Suhoj Su-35 "poslednji Flanker"

316

Suhoj Su-35 "poslednji Flanker"

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Mora biti logicno i ima smisla,slede pojasnjenja . Recimo to` istovremeno /plotunsko lansiranje` 2x R-27R/ER ili R-77A na dva razlicita VC je omoguceno jos 80tih /90tih kod radara N019M na MiG-29S i N001 kod Suski racunarima- SUV tipa C101M/102.Dakle to su jos tada bili dvokanalni radari po VC ,znaci imali dva kanala u nisanskom rezimu .Razlika je bila u tome sto VC koji bi bili gadjani raketama sa PARS u zavrsnoj fazi su morali biti ozracivani u osmatrackom rezimu radara ,dok u slucaju R-77A sa ARS to nije bilo potrebno ,cim bi raketa usla u zavrsnu fazu navodjenja a data-linkom tj signalom sa radara bio ukljucen radar u raketi na zracenje sa zadatkom otkrivanja i pracenja te zahvata gadjanog VC ,osmatracki rezim radara vise ne bi bio potreban tj prestalo bi ozracivanje VC ako bi on pobegao iz zone skeniranja istog .

E sad novi N035 `Irbis` jeste osmokanalan po cilju sto je predhodno pomenuto i onda pise ovo :

Citat:Одновременный обстрел: до 8 целей — ракеты с АРГСН (например, Р-77) или 2 цели для ракет с ПРГСН (подсвет для РГС Р-27Р)

Pogledajmo opet ovo, `podsvet` nije nista drugo nego ozracivanje VC u rezimu KNI ( kvazi-neprekidno zracenje ,na engl CW ) .To ozracivanje cilja/ciljeva kod Irbisa je maltene stalno jer znamo da je to radar sa PFAR i super-brzim el. skeniranjem odredjenog sektora VaP ispred lovca.Tu je dakle potpuno nebitno da li raketa ima ARS ili PARS u zavrsnoj fazi jer ce dati cilj ili ciljevi gotovo konstantno biti u `radarskom polju` Irbisa. Kad se kaze da je osmokanalan to znaci da u nisanskom rezimu ima 8 kanala za navodjenje 8 raketa V-V i pazimo to ne moraju biti samo R-27R/ER i R-77-1 vec kako rekoh ranije i one sa TGS dakle R-27T/ET ali i R-74M ako ih ima u tom broju naravno . Ovo sve posebno dolazi do izrazaja kod R-77-1 koja u zavrsnoj fazi moze biti navodjena bilo po principu ARS ili principu PARS .

Princip ARS moze biti upotrebljen ako nema recimo aktivnih smetnji ,poput DRFM npr

Citat:Digital Radio Frequency Memory (DRFM) is an electronic method for digitally capturing and retransmitting RF signal. DRFMs are typically used in radar jamming

Drugi princip kao dopunski kanal naravno u slucaju da zraceca radarska antena rakete bude ometana ili slicno tome .Oba principa kod nove R-77-1 mogu posluziti za gadjanje visoko-manevarskih VC ,prvenstveno lovaca .Znaci prakticno moze gadjati 8 protivnickih lovaca u rezimu DVB ( daljni raketni boj ) ili npr sa onim koje imaju TGS ili opet sa R-27/R/ER neke vece,tromije VC itd

Jos nesto ,tj jos jedan detalj, ono po cemu se Irbis razlikuje od radara koje sam predhodno naveo jeste to sto kod njega prakticno imamo osmatracki i nisanski rezim istovremeno ,to je ona sposobnost da radar salje sondirajuce signale impulsa pri razlictim radnim frekvencijama .Isto tako kod njega imamo i to da recimo rezimi V-V i V-Z rade istovremeno itd .Dakle ako cemo gledati na rakete i nacin navodjenja u zavrsnoj fazi posebno ,to nema veze sa samim radarom jer vidimo da oni dosta stariji N019M i N001 mogu da istovremeno gadjaju 2 razlicita VC sa bilo kojim raketama ,iz porodice R-27/E ,R-77A ili R-73.

Uostalom i Zaslon je radar sa PFAR i brzim el.skeniranjem i gadja istovremeno ( u praksi za nesto manje od 10sek ) , 4 razlicita VC sa raketama R-33 koje znamo imaju PARS u zavrsnoj fazi .Dakle N007 jeste cetverokanalan po cilju u nisanskom rezimu rada radara a nije bitno da li rakete R-33 imaju ARS ili PARS u zavrsnoj fazi ,recimo nove R-37M imaju dvokanalnu RGS upravo kao i R-77-1 .

PS

Kad se pominje ovo lansiranje 8 raketa na 8 razlicitih VC pa bilo to i sa raketama koje imaju PARS ,zasto je to moguce pojasnjava ovaj snimak pokretanja antene na hidro-zglobu .Jednostavno VC ce svo vreme biti u polju zracenja Irbisa i time steci uslove da rakete sa PARS svojim antenama primaju odbijene radarske signale od ciljeva .




Evo jedne moguce borbene konfiguracije kod Su-35S ,rakete R-74M 2x ,R-77-1 6x ( zapravo neke su probne K-77-1 ) ,zatim R-27R/ER 4x ( zapravo trenazne -pisaci ) .Su-35S inace moze da podvesi maks 8x raketa R-27R/ER i najvise cini mi se 4x R-27T/ET ( moguce da ne idu ispod trupa ) .



Kadar iz snimka



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

U 80-tim je bilo omoguceno ovo ili ono, U kojoj zoni? Odnosno koja je velicina te zone?

Da li u gornjoj, ili donjoj polusferi? U PPS ili ZPS?

Za ciljeve koje efektivne odrazne povrsine u gornjoj ili donjoj polusferi u PPS ili ZPS?

Pri letu na kojoj visini, odnosno da li je recimo pri lansiranju u donju polusferu cilj u klateru zemlje ili ne (u nekim situacijama na visini od 18km na plafonu leta cilj u donjoj polusferi ne bi bio u klateru zemlje)?

Posto volis avion MiG-29, pogledaj prostorni dijagram zracenja ako se dobro secam ZUK ME koji je bio na toj temi, zajedno sa iscrtanim zonama osmatranja za isti, pa ce ti neke stvari biti jasnije.

Prema tome, ja mislim da su podaci tacni. I cak mislim da za dva cilja sa PARS vaze za prilicno usku zonu. Nesto vecu od zone koja je bila kod radara iz osamdesetih, ali i dalje prilicno usku u odnosu na zonu osmatranja radara.

Lepo je kada se ovde posmatraju ove ili one karakteristike radara. Problem je samo sto se one daju za idealne uslove. To je, recimo, kao teoretska i prakticna brzina automobila, pa neki automobil ima teoretsku brzinu 240km/h, i zato mu je brzinomer izbazdaren na tu brzinu (u vreme analognih pokazivaca). Ali, realna ne dostize brzinu vecu od recimo 198, i to kada je u autu samo vozac. Vec sa suvozacem moze da sanja tu brzinu, sa punim autom pogotovu, natovaren sa prtljagom u prtljazniku i 160km je misaona imenica. Ako je jos prisutan ceoni ili bocni vetar, a auto je malo vislji, recimo to je SUV, ta brzina je jos manja.

Teoretski ljubav lepo zvuci, malkice je drukcije u praksi, sto bi rekao Corba.



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Miodraze mozda da ne mozes da povezes neke pojmove i detalje .Pojasnicu sve redom ,nije mi problem.Ovako ,polazimo od tih radara iz 80tih/90tih, dakle N019M i N001V .Sa procesorima racunara -SUV C101M i C102 je bilo omoguceno lansiranje 2 rakete na 2 razlicita VC ,zna se tacno u kojoj zoni ozracivanja od strane tih radara ,tj konkretno u podrezimu SNP za rezime V i D ( dakle u PPS ili ZPS cilja ) .To je tada bio veoma uzak sektor-rakurs ozracivanja u poredjenju sa recimo mogucnostima Zaslona .U VTUP L-18 ima sve fino opisano ,kao i na nekim sajtovima koje su to zone ,tj njihova velicina po rakursu.Isto tako zna se po VTUP koje nadvisavanje ili prinizenje cilja moze biti ,za svaki rezim ponaosob .Tako da su to itekako poznate cinjenice .Sto se samog RERP cilja tice kod Ruja je to standardizovanih 3m2 velicina ( kod novih radara sa el. skeniranjem se pominje svega 1m2 ) .

Kod MiG-29S i kasnije kod Su-27P/S su ugradjivani napredniji SUV ,upravo ugradnjom pomenutih racunara pa su takticko-borbene mogucnosti znatno unapredjene.Sad se vracam na N035 ,radar koji ima el. skeniranje i kojem ne treba suzavanje radarskog polja prilikom prelazenja iz jednog rezima u drugi ( ili nekog podrezima kao sto je SNP npr ) pogotovo za rezim DVB / daljnjaja vazdusna borba / a gde je rakurs tj ukupna zona skeniranja-zracenja mnogo veca od predhodno pomenutih radara ,za rezim BVB vec treba odredjeno suzenje` radarskog polja` .Kad se kaze da radar ima 8 kanala u nisanskim rezimu ,znaci 8 kanala po cilju , 8 kanala po raketi .To sve znaci sledece : radar N035 ima 8 kanala za radio-korekciju u fazi navodjenja 8 raketa V-V sa RGS bez razlike da li lansirane rakete imaju princip ARS ili PARS u zavrsnoj fazi navodjenja .

To je sustina ,to je ta kvaka koju mozda nisi povezao.Samo se na kratko vracam na MiG-31 .Zaslon ima 4 kanala za radio-korekciju R-33 ( ima PARS u zavrsnoj fazi ) ,sta je sa raketama R-60MK i R-40TD-1 sa ICGSN ? Obe rakete se mogu navoditi na ciljeve po signalu sa Zaslona ,posebno ova druga koja se navodi po vodecem radarskom kanalu ,te po radio-korekciji u pocetnoj -inercijalnoj fazi navodjenja biva dovedena u zonu u kojoj se nalazi dati cilj .Sto ce reci ,bez obzira na vrstu i tip GSN ( bilo ona RGS ili TGS ) te rakete ce svakako biti navodjene signalima od radara N007.

Sad idemo na MiG-31BM ,pogledaj sta pise za novi radar `Zaslon-AM`

Citat:Одновременное сопровождение: 24 цели
Одновременная атака: 8 целей
Подсвет воздушных целей и передача команд радиокоррекции для управления ракетами с полуактивным ГСН


Dakle u podrezimu SNP istovremeno prati 24 VC ,ima 8 kanala za radio-korekciju i navodjenje raketa sa RGS. Kojih ? Ima svega 4x R-33 i znamo 4 ove nove R-77-1 ili R-73/74 .Ako podjemo od toga da ce rakete R-77-1 biti oslonjene na princip ARS cemu onda ono `peredaca radio-korekciji` .Nemojmo zaboraviti da je jedina razlika izmedju raketa sa ARS i onih sa PARS samo zavrsna faza navodjenja ,sve ostalo je isto ,kanali radio-korekcije/data-link kanali , moraju postojati jer neko raketi sa ARS mora reci gde se cilj nalazi ako je znacajno promenio letne parametre i polozaj u VaP .Sve ce to uraditi radar kanalom radio-korekture/data-link .

Otuda nije tacno da Irbis navodi 8x R-77-1 na 8 VC a svega 2x R-27R/ER na kao dva cilja zato sto ovim drugima treba onaj `podsvet` tj stalno ozracivanje cilja/ciljeva u osmatrackom rezimu .To sve treba i raketama kao sto su R-77-1 i naravno AIM-120 sem zavrsne faze a posebno ce ovo prvo doci do izrazaja kod radara sa PFAR/AFAR sa el. skeniranjem i velikom zonom osmatranja i pracenja VC sto upravo ima Irbis .

Sta pise za njega ,izvor sajt proizvodjaca .

Citat:Зона обзора:
- по углу места: ± 60 градусов;
- по азимуту: ± 120 градусов.

Количество обнаруживаемых и сопровождаемых целей - 30 шт.
Количество одновременно обстреливаемых воздушных целей - до 8 шт.


Arrow http://www.niip.ru/catalog/aviatsionnoe-naprvlenie/rlsu-irbis/

Znaci u podrezimu SNP istovremeno prati 30 VC od kojih po prioritetu racunara- SUV moze gadjati cak 8 maltene istovremeno ,prakticno je plotunski, rakete ,jedna za drugom .Ne pise nista za rakete sa ARS ili PARS jer je to sasvim nebitno sa stanovista broja tj kolicine kanala za radio-korekciju i navodjenja raketa .Rekoh ranije ako ima 8 kanala u nisanskom rezimu onda on moze gadjai 8 VC sa raketama koje imaju TGS kao sto su R-74M, ili R-27T/ET .

Dva poznata reklamna video-materijala ( obratiti paznju na rakurs u kojem vrsi osmatranje i automatsko pracenje VC ,odmah na pocetku prvog dela )

Arrow https://www.youtube.com/watch?v=ml_BXodzgZY&t=4s

Arrow https://www.youtube.com/watch?v=0s0pNhbYFQs

Citat:Irbis-E radar control system detects and tracks up to 30 air targets, retaining continuity of space observation and engaging up to eight targets.

Arrow http://www.sukhoi.org/eng/planes/military/Su-35/

Kad se govori o broju tih kanala za radio-kokreciju/data-link ,mozemo pomenuti i Macora iz 70tih koji je imao 6 kanala za navodjenje AIM-54A sa PARS ili MiG-31M iz 80tih sa isto tako 6 kanala za navodjenje onih K-37 tadkoje sa PARS .Prvi je imao radar sa planarnom antenskom resetkom i veoma uzanim snopom-rakursom u nisanskom rezimu ,drugi ogromnu antenu sa PFAR i el. skeniranjem ,velika zona osmatranja i pracenja VC ,takodje i za gadjanje .Nelogicno je i netacno dakle da jedan N035 Irbis ima eto svega 2 kanala za korektovanje i navodjenje raketa sa PARS ,pri tome ima PFAR i el. skeniranje VaP .

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Dace bog i sreca junacka da za deset godina dobijemo MiG-35 sa AESA radarom.

Dace bog i sreca junacka da ovde neki pilot bude mogao tada da kaze koliko ciljeva moze istovremeno gadjati PARS raketama, koliko sa R-77-1. Pri tome ce on biti u prednosti u odnosu na Irbis sto se toga tice.

Pa cemo videti da li sam u pravu ja, ili ti.

A isto cemo videti i za tvoje ubedjivanje na temi o MiG-31 kako su zvanicni podaci proizvodjaca radara netacni za radar koji proizvodi. Pa cemo mozda imati prilike kada te MiG-31 jednom povuku iz upotrebe, ako budemo tada zivi i ja i ti, da neko objavi kako su pogodjene te krstarece rakete posle predaje podataka od strane A-50 migovima, i na kojoj daljini, i na kojoj visini. U kom je rezimu mocni Zaslon radio, sa kojom zonom osmatranja, sa kojom nosecom frekvencijom, sa kojom frekvencijom ponavljanja impulsa, sa kojom frekvencijom povorke impulsa. Saznacemo i da li je gadjao jednu raketu, ili plotun krstarecih raketa. Saznacemo i da li je ako je bio plotun i na kojoj daljini mogao da razluci krstarece rakete kao pojedinacne ciljeve u grupi. Saznacemo i da li je stvarno verovatnoca otkrivanja za ciljeve odredjene radarske odrazne povrsine bila 50%, na duplo manjoj dalini, kako proizvodjac radara navodi, ili je bila veca kao sto ti mislis.

Ako budemo zivi i zdravi, saznace se sve. A onda cemo videti ko je bio u pravu i za sta. I da li je neko trebao da manje cita VTUP-ove, i tumaci ih po svom nahodjenju, i podatke sa ovih ili onih sajtova, ili da malo vise cita knjige, i istocne i zapadne.

Amerikanci kazu, pretpostavka je majka svih zajeba. Vojna nauka i misao vekovima kazu da je najveca greska u ratu podceniti ili preceniti neprijatelja. Kao i podceniti ili preceniti svoje vlastite mogucnosti.

Ajd u zdravlje. Smile

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Sta ce taj AESA- radar kad Irbis prakticno vec ima mogucnosti koje radari sa AFAR imaju ? Sto se 31ce tice i tih nekih detalja ,valjda kad je oborio KR ( gadjao sa 90 km ) ,mozemo to na temi tamo, bilo je to vec, ima i video-materijal ako je to to .

U zdravlje Smile

PS

Inace tragajuci za malo vise info o ovom sto stoji na wiki- strani na ruskom ,nadjem ovo na sajtu Kopa od pre nekoliko godina
Citat:
In Track While Scan (TWS) mode the radar can handle 30 targets simultaneously, and provide guidance for two simultaneous shots using a semi-active missile like the R-27 series, or eight simultaneous shots using an active missile like the RVV-AE/R-77 or ramjet RVV-AE-PD/R-77M.


Arrow http://www.ausairpower.net/APA-Flanker-Radars.html

Hehe malo se Karlo zeznuo a neko je od autora ovo preneo na ru- wiki stranicu za N035 Irbis .

Citat:РЛСУ "Ирбис-Э" позволяет обнаруживать и сопровождать до 30 воздушных целей при сохранении непрерывности обзора пространства, вести одновременный обстрел до восьми воздушных целей.

Sa 2 lansera APU-470 ispod krila



Arrow http://www.newsvl.ru/vlad/2016/01/16/143401/

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

ray ban11 ::Sta ce taj AESA- radar kad Irbis prakticno vec ima mogucnosti koje radari sa AFAR imaju ?

Au... GUZ - Glavom U Zid

Nema smajlija koji se krsti, na zalost. Smile

Sto se MiG-31 tice, ajd pogledaj prvo sta sam napisao. Samo kada bi znao sta znaci pola toga sto sam napisao.

Ajd u zdravlje. Smile

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Laughing pa treba da se GUZ - Glavom U Zid

Prouci prvo sta znaci ovo kod N035...

Citat:Цифровое гетеродинирование сигнала

...poredi to sa radarima sa AFAR ,dakle ono sto je funkcionalno ,sustinski kod njih po cemu se oni eto razlikuju od radara sa PFAR Wink

Uostalom zasto N035 nazivaju jos i `hibridnim radarom sa el. skeniranjem/antena sa el. skeniranjem ` ( hybrid-ESA ) ,prouci to .Zapitaj se kako i na osnovu cega `Irbis` istovremeno radi u rezimima V-V i V-Z,na osnovu cega salje signale razlicitih frekvencija istovremeno u tim rezimima i kako to radi u rezimu KNI - rezim kvazi-neprekidnog zracenja kao i impulsno-doplerov .Dakle funkcionise na istim principima na kojima funkcionisu i rade radari sa AFAR,to je sustina ,srz ,pri cemu on sa one dve ogromne cevi sa putujucim talasima -LBV/TWT ,proizvodi i salje jace signale u prostor nego li vecina radara sa AFAR.Energetske sposobnosti su veoma moguce na njegovoj strani .

Sto se MiG-31 tice ako se konstatacija odnosi na ovaj sajt :

Arrow http://www.niip.ru/catalog/aviatsionnoe-naprvlenie/suv-zaslon/

Pa ovde ima dosta toga netacnog ,pocevsi od toga da se podaci davaju za N007 pa onda za N007AM paN007E itd ,mesavina neka . Za sve ostalo ima on svoju temu .

Citat:Irbis-E (Snow Leopard) is an advanced multi-mode, hybrid passive electronically scanned array radar system developed by Tikhomirov NIIP for the Su-35 multi-purpose fighter aircraft. The resulting radar system provides air-to-air, air-to-sea and air-to-ground (ground mapping, Doppler beam sharpening and Synthetic Aperture Radar modes) modes with improved performance in intense clutter (radar) environments compared to its predecessor.



Arrow http://bastion-karpenko.ru/irbis-maks-2011/

U zdravlje ... Smile

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Он је бре реј мутант Mr. Green ...нема другог објашњења..

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Miodraže kad je reč o AESA radarima vrlo je važno razdvojiti šta su mogućnosti AESA radara a šta je do sada ostvareno od toga na njima. Za radar na avionu F-22 nemam informacije ali imam vrlo pouzdane informacije za ostale američke "operativne" AESA radare. Da za njih važe kriterijumi pouzdanosti i operativnosti koji važe za "obične" radare ni jedan od njih ne bi bio operativan. Svi oni (osim radara za F-22 koga, ponavljam, nemam pouzdane informacije) bi se tretirali kao radari koji su tek u fazi početnog usvajanja u naoružanje tj svi oni su još daleko od toga da budu stvarno operativni.
Što je najinteresantnije Ameri vrlo pažljivo čuvaju i štede svoje AESA radare a slični radari na saudijskim avionima im služe kao opitni tj saudijski radari im služe za "učenje na greškama".

offline
  • Sale  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 1693
  • Gde živiš: Z-moon

Može jedno laičko pitanje? Može? Hvala.
Što bi neko razvijao AESA radar ako IRBIS već ima sve što i AESA?
Pre odgovora, isključite GOD mod, hvala unapred.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 602 korisnika na forumu :: 20 registrovanih, 0 sakrivenih i 582 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Ageofloneliness, bigfoot, Boris90, draganl, dragoljub11987, goxin, havoc995, Leonov, mikki jons, milenko crazy north, Mixelotti, Ognjen D., Panter, Simon simonović, slonic_tonic, SR-3m, Srle993, vladetije, wizzardone