MiG-31 Foxhound

372

MiG-31 Foxhound

online
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10347

ray ban11 ::^

Sve to stoji samo sto kad pominjemo F-22A i njegovu `steltnost` kao da nam ne pada na pamet da je mozda i `Zaslon-AM` pravljen da otkriva svojim radarskim signalima te `steltove` ( zakosene aerodinamicke linije i uglovi , raznorazni materijali itd ) ???

Ameri su 1991 znali dosta toga na papiru uz pomoc onog Tolkaceva o MiG-31 i Zaslon ,zasto onda nisu na poziv Sovjeta poleteli sa F-117A ?

Najlakse je napisati da je nesto steltno ( manje uocljivo ) a onda se iznenadimo podacima kako taj prastari Zaslon otkrije i prati cilj koji leti 2500 km/h na jako maloj visini ili neku KR koja leti do 1000km/h isto jako nisko ( odrazi su realno pola kvadrata ,mozda i citav jedan ,nebitno a to sto za F-22A pisu sa nekom gomilom `nula` mogu pricati strumfovima jer sve to opet zavisi od talasnih duzina ,frekvencija i dosta faktora i parametara ) .


Pa cekaj druze, do malo pre pricamo o SR-71 sad opet nazad na F-22 Smile

Ok, sta treba da dokaze prica o Rusima i F-117 ( iako su te price na nivou rekla kazala i u najmanju ruku nisu argument za bilo kakve zakljucke ) ?

Da F-22 nema smanjeni radarski odraz u odnosu na avion koji menja (F-15) ? Da je prica o smanjenom radarskom odrazu prazna? Zasto onda prave PAK-FA?

Niko ovde ne spori da je MiG-31 otkrio i gadjao neku krtarecu na velikoj daljini. I ne znam kako se to dovodi u pricu o steltnosti aviona F-22,PAK-FA, J-20 i slicnih Confused



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

@Georgius

Nije problem u IC- odrazu ( kolicini toplote ) koji se ne moze sakriti posebno ne na forsazu nego ovo sto pominje Mercury u tom superkrstarenju ali ne u kontekstu tog IC -odraza ( motori na Maksimalu a mlaznice eto skrivaju mlazove tj tu toplotu ) .

Poenta je u necem drugom a tu je i ono sto sam pominjao kod SR-71 dakle ti uglovi spajanja strukture ,materijali ( doduse kod njega je mnogo Titanijuma ) .Reci cemo ne- klasicano za lovce i neke druge borbene/ne- borbene avione .Po tom je bio prepoznatljiv SR-71 onda kao sto je to danas F-22A i nesto ranije F-117A .

Materijali ( tehnologija izrade ) + uglovi ( tehnologija spajanja ) i ostalo njih cine `steltnim` ali pitanje pod kojim rakursom zracenja ( ozracenosti ) ,vrsti zracenja ( talasne duzine i frekvencije i sve druge stvari ) bitne za otkrivanje takvih vazduhoplova /ciljeva .Zato sam i komentarisao da ako se vec islo na unapredjenje tzv stelt -tehnologija sigurno se islo na unapredjenje radarskih tehnologija .Jedan sistem/sredstvo uvek ima za sebe protiv-sistem/sredstvo sto je opste poznato .

@Mercury

Imas odgovor kroz predhodno izlaganje ,dakle stelt i sve sto se odigrava oko i u vezi njega trazi protiv-resenje .PAK-FA T-50 je radjen po tehnologiji `malozametnosti` (jedan oz TTZ ) u redu .Kako to da je on cigra na nebu kao sto je i F-22 sa sve UVP i ostalim `cakama` .Stelt ,mozda ali samo dok pegla vazduh .

Prica o MiG-31 i F-117A na LB- 91 nije rekla- kazala ,cak je i zapadna stampa te 1991 prenela vest o tom izazovu a slicno se desilo 1996 kad je sad pok . Simonov javno izazvao zapadnjake da zaigraju `kazacok` sa doduse tehn. demonstratorom Su-37 .


Zaslon je svo ovo vreme bio i ostao penicilin za `stelt` Wink



online
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10347

Namerno pisem smanjena radarska vidljivost a ne stelt, jer se to ocigledno uzima zdravo za gotovo - stelt, aha mora da je nemoguce otkriti. Sve je moguce otkriti i to niko ne spori.
Kao sto se ne spori cinjenica da MiG-31 sa onolikom radarskom antenom moze da otkriva ciljeve na vecim daljinama nego ostali lovci.

Da li to znaci da je svemoguc protiv loavaca 5.generacije? Ja mislim da nije - kao sto nijedan avion nije svemoguc. Ima i on svoja ogranicenja - radarski odraz, manevarske sposobnosti i sl, pa se moze naci lek i za njega

U filozofsku raspravu o tome koliko je nesto stelt ili ne, ne bih ulazio, jer sam samo entuzijasta a ne inzenjer i test pilot Smile Kul je ovako kad mi raspravljamo, a niko od nas nije sedeo za palicom i trazio neki cilj radarom na nebu, u ratnim uslovima Smile

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

`Stelt` ( napisano po naski iliti `stels-malozametnost` sto bi Ruje rekle Smile ) jeste upravo prikrivenost tj ta umanjena ,ne samo radarska vidljivost/uocljivost ( koeficijent ozracenosti radarskim signalima ) nego i svaka moguca druga vidljivost ,recimo IC- zracenje elektromagnetnog spektra itd itd ..

Zato sam drugar u istu pricu vezao F-22A i F-117A a eto i dosta starijeg SR-71.Niko od nas ne pominje bilo kakvu svemogucnost niti slicne sposobnosti samo se komentarise tj izlazemo da svako sredstvo ima sebi odgovarajuce protiv-sredstvo . U ovom slucaju imamo `Zaslon` koji otkriva jako male ciljeve ( KR i slicno ) kao i ove `steltove` ( sta je drugo KR nego stelt -letelica jel tako ).

Sto se daljeg tice ... mi na ovoj temi mozemo samo razmatrati licna iskustva letackog i tehnickog osoblja Lisicara a evo imamo tu nekih prica i komentara kao nedavno to oko borbe sa Granitom ,iskustva sa presretanjem Kosa itd .Na osnovu toga i jos nekih detalja mozemo razmotriti sta sve moze ili ne moze jedan MiG-31 .

Smajli

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

Na prosloj strani je pomenut Bort 503 plavi ,evo nesto vise detalja o njemu .On je mogao biti predprototip MiG-31M . Imao prvi let 29 dec. 1983g .

Citat:МиГ-31М («изделие 05») - опытный истребитель-перехватчик.


История создания.

Опираясь на опыт изготовления в Горьком технологичных в производстве и эксплуатации самолётов МиГ-25, главный конструктор ОКБ Горьковского авиационного завода им. С.Орджоникидзе (ГАЗИСО) Е.И.Миндров при поддержке директора завода А.Н.Геращенко и генерального конструктора ОКБ им. А.И.Микояна Р.А.Белякова, подготовил перечень работ по истребителю-перехватчику МиГ-31 (заводской шифр «изделие 01»), который с мая 1977 г. проходил этап «А» Государственных совместных испытаний (ГСИ). В перечень работ ГАЗИСО попали работы по снижению массы МиГ-31, увеличению запасов топлива, повышению производственной и эксплуатационной технологичности, снижения производственной трудоёмкости. Для реализации этих предложений 20 июня 1978 г. были подписаны: решение МАП и ВВС № 01-11-78 о выделении МиГ-31 с серийным № 0503 (в пятой серии третий самолёт) и «Программа работ по повышению производственной и эксплуатационной технологичности, надёжности, ресурса и снижению веса «изделия 01».


Разработка конструкторской документации на самолёт № 0503 проводилась в 1978 — 1980 г. Доработанная машина была собрана в опытном цехе и 29 декабря 1983 г. шеф-пилот ОКБ им. А.И.Микояна А.В.Федотов поднял её в воздух.


Основными отличительными особенностями машины, подвергшейся доработке (№ 0503) от серийных МиГ-31 стали панорамные приборные панели кабин, воздухозаборники без верхнего входа, бак-фезеляж с увеличенным объёмом топлива (объединили фюзеляжные баки № 1 и № 2, № 5 и № 6), новый встроенный контейнер тормозного парашюта, возросшее до шести количество подфюзеляжных узлов подвески ракет и др. Большую часть отработанных на этом опытном самолёте новшеств внедрили в серийное производство принятого на вооружение в 1980 г. МиГ-31 («изделие 01»), а часть новых наработок стала заделом для других работ.


Ovo smo i ranije komentarisali ,da li je kod MiG-31M povecan precnik prednje trupne sekcije na poziciji radarskog konusa , izgleda da jeste ?

Citat:Новый комплекс вооружения потребовал внести существенные изменения в конструкцию планера самолета. Из-за возросшего размера антенны БРЛС (с 1,1 м до 1,4 м) пришлось переделать новую часть фюзеляжа и применить больший радиопрозрачный конус.

Ima dosta dobrih slika ,detalja prednje i zadnje kabine .Tu su i fotke prototipova ali opet nema od onih Bort-ova 054 i 055 .

Arrow http://www.russianarms.ru/forum/index.php?topic=12433.0

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

SR-71 NIJE stelt. To sto ima umanjen odraz i to samo za generaciju radara koji su bili aktuelni kad je pravljen ne cini ga steltom. Ustvari SR-71 je bio stelt zbog brzine jer je ista ga cinila tesko uocljivim a jos tezim za pracenje nego sve mere za smanjenje odraza koje je Skunk Works primenio. Naredna generacija sovjetskih radara je resila problem pracenja SR-71.

Odraz je 10m2 sto je uspeh za ono vreme i velicinu letelice ali to je daleko od ruskog (0.01m2) ili americkog (0.001m2) standarda za stelt letelice. Tako da ne vidim kakvih bi problema MiG-31A imao sa pracenjem SR-71, bas nikakvih takav cilj bi otkrio na daljini od preko 100km, a inace MiG-31A i nije koristio radar za SR-71 vec termalnu kameru. Razlog zasto nisu koristili radar jer su se bojali da SR-71 ne snimi mogucnosti istog, nisu znali da Ameri vec imaju dosta podataka o Zaslonu.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

`Mean` prvo pises da nije bio `stelt` a onda da jeste .Bio je i to zbog brzine ,u pravu si .Tih godina on je za mnoge zemaljske radare bio neuocljiv ( 3500km/h ) ,drugo zbog samog oblika letelice ( rekoh netipican ,ne klasican za sve godine njegovog sluzbovanja ) .Imamo tektove sa ruskih sajtova /foruma u kojima sovjetski piloti pojasnjavaju kako su prilazili Kosu u celo ili sa boka uz samu granicu VaP SSSR .Koristili su radar i data-link sa A-50 a tek po bezaniji Kosa iz reona izvidjanja ili provokacije ,onda su nastavljali da ga prate pomocu toplopelengatora 8TK analizirajuci koliko daleko mogu da ga prate dok ovaj bezi na forsazu ( visine do 25 km ) .

Sta je bilo lose kod SR-71 ,pa putanja leta koja je bila unapred programirana i planirana sa mogucnoscu reprogramiranja ali je to u praksi znacilo jako spora promena kursa i drugih parametara leta .To je ono sto je islo na ruku Sovjetima i pilotima na MiG-25/31 .

Smajli

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Napisano: 06 Sep 2016 19:49

Nije tehnoloski stelt dakle nije nevidljiv zbog materijala i uvodjenje novih radara je resilo problem pracenja cilja koji leti brze o od 3M na velikoj visini.

ray ban11 ::Niko od nas ne pominje bilo kakvu svemogucnost niti slicne sposobnosti samo se komentarise tj izlazemo da svako sredstvo ima sebi odgovarajuce protiv-sredstvo . U ovom slucaju imamo `Zaslon` koji otkriva jako male ciljeve ( KR i slicno ) kao i ove `steltove` ( sta je drugo KR nego stelt -letelica jel tako ).


MiG-31 nije bio sovjetski odgovor na stelt letelice, jer je zavrsen kad je poceo rad na Have Blue. Ruse Have Blue i nije toliko zabrinuo kad su saznali za isti jer su Ameri trosili dobru kintu na avion koji je pipav a treba da nosi samo dve laser bombe a nema radar niti rwr.

KR nije po definiciji stelt, vecina su prilicno vidljive jedino koristi teren da smanje otkrivanje sto bas i ne ide dobro sa novim radarima. Na primer P-700 ima ozbiljan odraz, to je raketa velika skoro ko MiG-21 a zbog brzine ne mozes primeniti neke ozbiljne mere smanjenja odraza.

Jedina prava KR koja je stelt je bila AGM-129:
https://www.youtube.com/watch?v=RxXCIntpts4

Dopuna: 06 Sep 2016 19:54

zaboravih da napisem da su KR i dalje PITA za pvo sisteme zbog horizonta zbog cega uvodjenje 3M-54 u sluzbu je prilicno zanimljivo na zapadu, to je ruski ekvivalent tomahawk raketi, ranije sovjetske podzvucne KR su imale jednu da kazemo nebulozu, nagradno pitanje sta konkretno Question

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Naravno on je bio odgovor na nadolazece americke niskoletece strateske KR ( AGM-86B/C ) ali i nosace istih B-1B te drugih potencijalnih ciljeva . Recimo i ovo koja je prakticna razlika izmedju tih AGM-86B i AGM-129A ili izmedju H-55SM i H-102 ? Sve one lete brzinama najvise do 900/1000 km/h na jako malim visinama .Fora je u dizajnu,obliku letelice ( to su oni` uglovi +materijali` o kojima smo ranije pisali ) .To je ono sto je imao i SR-71 ,kasnije F-117A ,evo i F-22A .

Za SR-71 istini za volju se moze reci i da je neuhvatljiv pre nego nevidljiv ( ne doslovce ,steltan znaci ) ali on jeste sticajem okolnosti postao glavna lovina Lisicara iako je za njegovo presretanje prvo u planu bio MiG-25P/PD .

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Posto si odgovorio dok sam pisao ajde da ponovim pitanje:

zaboravih da napisem da su KR i dalje PITA za pvo sisteme zbog horizonta zbog cega uvodjenje 3M-54 u sluzbu je prilicno zanimljivo propraceno na zapadu, ranije ruske podzvucne KR su imale jednu da kazemo nebulozu, nagradno pitanje sta konkretno Question

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1120 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 5 sakrivenih i 1072 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, antonije64, Areal84, babaroga, Bobrock1, crnitrn, dankisha, deLacy, delrey, DPera, draganca, dushan, FOX, ILGromovnik, Karla, Koridor 11, Kriglord, Krvava Devetka, Lieutenant, madza, Marko Marković, Mercury, Milos ZA, milutin134, MrNo, Oscar, pein, procesor, rasok, Sirius, Srky Boy, Srle993, Steeeefan, stegonosa, Tores, Trpe Grozni, Valter071, vladulns, wizzardone, wolf431, yrraf, 79693