Suhoj Su-35 "poslednji Flanker"

317

Suhoj Su-35 "poslednji Flanker"

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Sale stvar je vrlo prosta. Radari kao Irbis su kraj jedne linije razvoja određene tehnologije a AESA radari su tek na početku. Irbis je maksimum šta ta stara tehnologija može da postigne a AESA radari su još u pelenama. Sadašnja generacija AESA radara zaista nema prednosti (bar ne iole značajnije a sigurno su nepouzdaniji) u odnosu na Irbisa ali ovaj ne može dalje da se usavršava dok će ne u dalekoj budućnosti već za 5 od 10 godina (pre ova druga godina) AESA radari imati neke mogućnosti (i to vrlo bitne) koje radari Irbis nikad neće moći da dobiju.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

ltcolonel ::Miodraže kad je reč o AESA radarima vrlo je važno razdvojiti šta su mogućnosti AESA radara a šta je do sada ostvareno od toga na njima. Za radar na avionu F-22 nemam informacije ali imam vrlo pouzdane informacije za ostale američke "operativne" AESA radare. Da za njih važe kriterijumi pouzdanosti i operativnosti koji važe za "obične" radare ni jedan od njih ne bi bio operativan. Svi oni (osim radara za F-22 koga, ponavljam, nemam pouzdane informacije) bi se tretirali kao radari koji su tek u fazi početnog usvajanja u naoružanje tj svi oni su još daleko od toga da budu stvarno operativni.
Što je najinteresantnije Ameri vrlo pažljivo čuvaju i štede svoje AESA radare a slični radari na saudijskim avionima im služe kao opitni tj saudijski radari im služe za "učenje na greškama".


Kod Amerikanaca imate dva proizvodjaca AESA modula i radara (kod Rusa mislim da ce biti samo jedan proizvodnjac modula a proizvodjaci radara ce koristiti njegove module), prvi je Northrop drugi je Raytheon. Northrop ima znatnu prednost jer je mnogo pre se upoznao sa tom tehnologijom.

Prvi AESA radar je napravljen u Americi jos 1960tih od strane Texas Instruments ali je bio vrlo nepouzdan i skup, naravno radilo se o eksperimentalnom radaru i bio je mislim namenjen za protivraketni sistem.

Nortrup se 1980tih udruzio sa TI u razvoju radar za novi lovac, i time stekao znacajnu prednost nad ostalim proizvodjacima radara u svetu.

Zato jedna J.Koreja je trazila od Amerike transfer AESA tehnologije da bi kupili F-35, dobili su sipak po tom pitanju.

Nortrup:
F-22, emiratski F-16, F-35 i od skoro skalabilni aesa radar za F-16 i B-1B

Raytheon: F-15 i F-18.

Moze se reci da je podela i prema proizvodjacu aviona.



offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14800

Mala paralela iz prošlosti:
Kad su se pojavili blizinski upaljači kod Amerikanaca, efikasnost na srednjim daljinama je bila ista kao kod tempirnih (zato što su u tropskim uslovima imali ispravnost od svega 50%). Doduše na manjim daljinama su blizinski upaljači bili oko tri puta efikasniji od tempirnih, zbog kratkog vremena reagovanja.

Još jedan primer gde je stara tehnologija bila podjednako efikasna novoj, ali bez perspektive razvoja.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

@Rej

Da je Irbis isto sto i AESA to ni izenjeri NIIP ne tvrde, imas na netu interviju gde direktor ili glavni izenjer NIIP-a kaze da im je fokus na AESA tehnologiji jer su sa PESA stigli do kraja i dodaje da i najbolji PESA radar solidno kaska za AESA radarima sto se tice brzine skreniranja sto se vidi iz ovog snimka:
https://www.youtube.com/watch?v=CRkpFsXz9yk

Druga prednost je visoka rezolucija, direktor Faztrona je naveo da ce Žuk-AE biti u stanju da radi SAR mapiranje u rezoluciji od 0.5metra, za N035 se ranije navodilo 3m a sad je 1m.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96683

Sirija

Citat:Су-35 на авиабазе Хмеймим.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

@mean

Sovjeti su jos 70tih razvili radar sa brzinom el. skeniranja svega 1,2milisekunde ,znas vec koji a 70te su davno bile i prosle .`Irbis` je tzv. hibridni radar sa el .skeniranjem i antenom sa PFAR i kao takav jeste tehnoloski prelaz izmedju radara sa PFAR i AFAR.Zasto ,jednostavno mnoge sposobnosti koje imaju radari sa AFAR ima upravo Irbis a koje obicno nemaju radari sa PFAR .Vec je navedeno dosta toga ,da se ne ponavlja .

Mnogi podaci koji nam se prezentuju jesu zapravo za izvoznu verziju N035E `Irbis-E` ( video-materijali,sajtovi itd ) a zna se sta to znaci .

Arrow http://bastion-karpenko.ru/irbis-rls/

Jedna dobra slika

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Napisano: 27 Nov 2017 2:41

Prvi američki AESA radar koji koliko toliko zadovoljava kriterijume za usvajanje u naoružanje (ne računam radare za F-22) je AN/APG-83 koji je zvanično usvojen u naoružanje juna 2017. godine ali neće biti operativan u skvadronima pre početka 2020. godine. Kao što vdimo, prvi manje više potpnumo operativan AESA radar u USAF ili NG neće to biti pre početka 2020. godine i to u NG. Radari APG-81 na F-35 neće biti potpuno operativni u skvadronima (nivo4) pre 2022. godine. Otprilike tada (možda već 2021) će biti operativni APG-83 i u USAF.
Vrlo je čudno da ako je Nortropov AESA radar na F-22 bio potpuno operativan već 2007. godine da će slećem Nortropovom AESA radaru biti potrebno još skoro 15 godina da i on postane potpuno operativan. Izvini ali meni tu nešto debelo smrdi.

Dopuna: 27 Nov 2017 2:49

Pritome je "tehnološko čudo" APG-83 dostupno na slobodnom tržištu - na izvolte.

Dopuna: 27 Nov 2017 2:53

To znači da Ameri shvataju da će u to vreme, 2020 - 2022. godina i njihovi glavni konkurenti Evropa, Rusija i Kina raspolagati AESA tehnologijom bar na nivou radara APG-83.

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

ray ban11 ::@mean

Sovjeti su jos 70tih razvili radar sa brzinom el. skeniranja svega 1,2milisekunde ,znas vec koji a 70te su davno bile i prosle .`Irbis` je tzv. hibridni radar sa el .skeniranjem i antenom sa PFAR i kao takav jeste tehnoloski prelaz izmedju radara sa PFAR i AFAR.Zasto ,jednostavno mnoge sposobnosti koje imaju radari sa AFAR ima upravo Irbis a koje obicno nemaju radari sa PFAR .Vec je navedeno dosta toga ,da se ne ponavlja .

Mnogi podaci koji nam se prezentuju jesu zapravo za izvoznu verziju N035E `Irbis-E` ( video-materijali,sajtovi itd ) a zna se sta to znaci .

Arrow http://bastion-karpenko.ru/irbis-rls/

Jedna dobra slika



Gospode boze, da li si ti svestan sta pises?

Svaki, ali svaki radar sa antenskom resetkom je radar sa elektronskim skaniranjem.

Da li ti je to jasno?

Ne razumes 90% stvari o kojima pricas, kao svetska cuda prikazujes stvari koje imas u svakom telekomunikacionom uredjaju u svojoj kuci. To ti je posredno potvrdio i Kaplar, kada si sa istom pricom poceo na drugoj temi.

Osnovna razlika izmedju PESA i AESA radara cini nemogucim da bilo koji PESA radar dostigne mogucnosti AESA radara. A zbog tih mogucnosti ce AESA radari biti u znatno vecoj mogucnosti da ostvare neke stvari, kao sto je vodjenje vise raketa sa PARS vodjenjem, mada je to ovde potpuno sporedna stvar.

LtColonel, ja razumem sta ti hoces da kazes, i smatram da si sto se mnogih stvari sto se AESA radara tice u pravu. Oni su na pocetku razvoja, i mnogo toga jos uvek ne funkcionise tako kako bi neki ljudi zeleli. Mnoge osobine koje se za njih navode su izvikane, mnoge njihove prednosti su ujedno i njihova slabost, sve zavisi od takticke situacije i protivnika sa kojim imaju posla.

Ali, oni su, hteli mi to da priznamo, i svidjalo se to nama ili ne, buducnost. I kako tehnologija bude sazrevala, PESA radari ce lagano odlaziti u proslost. Ukoliko Rusi stvarno ozbiljno udju u razvoj ROFAR radara, to ce biti zadnji trzaj PESA tehnologije, jer ce u pocetku neke stvari biti lakse ostvariti na taj nacin. Ali, posle toga ce otici lagano u istoriju.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

ltcolonel

Računali ste samo USAF.

Imamo radar AN/APG-79 na Super Hornetima.

A kod USAF tu je i AN/APG-82(V)1 za F-15E.

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1245

Za brz razvoj AESA i mobilnih telefona nešto manjeg zračenja, a bez isturene antene, možemo zahvaliti i jednom i drugom, jer se međusobno potpomažu. Pravilno prostorno oblikovanje PPM u radaru i predajno-prijemne jedne ćelije u mobilnom bi moglo svima doneti benefit. A najpre sirotoj dečici, koja sve češće nosaju te uređaje.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 895 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 7 sakrivenih i 845 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Apok, Belac91, ccoogg123, cenejac111, Dannyboy, dekan.m, Dimitrise93, doklevise, DonRumataEstorski, Duh sa sekirom, dushan, FOX, Georgius, gmlale, havoc995, HrcAk47, JOntra, kalens021, Kubovac, laurusri, mercedesamg, Mercury, milenko crazy north, milos.cbr, Mixelotti, mnn2, nebkv, nikoladim, ozzy, panzerwaffe, Petarvu, Raso75, samsung, Shinobi, Sirius, Srki94, Srle993, Tores, USSVoyager, vasa.93, zastavnik, 125