Čak i kad Izraelci budu imali više F-35 teško će biti organizovati i izvesti "iznenadni" napad sa više od 6 do 8 aviona.

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 2966
  • Gde živiš: Makedonija

ltcolonel ::Napisano: 07 Okt 2018 14:25

Zahvaljujući američkoj propagandi oko aviona F-35 cela priča o S-300 u Siriji je dovedena do apsurda u javnosti. Pošto bi ovo trebalo da bude ozbiljan vojni forum da raščistimo neke stvari.
Radari u sistemima S-300/400/500 mogu da otkriju i avione F-35 i avione F-22 veoma, veoma daleko. To niko ozbiljan ni na zapadu ne dovodi u pitanje. Ono što jeste sporno to je koja je dalja zona lansiranja tih raketnih sistema po ciljevima tipa F-22/35. Ona je nesumnjivo manja nego kad je reč o avionima F-15/16/18 ali koliko manja e to je ono što trenutno znaju samo Rusi (bar približno).
Drugo, vrlo bitno je to što sistem S-300 neće dejstvovati samostalno već spregnut sa sistemima Buk, Pancir, Tor, Pečora i (veoma modernizovana) Osa. Kada S-300 postane operativan biće moguće stare sisteme S-200 primaći mnogo bliže granici Izraela gde on može predstavljati veliku ospanost za izraelske avione pri poletanju i naročito sletanju na aerodrome. To naročito važi za izsraelske transportne avione i AWACS-e.
Treće, ostaje da vidimo koje su mogućnosti ruskih sredstava za PED. Ako su stvarno u stanju da neutrališu GPS nad velikom teritorijom kao što tvrde onda su skoro sva izraelska napadna sredstva neupotrebljiva a i veći deo američkih. Dok su u Izraelu mišljenja oko S-300 podeljena nema stručnjaka u Izraelu koji nije ozbiljno zabrinut kad je reč o mogućnosti ruskih sredstava za PED. Naročito je za Izael i Amere opasno ako Rusi imaju mogućnost da neutrališu njihov sistem IFF. Za one koji ne znaju Rusi su to već jednom izveli sada već davne 1968. godine prilikom zaposedanje tadašnje Čehoslovačke. Tokom 48 časova kompletan sistem IFF NATO pakta je bio van upotrebe. Čak se šuška (neprovereno) da Rusi mogu da se "lažno predstavljaju" kao američki avioni tj izraelski zavisno od potrebe.

Dopuna: 07 Okt 2018 14:34

Ovo poslednje je u stvari i najbitnije. Ako Rusi mogu da neutrališu GPS i IFF neprijatelja time mogu efikasno da neutrališu upotrebu F-22 i F-35 i bez raketa.

Dopuna: 07 Okt 2018 14:41

PS
Trenutno izraelski F-35 (ako žele da ostanu "nevidljivi") mogu da isple ukupno 14 raketa vazduh zemlja u plotunu. Teško da bi se i jedna probila kroz višeslojnu odbranu oko raketnih sistema S-300. Čak i kad Izraelci budu imali više F-35 teško će biti organizovati i izvesti "iznenadni" napad sa više od 6 do 8 aviona.

Напокон логички текст, издржан

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2018
  • Poruke: 31

Gospodo vidim da raspravljate puno oavion u F-35 ili narodski receno letecoj curki. Avion je previse tezak za motor koji ima. Brzina penjanja mu je 230 m/s. Brzina penjanja lovackih aviona 4 generacije je 285 m/s. Mozemo ga potpuno uporediti sa Ruskim promasajem zvanim Mig-23. Mig 23 je bio previse tezak i komplikovan avion za posao koji je trebao da obavlja. Napravljen je ne ergonomski (80% vremena trosis na instrumente i podesavanje ugla krila a samo 20% gledas sta se desava ispred sebe). Ima motor iste snage kao F-16 a masu praznog vecu od F-16 za 4 tone. Promena ugla krila je previse teska po masi za laki avion. Previse skupo za odrzavanje. Dokaz da je Mig 23 bio promasaj je Mig 21. Jednostavno Mig 21 je bio korisniji od Mig-a 23. Zato je Mig 21 nadziveo zamenu, Mig 23. Slicne karakteristike vidimo kod F-35. Tezina F-35 praznog je veca od Mig 23. Efektivna radarska povrsina za Mig 23 ne ide preko 5 m2. A za F-35 je skoro duplo veca. Otpor vazduha je samim tim puno veci na F-35. Tu mu ne pomaze 50% jaci motor. F-35 je samo Ruska verzija prototipa Yak 141. Problem je sto Rusi za svoje prototipove koriste slabe motore. Radna verzija je trebalo da bude Yak 43 sa motorom od Tu-160 snage 245 kN. Da uporedimo snagu motora. Mig 23, 127 kN. F-35, 191 kN. Yak 43, 245 kN. Snazniji motor je ono sta ne dostaje avionu F-35 da bi bio lovacki avion. Smatram da ce F-16 nadziveti F-35. Istorija se ponavlja.

Stealth je kategorija koja vazi samo i iskljucivo za radarski pic od 1 cm do 1 m. Za sve van tog opsega stealth kategorija NE POSTOJI. Pogledaj kako radi IFF na avionima. Pa to je radio far. Jos pride ukljuci komunikaciju sa drugim avionima. A tek kada ukljucis radar. Nemoj da se cudite kako vidimo stealth avion. Sija kao bozicna jelka.

Vise informacija o F-35 mozete naci na linku ispod, strana 815.
vtg.mod.gov.rs/arhiva/2017/vojnotehnicki-glasnik-3-2017.pdf

offline
  • Pridružio: 10 Apr 2018
  • Poruke: 54

zoran MKD ::ltcolonel ::Napisano: 07 Okt 2018 14:25

Zahvaljujući američkoj propagandi oko aviona F-35 cela priča o S-300 u Siriji je dovedena do apsurda u javnosti. Pošto bi ovo trebalo da bude ozbiljan vojni forum da raščistimo neke stvari.
Radari u sistemima S-300/400/500 mogu da otkriju i avione F-35 i avione F-22 veoma, veoma daleko. To niko ozbiljan ni na zapadu ne dovodi u pitanje. Ono što jeste sporno to je koja je dalja zona lansiranja tih raketnih sistema po ciljevima tipa F-22/35. Ona je nesumnjivo manja nego kad je reč o avionima F-15/16/18 ali koliko manja e to je ono što trenutno znaju samo Rusi (bar približno).
Drugo, vrlo bitno je to što sistem S-300 neće dejstvovati samostalno već spregnut sa sistemima Buk, Pancir, Tor, Pečora i (veoma modernizovana) Osa. Kada S-300 postane operativan biće moguće stare sisteme S-200 primaći mnogo bliže granici Izraela gde on može predstavljati veliku ospanost za izraelske avione pri poletanju i naročito sletanju na aerodrome. To naročito važi za izsraelske transportne avione i AWACS-e.
Treće, ostaje da vidimo koje su mogućnosti ruskih sredstava za PED. Ako su stvarno u stanju da neutrališu GPS nad velikom teritorijom kao što tvrde onda su skoro sva izraelska napadna sredstva neupotrebljiva a i veći deo američkih. Dok su u Izraelu mišljenja oko S-300 podeljena nema stručnjaka u Izraelu koji nije ozbiljno zabrinut kad je reč o mogućnosti ruskih sredstava za PED. Naročito je za Izael i Amere opasno ako Rusi imaju mogućnost da neutrališu njihov sistem IFF. Za one koji ne znaju Rusi su to već jednom izveli sada već davne 1968. godine prilikom zaposedanje tadašnje Čehoslovačke. Tokom 48 časova kompletan sistem IFF NATO pakta je bio van upotrebe. Čak se šuška (neprovereno) da Rusi mogu da se "lažno predstavljaju" kao američki avioni tj izraelski zavisno od potrebe.

Dopuna: 07 Okt 2018 14:34

Ovo poslednje je u stvari i najbitnije. Ako Rusi mogu da neutrališu GPS i IFF neprijatelja time mogu efikasno da neutrališu upotrebu F-22 i F-35 i bez raketa.

Dopuna: 07 Okt 2018 14:41

PS
Trenutno izraelski F-35 (ako žele da ostanu "nevidljivi") mogu da isple ukupno 14 raketa vazduh zemlja u plotunu. Teško da bi se i jedna probila kroz višeslojnu odbranu oko raketnih sistema S-300. Čak i kad Izraelci budu imali više F-35 teško će biti organizovati i izvesti "iznenadni" napad sa više od 6 do 8 aviona.

Напокон логицки текст


Ma kakav logički.

Netko navodno toliko bitan i pun znanja priča o napadu na S300/400 isključivo sa F-35 i koliko oni mogu ispaliti raketa. Nevjerojatno.
Pa već godinama su razrađene taktike napada na S300/400 koji uz upotrebu napadačkih aviona uključuju i PED avione, krstareće rakete, GQM-163, MALD i MALD-J (kojih ima na tisuće). Taj sistem se napada zasićenjem a ne Rambo akcijama F-35.
Zamisli na nebu pedesetak MALDova koji imitairaju razne tipove aviona i toliko MALD-J koji ometaju radare, Growlere, GQM-163 i negdje među njima i F-35. To je realan scenario, ne napad samo F-35.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

Napisano: 07 Okt 2018 20:20

@Hidro

Jak-43 je drugacija letelica u odnosu na Jak-141, znatno veci avion je u pitanju zato i ogroman motor. F-35A nije uopste los sto se tice potiska, prazan je tezak 13.3tone a motor razvija +190kN, ne treba ga porediti sa lakim F-16 vec sa kasnijim tezim verzijama, npr F-16E/F ima nesto losiji odnos potisak masa od F-35A.

Ali nije problem sa F-35 potisak/tezina vec sto jos uvek nije operativan kako treba. Ispada da sadasnji kupci prakticno finasiraju dovodjenje aviona u upotrebljivo stanje i tu mislim na sve (dakle i USAF). U sustini jedini koji su trenutno zadovoljni su americki marinci dobijaju daleko bolji avion od Harijera.

Ono sto je pozitivno za F-35 je ogroman broj aviona koji ce biti napravljen (vec su prebacili 300) pa ce modernizacija biti znatno jeftinija nego da se radi o nekom manjoj seriji, npr GE je ulozio milijardu dolara u ACE motor koji ce biti osnova za razvoj GE motora koji ce nuditi za F-35 a P&W vec sad radi na F135 sa povecanim potiskom (neforsazni cini mi se). F-22 npr od kako je napravljen nije dobio unapredjeni a kamoli nov motor.

Sto se tice MiG-23 proveri brojke jer koliko mi se cini MiG-23 je laksi od MiG-29 tako da ne moze biti 4tone tezi od F-16 cak i od A verzije. MiG-23 zbog aerodinamike i uzasne ergonomije je bio losiji od F-16 u bliskoj borbi ali za to i nije bio pravljen, vec da bude presretac. MiG-21 ga je nadziveo samo zato sto je 21ca napravljeno daleko vise i Sovjeti su ih malte ne poklanjali sto sa skupom 23kom nije bio moguce.

Dopuna: 07 Okt 2018 20:25

@all

Kakva ozbiljna upotreba F-35 u Siriji? Nema nista od toga u to budite sigurni. Amerima zadnje sto treba je da avion padne sada. Plus sto ima da se jos sredjuje pa i nelogicno je sad ga koristiti za nekakve misije, ne racunam bombardovanje neke gerile vec ozbiljnije misije.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 951 korisnika na forumu :: 39 registrovanih, 5 sakrivenih i 907 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Atomski čoban, Bobrock1, BORUTUS, Bubimir, Caruga5, cinoeye, darkangel, DPera, esx66, Georgius, gomago, Helket, HrcAk47, ILGromovnik, Još malo pa deda, kolle.the.kid, Kubovac, kunktator, Lord Nem, LUDI, mercedesamg, Metanoja, milenko crazy north, MilosKop, mrav pesadinac, nenad81, panzerwaffe, raptorsi, Romibrat, Shinobi, slonic_tonic, Steeeefan, Trpe Grozni, W123, YugoSlav, Zeks, ZetaMan, šumar bk2