|
Poslao: 11 Apr 2010 20:32
|
rip
- Korto II

- Nezaboravni član
- Pridružio: 27 Feb 2010
- Poruke: 194
|
Lucky:
Čekao si sedam meseci za ovaj nemušti odgovor ? A ja očekivao gomilu argumenata, izvora i sl. a ono... pobedili smo pa pobedili, bez ikakvih dokaza ! Uostalom, šta bi sa ovim:
Delta99 ::
Najjasnije što mogu: voleo bih da navedeš tekstove na osnovu kojih gradiš svoje mišljenje, a takođe me interesuje koje objašnjenje o Kosovskoj bitci daješ strancima, kako si pomenuo u postu od 07.09. (Nemoj pomisliti pogrešno, ne provociram, daleko bilo, zaista sam radoznao) !
AcaNik:
Ne misliš valjda ozbiljno da je knez Lazar ubijen u Samodreži ?
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 11 Apr 2010 21:25
|
rip
- Korto II

- Nezaboravni član
- Pridružio: 27 Feb 2010
- Poruke: 194
|
Lucky:
E jesi, bre, neki...
Nije važno, u svom kratkom i tužnom životu naučio sam da ima osoba sa kojima zaista ne vredi raspravljati. Over and out!
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 11 Apr 2010 21:34
|
offline
- Leonardo

- Moderator u penziji
- Pridružio: 17 Maj 2007
- Poruke: 13848
|
Bili smo svedoci da se nakon 610 godina, odnosno '99, dobrim delom ponovila prica...
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 12 Apr 2010 00:00
|
offline
- AcaNik

- Elitni građanin
- Pridružio: 06 Feb 2010
- Poruke: 2388
|
Korto II ::Lucky:
Čekao si sedam meseci za ovaj nemušti odgovor ? A ja očekivao gomilu argumenata, izvora i sl. a ono... pobedili smo pa pobedili, bez ikakvih dokaza ! Uostalom, šta bi sa ovim:
Delta99 ::
Najjasnije što mogu: voleo bih da navedeš tekstove na osnovu kojih gradiš svoje mišljenje, a takođe me interesuje koje objašnjenje o Kosovskoj bitci daješ strancima, kako si pomenuo u postu od 07.09. (Nemoj pomisliti pogrešno, ne provociram, daleko bilo, zaista sam radoznao) !
AcaNik:
Ne misliš valjda ozbiljno da je knez Lazar ubijen u Samodreži ?
време ће најбоље показати шта је и како је било. моје мишљење је најмање важно. Али у оно како је нама сервирано (по званичној верзији догађаја како се учи у школи) да је убијен, познајући турке нема шансе да поверујем.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 13 Apr 2010 10:57
|
offline
- Pridružio: 10 Nov 2009
- Poruke: 51
- Gde živiš: Srbija
|
У самој бици није било победника! После битке Бајазит Јилдимир се јесте повукао, и по тадашњим схватањима то представља потез пораженог, али се повукао јер је морао да учврсти своју власт у матичним турским земљама! За Византију, па и за турску, као њеног територијалног наследника, најважнији су одувек били малоазијски простори, а не балкански! Србија је била обезглављена после тог уторка, 15. јуна 1389! Кнез Лазар није имао пунолетног наследника, Вук Бранковић, на чијој земљи се и одиграла битка, је био најстарији и најискуснији српски обласни господар, са највећим угледом који је преживео! Он је био ожењен Маром, најстаријом кћерком Лазара и Милице! Када је саопштено да ће малолетни Стефан преузети власт, а у његово име владати кнегиња Милица, многи заповедници градова, области, крупнија и ситнија властела је признала Вука Бранковића за свог господара! Та чињеница, као и касније приче које је црква, увек наклоњенија Лазаревићима, као и пре њих Немањићима, ширила по народу је узрок мита о издаји Вука Бранковића, иоако ће он скончати у турској тамници неколико година касније, а Милица и Стефан бити турски вазали и послати кћер и сестру Оливеру у харем Бајазиту Јилдимиру!
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 26 Avg 2013 19:04
|
offline
- Pridružio: 25 Okt 2006
- Poruke: 304
|
Istorija i istoricari danasnjice su kao onaj fotograf iz filma Bosko Buha, malo snima nemce malo partizane
kako koja sila udje u grad. Danas znamo na zalost koja sila je usla u grad a i od 45 znamo koja je tu i ne mrda. Molim za cenjeni auditorijum da mi kaze da li za 50 godina deca nece da uce kako smo mi krvi za 99 godinu i bombardovanje ?
Meni je zao sto Dusan nije bio pametniji i cuvao Vizantiju i radio s njom, tamo je proveo veliki deo zivota,
nego je jadno napadao kidao i slabio a sa ovim zapadnim lopuzama ga je brzo zadesila iznenadna smrt.
Kao i ovog naseg savremenika koji nas je vodio 90-tih. Da je Vizantija bila jaka, Turci bi ostali gde su.
Najpametniji je onaj ko gleda u daljinu sirokog pogleda.
A evo i doprinos temi
Ako hocete licno da uletite u desno krilo Turcima moze u Mount and Blade sa modovima
Europa 1200 i 1257 AD posto ima Srbija s kompletnom vlastelom, a to izgleda ovako otpilike
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 16 Apr 2014 17:36
|
offline
- Pridružio: 26 Feb 2014
- Poruke: 259
|
Tema malo izvucena iz naftalina ali po pitanju bitke nek onaj koga zanima ukuca na pretrazivacu ''Vuk Brankovic -feljton novosti 2010.Realan opis bitke i brojcanos vojski.Ako neko hoce neka izbaci link
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 22 Feb 2015 10:42
|
offline
- Pera Ždera
- Legendarni građanin
- Pridružio: 19 Sep 2013
- Poruke: 3395
|
Овде можете преузети или прочитати књигу Петра Томца, Косовска битка
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 19 Apr 2015 20:23
|
offline
- sasans23

- Legendarni građanin
- Pridružio: 30 Jun 2007
- Poruke: 6342
- Gde živiš: Novi Sad, severoistočna Srbija
|
Citat:Дајући најконкретније податке о размештају војске, Мехмед Нешрија пише: "Сам (Лазар) пак стаде у средину. Своју пешадију по неверничком обичају распореди позади. Потом зета Вуковића (Вука Бранковића) са својим сестрићем (Стефаном Мусићем) постави десно. Кобилића са Бошњацима постави лево". Из даљег описа битке изводи се закључак да је управо део војске под командом Бранковића Османлијама начинио највећу штету.
За разлику од свог таста, Вук је преживео битку, а како се то одиграло, поузданих података нема. Чињеница да се он у једном тренутку током или после окончања сукоба, повукао са бојног поља, представљала је језгро будуће легенде о његовом издајству онога који се определио за "царство небеско". Ослонац за реконструкцију разлога због кога се Вук повукао пружа један веома важан и поуздан историјски извор, животопис Деспота Стефана Лазаревића од Константина Филозофа. Говорећи о једној другој бици, која се такође одиграла на Косову, у јесен 1402. Константин открива ратну тактику српских господара. Пред битку браћа Стефан и Вук Лазаревић договорили су се: "Ако један буде исечен, да се други спасе. Ако један брат падне, други ће благочастивом стаду пастир остати..." На исти начин, истиче Марко Шуица, вероватно је размишљао и кнез Лазар. Пошто је очување и одбрана државе било у првом плану.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|