MiG-29 Fulcrum

464

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Pridružio: 30 Jun 2007
  • Poruke: 6230
  • Gde živiš: Novi Sad, severoistočna Srbija

zixo ::I koliko metara treba L-18 da se zaustavi bez padobrana?

Дужина заустављања без коришћена кочионог падобрана је око 1300 метара. Мада вероватно и то зависи од слетне масе.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Nikola Vukota
  • Multimedija , creativity work- world of disajn
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1060
  • Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.

Napisano: 05 Jun 2011 1:00

@Djordje , .......

- Upravo tako, sve egzaktno tačno, shodno - VTU - (vojnotehničkom uputstvu ) !Jedno je opitovanje i ispitivanje u ovom slučaju kočionog padobrana - KP-109, koje se poverava isključivo test- najboljim pilotima nekadašnjeg VOC-a, a potpuno drugo primena po strogo datim VTU uputsstvima gde brzina sletanja - prilaz poletnoj-sletnoj stazi nesme da bude veća od 315 Km/h ! Piloti sa velikim brojem sati naleta i bogatim iskusrtvom, rade ovaj postupak samo izuzetno ( in the case of emergency) kada je neophodna što kraća zaustavna traka - staza protrčavanja,.
- Vrhunski obučeni piloti vrše i prilaz poletnoj -sletnoj stazi i ispod 300. Km/h - ( godine letenja, trenaže iz dana u dan, kada se pilot bukvalno saživi sa avionom i uvek POŠTUJE da mesta za inprovizaciju nema niti nesme biti, sem u vanrednim situauacijama).
- Faze poletanja i naročito SLETANJA su najkritičniji i najozbiljniji deo letenja pa i obuke.
- Zadnnje noge - ili ti točkovi stajnog trapa, moraju dotaći - biti u realnom fizičkom kontaktu sa pragom piste, ili ako nije blagovremeno izvršena priprema-uvod za sletanje ... i posle praga - produžetku dužne ose poletno-sletne staze.

- Dinamička izdržljivost - od cepanja kočečeg padobrana, je malo drugačije rečeno, opitovanje-ispitivanje, na krajnjnim dozvoljenim brzinama prilaza pisti, ponavljam - poverenim, iskusnim pilotima , (prethodno,pre testiranja se vrše provere meteo uslova i jačine vazdušnog strujanja u reonu aerodroma a noroćito po bočnoj osi piste, jer posle naknadnog vremena za kompenzaciu-korigovanje za sigurno protrčavanje NEMA. Pilot VOC-a na predmetnoj - opitnoj slici , tesira izdržljivost padobrana, otvara ga na okvirno 1.m iznad propisanog - TOUCH-DOWN (VTU) ... da bi što ranije ispunio VOLUMEN kočećeg padobrana, pri velikoj brzini sletanja, ili po PS-u rečeno nikada preko 315Km/h i trerinao predmerni objekt - adobran KP-109, do krajnnih granica pre davanja dozvole za ulazak u OPERATIVNU UPOTREBU.
- Pun efekat, najkraća staza protrčavanja se dobija kada su i zadnjni toćkovi stajnog trapa kao i prednnji, SINHRONO u tri ose u fizičjom dodiru sa pistom i otvaranju kočočiononog padobrana kada su zadnje noge-toćkovi o+zvršili TOUCH-DOWN.
- Nikakvog pomoćnog uređaja sem primarnog za aktivaranje kočećeg padobrana na MIG-29 nepostoji. Ako nekog interusuje postaviću naše kočeće padobrane za MIG-21 kao i MIG-29 koje je svojevremeno radio KLUZ i bili izvoženi, ne samo zbog niže cene u odnosu na izvorni ruski, već bez i malo hiperbolisanja i boljeg kvaliteta izrade - (Govorim o vremenu SFRJ - SRJ ).

- Postaviću uporedo sliku OPITNOG testiranja kočećeg padobrana a potom, REALNU po VTU mada je za komparaciju, što nemenja svrhu, uzet ruski MIG-29. I ovde su mlaznice RD-33 motora veoma blizu pisti, što je očigledno kod MIG-29 da li se radilo o klasičnom ili vektorisanom motoru - (OVT) pravilo.

- Shodno VTU maksimalna dozvoljena dužina sletanja po dodiru sa pistom i otvaranju kočećeg padobrana je shodno podvešenom naoružanju, podtrupnim tankom 1300-1500.m.

- Prethodna slika opitovanja u VOC-u i potom realna po VTU - (otvaranje padobrana dok su zadnji stajni točkovi u fizičkom kontaktu sa pistom) :





- Razvoj modernog naoružanja za MIG-29, hronološki :

- Za iste se mogu dati egzatni TT. podaci shodno ruskom izvoru , opisati tehnike navođenja, izbegavanja nadolazeće rakete i sl. Takođe jako je bitno da moderan avion poseduje DATA-LINK, za šta su naše ekportne varijante i nakon remonta nažalost uskraćene.







- Interesantan detalj sa prvih serija MIG-29A i zaštinog metalnog konusnog dela ispred OEPS-29 - opto-electronic- targeting and searrh - ( Prevencija od eventualnog udara sa pticom) i naravno neophodna zaštitna kapa dok je avion na stajanci - hangaru :



Dopuna: 05 Jun 2011 5:30

- Slikoviti prikaz MODULARNE stanice za ispitavanje avio sistema MIG-29, šematski TT. crtež našeg MIG-29 sa nabitnijim opisima unutar slike i prikaz specifičnog rešenja glavnog uvodnika vazduha u sadejstvu sa pomoćnim - tzv - "škrgama" :









offline
  • Pridružio: 09 Feb 2008
  • Poruke: 254
  • Gde živiš: Novi Beograd

zixo ::Sta se desava kada nema uslova za izbacivanje padobrana? Smile I koliko metara treba L-18 da se zaustavi bez padobrana?

Imam bolje pitanje Zixo :

Sta se desava ako se koceci padobran pri svom izlasku iz kontejnera ne formira? (poznati zvuk kada imate osecaj da pored vas prolazi auto sa izbusenom gumom pri brzini od jedno 100 km/h :-) )

@VITEZFOREVER
Kolega, da li ste sigurni da je VOC-ov pilot testirao padobran KP-109 na ovom avionu? :-))

offline
  • Dicus  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Okt 2008
  • Poruke: 2993
  • Gde živiš: Beogard

Citat:Знате ли колика је брзина понирања при слетању и да ретко који пилот ради, већ активира падобран по додиру писте основним точковима

Djordje možda nisi baš najbolje shvatio ono što sam napisao. Dakle, padobran se pre dodirivanja točkova sa pistom izbacuje samo u vrlo retkim situacijama, a normalna procedura je da se otvara po dodirivanju sa 2 ili 3 tačke, kao što si i rekao. Koliko se sećam pomenuta praksa ranog otvaranja padobrana se koristi samo kod sletanja na izuzetno kratke piste.

Inače brzina poniranja pri sletanju je do 2m/s ako se ne varam (u završnoj fazi)

offline
  • Nikola Vukota
  • Multimedija , creativity work- world of disajn
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1060
  • Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.

- Da, siguran sam da se radi o kočećem padobtranu KP-109 , koga je svojevremeno prouzvodio KLUZ i to među najboljima u svetu bez i malo hiperbolisanja. Postoje više idejnih aerodinamičkih rtešenja koja pružaju najdelotvotniji kočeći otpor. Ruske najčešće viđamo sa perforacijama po obodu. Mi smo došli do boljeg rešenja koliko god to bilo hza neverovati. Postoji opcija sa jednim izbacivim kočećim padobranom i sa dodatnim pomoćnim ( AUXILARY) - kakve je radio i KLUZ izuzetne čvrstine i kvaliteata izrade a istovremeno lakši od konkurencije. Vidimo isti prikaz na gornjoj slici gde je manji pomoćni sihrono otvoren sa leve strane uporedo sa glavnim ( isti postupak, sihhronog odvajanja i glavnog i pomoćnog padobrana radi se samo u OPITOVANJU ) .
- Danas je i normalni deo ruske ponude i ugradnje kako i glavni, tako i pomoćni kočioni padobran.
- Najdalje su u tehnološkim novinama, radi što kraće zausravne trake otišli indijci sa njihivim kočionim padobranima idejno jako sličma našim - ( dole ću postaviti link ) , kao namenski za indijsko NAVY vazduhoplovstvo AERODINAMIČKI i profilom vidno promenjei PROFILI leptir vazdušnih koćnica - dobijen je veći otpor ( osto ću kasnije i slikovito prikazati ) .

- Ni jedan - jedini KLUZOV kočioni padobran nije NIKADA zatajio-otkazao. Uz blagovremene manevre i procedure prilaska poletno-sletnoj stazi , i mekom - soft-touch - dodiru piste kod obučenih pilota, uslovi maltene "uvek" postoje, jedino kod EKKSTREMNIH bočnih udara po osi aviona. Po pravili se sleće - niz vetar, a u vanrednim slučajevima kod otkaza bitne avionike uz vetar sa velikom opasnošču da čeoni vazdušni udar potpuno poremeti pravilnu osu prilaza, nepredviđeno digne avion po dodiru sa pistom. ( "skakavac - sletanje -" vrlo rizično ). Zato je tokom prilaza pisti - gornja leva konzola sa - visinomer, brzina aviona .... prikazana u grafikonu kokpita - zakon! Što manja brzina sletanja, to bezbednije. ! Ali i padobran ima svj živottni vek i uglavnom se otpisuje nakon 10. godina upotrebe.
- Takođe, i kočeći padobrani nadzvučnih aviona se ispituju u vazdušnom tunelu i komjuterski usklađuju prvo u laboratiriji, pa test seriji ... do finalnog proizvoda. Ali je pilot taj koji na kraju AMINUJE dali je kočeći padobran za uvođenje u jedinice i BEZBEDAN ili ne .

- Inndijski link- ( Ovde se pomin je i minimalna brzina prilaza pisti od 180. km ... ) ! ... do krajne dozvoljenih 315-320 Km/h .

Arrow http://ofbindia.gov.in/products/data/parachute/4.htm

- Prikaz starom rešenju vazdušnih kočnca ( air-brake) i kućišta za padobran :





- Svaki avion shodno aerodinimačkimom rešenju ima i usklađeni kočeći padobran. Kada bi se kod MIG-29 išlo na opciju punog ZATVONENEOG - prečnika, po pomentu odvajanja pilot bi zbog žestokog kretanja tela napred ( zakon akcije i reakcije ) ... po inerciji, bez obzira što je vezan pojasevima zadobio najblaže rečeno jake povrede.
- Risko rešenje- najčešće viđano sa izbacivim jednim kočećim padobranom. Kasnije se javlja opcija kako sam rekao i ugradnje pomoćnog.





- Samo na oko - provizorno isto, ali drugi dizajn kočeg padobrana :



- Izvinjavam se na dodatnom pisanju! Da - pilot - VOC-a je izvršio opitovanje pomenutog padobrana i svi koji sumnjaju u letačka umeća pilota VOC-a u velikoj su zabludi.

offline
  • Buva  Male
  • Legendarni građanin
  • amater u pokušaju
  • Pridružio: 10 Apr 2010
  • Poruke: 3010
  • Gde živiš: i ja se pitam...

VITEZFOREVER :: Ni jedan - jedini KLUZOV kočioni padobran nije NIKADA zatajio-otkazao.
2001. godine sam gledao sletanje MiG-29 kojem se upravo kočeći padobran nije formirao.Imao je baš zvuk koji je naveo @zalutalo prase:ko probušena guma na kolima pri velikoj brzini.

offline
  • Nikola Vukota
  • Multimedija , creativity work- world of disajn
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1060
  • Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.

Buva ::VITEZFOREVER :: Ni jedan - jedini KLUZOV kočioni padobran nije NIKADA zatajio-otkazao.
2001. godine sam gledao sletanje MiG-29 kojem se upravo kočeći padobran nije formirao.Imao je baš zvuk koji je naveo @zalutalo prase:ko probušena guma na kolima pri velikoj brzini.


- Uopšte neosporavam tvoje pisanje o slučaju pucanja padobrana koji nije formiran, što je zaista rariret , ali i dalje stojim iza stava da NI JEDAN KLUZOV nije uimao otkaz - izneverio bezbednost pilota i aviona.

- Ps. - takođe i svaki kočeći padobran pri jedinici ima svoju "ličnu" kartu sa hronološkim navedenim datumima primene i vremena zamene istog u celosti !

- Do pre okvirno 15-ak godina pa i više na prste jedne ruke, mogao je čovek da izbroji zemlje koje su tehnoliški bile u stanju da pizvedu moderan-siguran- a lagan aerodinamički padobran.
- Isto kao da je u pitanju npr. model aviona, rakete ... itd. za duvannje u podzvućnom tunelu ilitransononsićnom - gde se mere krajnje granice-tenzije napetosti- ekstenzije po sferama - uzdužnim - pobrećnim osama, prilagogađovava erodinamički koncept datom tipu aviona , ... isto se radi i sa kočećim avio padobranima . Sem gornja dva idejna rešenja za MIG-29 postoji i jedno singl- rešenje sa glavnim i još jedno s uoarenim pomoćnim kod rusa i nigde višće u svetu. Tek kasnije Kinezi pa potom u novije vreme Indija ulaze u ovu oblast. Nažalost, surovi rat je desetkovao ekonomski zemlju.

- Da vidimo šematski - "prikrikriveni" zahvat cilja na MIG-29 bez radara , putem optollektronike na čeononom delu i ( Helmet monnted tagering sight) :

offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2381

Napisano: 05 Jun 2011 14:40

Да се вратимо фотографијама које су скоро поставили наше цењене колеге:
Пресек резервоара уљне системе мотора РД 33 серије 2- жуто-златном бојом "обојена" је обртна цев са тегом која обезбеђује снабдевањем уљем уљне пумпе (потисне) у лету на леђима..



Затим део кинематике грла млазника и излазног пресека млазника са "термички изолованим" хидроцилиндрима ( умотани у сиво платно-траку). Важно је рећи да је хидро-система мотора урађена тако да сво време кроз њене елементе (хидроцилиндре) струји флуид, како би се спечило прегревање радног флуида. А радни флуид је гориво-керозин.



И на крају..слика позиције на кућици моторских агрегата где се "спаја"-узубљује угаоно вратило-веза са КСА авиона(црвени поклопац):




Dopuna: 05 Jun 2011 15:52

Dicus

Извини Дискус..лоше сам схватио..Мислио сам да "инсистираш" на избацивању падобрана док је авион још у ваздуху...

offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3793
  • Gde živiš: Novi Sad

Ja sam gledao Kvotchura koji je to izvodio redovno na nekih 3m iznad piste pre touchdown-a. Nije praksa ali u doba rata kada je pista razrovana postoji mogućnost da se to izvede i smanji protrčavanje.
Naravno, jedan je Anatoly Kvotchur i većina drugih pilota nema te veštine u rukama i reflekse brzine svetlosti poput njega. Što je njemu dobar dan, drugome može lako da bude laku noć..

offline
  • Pridružio: 09 Feb 2008
  • Poruke: 254
  • Gde živiš: Novi Beograd

Bugarski

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 994 korisnika na forumu :: 30 registrovanih, 3 sakrivenih i 961 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Areal84, cifra, cvrle312, DejanSt, Dimitrise93, djboj, Dorcolac, Duh sa sekirom, esx66, Georgius, helen1, ikan, kolle.the.kid, KUZMAR, ljuba, maCvele, MB120mm, mikrimaus, Milometer, minmatar34957, nick79, operniki, Penzula, RJ, Srky Boy, vathra, Vatreni Zmaj, VP6919, zziko, šumar bk2