Su-57 novi ruski lovac

804

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1245

Napisano: 16 Okt 2017 7:59

miodrag2 ::Kaplar ::Tačno tako. Ne pitam se ja uzalud na stranicama ove teme jesu li, ili nisu rusi već napravili specijalno pletenu oplatu aviona (mislim na grafitna vlakna), jer pravilnim izborom materijala i geometrije, oplata postaje sama po sebi stelt, a da pri tom ne treba biti ni debela, ni premazana.

Šta se krije iza izraza "umnaja obšivka", mi još dugo nećemo znati.


Upravo tako.

A ako pazljivije pogledamo par snimaka o razvoju Su-57, na gotovo svim je upravo slika nove oplate sa sacastim materijalom izmedju dva sloja lima.

Pri tome Rusi cak ne bi izmislili nista novo. U akustici se slicne fore primenjuju vec godinama. Princip je slican ili isti, samo je u pitanju druga vrsta talasa i druge talasne duzine.

To moze onda objasniti i mnoge nedoumice oko Mig-1.44. A ako smo ja i Kaplar u pravu, a s obzirom na jednu observaciju FalcoPelegrinus-a o aerodinamici ovog aviona, ostaje zal zasto nikada nije zavrsen i usao u serijsku proizvodnju. Kakva bi to tek azdaja bila.


Zapravo, ja govorim o sprektralnom prelamanju, koje se može dobiti generalno iz materijala sa određenom kristalnom strukturom.

Naime, ja sam do sada viđao golim okom samo spektralno razlamanje i određene filtracije delova spektra svetlosnog zraka. Viđao sam delitelje frekvencije, koji su zapravo kristalni slojevi na unutrašnjosti stakla od sijalice sa pobuđenim gasom. Faktički sve štedljive sijalice (pa i one sa ugrejanom živom) imaju kristale, koji "pretvaraju" ultraljubičasto svetlo u vidljiv spektar.

Zamislite sada metamaterijale u optici, koji su konstruisani sa ciljem da rade uvećanje umesto sočiva. Pravilnim pristupom, u dužim talasnim opsezima (npr. radarski) mogu se napraviti materijali, koji slabe signal radarskog zračenja, a pošto se to u potpunosti postiže provodnim materijalima i pošto znamo da grafitna vlakna mogu biti izuzetno tanka i laka za savijanje, dobijamo efekat "zarobljavanja" radarskog signala putem "čiste" geometrije. Drugo, grafitni molekuli su "umnožači" talasa, odnosno pretvarači talasa radara u visoke frekvencije (infra-crveno zračenje).

Ako govorimo o "pametnoj oplati", govorimo ne samo o radarima, ometačima i senzorima. Dakle, oplata je po mojoj pretpostavci gotovo 100% pravilno geometrijski ispletena, a krajevi vlakana su iznutra galvanski povezani i sve ono što se ne pretvori u toplotu, "prikuplja se" u električnu energiju.

Dopuna: 16 Okt 2017 8:01

mean_machine ::Napisano: 13 Okt 2017 23:16

miodrag2 ::
Upravo tako.

A ako pazljivije pogledamo par snimaka o razvoju Su-57, na gotovo svim je upravo slika nove oplate sa sacastim materijalom izmedju dva sloja lima.

Pri tome Rusi cak ne bi izmislili nista novo. U akustici se slicne fore primenjuju vec godinama. Princip je slican ili isti, samo je u pitanju druga vrsta talasa i druge talasne duzine.


Ako sa ja Kaplara dobro shvatio on pise o specijalnoj oplati ne o strukturi ispod oplate, da pojasnim na primeru F-35 posto zbog reklamiranja morali su da otkriju detalje, oplata u sebi ima impregniran radarski upijajuci materijal (verovatno na bazi ugljenika) i vremenom upijajuca svojstva oplate bivaju bolja. E sad sto je to primenjeno na kilavku od aviona koji nosi malo raketa i ima ozbiljnih problema dok F-22 i dalje koristi tapete i lepak je druga tema i sto rece ltcolonel nek samo tako nastave bice bolje celom svetu Very Happy

Dopuna: 13 Okt 2017 23:24

@stipica1

Nije ltcolonel rekao da su ruske rakete fotonska torpeda vec da su mogucnosti AIM-120 prenaduvane a i izneo je sta su problemi i to na osnovu onoga sto je pisao inzenjer koji je i radio na razvoju. Ako pogledas da USN finasira varijantu AIM-9X veceg dometa iako postoji sega mega AIM-120 onda nesto defitivno smrdi sa AIM-120.

Inace istorijski USN prva otkrije da je nesto trulo u drzavi Danskoj, jer oni nemaju luksuz da pogrese posto njihovi aerodrumi mogu biti da potonu.

BDP nije sve i svja, da jeste Amerika ne bi smela da ima probleme koje ima sto se tice vojne sile ali i infrastrukture koja se bukvalno raspada kod njih je sad na delu ona cuvane "ovi ne mogu ni da okrece ono sto je stari izgradio" samo sto kod njih se pod starim smatra FDR.


Da, ameri su se hvalili da će to uvesti kao retrofit oplate za F-35 - proštepana ugljenična vlakna, koja radarske zrake "upijaju" i pretvaraju u električnu energiju. Mi to već imamo kao ugradnju u naše generatore za hidroelektrane, samo što je to maltene primitivan uređaj u poređenju sa onim što se zaista planira u avijaciji. A svojstva su mu baš takva - što je vlakno više "mikro" to bolje upije visoke frekvencije i to radi bukvalno bolje od bilo koje druge zaštite od pregrevanja za ležajeve.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Ok, to je vec druga prica.

Mene je licno povukao snimak, na kome sam video materijal slican metalnom sacu koji je polagan na tanak sloj lima, i na koji je isao drugi sloj oplate. Zato sam pomislio na sacasti sloj izmedju dva tanja sloja lima.

Kaplar, ako smes o tome da pricas, kako se ta grafitna vlakna spajaju sa limom?



offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1245

Grafitna vlakna koja mi imamo u upotrebi se recimo bez problema samo prislone na čelik osovine od mašine, koju štitimo. Za letilicu sigurno ide ozbiljnije, tj. sigurnije galvansko spajanje. Vidova ima raznih, a ako se smem upustiti u pretpostavke - pretpostavljam da je Su-57 namerno preko zakovica galvanski spajan.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

Nesto o statickim ispitivanjima

Теория и практика испытаний самолёта. Часть 1.


Статические образцы Т-50-0 (слева) и Т-50-7 (справа)


Единственная доступная фотография Т-50-КНС



Arrow https://vk.com/page-14964099_52146210

Arrow https://vk.com/pages?oid=-14964099&p=%D0%98%D1.....B8%D1%8F-2

Sto se recimo strukture planera tice ,imamo od ranije onaj ruski patent za T-50

Планер многорежимного высокоманевренного самолета

Citat:Авторы патента:
Блинов Александр Иванович (RU)
Рунишев Владимир Александрович (RU)
Стрелец Михаил Юрьевич (RU)
Давиденко Александр Николаевич (RU)
Коган Юрий Аронович (RU)
Лапшин Михаил Евгеньевич (RU)


Arrow http://www.findpatent.ru/patent/246/2462395.html

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1245

mean_machine ::ray ban11 ::mean_machine ::A da se mi vratimo na ono sto je poznato i zvanicno, a star trek radar pa i vorp motori Very Happy o tome kad budu gotovi.

`Mean` brate pa gotovo je to sve ,evo se `vorp- motori` Izd. 30 ocekuju svaki dan ,makar se ocekuju a da li ce biti na Bort-u 510 ostaje da se vidi .Radari rekose do 2020 g ,dakle veoma brzo ,koliko sutra je to .

Sa ovim sto sad ima rekoh ,neki letni rezaultati su poznati i odlicni su ,za N036 `Belku` ne znamo ,da ne kazem ama bas nista .To je vec `sekretno`. Smile


Kad budu krenuli da stizu avioni sa novim motorom onda cemo da pricamo o tome za sad prva tura ce biti sa 117.

Sa radarom je prica jos jednostavnija, fotonski radar je labaratorijski projekat za razliku od Tip30 motora koji ce uskoro imati testiranja u vazduhu.

Zato bih te zamolio da se drzis sadasnjosti da ne komplikujemo temu.


Za fotonski radar, malo je rano govoriti, ali je sasvim sigurno da će biti proizveden. Upravo mu specijalni, veštački materijali utiru put ka ostvarenju, ali napraviti prototip u laboratorijskim uslovima je jedno. Prevesti ga u industrijski održivu priču je mnogo teži zadatak.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

`Sputnjik` je na svapskom napisao jedan analiticki tekst u vezi RAM

Warum die Sowjets von Tarnkappenjets wenig begeistert waren

Citat:Die Tarnkappenjets mit ihren radarabsorbierenden Materialien und mit ihrer spezifischen geometrischen Formgebung stießen in den USA auf mehr Begeisterung als in der Sowjetunion. Dafür gab es bestimmte Gründe.



Citat:Eigentlich sind die Tarnkappenjets nicht so unsichtbar – mit Hochfrequenzradaren lassen sie sich doch orten.

prevod ...

Citat:Actually, the camouflage jets are not so invisible - with high-frequency radars they can be located.

Arrow https://de.sputniknews.com/militar/20160411309107281-sowjets-tarnkappenjets/

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

Pomenusmo onu `umnaju obsivku`/pametnu oplatu ,neki je dovode u vezu sa mnostvom radarskih ,osmatracko -ometackih antena ,aktivno-pasivnih opto-el. senzora ,detektora itd

«Умная обшивка» для ПАК ФА

Citat:По заявлениям Юрия Белого, генерального директора НИИП, радиоэлектронная система ПАК ФА с активными фазированными антенными решетками (АФАР) будет принципиально новой, отличающейся от авиационной бортовой РЛС в традиционном понимании. На самолете будет установлена не только основная радиолокационная станция с АФАР, но и набор других как активных так и пассивных радиолокационных и оптиколокационных станций. Подобные станции разнесены по всей поверхности самолета, фактически составляя «умную обшивку».

Новая РЛС, разработки НИИП, содержит 1526 приемо-передающих модулей, что обеспечивает самолету большую дальность обнаружения, многоканальность сопровождения целей и применения ракетного оружия. Радар построен полностью на российской элементной базе на основе наногетероструктур арсенида галлия и передовых технологий антенных систем с электронным управлением лучом.


Arrow https://topwar.ru/43085-umnaya-obshivka-dlya-pak-fa.html

Zaista ima mnogo radarskih (osmatracko-nisansko-ometackih ) antena i ovih raznih detektora ,aktivnih i pasivnih ometaca,radio i toplotnih pelengatora itd .Ostaje da vidimo koliko ce stvarno avioni iz prve serije ( 12 aviona ) imati radarskih antena X i L -pojasa .Da li ce posebno one L-pojasa biti u panelima prednjih stabilizatora i predkrilaca istovremeno .

Jos malo , zovu ga i `digitalni avion` . Smile

КРЭТ: ПАК ФА - на 100% цифровой самолет благодаря "умной обшивке

Citat:Многие поверхности самолета представляют собой антенные системы, которые при применении обеспечивают комплексное использование всего ресурса самолета, рассказал первый заместитель генерального директора КРЭТ Игорь Насенков.

ДУБАЙ, 12 ноя — РИА Новости. Российский самолет пятого поколения ПАК ФА (Т-50) является уже "стопроцентно цифровым" самолетом благодаря его "умной обшивке", сообщил в интервью РИА Новости первый заместитель генерального директора разработавшего оборудование для Т-50 "Концерна Радиоэлектронные технологии" (КРЭТ, входит в "Ростех") Игорь Насенков.


Arrow https://ria.ru/defense_safety/20151112/1319129441.html

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Kaplar ::mean_machine ::ray ban11 ::mean_machine ::A da se mi vratimo na ono sto je poznato i zvanicno, a star trek radar pa i vorp motori Very Happy o tome kad budu gotovi.

`Mean` brate pa gotovo je to sve ,evo se `vorp- motori` Izd. 30 ocekuju svaki dan ,makar se ocekuju a da li ce biti na Bort-u 510 ostaje da se vidi .Radari rekose do 2020 g ,dakle veoma brzo ,koliko sutra je to .

Sa ovim sto sad ima rekoh ,neki letni rezaultati su poznati i odlicni su ,za N036 `Belku` ne znamo ,da ne kazem ama bas nista .To je vec `sekretno`. Smile


Kad budu krenuli da stizu avioni sa novim motorom onda cemo da pricamo o tome za sad prva tura ce biti sa 117.

Sa radarom je prica jos jednostavnija, fotonski radar je labaratorijski projekat za razliku od Tip30 motora koji ce uskoro imati testiranja u vazduhu.

Zato bih te zamolio da se drzis sadasnjosti da ne komplikujemo temu.


Za fotonski radar, malo je rano govoriti, ali je sasvim sigurno da će biti proizveden. Upravo mu specijalni, veštački materijali utiru put ka ostvarenju, ali napraviti prototip u laboratorijskim uslovima je jedno. Prevesti ga u industrijski održivu priču je mnogo teži zadatak.


Trenutno su krajnji domet radari u milimetarskom opsegu, i trenutna granica je 18GHz.

Istrazuju se i radari i telekomunikacona oprema koja radi na visim opsezima, do 40GHz. Ali, njihova prakticna primena je na dalekom stapu, proci ce jos mnogo godina dok tehnologije ne sazru dovoljno za to. I verovatno ce primena u telekomunikacijama biti ostvarena pre nego primena u oblasti radara.

Pri tome se, bar po meni, moze ici u dva pravca, i sa dve vrste resenja, koje ce biti odabrano, videcemo. Pri tome je resenje radara faziranom resetkom mnogo blize ostvarenju nego radara sa aktivnom faziranom resetkom, iz vise razloga.

Ali, za sada je sve to na laboratorijskom stolu. I sve je jos na nivou ideje, ne verujem da su jos uvek odabrali pravac kojim ce ici. Pri tome mislim da Rusi imaju u vidu radar sa faziranom resetkom, i da ne razmatraju radare sa aktivnom faziranom resetkom u prvoj fazi. Opet, iz vise razloga. Ameri bi od starta mogli da razmisljaju o AESA radaru, ali bi i oni bili u problemu da ideju isteraju do mkraja, i za njih bi u pocetku bolje resenje bio PESA radar.

Milimetarski radari vec imaju vecinu osobina koje se spominju za ROFAR radare. Ali, takodje i boluju od istih slabosti.

To sto su Rusi rekli da ce Su-57 u nekom trenutku dobiti ROFAR radar, isto tako su i Amerikanci u procesu razvoja AESA radara za program ATF-a mogli reci da ce i F-15 i F-16 u jednom trenutku dobiti AESA radar. Ali, to se desilo posle koliko godina od razvoja i uvodjenja u naoruzanje istih?

Za sada je realnost za Su-57 radar koji je ravijen, i istestiran. I to ce biti najverovanije sledecih 15-20 godina.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

Kad smo kod tih 18GHz da se pomene da je to npr gornja granica radne frekvencije stanice aktivnog ometanja L-265 `Hibinji-M` .Isto tako posto se pominje i tih 40GHz, to mu je radna frekvencija za rezim RTI ( radio-tehn. izv. )

Citat:Диапазон рабочих частот аппаратуры радиотехнической разведки 1,2...40 ГГц
Диапазон рабочих частот аппаратуры постановки активных помех 4...18 ГГц
Диапазон рабочих частот контейнеров активных помех групповой защиты 1...4 ГГц


Arrow http://militaryrussia.ru/blog/topic-802.html

Sto se N036 `Belka` tice ,za sad je to sve na nivou AFAR i to X i L pojasa i ostaje samo upitno sta je sa onom `kormovajom antenom` tj onom u repnoj gondoli .Mislim da je Igor Korotcenko jednom pomenuo da je to radar sa AFAR u S-pojasu ,sto je onda isto kao i kod radara na A-50/U .Ostaje da se vidi to .

U vezi pametne oplate i sistema L-402` Himalaji `
Citat:
„Himalaji“

Ovaj sistem predstavlja – dalji razvoj „Hibinija“ i „izbrušen“ je za avione pete generacije T-50 (PAK FA).

Njegova osnovna razlika u odnosu na prethodnike jeste u tome što „Hibini“ čini nekakav kontejner koji se podešava na krilo zauzimajući određenu podvesnu tačku, a „Himalaji“ su potpuno integrisani u avion i izrađeni kao posebni elementi trupa aviona.

Sistemi antena izrađeni su po principu „pametne oplate“ i omogućavaju istovremeno realizovanje nekoliko funkcija: izviđanje, REB, lokaciju i dr. Sistem može da odredi aktivne i pasivne smetnje infracrvenim glavama samonavođenja savremenih raketa, a takođe i savremenim i budućim radarskim stanicama.

Karakteristike ovog sistema za sada se ne otkrivaju, budući da je avion T-50 najnoviji lovački avion pete generacije i još nije uključen u naoružanje Vazdušno-kosmičkih RF.


Citat:The L402 "Himalayas" electronic countermeasures (ECM) suite made by the KNIRTI institute uses both its own arrays and that of the N036 radar.It makes use of the Russian processors Elbrus.

Dakle pored poznatih nam radarskih antena u prednjem konusu ,po bokovima ispod kabine ,u panelima prednjih stabilizatora i predkrilaca te u repnoj gondoli, za aktivni ometacki sistem L-402 postoje ona dva radio-prozracna panela na krajevima krila,to je siguno od njega .
Pored ovog postoje jos dva radio-prozracna panela na vrhovima vert. stabilizatora ali bi trebalo da su za radio-kom. i data-link antene .


Citat:"Уникальная система активных и пассивных радиолокационных и оптиколокационных станций интегрирована в корпус самолета и выполняет функцию "умной обшивки". Ее применение не только улучшает помехозащищенность и боевую живучесть самолета, но и в значительной степени нейтрализует технологии снижения заметности самолетов противника", — говорится в сообщении.

Arrow http://cons-systems.ru/sistems/2014-10-20/novaya-zapis-24

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25212
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države





Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 934 korisnika na forumu :: 17 registrovanih, 3 sakrivenih i 914 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: brundo65, dragoljub11987, goxin, havoc995, ILGromovnik, Insan, JOntra, Koridor, kovac9mm, Krvava Devetka, kybonacci, mikki jons, pein, radionica1, sasa76, wizzardone, šumar bk2