Virtuelni dogfight

738

Virtuelni dogfight

offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 2982
  • Gde živiš: Zemlja čuda

Napravili su grešku i izvukli pouke. Bez obzira na Tursku, tamo je takva zbrka da mi je čudno da nisu pazili pre ali eto desilo se. Novi PVO u ovoj sitaciji kod obaranja nije sigurno da bi im pomogao. Ciljevi blizu, daljina velika a kad on obori tvoj avion da li ćeš ti njega posle stići ili će ti uteći je posebna priča. Ameri odavno nemaju iluzije koliko su voljeni na terenu daleko od kuće. Kod Rusa je neko izgleda malo pao pod uticaj njihove propagande pa se zaboravio i poverovao u to da im niko ništa ne sme. Prežaliće oni avion i helikopter ali je stvarno šteta što su izgubili i ljude.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

А сећате се и у каквој су ''љубави'' били Русија и Турска, ''Турски ток'', велика улагања Руса, турске грађевинске фирме у Русији, 4,5 милиона руских туриста у Турској....



offline
  • Pridružio: 15 Dec 2015
  • Poruke: 421

zato i mislim da je bila politicka odluka, i da niko nije smenjen, da su im rekli, nemojte da pratite avione, nemojte da nosite rakete, da ONI ne bi to pogresno protumacili, i na kraju popili patku.

Patku, koja je bila izuzeteno dobro planirana, u sekundu, znajuci da nemaju cime da se brane.

Za tako nesto, neko bi mi zestoko odgovarao.a posto bondarev, i onaj iz Latakuje nisu, mislim da je politicka odluka.

Zamisli kako se osecaju generali, koji su na tome insitirali-prevareno
da ne kazem piloti.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Em vredno paznje ,em vredno analize ...

Na sajtu Kopa stoji tj neko napisao sledece :

Citat:
The only Western fighter which offers a decisive advantage in all cardinal parameters over the Su-35BM/Su-35-1 is the Lockheed-Martin F-22A Raptor. On internal fuel and subsonic profiles the Flanker will outrange the F-22A slightly, and it is likely that in high alpha low speed manoeuvre the Flanker may perform better. However, in the classical high altitude high speed long range missile combat regime the Raptor will beat the Flanker every time due to the generational advantages of all aspect wideband stealth and supersonic cruise.


Arrow http://www.ausairpower.net/APA-2008-04.html

U medjuvremenu izjava jednog pilota na forumu `f16.net`

Citat:F-119 turbofan engines with afterburners and thrust-vectoring nozzles, the F-22A is expected to
have a supersonic level speed of about Mach 1.7 using afterburners and a supersonic cruise speed
of about Mach 1.5 without afterburners.


E da ovo malo prodetaljisemo,analiziramo a u sustini raskrinkamo ovo sto je navedeno ,posebno zadnju recenicu .Da se ne bavim puno oko manevarskih BVB ,rekoh ranije ,dovoljna je bila izjava jednog starijeg amer. pilota ( po cinu puk. ) da ne bi u bilo kom slucaju ulazio u BVB protiv Su-35S .Pa da vidimo onako kroz jednu hipotetiku ,makar teorijski a priblizno prakticnu analizu sta sve moze da se desi tokom vodjenja vazd. borbe daleko van zone vizuelne vidljivosti tj u oblasti tzv radarske ( elektromag .) vidljivosti .

Sto rece jedan kolega neki dan a jeste i moze biti veoma realna cinjenica da ce Raptor svojim AN/APG-77(V)1 otkriti i pratiti na osnovu RERP Su-35S u celo sa vece daljine nego ovaj njega .Neka to bude i 200 pa evo i 300km u rezimu PPS ,kod 77ce je to rezim VSR :

Citat:VELOCITY SEARCH WHILE RANGING (VSR).
This mode gives maximum detection-range performance against closing, nose-aspect targets out to 160 nautical miles in both uplook and downlook situations.


Gledajmo sad jednu stvar ,zapravo vise njih ,vise detalja .Da bi pilot Raptora na tako velikoj daljini u susretnom kursu otkrio i pratio Su-35S ,mora zraciti u prostor ,samim tim otkriva sebe ,to je valjda svima jasno kao dan.Prvo Suska ima SPO i to najmoderniji moguci i drugo ima radio-pelengator ,ona antenica u panelu predkrilca.Pomocu nje otkriva pravac,smer,snagu ,intenzitet ( frekvenciju ) itd tog zracenja .
Samim tim Raptor odaje sebe u prostoru i njegova steltnost pada u vodu .Manimo se price u vezi LPI-rezima i sami kazu da je to rezim niskoenergetskih signala ,prema tome takvim signalima u etru se ne mogu ostvariti velike daljine otkrivanja i pracenja a sto je najveca scena jos ne znamo TTK tj recimo donji prag osetljivosti na signale kod uredjaja SPO a posebno sto veoma malo ili skoro nimalo i nista ne znamo o AFAR u L-pojasu u panelima predkrilaca kod Su-35S.
To je glavni adut i kec u rukavu za otkrivanje i pracenje steltova na vecim daljinama ,dakle L-dijapazon, sa radnom frekvencijom 1,25GHz na talasnoj duzini nekih 15-20cm cini mi se ,tako nesto . Ako ne bi mogao onaj radar u X-pojasu sa zglobnom PFAR a mogao bi kad otkriva 0,01m2 na oko 100km ,onda itekako mogu `Elovke` i to ne samo u rezimu otkrivanja i pracenja,posebno je zanimljiva uloga tih Elovki za pracenje i aktivno ometanje kanala RK i DL ( radio-korekcija i dejta-link) kod raketa V-V posebno onih sa ARGSN te kanala sat-kom/nav .

Prica bi dakle tekla ovako ,idu jedan drugom u susret ,cisto onako da hipoteticki a kasnije cu pojasniti zasto je to moguce i prakticno .Raptor ga otkriva i prati i sad pilot ceka parametre DLZ ( nadam se da vecina kolega zna sta je to DLZ i njegove parametre tj faktore ) ,ceka da lansira tu AIM-120D ,raketicu mase nivoa 150-200kg koja po svim zakonima kinetike i aerobalistike moze doseci maks oko 100km pod uslovom da u zavrsnoj fazi ona bude aerodinamicki upravljiva i stabilna.E sad da pridjem tu malo sa vise detalja da bi kolege shvatile o cemu se radi .Raketica kao sto je AIM-120D sa onako malim precnikom tela,izuzetno malim krilima i stabilizatorima ima mali otpor sto jeste tacno ali na veoma velikim daljinama tj vecim uopste takva konfiguracija tj aerodinamicki dizajn same rakete ne omogucava dobru upravljivost i stabilnost i raketa pocne da pada kao kladivo nakon izvesnog vremena ,naravno u fazi inercije kad je rak. motor odradio .

Znaci za velike daljine nam treba nesto veliko a ne nesto malo,nesto veliko i tesko ,bolje reci gabaritno i glomazno u svakom slucaju .Rakete vecih daljina dejstva jesu R-33 ,nova R-37M posebno i AIM-54A koju Iranci mislim jos uvek koriste na svojim pustinjskim macorima.Svakako u tu grupu spadaju i one teske R-40TD-1 kod MiG-31 osnovne verzije .

Pilot Raptora znaci ne moze da racuna na AIM-120D po svim parametrima DLZ sa zadatkom raketiranja Su-35S sa vece daljine .Podsecam a u vezi ovog sto je navedeno kod visina i brzina leta tj krstarenja posebno ovo sto je naveo pilot navodno na forumu ,oba lovca mogu sa raketama da lete pravolinijski na patrolnom zadatku na nekih 18-20km ,pri cemu je dugotrajna krstareca brzina na Maksu kod F-22A 1.5M ,Suska moze da ubrza na Maksu do 1.3M sa vremenskim ogranicenjem ali isto tako treba imati na umu da kad vec idu jedan drugom u susret na priblizno istoj visini ,ovaj po indikaciji ozracenosti moze dodatno da ubrza na 1500-2000km/h ili cak sa raketama i do 2500km/h .Kad kazem po indikaciji o ozracenosti dakle po podacima radio-pelengatora o daljini ,azimutu i drugim parametrima cilja jer po njegovim podacima ,podacima u pasivnom rezimu ,Raptor odjednom postaje cilj a da to pilot istog uopste i ne zna .

Radio-pelengator je veoma korisna stvar zar ne ? Sad da vidimo sta pilot Suske moze da uradi po zadatku raketiranja svog cilja .On na raspolaganju ima velike i teske dalekometne rakete iz porodice R-27E i to ET sa ICGSN ,ER sa PARGSN i EP sa PRGSN .Ova zadnja je posebno interesantna jer upravo njom moze da raketira F-22A pri vecoj brzini i visini lansiranja sa vece daljine,realno u PPS i do 150 km daljine .
Sta je tu fazon tj caka ? Sto se sve radi pasivno ,pilot Efa pojma nema da prema njemu krece raketa koja iskace u visu stratosferu da bi negde na 100-150km daljine pocela da se obrusava ka njemu a vodjena po signalima njegovog radara,prakticno postaje samoubica a ne ubica kako neki misle pa i ovaj sto je napisao onaj citat .Pilot jednostavno nema indikaciju niti da je ozracen jer uopse i nije ,niti da mu prilazi raketa u zavrsnoj fazi sa nekih 2-3M brzine i to iz gornje poslusfere .Isti fazon moze biti upotrebljen pri bojevoj upotrebi one R-27ET bilo navodjena po komandi sa OLS-35 bilo bez njega ,dakle potpuno pasivno sve ,bez ikakve potrebe da Irbis zraci i otkriva sebe tj svoj avion i svog pilota .

U svoj ovoj prici u vezi sa mogucim pasivnim napadom gde napadac prakticno postaje zrtva tj gonjeni nisam pominjao aktivne senzore bilo radare u X ili L-pojasu ,Hibinji takodje koji bi obavio veliki zadatak na polju ometanja itd

Cak i da ovaj scenario ne uspe ,na nekim realno srednjim daljinama a malo van zone viz. vidljivosti ( oni to zovu WVR ),tj u zoni visoko-manevarskog vazd. boja na 20-50 km maks ,Suska opet ima vece sanse tokom upotrebe jedne ili plotuna R-77-1 jer je ista daleko okretljivija i manevribilnija od AIM-120D .

Sad je jasno ,da komentar zadnje recenice ne stoji bas i da tu upravo Suska ima toliko detalja ,onih keceva u rukavu tj aduta da bi se pilot Efa `o ljutu jadu svom zabavio`, izbegavajuci rakete ili ih i ne bi izbegavao u slucaju napada u pasivnom rezimu .

Za kolege koji navode nekakve zaista nebulozne podatke o odnosu obaranja 20:1 kod F-35 ili cak kako neki izvori navode po 200-250 :1 u korist F-22A u raznim sim . sto ni mala deca ne bi uzela u obzir .Samo cu podsetiti na jednu cinjenicu ,maltene doktrinarno su na USAF tj u samom vrhu tog vida OS SAD uticali podaci dobijeni na taktickim da kazem vezbama -nadmetanjima sa Rusima a koje su se desile u leto i jesen 1992g prvo u AFB Lengli-Virdzinija a potom u AB Lipeck u RF .U svim slucajevima su Rusi na Su-27S/UB pobedili Amere na F-15C/D bilo u sim BVB ,bilo u sim DVB.Rezultati toga su toliko uticali da je po hitnom postupku ubrzan proces kasnije izrade F-22A ciji je broj smanjivan naknadno vremenom sto zbog politickih ,ekonomskih ili drugih razloga,nebitno .

Posebno je Amerima tada bila zanimljiva ruska taktika borbenog manevrisanja i taktika borbene upotrebe Suski na srednjim i vecim daljinama sa i bez stanica Sorbcija,oslanjajuci se na `filozofiju` da ce njihovi Orlovi sa lakocom gadjati i pogadjati tj obarati Suske na srednjim daljinama ,jednostavno nisu shvatili da ovi mogu iste sa jos vecom lakocom gadjati te pogadjati i obarati u sve pasivnom rezimu ,sto je kod njih tehnicki bilo nemoguce .

Ni sim. sa E-3 tj sa A-50 po dogovorenim radio-kalanima nisu im pomogli ,jednostavno Harcevski i drustvo su za njih bili nepobedivi ,bolje reci i priznati ,pomocu raznih tehnickih novotarija Su-27 je bio ispred i iznad F-15C kao sto je uostalom i danas ,ne pomaze tu prica o AMRAAM sa ARS,manite se toga,lovci su visoko-manevarski vazduhoplovi a Ameri su mislili da ce AN/APG-63 i AIM-7 ili -120 obaviti sav posao ,da ce pilot u Efu da leti kao cigla ,leti pravolinjski bez potrebe manevrisanja ili promene kursa .E to moze da uspe kao u nekim slucajevima tokom 1999 ali protiv takticki uvezbanih i tehnicki odlicno opremljenih protivnika ,e to nece da moze .

Sa F-22A su Ameri dobili novi lovac,novu taktiku i novu filozofiju ,filozofiju tog stelta ,gde oni sami kazu ono njihovo `First Look, First Shot, First Kill`,dakle uz pomoc novog radara AN/APG-7(V)/1 ,raketa AIM-120D i tih silnih protiv-radarskih slojeva na oplati planera aviona od KM .Sa mnogo mnogo utrosenih milijardi i izradjenih oko 180 kom na kraju ,koji je pravi napredak zapravo ucinjen ? Pazimo sad jednu stvar, ruski odgovor na njega rekoh vise puta nije Su-57 ,taj novi ruski lovac je nesto sasvim novo.Ruski odgovor je bio upravo Su-35S ,sa novim OLS-35,novim radarom Irbis ,veoma snaznim sa 5kW-atnim predajnikom ,novim `Elovkama` ,novim R-77-1 Rusi dobise odgovor na stelt za veoma mala pare reklo bi se .

Sad je kljucno pitanje ,da li Ameri i dalje misle da cak i sa novim F-22A mogu protiv novih Suski na nacin kakav je bio pocetkom 90tih u sudaru Su-27 vs F-15 .Tesko da mogu ,stelt i sva filozofija vezana za njega tesko da mogu proci i biti efikasan nacin da se protivniku pridje sto je blize moguce sa ciljem efikasnog raketiranja .
Ponavljam ,u BVB F-15 nije imao mnogo sansi protiv Su-27,cak sta vise nikakve sanse ,na srednjim daljinama je usledilo opste razocarenje i zaprepascenje kod Amera ,po datoj analizi vidimo da F-22A ne bi lako izasao na kraj sa Su-35S ,bolje reci ,vece sanse ima pilot Suske da prvi pogodi i obori svog protivnika na nebu .

Bilo bi dobro da jednog dana organizuju upravo dvoboje Su-35S vs F-22A kao sto su pre vise od 25 godina organizovali one Su-27vs F-15 . Smile

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 2959
  • Gde živiš: Makedonija

Jako kolega !
Pitanje kakve su analize iz Sirije.
Blio je komentara da Su-35 konstatno prži prostor sa svim IBRISOM svo vreeme to su im uzeli z a minus .
Momci iz KRETA su svo vrem bili tamo ko opitna labartotija.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Pa ne bi trebalo biti minus,sto vise( duze ) i jace zracis u etru ,manje su sanse za ometanje i prigusivanje signala .Setimo se gromadnog RP-25 `Smerch-A` izlazne snage cak 600kW ,tu tek nije bilo nikakve sanse za ometanje signala kvazi-neprekidnog zracenja, u nisanskom rezimu pogotovo .To je najverovatnije i bio uzrok direktnog pogodka i obaranja onog Horneta u prvom zalivskom ratu 1991 g ,jednostavno F/A-18C nije imao sredstvo /sistem koji je mogao ometati tako jake signale .

Jacim signalima se ostvaruje veca daljina zracenja tj osmatranja ,isto tako i jaci povratni signal sto je veoma vazno ,dakle bitna je ne samo snaga poslanog nego i snaga povratnog signala .To je ono sto krasi N035.Ovde dakako govorimo o aktivnim sistemima za osmatranje i nisanjenje tj zahvat VC-a ,predhodna analiza se uglavnom bavila pasivnim sredstvima tj raketiranju VC-a u pasivnom rezimu koji je i danas veoma opasan a posebno to moze biti protiv raznih steltova .

Kad je Irbis u pitanju ,znaci moramo uvek imati na umu da N035 tj kompleks Sh-135 zraci u dva dijapazona : X i L a to je najveca prednost nad konkurencijom .

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

Rej nisu ti tacni podaci za brzine u vezi F-22 ne znam zasto koristis te bajate podatke, pored zvanicnih:
http://www.acc.af.mil/About-Us/Fact-Sheets/Display.....factsheet/

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1245

Tamo jedino piše ovako što se tiče brzine:


Citat:The combination of sleek aerodynamic design and increased thrust allows the F-22 to cruise at supersonic airspeeds (greater than 1.5 Mach) without using afterburner -- a characteristic known as supercruise.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

Kaplar ::Tamo jedino piše ovako što se tiče brzine:


Citat:The combination of sleek aerodynamic design and increased thrust allows the F-22 to cruise at supersonic airspeeds (greater than 1.5 Mach) without using afterburner -- a characteristic known as supercruise.


Imas i max brzinu:
Speed: Mach 2 class with supercruise capability

Dakle preko 1.5Maha je brzina krstarenja a max brzina je preko 2 Maha naravno na forsazu.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

mean_machine ::Rej nisu ti tacni podaci za brzine u vezi F-22 ne znam zasto koristis te bajate podatke, pored zvanicnih:
http://www.acc.af.mil/About-Us/Fact-Sheets/Display.....factsheet/


Zasto su podaci bajati tj netacni,moj citat tj navodjenje podataka se odnosilo na izjavu rekoh navodno pilota na forumu `f16.net` a sto moze biti itekako pouzdano jer na tom forumu zaista ima clanova koji iznose podatke koje ne mozes naci recimo na sajtu kojeg si citirao ili nekom drugom .Dakle lik kaze da je dugotrajna ,predpostavljam, brzina na Maksu 1.5M ,sve preko toga moze biti samo kratkog vremenskog roka pa i ona koja se cesto navodi a to je 1.7 ili 1.78M nebitno .Nakon toga sledi ukljucivanje forsazne komore i dalje krstarenje na forsazu .

Citat:F-119 turbofan engines with afterburners and thrust-vectoring nozzles, the F-22A is expected to
have a supersonic level speed of about Mach 1.7 using afterburners and a supersonic cruise speed
of about Mach 1.5 without afterburners
.


Jos nesto u takvim situacijama o kojima sam pisao nije ni bitna brzina krstarenja vec je bitno ubrzavanje do one brzine koja moze biti prakticna za lansiranje jedne ili plotuna raketa tj za zadatak raketiranja cilja ,kod Suske sam naveo ubrzavanje 1500-2000km/h sa Maksa ili cak do 2500km/h jer se time postize povecanje maks ili maks efikasne daljine lansiranja .Govorim naravno o ceonom suceljavanju tj `u susretnom kursu` ,dakako neka hipotetika ,predpostavka kako god .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1123 korisnika na forumu :: 47 registrovanih, 4 sakrivenih i 1072 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 5.56, A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, Apok, bojanM84, bokisha253, ccoogg123, Centauro, Dannyboy, debeli, Dimitrise93, Djokislav, Dorcolac, dushan, FOX, Georgius, hooraay, Karla, Lucije Kvint, maiden6657, mercedesamg, MiG-29M2, milanovic, Milos ZA, mnn2, mocnijogurt, operniki, pacika, prle122, raptorsi, royst33, saputnik plavetnila, sasa87, sevenino, Singidunumac, Sirius, sokars, SR-3m, Srle993, Stoilkovic, Sumadija34, vathra, vladulns, x9, yufighter, Zimbabwe, šumar bk2