Virtuelni dogfight

57

Virtuelni dogfight

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1752
  • Gde živiš: Zemun

mean_machine ::@salesam

boeing je predstavio svoju viziju lovca 6 generacije. I zamisli ima pilota u avionu.


Besotted ::Mislim da ce piloti biti potrebni ako za nista drugo onda da upravlja avionom fizicki, jer je bespilotne letelice lako ometati svim i svacim i mislim da ne postoji radio veza koja bi bila 100% otporna na ometanja.
IZgubiti avion samo zato h=jer si izgubio radio signal i ostao slep bez obzira sto ona moze u teoriji nastaviti sama u tom slucaju je meni sci-fi jos uvek.


Ja sam lepo gore napisao ako rese problem veze u svim delovima Sfere. Za JSF se stalno spominjalo da ce biti to poslednji avion sa posadom u njemu, u Americi. Ameriku navodim jer je najverovatnije da ce oni prvi doci do prvih pravih UAV lovaca. Znaci ne racunam avione za napade po zemlji vec za prevlast u vazduhu.

Moja pretpostavka se odnosi na UAV letelicama koje ce imati i dalje pilote, ne o nekim koje ce biti pod kontrolom vestacke inteligencije, kompjuter bi tu trebao sam da odradi vracanje aviona ako dodje do gubitka veze i nista drugo, naravno uz neke manevre izbegavanja (koliko je to moguce predvideti i uneti programski). Ranjive su samo u smislu gubitka veze (sto jeste strasno bitan faktor), sve ostalo ce biti na njihovoj strani.

Naravno ako ne bude tako (da rese veze) ili kako je Mean naveo i sestoj generaciji bude pilota u njima onda ono za neopravdanost PAK-FA i JSF-a pada u vodu u odbranbenom pogledu. U pogledu prodavanosti drugima, ako bude kako se ocekuje, programi ce biti svakako opravdani i isplativi jer ce doneti verovatno visestruko vise nego sto su kostali.

Dopuna: 15 Feb 2010 13:44

Djurdevdan (da predjemo ovde),

Nisam ti ono napisao da bi se mi sad proterivali i da bi mi ti odgovorio da ipak ja treba da razmislim nego da stvarno razmislis ti, ja ili bilo ko drugi kad izvali onako nesto - da ce promasiti avion (da ce raketa otici u prazno) jer je ispaljivanje sporo. Jos jednom ti ponavljam u njega je ulozeno toliko para da je to pojam svima drugima i na njemu su radili najveci umovi u toj grani iz dva giganta kao sto su Lockheed i Boeing. Sigurno je da ima nekih mana ali to sto si ti naveo je smesno za zdrav razum, kao u crtanom filmu. Jos plus se radi o avionu kome je primarna namena prevlast u vazdusnom prosotru, da tako nesto napises za recimo neki buduci stelth A-10 (ne mislim pritom na F-35), pa i nekako ali ovako...

Cak i ako ima "sporije" otvaranje vratanca, to je sigurno napravljeno i reseno tako da to ne ugrozava opstanak letelice od 140mil u borbi. Ili su sa druge strane gledano, Lokidovi-ovi i Boing-ovi strucnjaci sve sami idioti i degenerici, posto neverujem da bi to tako uradili, kako si ti opisao i naveo, ni "strucnjaci" iz Laze Lazarevic.

AIM-9X jeste testiran na F-22 ali nije operativan i nemoj da brines da ce do uvodjenja istog biti sve uskladjeno najbolje moguce da obezbedi F-22 potrebnu superiornost. A ako tj. kad dobije HMD, vise nece biti nikakve dileme u vrhunske sposbnosti ostvarive u bliskoj borbi.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7818

Voleo bih da posalju skvadron F35 protiv SA-23 sistema bas bih voleo da vidim dal bi bilo kao u crtacu....



offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Nije problem kod F-22 otvaranje vrata , problem je izvlacenje AIM-9 iz spremnika nosacem , to ide sporo i tu se gubi najvise vremena . AMRAAM ispali gotovo trenutno , jer se vrata otvore , automatski otpusti raketa i vrata zatvore , tu nema problema , ali sa AIM-9 ima . Moja pretpostavka je da to za njih nije bilo toliko bitno , jer su racunali da ce avion , ako je vec u bliskoj vazdusnoj borbi , leteti sa otvorenim spremnikom , jer zbog bliske vazdusne borbe i nije bitno da li je mu je radarska vidljivost smanjena , protivnik ga vidi vizuelno u svakom slucaju .
Sve da su svi u pravu , i da je otvaranje spremnika i iznosenje rakete iz njega 2,5 sekunde , to je u bliskoj vazdusnoj borbi previse vremena . O tome da neko drugi moze u medjuvremenu da ga raznese sa veceg rastojanja aktivno radarski vodjenom raketom , da i ne govorimo . Ali , to je posledica vremena u kome je avion razvijan , i verovanja u superiornost dizajna koja ce tesko biti dostignuta u skorije vreme od njegovog uvodjenja u upotrebu . Niko tada nije racunao na ovoliko brzi razvoj racunarske tehnike , na ovoliko spori zavrsetak projekta i uvodjenje u naoruzanje samog F-22 , kao i na brzinu oporavka ruske ekonomike i pojavu T-50 u tako skoro vreme . Mislim da je bilo rasprostranjeno verovanje bilo da rusi nece moco da izbace avion pete generacije bar do 2030.-e , kada bi Raptore pocele polako da zamenjuju bespilotne letelice ( po tadasnjoj zamisli i doktrini ) . Na njihovu zalost , situacija se u mnogome izmenila , i to upravo zahvaljujuci njima samima .

offline
  • Pridružio: 28 Okt 2009
  • Poruke: 150

Pa na ovim snimcima se kao suparnik pete generacije pokazuje Berkut koji je samo tehnološki demonstrator. Simulacije su nadasve smešne njihove rakete izbegavaju sve mamce, prate sve manevre protivničkih aviona, rakete Pvo sustava prolaze pored aviona nema eksplozija a blizinski upaljači ne postoje, B1R je pogođen al leti i dalje super sonično ah znači ne znansvena fantastika već rambo u zraku

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1752
  • Gde živiš: Zemun

Miodraze u pravu si da izlvlacenje rakete mehanickom rukom deluje sporije ali dok god ne budemo (ako se to ikad desi) videli F-22 makar u nekoj simulaciji BB, ne moemo tvrditi da mu je to neka mana. Na snimcima samo izvlacenje mehanicke ruke stvarno po nekad deluje presporo ali je najverovatnije napravljeno da cim ulazi u vizuelnu borbu pripremi rakete ili mozda u momentu kad pokusva da zahvati cilj, samo pretpostavljam.

U onom postu sam samo napisao da bi bilo skroz nenormalno (nerezonski, idiotski, kako god) da pilot F-22 bude u situaciji da "uvek" promasi jer bi gadjao cilj koji vise nije tu (kako je Djurdevdan napisao) posto bi tako stvarno uvek i promasivao (gadjao u prazno). A koliko smo mogli primetiti tako nesto nikad nije spomenuto od strane bilo kog pilota F-22, da im je smetalo ili da je to neki (bilo kakav) problem - iscurelo bi barem nesto, makar i nezvanicno.

offline
  • Pridružio: 14 Nov 2009
  • Poruke: 1201
  • Gde živiš: Kragujevac

Ameri u dog fajt of d fjuca kazu da se nadaju da ce oko 2060 konacno potpuno 'izbaciti pilota' iz borbenih aviona.

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1752
  • Gde živiš: Zemun

Mean,

Pa onda vise necemo raspravljati koji je avion najbolji dog fajter (posto kazes da trup nema nikakve veze);

F-22 / SO = 322 kg/m²
Su-35 / SO = 408 kg/m²
MiG-35 / SO = 432 kg/m²

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

salesam ::Mean,

Pa onda vise necemo raspravljati koji je avion najbolji dog fajter (posto kazes da trup nema nikakve veze);

F-22 / SO = 322 kg/m²
Su-35 / SO = 408 kg/m²
MiG-35 / SO = 432 kg/m²


Bebee Dol

Su-35 jos nije ni u proizvodnji niti je MiG-35. Podaci u vezi F-22 su manje vise classified. Tako da mi nije najjasnije gde si uspeo da nadjes podatke u vezi ovih aviona.

Ako cemo da teramo mak na konac sve njih šije EF2000 sa svojih 300kg/m2

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1752
  • Gde živiš: Zemun

Necemo da teramo, nego sam ti to postavio kao odgovor da trup nije bitan, a jeste. Trazio sam podatke po netu i to izbunario, nek su samo priblizno tacni (posto sigurno nisu skroz) ali razlika nije mala pa je i uz solidne greske opet na strani F-22, a bitno je da su pokazali poentu.

Da ne bi doslo opet do nesporazuma, opterecenje krila je jako bitno ali nije jedino merilo kakve ce MS imati neki avion. Posebno ne pri manjim brzinama gde vecu ulogu verovatno igra TVC. Kod vecih brzina mislim da se povecava znacaj i uticaj na performanse.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

salesam ::Necemo da teramo, nego sam ti to postavio kao odgovor da trup nije bitan, a jeste. Trazio sam podatke po netu i to izbunario, nek su samo priblizno tacni (posto sigurno nisu skroz) ali razlika nije mala pa je i uz solidne greske opet na strani F-22, a bitno je da su pokazali poentu.

Da ne bi doslo opet do nesporazuma, opterecenje krila je jako bitno ali nije jedino merilo kakve ce MS imati neki avion. Posebno ne pri manjim brzinama gde vecu ulogu verovatno igra TVC. Kod vecih brzina mislim da se povecava znacaj i uticaj na performanse.


Naravno da nije specificno opterecenje jedini reper kada pricamo o okretnosti aviona. Npr. MiG-21F ima 309kg/m2

Ali ako pricamo o slicnim avionima F-35A i neki fiktivni F-35X tada opterecenje ima bitnu ulogu.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 889 korisnika na forumu :: 44 registrovanih, 7 sakrivenih i 838 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 5.56, A.R.Chafee.Jr., Apok, Belac91, Boris Bosiljčić, BORUTUS, Buzdovan, ccoogg123, cenejac111, d bos, FOX, gomago, Kaplar2, Karla, Kibice, krkalon, laurusri, Lošmi, mercedesamg, Miloskec, Miroljub1979, Nemanja.M, nikoladim, NoOneEver Dreams, nuke92, powSrb, raketaš, RJ, robertino, royst33, sasa87, Shinobi, Srle993, stalja, stegonosa, Stoilkovic, vlajkox, voja64, Webb, wizzardone, |_MeD_|, šumar bk2, žeks62, 125