Virtuelni dogfight

3

Virtuelni dogfight

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12069
  • Gde živiš: Srbija

@ApsolutniPocetnik vrlo dobar tekst.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

@apsolutni

ks172 nije operativna raketa. ako ikad bude razvijena bice namenjena za gadjanje awacs-a i tankera, a ne manevrabilnih lovaca. domet amraam-a nije "nesto preko" 100 km vec "preko" 100 milja, ali se ne znam da li kopnenih ili nautickih, dakle govorimo o dometima 160 - 180 km.

rece aramis da je protivraketni manevar prema dole i u ostar zaokret, pri cemu se gubi energija. sledeca aim-9d ima velike sanse da ga pogodi.

zasto mislis da je amraam neprecizna raketa (sa vise verzija i borbenim "iskustvom"), a jos nerazvijena ks-172 "precizna"? neozbiljno.



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

ApsolutniPocetnik,

U zabludi si sto se tice aktivnog vodjenja raketa. Ali u potpunoj zabludi. Radar ne navodi raketu vec se koristi za korekciju kursa. To je glavna prednost u odnosu na starije rakete koje su bile polu-aktivno vodjene i tu su morao da ozracujes metu sve dok je rakete ne pogodi. U tom slucaju (polu-aktivno vodjenje) protivradarska raketa bi imala smisla.

Sto se tice OLS, tacno je da ce on videti F-22 ako se nalazi iza F-22 na daljini od 100km. Ali samo ako F-22 leti velikom brzinom. Ako pilot F-22 leti podzvucnom brzinom sta cemo onda?

Posto kazu da najnoviji OLS vidi zadnju polusferu klasicnih lovaca sa daljine od 50km kada lovac nije na forsazu, kod F-22 to je jos manje jer isti ima smanjenje toplotnog odraza kao sastvani deo stelta.

offline
  • Pridružio: 03 Nov 2007
  • Poruke: 411

ApsolutniPocetnik ::"nash" je bilo zargonski, od "nas" kojima je dosta price ovde na forumu o "virtuelnoj nepobedivosti" F-22 i svega skupog i zapadnog. Zato sam i pisao ovoliko...

I na kraju sada ispada da je sve Rusko i istočno nepobijedivo Mr. Green

offline
  • Pridružio: 26 Mar 2009
  • Poruke: 4994
  • Gde živiš: Šid

al ce ovde biti lupanja gluposti

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28513
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Ovde svako ima pravo da dokaže svoje tvrdnje-činjenicama na činjenice. Neutemeljene tvrdnje nisu poželjne.

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1752
  • Gde živiš: Zemun

Da probam jos jednom da ti odgovorim, samo se sad nadam da nece biti opet uzludno, kao prosli put.

ApsolutniPocetnik ::
U medjuvremenu, dosao sam do nekih informacija na stranim forumima, recimo da se OLS-om F-22 "u rep" moze otkriti na cak 100 km. Mmogucnost otkrivanja ciljeva je zapravo 50 km sa novim OLS sistemom, kakav je vec napravljen i instaliran na avione MiG-35 i Su-35BM, kada se radi o ciljevima niske RCS=0.001 kvadratni metar. U pitanju je OLS-35 opticko laserski napadni sistem, dok se za T-50 (novi ruski lovac) razvija OLS-50. Potpuno novi opticko laserski napadni sistem koji ce biti znatno veceg dometa otkrivanja i navodjenja. OLS-35 izmedju ostalog, daje i informaciju o identifikaciji cilja u vazdusnom prostoru, to jest govori, da li eventualni cilj pripada, ili ne, sopstvenim oruzanim snagama. Na stranim forumima, sistem identifikacije zovu ID AC, pa, ako neko bude jurio informacije, da ima u vidu da se misli na " ID (Identification) of Air Contact". Prema tome, sistem OLS-35 moze efikasno otkriti bilo kakav "stealth" cilj u vazdusnom prostoru, pod svakim mogucim rakursom, cija je RCS=0.001 m^2, efikasno, na daljini do 50 km od sopstvenog aviona. (Za informaciju stari OLS, na avionima MiG-29 od prve generacije i avionima Su-27 i nekim modifikacijama ove serije je aktivnog dometa od svega 14 km za slicne ciljeve u losijim meteoroloskim uslovima i nocu, do 20 kada su ovi uslovi bolji).

Ne znam koliko su ti podatci tacni, ne zato sto ih ti iznosis (bilo ko da je drugi), nego zato sto bi to ipak trebalo da je tajna ali ajde. Najbitnije, da je istina kako navodis da tako lako otkriva svaki stelth na daljinama od 100km, a kako kazes za PAK-FA ce biti i vise, njima onda PAK-FA ne bi trebao iz nekoliko razloga:
- Prvo, nisu u prilici da bacaju pare na nesto nepotrebno
- Drugo, taj OLS razvijan za T-50 moze se primeniti na postojece aparate
- Trece, sto se tice izvoza opet im nije potreban jer i dalje, ako izuzmemo F-22 i mozda F-15SE (ako se odobri), oni imaju avione bolje od svih drugih, te ce opet imati kupce za iste, a troskovi ce biti kud i kamo manji (prvenstveno mislim na Su-35 i MiG-35)
- Cetvrto, po svemu sudeci ali ne mogu da tvrdim, PAK-FA ce biti stelth, pitam zasto, ako je vec nadjena efikasna protiv mera, a OLS ce moci da imaju svi avioni kao i Ruski

Citat:F-22 ima refleksnu radarsku povrsinu RCS-0.002 kvadratna metra, i kao takav predstavlja cilj koji ima duplo vecu RCS od RCS=0.001 m^2. Na stranom forumu "keypublishing.com", vecina clanova se slozila da mogucnost otkrivanja cilja kakav je F-22, "u odletu", dakle kada je okrenut "repom", iznosi 100 km. Ova daljina otkrivanja je manja, kada F-22 leti ka Su-35BM, i ona iznosi izmedju 50 i 100 km, posto je njegova RCS=0.002 . Naravno, bliza je donjoj granici otkrivanja od 50 km, ali kolika je zapravo, ne postoji pouzdan podatak. U svakom slucaju, daljina otkrivanja F-22 "u celo", veca je od 50 km, moguce do 65 ili 70 km.Mi mozemo, kao pretpostavku uzeti cinjenicu da je ona minimalna moguca, to jest, da iznosi 50 km.
Koliko znam za F-22 se navodi da ima 0.001, a sto se tice radara, prosli put si naveo, za Irbis-E imam ista saznanja koja ti je odgovorio "mean", a to je da otkriva cilj od 0.01, a ne 0.001 (sto je ogromna razlika) na daljini od 90km. Raptor ce ga mnogo pre uociti od tih 50 ili 100km i napasti kad bude on to zeleo.

Citat:Pilot F-22, kada dodje u zonu otkrivanja OLS-35, instaliranog na Su-35BM, koja je kao sto smo rekli 50 km, nema informaciju da je uocen od strane pilota Su-35BM, i da ovaj po njemu, mozda i dejstvuje raketama, koje su izuzetno precizne na ovom rastojanju. Posto pomocu ovog sistema moze i da ih navodi. Dakle ne treba mu radar.
Ako ti to znas, to onda znaju svi, i naravno piloti F-22, USAF, tajne sluzbe i vlada.

Poenta je sto si ti napravio scenario kao da je to najlaksa stvar na svetu, a nije. Sve postavljas tako da ce prvi napad koji ce izvesti F-22 sigurno biti promasaj i da im to neobezbedjuje nikakvu prednost. Dok dalje ispade da cim F-22 udje u dejstvo Su-35, on je gotov. Pa jel Su-35 ne moze da promasi, jel F-22 nema kontra mere, jel on ne moze da manevrise? Sta ako ga napadne sa dve rakete, jednu za drugom? I najbitnije dok ga F-22 napada, po tebi ispade da za to vreme Su-35 ni ne mora da bezi vec da ga za to vreme moze loviti po nebu, a ako bezi kako bi trbalo, kako ce da ga lovi?

Ovo sve izgleda kao da je BM macka koja lovi misa i kad ga pikira, on je gotov, a nikako se ne bi moglo reci da je Raptor mis ili da ce to biti naspram bilo kog aviona ikad, tj. tacnije dok ga ne povuku iz upotrebe.

Citat:Glavno oruzje aviona F-22 su novije verzije rakete AMRAAM, maksimalnog dometa, nesto preko 100 km. Raketa ispaljena sa ove daljine vrlo je neprecizna, i vrlo ju je lako izbeci posto pilot na F-22 svo vreme mora da je navodi svojim radarom do daljine od 30 km kada se pali njen radar i raketa AMRAAM se sama navodi na cilj. U toj zoni, na 30 km udaljenosti rakete od cilja, za raketu "AMRAAM" kaze se (na zapadnjacki nacin) da je usla u tzv. "No Escape Zone" ili zonu iz koje cilju nema bekstva. Raketa AMRAAM dakle, ispaljena prema Su-35 BM sa rastojanja od samo 30 km je raketa za koju vazi jedno od njenih naziva "ispali i zaboravi". Tada radar na F-22 ne mora da je navodi, ona se sama, svojim radarom, navodi na cilj. Raketa AMRAAM je dosta efikasna i kada se radarski navodi. To navodjenje je aktivno navodjenje, i efikasno je kada je raketa ispaljena sa udaljenosti 50 km od cilja. Medjutim tokom NATO agresije na SRJ, pokazalo se, da se i ovako lansirane, mogu, teze, ali uspesno izbeci. Ako ih ima vise, mogucnost bekstva je mala.Ako je raketa AMRAAM ispaljena sa vece udaljenosti od 50 km, i pri tome je aktivno navodjena, njena efikasnot je jos manja, a avion cilj, laksim manevrima je moze izbeci. Uz malo vise manevrisanja (i srece, koja je uvek potrebna doduse) moze izbeci i citav plotun ovako ispaljenih raketa.
Raptor je napravljen da prvi uoci, napadne i obori (pobedi) protivnika. Uzmimo da to nije tacno i da AMRAAM cesto promasuje, pa cekaj, ako lazu nas, pa sto lazu sebe onda, ti piloti ce da stavljaju svoju glavu u torbu, ne moju ili tvoju, sta imaju od toga da lazu, a nijednog pilota do sad nisam nasao (snimak) koji govori ista negativno o tom avionu? F-22 pljuju politicari naklonjeni nekim svojim idejama, JSF-u ili Obami za kog mi se cini da je najveci neprijatelj Raptora, mnogo veci od bilo kog suparnickog aviona danas, koji mu se moze suprotstaviti na nebu.

Citat:Dalje, pilot F-22 moze uociti cilj poput Su-35BM sa rastojanja od oko 130 km, ali zapravo, nesto manje od toga. U tom slucaju njegov radar radi u LPIR modu, i teze ga je otkirti antiradarskom raketom, kakva je ruska raketa nove generacije KS-172 i KS-172S-1 (izvozna verzija). Radar F-22 radi u LPIR (A Low Probability of Intercept) modu samo kada je u fazi otkrivanja ciljeva i njihovog pracenja. Medjutim kada radar AN/APG77 na avionu F-22 lansira raketu ka cilju, on mora usmeriti vise radarske energije ka avionu cilju, posto vrsi navodjenje. Posebo su ti radarski signali iz povorke, koja ide ka cilju snazni (velike vatazhe), ako cilj koristi neku od mera elektronskog ometanja ili elektronskog sistema neviljivosti.Takakvi sistemi su razvijeni i postoje na avionima MiG-35 i Su-35BM. Kao sto je ovde receno ranije, u trenucima aktivnog navodjenja rakete na cilj, radar ne mora konstantno da osvetljava cilj. On to radi u kracim vremenskim intervalima, a u medjuvremenu data-linkom salje podatke o poziciji cilja raketi. Medjutim, ti intervali su opet dovoljno cesti i sto je josh vazhnije vrlo velike snage da ih osetljiv senzor, na glavi za samonavodjenje rakete KS-172, otkrije, da ga raketa locira, i da moze vrlo efikasno da se samo-navede na ovakav radar, koji je u rezimu sosptvenog navodjenja. Iz tog razloga, protiv aviona F-22 koji svojim radarom, navodi AMRAAM raketu, moze se dejstvovati raketom KS-172 sa aviona Su-35BM. Domet rakete KS-172 je 400 km a za izvoznu verziju KS-172S-1 iznosi 300 km. Raketa moze gadjati svaki cilj u vazdusnom prostoru, koji se krece brzinom do 4000 km/h, i koji manevrise sa opterecenjima do 12G. I da su u pitanju polovine od ovih perfektnih rastojanja, na avion F-22 se moze dejstvovati sa svih daljina sa kojih i on moze dejstvovati. Ukoliko pilot F-22 sa neke velike distance lansira AMRAAM ka Su-35BM, van zone OLS-a na Su-35BM (dakle, sa vise od 50 km), pilot F-22 svoju raketu mora aktivno radarski da navodi, sto znaci da pilot Su-35 BM na svom SPO sistemu ima indikaciju da je ozracen i da ima pravac iz kojega je ozracen. Odmah moze dovesti Su-35 u polozaj koji je usmeren ka pravcu o kojem je dobio informaciju i ispaliti KS-172. Nakon toga, posto se KS-172 sama navodi ka Raptorovom radaru, pilot Su-35 moze preuzeti ozbiljan, ali lak manevar za izbegavanje AMRAAM-a ispaljenog sa velikog rastojanja, dok pilot Raptora nema pojma da je po njemu uopste dejstvovano. Cak i ukoliko dodje do informacije da je po njemu dejstvovano, sto je malo moguce, vizuelno, ili na neki, ne znam, treci nacin.., mora preuzeti drastican korak a to je ili iskljucenje radara, ili pomeranje radarskog snopa van osetljivosti rakete KS-172 i to u vrlo kratkom intervalu. Pri tome, gubi navodjenje raketom AMRAAM koju je ispalio.
Ove podatke koje iznosis, mozes samo nagadjati, nikako ih predstavljati kao nesto dokazano i sigurno. I AMRAAM, po postojecim podacima, se sama navodi na cilj, nema potrbe da ga Raptor sve vreme ozracuje. Covece, opet ti ponavljam, ti napravi scenario kao da ni jedan F-22 nema sanse nikad da obori ni jednog Sukhoja, pa reci mi sto onda prave PAK-FA? Stvarno mi nije jasno.

Po onom pilotu sto mlatara (tako ga svi znamo) i samo po njemu (da ne bude zabune), kako je objasnio, ispade da je F-22 iznad MKI-a. BM je sigurno bolji avion, ukupno od MKI-a ali u samom manevrisanju, i ako je postignut neki napredak, on nije mogao biti veliki, tako da po tome ispade da je BM tu negde sa Raptorom ili ga je malo presao ali razlika nije znacajna, ni u ciju korist. F-22 ima vecu povrsinu krila, jace motore, pa nije njegova jedina dobra karakteristika i prednost samo u stelth-u. Ne znam ni sta toliko osporavas i zameras kod izgleda, uzgon mu cini spoj krilo i trup, sto je takodje dobro.

BM mozda (verovatno) ima u DF-u, pri manjem M br. prednost ali pri vecim brzinama, ne bi se kladio, posebno ako je tacno sto je "mladen" naveo i lepo objasnio da krila imaju veci znacaj i efikasnost pri vecoj brzini nego TVC. F-22 i je pravljen da vodi borbu pri vecim brzinama ali ni da pri manjim u DF-u ne bude totalni aucajder. Neko rece da izgleda kao slon kad radi nesto, mozda ali ipak to radi i to jako dobro.

Ranije si (u proslom tekstu) naveo superioran, ni jedan od ovih danasnjih aviona ne moze biti superioran u odnosu drugog. Oni mogu biti superiorni u odnosu na npr. F-15 i Su-27 ali nikako medjusobno. U tu grupu spadaju; Su-37, Su-35BM, MiG-29OVT i F-22. Neke razlike izmedju njih postoje ali one nisu tolike da bi se bilo koji nazvao tako.

Citat:Pilot aviona Su-35BM moze svo vreme da radi na OLS-u. Kada pilot F-22 koji mu se priblizava ispali raketu, da bi ta raketa imala, kakvu takvu efikasnost, ona mora biti ispaljena sa minimum 50 km ili blize od Su-35BM i mora biti aktivno navodjena. Da bi to postigao, pilot F-22 vec ulazi u zonu OLS-a35, odakle ga pilot na Su-35BM IZUZETNO JASNO VIDI, i cak sta vise, po njemu moze da dejstvuje sa vise raspolozivog naoruzanja, recimo raketama R-77. Pri tome, pilot Su-35 BM, tezi, da sto vise uvuce F-22 u zonu svog OLS-a, da bi mogao raketu efektivno da navede na cilj.Istovremeno, pilot F-22 nema pojma da se ka njemu navodi raketa, posto nema nikakve idnikacije o "ozracenosti". R-77 je takodje raketa tipa "ispali i zaboravi". Nakon odredjenog rastojanja, R-77 pali sopstveni radar i avionu F-22 tesko da ima spasa.
Nastavak scenarija, dobro. Cisto onako da dodam, u zivotu nije nista kako planiras u 99% slucajeva, a kamoli na nebu.

Citat:Cilj cele ove price je, da pokaze da se protiv F-22 moze efikasno voditi BVR borba, a takodje, da se pilot Su-35BM moze potruditi da ugura F-22 u blisku vazdusnu borbu. U slucaju bliske borbe, pilot Su-35BM, zahvlajujuci aerodinamici svog aviona, OLS-u i vrlo mocnim raketama kratkog dometa R-74, u daleko boljem polozaju od pilota F-22. U svakom slucaju, celo ovo gledanje je hipoteticko, posto borba zavisi pre svega od samih sposobnosti pilota, takticke situacije u vazdusnom prostoru i tako dalje. Vazno je pokazati, medjutim, da F-22 nije neoboriv avion i da nije ono, sto "mediji" od njega prave da bi ga prodali. Po nekim letnim karakteristikama zaostaje i za avionom F-15, a gotovo u svim letnim karakteristikama, osim mozda u maksimalnoj brzini na odredjenoj visini, za avionom Su-35 BM. Moje licno misljenje je da je Su-35BM, sa sistemom svog naoruzanja, najbolji lovacki avion iz "teske kategorije". U "lakoj kategoriji" (frontovskoj), to je od uvek bio, MiG-29 Very Happy (OVT ako se u bliskoj borbi poredi sa svim ostalim vektorasima).
Cilj price je da kroz neki svoj scenario napravis i dokazes prvenstveno sebi kako je F-22 inferioran u odnosu na Ruske aparate. Kazem Ruske jer ti si ovde navodio Su-35BM ali bi isti scenario postavio i za svaki drugi avion, posebno Sukhoj. Ispade da je najbolji svaki Sukhoj (ne iz tvog teksta konretno, vec iz mnogih do sad); Su-27, 30, MKI, 33, 34, 35, BM, 37 i 47, a ja pitam kako to moze, kad se medjusobno podebelo razlikuju? Ne smem ni da pomislim sta ce se pisati za PAK-FA.

Tvoje misljenje, na koje imas neosporno pravo ali ti scenario nesto ne stima. Sto se tice da je MiG-29 najbolji u lakoj, on je odavno prevazidjen. MiG-35 nije MiG-29, OVT nije MiG-29, posto si verovatno na njih mislio, a oni su ga presisali za pet duzina. Moja cela prica ovde i komplet odgovor na tvoj tekst se odnosi 1-1.

Citat:... Vidi se da taktika tipa 4 ili vise kao 1, nema nikakvog smisla. Informaciju da su te napali F-22, na Su-35BM. imas na radaru, na 90 km, odakle je oruzje sa F-22 vrlo neprecizno. Ako ostali F-22 ispale rekete a na datalink ih preuzme jedan F-22 i vodi svojim radarom, KS-172 ispaljena na taj radar, dovodi do gubitka svih raketa vodjenih od strane F-22. I to ukoliko njegov pilot shvati da je napadnut, sto je vrlo tesko. Mozda ima smisla, ako je u borbi samo jedan Su-35BM a vise F-22, pa ovaj ispuca svoju KS-172. Medjutim, uzimamo da je odnos suprotstavljenih snaga identican.
Napokon da je egal odnos uzet uopste u obzir. Dole si ga vec promenio.

Citat:U svakom slucaju, F-22 da bi dejstvovao, kaliko-toliko efikasno, mora doci na rastojanje od 50 km od Su-35BM a onda mu ulazi u zonu OLS-a, pa je borba mozda ravnopravna, ali po mom misljenju F-22 je tu daleko inferiorniji. Zbog svega toga, a posebno zbog njegove cene mislim da je F-22 promasaj za vazduhoplovstvo SAD, mislim da su to neki tamo provalili ali da ih sklanjaju. Treba se zaraditi od ovog aviona. Kontajneri za prijem naoruzanja, koliko vidim su ogranicene velicnine. Uslovljene samom konstrukcijom aviona. To onemogucava razvoj novih raketa sa vise goriva, vec sve buduce rakete mora dovesti na standard da stanu u magacin. Vrata ovih magacina se otvaraju, po misljenju mnogih dosta sporo za blisku vazdusnu borbu. Prilikom otvaranja vrata ovih spremista F-22 postaje izuzetno radarski vidljiv. Otvaranje vrata predstavlja verovatno i aerodinamicki problem, posto otvara celu jednu rupu u trupu aviona. Avion F-22 ima neke, losije letne karakteristike od aviona F-15, mana ima mnogoo... a ovaj avion je preskup...videcemo sta ce biti. Posto Ameri uglavnom ratuju protiv daleko slabijih zemljica, sigurno je da nema aviona koji bi mogao da mu se suprotstavi dovoljno efikasno. Ukoliko neka od tih zemljica nabavi nesto poput Su-35BM, ima itekako. Ovaj avion inace je uocljiv i lagan cilj za ruski sistem PVO S-400, a vec se zavrsava konstrukcija S-500. Zavisi od buducih protivnika, ali kada jednom bude pao, u nekim novim Budjanovcima, F-22 ce biti jos jedan dokaz americkim gradjanima da ih politicari i vladri iz senke debelo kradu i varaju i da su to od drugog svetskog rata oduvek radili.
Imas na videu u F-22 topku, gde je lepo objasnjeno, ne kazem da je tacno, da otvaranje vrata koja su pod odredjenim uglom ne otkrivaju polozaj aviona gotovo uopste.

I jedna konstatacija na deo koji si prosli put stavio u tekst ali si sad to izostavio, medjutim sad je uleteo S-400, cak i S-500. Tad si ubacio kako MiG-31 moze da juri F-22 kad je potrebno, a to je nesto na sta sam se dosta puta do sad osvrtao. Ajte da se dogovorimo kad vodimo ovakve rasprave, ko ide na koga, posto kad odgovara, ocas posla se ubaci u pricu MiG-31, S-300, S-400, vise tipova aviona ili jos bolje kompletna PVO i radarska mreza Rusije.

Mozemo i ovako, sta bi bilo da svih par hiljada Americkih borbenih aviona koji su u boljem stanju od velike vecine Ruskih, a kojih ima par stotina do hiljadu (manje, vise upotrebljivih) udju u sukob, sta onda? Zar je to cilj ovakvih rasprava?

Konkretno, da li merimo F-22 vs MiG/SU-XX, F-22 vs formacija razlicitih aviona ili F-22 vs Rusija. Sa ovim s kraja, vrlo cesto pokazujete da vam podsvest govori da jedan avion nije dovoljan protiv Raptora, koji god to bio ali da je to tesko priznati. Hvala na tome.

offline
  • Pridružio: 01 Jun 2006
  • Poruke: 2065
  • Gde živiš: Malo tamo malo vamo

@ Salesam

Zaboravio si reci "nas" F22 Smile

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Vidim da mi uporno uporedjujemo avione 1-1 a sto puta smo ponovili kako su borbeni avioni samo deo sistema koji se sastoji i od lba, izvidjaci, avioni za EI i PED, tankeri itd.

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1752
  • Gde živiš: Zemun

zixo ::Vidim da mi uporno uporedjujemo avione 1-1 a sto puta smo ponovili kako su borbeni avioni samo deo sistema koji se sastoji i od lba, izvidjaci, avioni za EI i PED, tankeri itd.
Ako je ova zamerka, za 1-1 bila meni upucena, kao sto si video, nemam nista protiv ni drukcijeg poredjenja ali samo da se navede sta se poredi, a ne krene se avion na avion, a zavrsi se sa dodatim S-500 u prici ili MiG-31. Vec sam ranije u toku diskusije na F-22 topiku naveo, da je 1-1 najnerealnije poredjenje i iza toga stojim ali je prikladno kad merimo samo sposobnosti aparata i to je najpostenije na forumu. Sve ostalo bi preslo u debele spekulacije, mnogo gore nego oko samih aviona, a za scenarije bi jedino masta bila granica.

Po meni, tek tu Ruski avioni nemaju sta da traze, osim u slucaju ako oni nisu branioci, a istini za volju, verovatno bi bili i to je neosporna prednost svake vojske. Svi ostali moguci sukobi, na neutralnoj teritoriji ili Nato clanice, posebno iznad tla Amerike, ne bi se zavrsili dobro po Ruse. Ofanzivno su svi drugi daleko iza, izmedju ostalog i jer je logistika Amerike daleko najaca, mnogo ispred svih ostalih.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1080 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 6 sakrivenih i 1025 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Apok, bankulen, bladesu, Bokiboks, cinoeye, darkangel, debeli, Dimitrije Paunovic, Dimitrise93, dragoljub11987, drimer, esx66, FileFinder, Fog of War, FOX, Georgius, ikan, ivan1973, jackreacher011011, Karla, kokodakalo, kunktator, kybonacci, Marko Marković, mercedesamg, milenko crazy north, nebidrag, nemkea71, Nobunaga, NoOneEver Dreams, novator, ObelixSRB, offman, ozzy, Pikac-47, procesor, rajkoplje, rasok, RJ, Rogan33, slonic_tonic, Srle993, Stoilkovic, Trpe Grozni, vathra, Vatreni Zmaj, vladulns, 125