MiG-29 Fulcrum

461

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Nikola Vukota
  • Multimedija , creativity work- world of disajn
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1060
  • Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.

- Nažalost istekao im je životni vek naših starih R-73 i R-27 . Novi nabavljni kontigent R-27 R (mislim de ne grešim u oznaci) sa R stoji lagerovan i zaštićen do daljeg. U aktivnoj su upotrebi jedino R-60 karatkog dometa za koje je EDEPRO razvio bolji raketni-marševski motor.
- Neko je ranije pitao kako izgkeda kokpit probitnog MIG-29M te ga sada postavljam uz pregled detalja poljskih Mig-29-ki, kokpita i šire :























Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

@VITEZFOREVER

hvala za fotku kabine M `bort 154` ( posle M2,sada -35) mada je kolega mean pitao za fotku prvog prototipa 9-15-1 tj. bort 151 ,sad imamo od 155 i 156( OVT ) kao i od 154 Smile

S ( 9-13S )



offline
  • Pridružio: 26 Mar 2009
  • Poruke: 4994
  • Gde živiš: Šid

Mig-29upg Zukovski..
fotka je od danas

offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2381

VITEZFOREVER

Знаш Витеже..ово око ремонта ракета ваздух-ваздух у МОМИ, делује ми мало неуверљиво...шта обухвата тај ремонт...склопове самонавођења ракете...а шта се дешава са ракетним мотором...
Како се ремонтује ракетно гориво и инхибитор око њега ?? Ракетно гориво има свој век употребе и иде у "отпад" заједно са својим инхибитором...ако опет не ремонтују ракетни мотор-како имају увид у стање ракетног горива и инхибитора...?? Уколико се "не региструје" и "не елиминише" гориво на коме је на неком делу "попустио" инхибитор...то је изузетно опасан ракетни мотор који може довести од експлозије..а тиме и да угрози безбедност летилице са које се ракета лансира...!! Не желим бити скептик, но ту ми много ствари није јасно..?? Шта раде са гасогенераторима за покретање аеродинамичких крилаца ракете... и њихово пуњење треба заменити новим, као и радарске упаљаче...и много тога....??

Друго..колико знам МОМА нема "белу собу" нити изолованк антистатик погон, да би се безбедно могло радити на отварању ракетних мотора и радити ракетном гориву..? Волио бих да неко од форумаша који више зна о овој материји...појасни нам ствари!


Но да се вратимо "дворепом". Полетно слетна група змаја авиона обухвата:
- Стајни трап
- закрилца
- оборива предкрилца
- и кочећи падобран

Желим овом приликом да презентујем точкове стајног трапа ( КТ 100 носне ноге и КТ 150 основне ноге)





У предходним јављањима сам већ изнео податак да ови точкови имају ограничење у експлоатацији по брзини и оно избоси око 340 км/час.

Точак чине (и један и други) бандаж, безкоморна гума(пнеуматик) и склоп диск кочнице.
Точак КТ 150(његов бандаж) у циљу обезбеђења од прегревања и даље употребе таквог точка, опремљен је термодавачем и лакотопљивим "пропкама": те кад температура точка достигне температуру 130 степени целзијуса термодавач показује да је бандаж точка "угрожен", а кад температура точка постигне 145 степени целзијуса, лакотопљиве "пропке" се топе и испуштају ваздух из гуме.
Због чега је ово урађено..?? Због тога јер је бандаж точка израђен од лаких легура и када се он прегреје, могуће је да се појаве микропрскотине у структури материјала бандажа, а што може довести до "распадања" бандажа при затрчавању авиона у полетању или протчавању авиона при слетању.
Стога често на стајанци можете видети авиомеханичаре како компримованим ваздухом хладе точкове основних ногу-штите их од "фазе прегревања" која се обично јавља 10-так минута после слетања авиона(топлота са кочница-преноси се на бандаж). Или их хладе водом.
Црвена линија-на сликама има следећу намену- показује дали је дошло до "проклизавања" гуме на бандажу-те ако је до тога дошло, гума се мења јер је корунд ивице-бока гуме попустио.
Гума на свом боку има и "црвену тачкицу" која говори да она мора бити "саосна" са вентилом бандажа, због распореда маса гуме и избалансираности са бандажем.

Точкови стајног трапа имају рок рада...по броју слетања... и кад га испуне...замењују се на авиону новим, а скинути иду у завод на ремонт.
Гума - да би се уградила на авион мора бити чувана на тамном и сувом месту и не старија од три године од дана производње..

Уградњу кочећег падобрана, форумаши су сигурно више пута виђали..И кочећи падобран има ограничен рок..број слетања (отварања у слетању).. и мислим да је то негде око 25-30 слетања..а потом иду на ревизију и ремонт, како би "добили" нови рок...



Колико сам упознат-српска компанија Клуз из Београда је освојила производњу кочећих падобрана за МиГ 29, јер је производила и кочеће падобране и за МиГ 21... но немам информација шта се дешава данас са овим произвођачем.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

USSVoyager ::Mig-29upg Zukovski..
fotka je od danas



sta li on to ima ispod desnog kormila pravca ? sto ga Indusi opremaju ,fino to oni Razz

offline
  • Nikola Vukota
  • Multimedija , creativity work- world of disajn
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1060
  • Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.

- Hvala Djordje na ispravci ! Slike glava vođenih raketa V-V su iz MOME i sa delom vidljivim elektronskim slklopom isp0d same glave za samonavođenje. Slike su i prošlog vremena SFRJ i delom tretiraju i SRJ kada smo imali licencu za remont kako R-60 i R-73.
- Tačno nikakav termin "remonta" naročito u oblasti raketnih goriva Nedolizi u obzir !
- Svojevremeno smo posedovali i tzv. "belu sobu" i antistatik deo, ali to nije predmet ove teme.

- Nažaloost velikom broju R-60, R-73 a gro R-27 ( do kupovine novih R-27 u skorije vreme ) je istekao životni vek upotrebe i iste su rashodovane (tu remonta nema) !

- Pre par godina firma EDEPRO u blizini Beograda je osvojila potpuno naše raketno gorivo, napredne tehnnologije za R-60 i za istu R-60 bila je zaintersovana i Indija. Istu smo raketu sa našim raketnim gorivom ali i pobolšanjima u elektronici mogli da vidimo kao eksponat na sajmu Partner 2007-2009.

- Ceo se raketni pogon pa i inhibitor, po isteku životnog veka u celosti menja i ponovo se ograđujem - (remonta raketnog goriva , niti terminologije koja tretita isto NEPOSTOJI ) !

- Hvala iskreno na ispravci !

- U domenu raketnih goriva i primenjenih istraživanja imamo kao zemlja bogatu tradiciju i iskustvo! - ( od balističkih ... MERKER, PVO- VULKAN, ....koje nisu nažalost pre svega zbog uticaja politike zaživele do današnjih ... od GROMA-A do B sa TV glavom ... i modernijih pogonskih grupa kao TMM-40 primenjenih na ALASU - manjem i većem , takođe izvorne pameti EDEPRO ... potom sistema protivoklopnog BUMBAR ... itd... ali to nije predmet ove teme ).

- I danas posedujemo vrsne znalce u oblasti raketne tehnologije. Direktno u funknciji teme je kako sam naveo, nov raketni pogon za R-60 firme EDEPRO, koji uklučuje i inhibitor i gasogenerator.

- Nekada je Kluz radio kako navodiš kočeće padobrane i za MIG-29 i MIG-21, isti su i izvoženi ali je to sada samo istorija. Niti KLUZ niti neka druga fabrika koliko znam nije nastavila ovu tradiciju izgradnje kočećih padobrana u zemlji.

offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2381

VITEZFOREVER

Хвала на појашњењу...тако некако сам и размишљао да се ствари одвијају...

Форумашима шаљем линк где могу бесплатно "скинути" једну лепу енциклопедију где има много датога за системе МиГ-а 29 и његово наоружање...

http://fondknig.com/2010/11/14/jenciklopedija_oruz.....onika.html

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Iz Monografije VOC-a.

offline
  • Nikola Vukota
  • Multimedija , creativity work- world of disajn
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1060
  • Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.

Jedan od boljih šematskih prikaza kokpita MIG-29 , sa namenski odvojenim uokverinim brojčanim sekcijama radi bržeg prepoznavanja, potom RD-33 i RD-133 sa vektorisanim potiskom , potom N010 -Phazotron -Zhuk radar, BARS radar sa opisima i dva celovita prikaza MIG-29M kokpita - ( sem dva bočna MFD dospleja, obratite pažnju i na donji-desni manji - ILS kontrol panel ). ELBIT avio-elektronika u kokputu je uveliko primenjena. Analogni avio instrumenti polako gube primat, naročito kod MIG-29M ali se rusi mudro ne odriču i analognih.















offline
  • Dicus  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Okt 2008
  • Poruke: 2992
  • Gde živiš: Beogard

zixo ::Iz Monografije VOC-a.



Vrlo zanimljiva fotografija. Pilot je izbacio kočioni padobran pre dodirivanja piste što se radi samo u specijalnim slučajevima, najčešće kada se sleće na izuzetno kratke piste.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 916 korisnika na forumu :: 55 registrovanih, 10 sakrivenih i 851 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksajjovanovic, Apok, babaroga, darcaud, Denaya, Dimitrise93, djboj, Georgius, gzoki, havoc995, helen1, ILGromovnik, ivan1973, ivicasimo, krkalon, Kubovac, kunktator, laurusri, Levi, lord sir giga, marsovac 2, Maschinekalibar, Mercury, mile23, milenko crazy north, Milometer, MiroslavD, mkukoleca, mnn2, moldway, mrav pesadinac, nemkea71, novator, nuke92, ObelixSRB, oldtimer, operniki, ozzy, panzerwaffe, pein, Polemarchoi, raptorsi, RJ, ruma, S-lash, Shinobi, Singidunumac, stegonosa, StepskiVuk, tubular, uruk, vathra, Vlad000, wizzardone, |_MeD_|