Dicus ::Targeting pod ima neke prednosti i neke nedostatke. Glavna prednost je ta što po potrebi može da se skida i stavlja. To znači da nije neophodno kupiti onoliko kompleta koliko imamo aviona, a s obzirom da se ne radi o jeftinim spravama, ušteda može da bude ogromna ( pričamo o ciframa veličine 1 do 2 miliona dolara po komadu). Takodje ti isti podovi (kontejneri) mogu da se koriste i na drugim tipovima letelica (npr novom višenamenskom avionu).
Litening npr. ima ugrađeni flir, i samim tim postaje besmisleno ugraditi zaseban ređaj u sam avion , ako ga već poseduje mali podvesni kontejner koji uz to može da radi još dosta stvari....
To je moje razmišljanje, jer je dosta ekonomičnije, a novac nam je glavni problem.
I ako ceo normalan svet koristi taj sistem, što bi se sad mi pravili pametni...
Da ali se nemože baš lako premeštati iz aviona na avion. Ipak je potrebno povlačiti kablove od pilona do struje i do kabine (komandne armature) te ugraditi komande i monitore u komandni pult. Jedino, da se sva ta inšatalacija ugradi u više aviona, pa se onda samo premešta uređaj iz aviona na avion. Ovakvi uređaji nisu namenjeni da bi se ih skidalo i stavljalo na više aviona, nego da bi postali dio borbenog kompleta svakog aviona, koji nema slićne uređaje ugrađene u samoj proizvodnji letelice.
Dopuna: 30 Apr 2010 13:11
acatomic ::Nisam mislio na onaj sprednji OLS več onaj ispod motora, mislim da se u isto kaže OLS i da nema neke druge oznake:
Možda je bilo bolje da sam stavio Harrier kao primer jer on ima odprilike tako kako sam zamislio:
Problem kod ovoga je relativno usko vidno polje.
.
U prijašnjem postu imao sam u vidu više IRST za rakete v-v, nego FLIR za nadzor i gađanje na zemlju. Osim toga 90° pogled u sve smerove za uređaj kao što je ovaj u nosu Harriera dovoljan je za borbene letelice, ipak ti nije uz toliku brzinu potreban pogled unazad. Nema ni Lightening pod mogučnost okretanja kamera mnogo više.
Aleksandar Radic je naveo brojeve za 16 Galebova koji se nalaze u C.G. A koliko sam ja primetio (nailazio na podatke) tamo je ostalo 17 aviona... Ili sam se ja preračunao za jedan ili jedan fali.
I bio bih veoma zahvalan ako bi ko napisao koliki je životni vek zmaja aviona G-4 u časovima naleta pošto se ne sećam da je to neko spomenuo...
Hvala unapred!
Evo slika sa Google mapsa koju sam sada skinuo. Vidi se 15 G4 i dodajte 2 koja su kod privatnog aerokluba i eto 17.
Plus sto je i zvanicno receno iz MO CG da ih ima 17.