Ručni Protivoklopni Raketni Bacači

67

Ručni Protivoklopni Raketni Bacači

offline
  • Pridružio: 16 Mar 2014
  • Poruke: 34

Pozdarav svima na forumu novi sam ovdje,zanima me jedna informacija,dali netko zna dali je istina da se u Hrvatskoj projzvodila kopija ose pod imenom M-95,hvala.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19102

Znam da je negde proizvedena partija municije. Za kompletne RBR ne znam.



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

TIGAR CAT ::Pozdarav svima na forumu novi sam ovdje,zanima me jedna informacija,dali netko zna dali je istina da se u Hrvatskoj projzvodila kopija ose pod imenom M-95,hvala.

Naravno da je u RH od 91 do 95 bilo osvajanja borbenih sustava, neki sustavi su osvojeni vrlo brzo , a neki jako teško , OSA je tipični primjer- nečeg što se može proizvoditi isključivo po tehnologiji koja je osvojena kroz nultu seriju u PRETIS u , bilo kakvo odstupanje vodi u katastrofu.

Ako kažem da je OSA i kroz PRETIS išla kilavo , teško . ili nikako, onda sam sve rekao Mr. Green

OSA je bila iznad tehnoloških mogućnosti cijele zemlje, bila je zamišljena sa dva motora , onim izbacnim koji svoje odradi u cijevi i marševskog motora koji se pali par metara od lansera i dalje održava brzinu leta konstantnom. Taj marševski motor nije radio kako treba i na kraju je nekom u vrhu JNA puko film i naredio da se taj projekat kao OSA-2 nastavi , a od dijelova složi raketa bez tog marševskog motora i taj krpež je uveden u naoružanje kao RBR M-77 OSA.

I u toj jednostavnijoj varijanti OSA je 1991 godine bila težak i neosvojiv zalogaj, a i besmislen.

offline
  • Pridružio: 07 Jan 2012
  • Poruke: 25

[quote="raketaš"]TIGAR CAT :: je uveden u naoružanje kao RBR M-77 OSA.

Da nije možda M79?

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

[quote="sicer2012"]raketaš ::TIGAR CAT :: je uveden u naoružanje kao RBR M-77 OSA.

Da nije možda M79?


Lapsus calami

offline
  • Pridružio: 16 Mar 2014
  • Poruke: 34

Znači vrlo teško,samo propaganda.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

TIGAR CAT ::Znači vrlo teško,samo propaganda.

Nisi me razumio M95 je usvojena u naoružanje , na službenim stranicama HV imaš podatak i o količinama , broj lansera itd. Koliko od toga je proizvedeno u RH , a koliko je plijen, sad poslije 20 godina nije ni bitno , tehnologija je otišla dalje , blisku borbu sa oklopom su preuzeli bestrzajni topovi , a to što neke armije vuku još u naoružanju sustave poput OSE to je samo zato što imaju puna skladišta.

Lanser za M95 je rađen u RH prvo 1991 na bazi originalnih cijevi iz Kamnika , a kasnije je ta tehnologija osvojena u RH. Optika je rađena na institutu Ruđer Bošković koji je i za vrijeme juge bio perjanica optike i laserske tehnologije.

Aluminijska legura je i za vrijeme juge dolazila iz IMPOL a Slovenska Bistrica , tako da s nešto od toga moglo i tamo proizvesti, a strojna obrada tih dijelova 20 godina nakon što je osvojena u PRETIS u nije bila problem.

"Makarona" barutnih cjevćica za startni motor je u Vitezu bilo brdo , a Blaškić je "držao" Vitez u rukama

Manje više svi su preduvjeti bili ispunjeni za jednu solidnu proizvodnju ALI

Kumulativna bojeva glava je i u PRETISU bila problem, od 22 serije po 10000 komada 20 serija je bilo primljeno sa nekom greškom i imalo je na sebi žig zabrana upotrebe u miru ili žig revizije , dakle u tim uvjetima očekivati da će netko bez opreme i iskustva osvojiti tu bojevu glavu kod " Gige u garaži " je bilo suludo.

Jedna od specifičnosti te BG je primjena gravitacijske koncentracije heksogena u talini trotila. To sad izgleda jako pametno i jako komplicirano , ali se sve svodi na to da imamo jednu metalnu gajbu za pivo i u nju su poslagane bojeve glave , na svakoj "boci " je ljevak od par litara , a sve je to smješteno u posudu sa vrelom vodom. U taj se ljevak "natoći" eksploziv. TNT je na 100 C u tečnoj fazi ko motorno ulje , a heksogen je prah nalik na sitni šećer , takva se smješa kad duže vremena , par dana , stoji tako zagrijana počinje raslojavati , čestice heksogena se skupljaju na dnu boce i tu raste koncentracija hegsogena , a u ljevku ostaje osiromašeni TNT. Naizgled sve vrlo jednostavno , ali je trebalo 5 godina istraživanja i rada i izrada kompletne nove livnice u PRETIS u za to .

A bakreni ljevak koji formira kumulativni mlaz , pa to je nešto da dobiješ sijede na glavi ili završiš u ludnici , o tom drugom prilikom.

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32325

Raketaš jedini bestrzajac koji se danas koristi za blisku borbu je carl gustav 84mm a osa je i dalje i te kako upotrebljiva za borbu protiv lako oklopljeni vozila i bunkera a ako bog da uskoro bi trebala u VS biti usvojena termobarična bg

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

pein ::Raketaš jedini bestrzajac koji se danas koristi za blisku borbu je carl gustav 84mm a osa je i dalje i te kako upotrebljiva za borbu protiv lako oklopljeni vozila i bunkera a ako bog da uskoro bi trebala u VS biti usvojena termobarična bg

Ma gledaj pod pojmom bestrzajca ja podrazumijevam i RPG -7 i sve slično tome , tako da bi se tu dalo nabrojati puno više sustava od Gustava.

OSA odnosno francuski STRIM je bila "navlakuša" , kad smo to počeli raditi nismo znali da Francuzi paralelno sa raketom rade i na "bestrzajcu" , kad smo to shvatili bilo je već prekasno i moralo se dati armiji nešto u ruke , i dali smo taj krpež od OSE M79

Treba to gledati u kontekstu toga da je tada u naoružanju bio RB-57 , totalno zastrjelih karakteristika , a da su se pojavom ruskog tenka T-72 u evropi svima tresle gaće, a nama je bio cilj upravo taj tenk i to njegov prednji oklop , a ne hitac s boka ili s guza.

A da bi tu zvijer pješak dočekao na nekoj livadi i pucao sa 300 m zaboravi , dao bi petama vjetra ili bi pucao na njega sa 500-700m , a i da ga pogodi šta mu može kad glava nema probojnost .

Nemojmo se zavaravati sa nekim termobaričnim BG to su alternative , to su neki bočni pravci , i treba to imati u tom kalibru protiv bunkera , ali na glavni tenk i na njegov prednji oklop ići sa raketom OSA koja nikada nije ispunila TTZ ?????.

Kao prvo lanser je ispao za metar predugačak i sad treba sa tim sulunarom ići kroz kukuruze , drugo je u gradskoj borbi , ali mi smo trebali čekati ruski tenk na livadi.

Cijev je ispala predugačka jer nismo mogli napraviti "makarone" koji bi brže izgarali. Dizanjem tlaka smo mogli skratiti vrijeme rada motora , ali tlak u motoru nismo mogli podići više jer bi se na +50 sve razletilo, a sa kraćom cijevi bi strijelac dobi vatreni mlaz u glavu na -30 C . Da li ste svjesni da je u trenutku opaljenja motora u toj kompozitnoj cijevi energija ravna energiji Đerdapa, i ako se motor ne ugasi u cijevi jadna mu majka.

Makaroni nisu mogli biti tanji , da brže izgore , jer bi tada morali biti duži , a nama je falilo čvrstoće na kidanje, jednostavno nismo imali neku sibirsku brezu da od nje napravimo dobru i jaku nitrocelulozu , potrebnu za dugačke makarone.

Sa tom konfiguracijom rakete , a bez marševskog motora , nije bilo šanse pogoditi tenk u jurišu kod iole jačeg bočnog vjetra , bez marš motora raketa sama od sebe ode uz vjetar , a samo uz asistenciju marš motora može ostati u pravcu lansiranja , ali je bočni vjetar translatira , jednostavno je paralelno pomakne , a taj se pomak može uzeti kao preticanje.

Marš motor je u prvoj fazi bio zamišljen kao dio konstrukcije unutar kumulativnog lijevka, i trebao je kroz pedesetk malih mlaznica održavati brzinu rakete i pravac, na to je utrošeno 3-4 godine rada i ništa .

U drugoj alternativi marš motor je bio iza BG i puhao je kroz nekoliko mlaznica bočno ili kroz jednu centralnu mlaznicu kroz glavni motor , mogao bih sad nabrojati desetak varijanti koje su sve urađene i poligonski ispitane, sa negativnim rezultatom.

Da bi stvar radila kako treba bilo je potrebno postići točnu brzinu na ustima lansirne cijevi i to uvijek istu i ljeti i zimi , i nakon toga sačekati , da se krilca otvore i da se raketa smiri i onda u milisekundu točno upaliti marševski motor , i to u trenutku kad je raketa u svom osciliranju u"nuli " na pravcu.

Mislim da je Goddard ovdje prisutan daleko kompetentniji od mene da nam nešto kaže o ovim problemima jer ja ovo znam samo iz diskusija za stolom , kafanskim ili onim drugim .

Dakle da pojednostavim trebalo je na 700 m pogoditi tenk i pri tome razvaliti 700 mm oklopa , a mi smo se stalno motali oko 300 / 300 , a ne vjerujem da je i sa današnjim tehnologijama moguće ostvariti početni TTZ.

offline
  • Pridružio: 16 Mar 2014
  • Poruke: 34

Hvala na odgovorima društvo,čemu tako duga cijev kod OSE,uzor mu je bio francuski LARC koj je u bojnom položaju 30cm manji od OSE i dali itko radi na kakvim poboljšanjima?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 633 korisnika na forumu :: 5 registrovanih, 1 sakriven i 627 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bato, cikadeda, JOntra, slonic_tonic, vathra