SSSR protiv sila Osovine - rat titana

99

SSSR protiv sila Osovine - rat titana

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14796

Ко воли да чита о снабдевању, или хоће да сазна зашто се каже да ”аматери причају о тактици, а професионалци уче логистику”, нек прочита ову тему на страном форуму (енглески језик):
Совјетске операције снабдевања:
http://www.armchairgeneral.com/forums/showthread.php?t=133563

Одлично приказан начин, количине и услови под којима је снабдевана Црвена армија у рату, од Стаљинграда до Берлина.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Evo jednog primera snabdevanja sovjetskih trupa kod Staljingrada. Antifriz je u pitanju, a doturen je jedrilicama, uz noćna sletanja, poletanja i spuštanje jedrilica. Što je samo po sebi, junačko delo.

http://proshakov.livejournal.com/156228.html



offline
  • Pridružio: 04 Okt 2013
  • Poruke: 359
  • Gde živiš: Smederevska Palanka

Trpe Grozni ::_Hoplit_ ::Као и Хитлер, Стаљин је такође био уплетен у све војне одлуке и ништа се није могло без његовог одобрења, али ту постоји једна велика разлика између два диктатора. Стаљин је увек био спреман да прихвати савете својих генерала и углавном их је поштовао док је Хитлер био манијак каквог га сви знамо из филма Der Untergang Wink



Uobicajena foskula koja se ponavlja i ponavlja i ponavlja i ponavlja i .........., a nema uporiste u realnosti.
I jedan i drugi su sve svoje odluke ratne donosili posle dugih savetovanja sa svim relevantnim oficirima. I jedan i drugi su svaki, ili skoro svaki dan imali informisanje o stanju na frontovima, i primali informacije o planovima svoje strane. Niti jedan, niti drugi nisu nosili odluke iz hira, vec posle zajednicke konsultacije sa komandantima i oficirima zaduzenim za doticne operacije.
Filmovi su filmovi, ralnost i nije bas takva.

Нема упориште у реалности? Хоћеш ли да ти наведем колико је битака изгубљено због овога? Што се тиче побеснелог Хитлера из филма, тачно је да није одувек био такав, али његова реч је увек била последња. Такође је тачно да је су и Хитлер и Стаљин често имали дуге консултације са својим генералима што је нормално јер је у питању рат, али Хитлер је врло често или направио некакве измене или потпуно одбацио све њихове сугестије(ово се најчешће дешавало). Најбољи пример за то је немачко напредовање на Москву које је Хитлер зауставио. Генерал Хајнц Гудеријан је добио аудијенцију код Хитлера и сатима му објашњавао зашто је апсолутни императив да Немци заузму Москву до краја године(1941.). Хитлер га је све време пажљиво слушао и није га прекидао да би на крају излагања рекао: "Моји генерали уопште не разумеју ратну економију. Та Москва је безначајна, наш прави циљ мора бити Украјина и њена богатства..." и тако је Гудеријан био принуђен да нанесе удар са севера на руске бранитеље Кијева који су касније опкољени итд. итд.
Citat: Управо тако. Чак и у најеуфоричнијим филмовима о Стаљину (а он је имао и своје, личне редитеље; писао сам о томе у приказу о филму ''Пад Берлина'' Михаила Чиаурелија, ''дворског'' редитеља) увек је довољно уочљиво приказивано то да је Стаљин умео да се повинује гласу већине у штабу. Наравно, реч је о невиђеном манипулатору који је своје грешке умео да представи као туђе, а туђе идеје као своју заслугу...али то је већ нека друга прича.

Зна се да он није волео (блага реч) Жукова јер је то био један од оних маршала који је умео и смео да каже шта мисли и да се супротстави директним Стаљиновим уплитањима у фронтовске команде (чему је био склон, иначе). Није га волео, али га је трпео јер му је управо Жуков доносио победе на тацни, које је он , пак, знао да ''уновчи'' на себи својствен начин.

Стаљин је био параноичан, али никако глуп. Хитлер је себи могао много тога да дозволи јер га је народ волео, а војска му била одана док је код Стаљина било потпуно супротно. Свакако је био главни и доносио све одлуке, али он је, за разлику од Хитлера, на време схватио шта се може а шта не и то му је на крају и добило рат.
Citat:Nisu fonovi ćutke prihvatali Hitlerove odluke, težnja Hitlera da postane veliki vojskovođa je postojala da su neke njegove odluke koje je donosio bile pogrešne i pored protivljenja generala. Naravno među tim generalima je bila i uvlakača koji su bodrili HITLERA i podgrevali njegove ego govoreći kako je nepobediv, kako je veliki vojskovođa itd i naravno od toga su imali lične koristi.
Па није било толико увлакача колико је било залуђеника, као што је био Валтер Модел. Он је био одличан генерал, мајстор одбрамбене тактике, али је био фанатично одан Хитлеру. Осим тога, Хитлер је свој "Наполеонов синдром" добио за време освајања Француске. Наиме, генерал Ерих фон Манштајн је предложио врло несвакидашњи план офанзиве(кроз Арденске шуме) који се јако свидео Хитлеру. Он га је мало изменио и представио као свој, а апсолутни успех операције је усадио Хитлеру у мозак да је он некакав велики стратег. То га је скупо коштало Wink
Citat:Karakteristican primer o pogresnosti nasih danasnjih shvatanja rada njemackog generalstaba je bas napad na Staljingrad.
Danas je uveliko usvojeno misljenje da je napad na Staljingrad bila cisto Hitlerova zamisao i zelja. Svi zaboravljaju da je Hitler imao trodnevni sastanak sa generalima, i da mu je licno Fon Paulus nekoliko puta potvrdio da se Staljingrad moze zauzeti u relativno kratkom vremenu pre nego sto je naredjenje za napad na Staljingrad bilo izdato i potpisano od strane gorespomenutog lidera Njemacke.

Стаљинград је требао пасти лагано јер су немачки тенкови без проблема форсирали Дон и сјајним тајмингом стигли на Волгу, северно од града. Мањи застоји на путу до самог Дона ипак нису били толико кључни за пропаст као Хитлерово петљање. Наиме, у последњем моменту се Хитлер умешао са својом "ратном економијом" и поставио нови циљ. Група армија "Југ" ће се поделити на групе армија "А" и "Б" од којих ће "A" наступати ка Грузији и Чеченији тј. Кавказу и његовој нафти док ће "Б" заузети Стаљинград и држати одбрану ка северу и истоку док се Кавказ не заузме. Као да то слабљење главне ударне силе није било довољно, Хитлер је у помоћ Паулусу и 6. армији у Стаљинграду послао тенковске јединице генерала Хота, уместо пешадијских дивизија које би сигурно сломиле руски отпор у граду.

offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2268
  • Gde živiš: Rijeka

gledao sam na net-u emisiju "sovjetska oluja" o ruskim partizanima, zanima me pošto jako malo znam o njima, skoro ništa, da li su bili uspješni kao partizanski odredi jugoslavije (sa svojom osvojenom teritorijom) ili su bili nešto više kao diverzanti, ili pak kao francuski partizani gdje je svako selo imalo svoju grupu i koji su tek pred kraj javili

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Glavna odlika sovjetskih partizana je da ne prave slobodne teritorije, već klasična gerilska taktika udari-beži. Bili su pod direktnom komandom sovjetskog general štaba. Napadali su nemačke linije snabdevanja pozadinske jedinice i time žestoko uticali na moral nemačkih vojnika.

Evo nekih podataka u brojkama o napadima partizana u Belorusiji koje je bilo jedno od najačih njihovih uporišta.

ubijeno oko 300,000 vojnika, napad na pruge 3000 puta, uništili 1191 tenk, 4097 kamiona, 805 magacina. Podaci sumalo diskutabilni ali ajd da ih uzmemo kao moguće.
http://www.historylearningsite.co.uk/russian_resistance_movement.htm

offline
  • Pridružio: 05 Nov 2012
  • Poruke: 622

Napisano: 08 Nov 2013 2:01

kada pricate o istoriji nemojte gledati sa vaseg danasnjeg gledista vec iz perspektive coveka o kojem pricate.opkoljavanje u ukrajini je jedno remek delo u vojnoj taktici,logistici ili bilo cemu.mraz jos nije krenuo,nemci usli oko 2000 km u sssr i sta je bolje opkoliti 600000 hiljada vojnika i zauzeti zitnice,danjski basen pun rude i okupiratu deo teritorije u kojem mozes regrutovati dosta ljudi da se bore na tvojoj strani ili juriti u jedan milionski grad gde je jako tesko izvojevati pobedu pre zime.nije bas lako osvojiti visemilionski grad,sto je dokazano na primeru staljingrada i lenjingrada,pa nemci nisu mogli da osvoje lenjingrad,koji je bio odsecen od sveta i snabdevao se preko jezera i plus relativno sigurni putevi snabdevanja kroz balticke zemlje,a kamoli moskvu koja je mnogo veca,i onako su do septembra 1941 zauzeli skoro sva podrucja bogata rudama i hranom.ne zaboravite da su i 1942 nemci vodili ofanzivna dejstva te ih je staljingrad slomio i naterao na defanzivu.a o pricu da jedan covek odlucuje o svemu ne treba ni komentarisati

Dopuna: 08 Nov 2013 2:20

dodao bih jos nesto posto vidim da se pricalo i o superiornosti rase,brat je pre nekog vremena bio u nemacku i njegov pogled kad bi bio nemac je ovakav,vozim bmw 410 konja na auto putu gde nema ogranicenja brzine,preticem kolone slepera,pored mene juri brzi voz,na reci gomila brodvo voze teret,a sve to je napravila moja zemlja i moja privreda i najbolji proizvodi na celom svetu i onda dodjem u srbiju gde to nista ne funkcionise i nema.e sad zamislite nemackog vojnika koji 1941 godine krece iz zapadni u istocni deo zemlje po autoputu i dok god ide njegova zemljka njega prati dobar autoput,krece na sssr i tek kod smolenska(posle predjenih 1000 i kusur kilometara nailazi na nesto sto izgleda na autoput kako on da se ne oseca superiornijim i plus jedna neverovatna propaganda i naravno da ce sve druge smatrati nizom klasom

online
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25680
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Партизани су у СССР били оно што смо ми касније назвали ТО, мада немојте из овога извлачити све могуће паралеле. Организовани су одлично, хијерархију и субординацију одређивала је ЦА. Из тог времена остао је израз ''Велика земља'' за неокупирани део. Везе са ''Великом земљом'' биле су одличне јер је реч о огромној површини коју ни данас, са свим могућим сензорима, не би било могуће ''покрити''... Мислим да је преко једне десетине укупних губитака било нанесено од стране партизана. Колико су били моћни, а често и пресудни, говори битка код Курска (имамо тему о томе). Огромне немачке снаге биле су СТАЛНО везане за пруге и линије транспорта.

offline
  • bibliotekar u penziji
  • Pridružio: 19 Jul 2013
  • Poruke: 3512
  • Gde živiš: ZR

Упознам брата Руса, колекционара. Сарађивао са кумом, и када смо се упознали, поклони нам, из чиста мира, по орден отаџбинског рата!
"Хвала, али, мало ми је непријатно:за ово је неко крв лио или чак дао живот!"
На мом примерку. на реверсу, грубо је угравиран серијски број, већи од 6,5 МИЛИОНА!!!


А то нису доделили баш сваком...

online
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25680
  • Gde živiš: I ja se pitam...

То је и основни логотип приликом прослава годишњица Дана победе. Виђа се свуда, најчешће у комбинацији са георгијанском траком.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Sirius ::Партизани су у СССР били оно што смо ми касније назвали ТО, мада немојте из овога извлачити све могуће паралеле. Организовани су одлично, хијерархију и субординацију одређивала је ЦА. Из тог времена остао је израз ''Велика земља'' за неокупирани део. Везе са ''Великом земљом'' биле су одличне јер је реч о огромној површини коју ни данас, са свим могућим сензорима, не би било могуће ''покрити''... Мислим да је преко једне десетине укупних губитака било нанесено од стране партизана. Колико су били моћни, а често и пресудни, говори битка код Курска (имамо тему о томе). Огромне немачке снаге биле су СТАЛНО везане за пруге и линије транспорта.

Ako je naša rasprava trenutni geografski vrh teme, onda nešto niže ima jedan post o organizaciji i uspesima partizanskih jedinica.

Uporediti ih sa francuskim, bilo bi uvreda.

Uporediti ih sa našom teritorijalnom odbranom, bilo bi pohvala za nekada našu TO.

Jednostavno, pripremana od strane države, a silom agresije naterana, partizanska dejstva su bila ono što je spasilo zemlju. Da oni nisu delovali, mnogo više nemačke opreme i ljudi bi stiglo na front, pa bi jedinicama na frontu bilo znatno teže.

Partizani, na primer Belorusije, uspeli su da prekinu gotovo svaku prugu koja je iz nemačke pozadine vodila na front, nedelju dana pre operacije "Bagration". Šta to znači, znaju samo oni koji su se bavili problematikom snabdevanja jedinica. Za nas, obične ljude to znači da nema municije i goriva, nema ulja za podmazivanje topova i pušaka, nema antifriza i rezervnih delova,nema hleba i bavarskog kupusa, kasni pošta ako uopšte stigne, nema slika dama sa poljuljanim moralom, što naravno prouzrokuje da opada moral, a posebno kombinovano sa napadima artiljerije svih vrsta, jurišne i bombarderske avijacije...
Ukratko "šiklgruberovim dečacima" baš i nije bilo lako.

Nije za dž. čak i amerikenjski časopis "Yank" na svojim naslovnim stranama objavljivao slike sovjetskih partizana. Pronaći ću neke i postovati, radi ilustracije.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 906 korisnika na forumu :: 48 registrovanih, 8 sakrivenih i 850 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Alexandar-1973, amaterSRB, bankulen, Ben Roj, Bobrock1, bojcistv, Brana01, BSD, bufanje, cavatina, CikaKURE, comi_pfc, darionis, deLacy, djboj, dzoni19, Excalibur13, FOX, Frunze, Kaplar2, kikisp, Krvava Devetka, libellule_dk, Lubica, MB120mm, Mi lao shu, MIg, mikrimaus, milos.cbr, MilosKop, milutin134, misa2, mocnijogurt, nebojsag, nemkea71, powSrb, repac, RJ, rodoljub, Romibrat, Singidunumac, Sirius, vladaa012, vobo, YugoSlav, zbazin, 1107