MiG-31 Foxhound

351

MiG-31 Foxhound

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

У оном тексту о МиГ-31, који си окачио реј има један мали пропсут а реч је оракети АИМ-54 финикс и њеној борбеној употреби. Што се јенкија тиче она никада није оборила ни један авион, што је тачно. Али с друге стране она се ипак наобарала доста авиона у иранско-ирачком рату. Као друга битна ставка и грешка у том тексту јесте проблем код исте да закључа циљ типа миГ-25. Па она није ни била намењена да обара ултра брзе и агилне ловце, већ јој је намена била да брани носаче авиона од руских бомбардера, па отуда и лошије перформансе исте. И управо у том ирачко иранском рату она је највише оборила авиона бомбардера, не ловаца, мада иранци тврде да су са њом обарали успешно и ловце. И треба на крају рећи да је судбину модификоване АИМ-54 зацементирао Дик Чејни, када је одлучено да се мачак више не прави нити модернизује.

То је мање битно у целој овој нашој причи, али ми се чини да је пицас много пристрасан. Требао је изнети све чињенице, а не као: она није способна па је због тога избачена из употребе 2004. Није избачна из употребе 2004. већ 2006. када је и последњи мачак повучен из употребе у америчкој морнарици..Док још увек лети на персијским мачкама.

АИМ-54 и Р-33 су доста сличне ракете са врло сличним карактеристикама, као и сличној намени обарања циљева и то великих на великим раздаљинама, плус што је Р-33 имала предност да је могла и да гађа крстареће ракете, а све захваљујући моћном радару Заслону.....



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1247

Додуше, ја сам писао и о претпоставкама, колико је заправо побољшан радар Заслон-АМ, те колико би он могао сад далеко да захвата, тј. да прелази на захват и ево овде једне мало бајате вести из прошле године:

"МОСКВА, 12 авг — РИА Новости, Екатерина Згировская, Александр Невара. Дальность действия обновленной системы управления вооружением СУВ "Заслон-АМ", устанавливаемой на модернизируемые до уровня "БМ" истребители-перехватчики МиГ-31, почти в два раза больше, чем у систем на предыдущих вариантах самолета, сообщил журналистам генеральный директор разработавшего систему "Научно-исследовательского института приборостроения имени В.В. Тихомирова" ("НИИП имени В.В. Тихомирова") Юрий Белый.
В апреле этого года замминистра обороны РФ Юрий Борисов сообщил, что первые 24 модернизированных самолета Миг-31БМ поступили на вооружение ВС РФ, а после модернизации Минобороны ожидает свыше 130 таких машин в войсках. Он пояснил, что в ходе модернизации Миг-31 частично заменяются бортовое и радиоэлектронное оборудование и локатор, идет практически полная разборка фюзеляжа и стоек шасси....."

http://ria.ru/defense_safety/20150812/1179119854.html2gw9hy

А за мотор сам написао и постављао овде исечке из књига. За сада још немам званично потврђено од ниједног инжењера из те бранше (један који је авио инжењер из војске дошао у цивилство не зна чак ни сам да појасни неке ствари прво себи, а камо ли другима), али преносим дивљење многих, који су мало макар више дознали о Д-30 Ф6, колико је то, како рече један "изузетно од изузетног".



offline
  • dinja  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 23 Jul 2008
  • Poruke: 687
  • Gde živiš: Beograd

@venom
Тајна дуготрајног крстарења је у великом степену двострујности мотора (преко 2) и великом степену повишења притиска компресора.
Мотори Д-30КУ и Д-30КП имају 3 степена копресора ниског и 11 степени копресора високог притиска.
17,4 за КУ и 19,5 за КП су степени повећања притиска.
Мотор Д-30Ф6 има 5 степени ниског и 10 степени високог притиска. Његов степен повећања притиска је 21.
Веома ефикасном се показала и његова комора ДС, па тако она диже потисак од 9,5 тона на мамсималу до 15,5 тона на форсажу.

ово горе је описано у рејевом цитату http://www.mycity-military.com/Avioni/MiG-31-Foxhound_348.html#p1827331
А што се тиче укупног броја мотора Д-30Ф6, остало их је око 500 комада у резерви, са малим налетом. Тако да када се изремонтују, још дуго ће летети. Интервју директора Перма из 2014.године: http://www.aex.ru/docs/1/2014/4/23/2025/

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2010
  • Poruke: 552
  • Gde živiš: Beograd

Da li 31-ca u režimu Maksimal leti nadzvučno?

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

@Kaplar

U knjizi "Битва за скорость" od Валерий Августинович se pominje da je D-30 F6 razvijen iz D-30 bez nekih vecih modifikacija na jezgru, i zbog toga prvi prototip nije prosao testove na opitnom stolu zbog temperature, onda je razvijeno novo jezgro i ono je zadovoljilo zahteve a kasnije se koristilo i kod komercijalnog PS-90A motora. Nigde covek ne pominje uvlacenje lopatica vec pre svega metalurgiju i naprednu automatsku kontrolu motora. Ni na ceskom sajtu koji se bavi avio motorima nema pomena u vezi lopatica koje se uvlace.

Sto se tice maksimalne brzine MiG-31, pa nemoj da se zezamo sa teorijama zavere da moze brze nego eto Rusi kriju. Kad se SSSR raspao a i u 1990tim sa parama u Rusiji mogao si sta hoces. Vojna upustva su se prodavala na pijaci aman, a neki su cak nosili plutonijum kuci i sad ti razmisli da li su tad preformanse MiG-31 bile strogo cuvana tajna pogotovo sto je cela flota bila prizemljena? Jesu malo sutra. Na kraju krajeva tada je MiG-31E nudjen za izvoz.

Maksimalna brzina MiG-31 je sasvim logicna jer nikakva potreba nije vise postojala da MiG-31 bude brz kod MiG-25, Amerika nije planirala da obnovi razvoj bombardera brzeg od 3Maha.

A sad da se vratimo na R-15. Pogledaj grafik koji sam postavio. Jasno je da mu je forazni potisak znatno veci kada leti preko 2M. Pa ako bi poredio R-15 sa nekim drugim klasicnim turbomlaz. ili turbovent. motorom trebalo bi ga porediti sa motorima koji na opitnom stolu postizu ~170kN forsaznog potiska.

offline
  • dinja  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 23 Jul 2008
  • Poruke: 687
  • Gde živiš: Beograd

Да, може на средњим и на великим висинама. Када је направљен, био је једини авион на свету који је био способан да пробије звучни зид у пењању.

На обртајима 8600 о/мин затварају се противпумажни вентили компресора високог притиска. Део ваздуха који је до тих обртаја прелазио из унутрашње контуре у спољашњу сада иде у комору сагоревања.
Мотор Д-30Ф6 има механизам закретања статорских лопатица компресора високог притиска. Почетни угао је -35 степени и он је за бројеве обртаја до 8000 о/мин.
Од 8800-9900 о/мин сразмерно повећању обртаја, лопатице мењају угао од -35 до -5 степени.
Преко 9900 о/мин угао је -5 степени.
Треба такође напоменути да прва каскада компресора ниског притиска има надзвучне брзине.

Комбинација закретања статорских лопатица компресора високог притиска и променљиве геометрије усисника доводе до феномена који се јавља на брзинама већим од 2,5М. Авион сам убрзава, без обзира на положај ручица гаса. Јавља се ефекат проточног мотора. Ту долази до великог проблема за пилота и због тога је максимална брзина и лимитирана на 2,83М. Преко тих брзина на Мг-31 летели су само пробни пилоти.

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2010
  • Poruke: 552
  • Gde živiš: Beograd

Dinja,

Jel to znaci da motor nastavlja da nabija ugaonu brzinu i da pilot.mora biti jako iskusan da odrzava broj obrtaja motora, jer inače rizikuje uništenje motora?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Iz teksta kojeg je postavio `dinja`

Citat:Здесь возникает еще один интересный момент, и он тоже нашел отражение в работе МФД-2014. Бывших американских акционеров порой обвиняют в том, что в «ельцинское безвременье» они «помогли» разобрать и уничтожить производственную линию уникального двигателя Д-30Ф6. Этот мотор создан специально для перехватчика МиГ-31, разработчик - Инженерный Центр «Опытное Конструкторское Бюро имени А.И. Микояна» (директор Владимир Иванович Барковский). Мы поинтересовались у Александра Александровича, каковы сегодня перспективы у МиГ-31 и Д-30Ф6, и вот что он сказал: «Двигатель Д-30Ф6, который в составе МиГ-31 стоит на вооружении уже более четверти века, до сих пор уникален. Ни у одной другой страны мира – ни у американцев, ни у европейцев, ни у кого бы то ни было подобного двигателя нет. Правда, надо честно сказать: не потому, что они не способны создать нечто похожее, а потому что у иностранных государств, где развита авиационная промышленность, господствуют иные оборонные концепции. МиГ-31 – перехватчик, который умеет долго летать в режиме барражирования при осуществлении патрулирования воздушного пространства благодаря экономичности двухконтурного реактивного двигателя Д-30Ф6. При перехвате воздушной цели МиГ-31 может разогнаться до скорости три тысячи километров в час. В свое время он так распугал американцев на Дальнем Востоке (после сбитого нарушителя государственной границы), что там уже четверть века спокойствие. Нарушители там больше не летают и не провоцируют. Потому, что знают: ответ будет очень жестким и эффективным. Конечно, такой перехватчик и такой уникальный двигатель должны жить и развиваться».


Ovo prvo pojacano ... kako je to poznato iz one price bas o `Belim labudovima` i njihovom unistenju u Ukrajini ...pa i mnogo cega drugog kad je ruska vojna tehnika u pitanju ...

A drugo ...ovo za maks. brzinu od 3000km/h ( M2.83 ) e tu sad razliciti izvori pominju da je to zapravo maks. brzina koju bi motori mogli razviti a ne sam avion ??? ( hm ? ) a kao maks. brzina MiG-31 je zapravo 2.65M iliti 2800km/h ...

Sa ovim je ipak sve receno

Citat:Двигатель имеет уникальные высотно-скоростные характеристики, обеспечивая максимальную скорость самолёта 3000 км/ч и скорость у земли 1500 км/ч.

Dakle ukupno je izradjeno oko 1500 kom D-30F6/M ( 1000 na avionima i 500 visak ) ..

Ovo sto je pitao kolega `black venom`

Citat:Надежность двигателя обеспечивается системами защиты, дублирования и раннего обнаружения неисправностей:

системой защиты турбины от перегрева на запуске;
системой ограничения максимальной частоты вращения ротора низкого давления и системой ограничения максимальной температуры газа за турбиной;
системой защиты от раскрутки турбины привода постоянных оборотов;
противообледенительной системой обтекателя и лопаток входного направляющего аппарата компрессора низкого давления;
противопомпажной системой.


Citat:Электронно-гидравлическая система автоматического регулирования двигателя в случае отказа электронной системы дублируется гидравлической системой, обеспечивающей безопасность полета и выполнение задания. Конструкция двигателя обеспечивает возможность параметрического контроля его состояния на самолете. Для оценки состояния деталей газовоздушного тракта в процессе эксплуатации конструкция двигателя предусматривает осмотр всех рабочих лопаток компрессора и турбины, а также сопловых лопаток I и II ступеней турбины. В случае попадания посторонних предметов в газовоздушный тракт двигателя конструкция позволяет производить замену в эксплуатации, как отдельных поврежденных лопаток 1 ступени компрессора, так и всего модуля компрессора низкого давления.

Многолетний опыт эксплуатации двигателя Д-30Ф6 на сверхзвуковом самолете МиГ-31 показал высокую надежность двигателя в различных климатических условиях эксплуатации и сохранение основных технических данных в процессе выработки ресурса.

Двигатель Д-30Ф6 - модульной конструкции, выполнен из 7 модулей. Все модули (кроме базового) могут быть заменены в эксплуатации.

Модули двигателя:

Входной направляющий аппарат
Компрессор низкого давления
Базовый модуль
Разделительный корпус
Компрессор высокого давления
Камера сгорания
Турбина высокого давления
Турбина низкого давления
Задняя опора
Корпус смеситель
Форсажная камера
Реактивное сопло
Блок передней и задней коробки приводов


Arrow http://www.airwar.ru/enc/engines/d30f6.html

@mean_machine

Zaboravio si na Adoljfa Mr. Green pa Ameri su uz njegovu pomoc jos 1985g znali sve o MiG-31 ,radaru `Zaslon` ,raketama R-33 ,motorima D-30F6 itd ...

Znamo koji je odgovor na to bio .. verzija B i novi radar Zaslon-A o kojem mi usput ne znamo ama bas nista ... Raketa R-33S veoma moguce da i nije serijski radjena o verziji M 31ce znamo da je ostao na nivou prototipa ..

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Rucice gasa ( RUD ) u prednjoj i zadnjoj kabini




Na prvoj slici se jasno vide 4 polozaja ogranicena `maticama` i to su polozaji radnih rezima motora :

Mali gas -Maksimal-Min. forsaz-Puni forsaz

Obratimo paznju da je rezim `Puni forsaz` odvojen jednim zubom/zazorom od rezima `Min. forsaz` i da pilot mora da uradi ordjedjenu radnju ( pored pritiska na male rucice-pedale na RUD ) da bi `prebacio u vecu brzinu` tj aktivirao tzv `Polni forsaz`

offline
  • dinja  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 23 Jul 2008
  • Poruke: 687
  • Gde živiš: Beograd

Тачно меан, то је био један од проблема у довођењу Д-30Ф6 мотора. Дешава се то и на другим моторима, али овде није било очекивано.Односно, боље речено, било је пренебрегнуто.
На испитивањима је утврђено, да се на брзинама преко 2М, моторима не сме тренутно потпуно одузети гас. На турбини долази до заклињавања, односно мотор заглављује. Ради се о томе да статор и ротор турбине имају различито време хлађења. Статор се брже охлади од ротора. Ротор мало-помало улази у зазоре и мотор губи обртаје због превеликог отпора. Излаз из ситуације постоји.
Треба само имати нерве, увести авион у брзину снижавања која одговара брзини ауторотације мотора за старт у ваздуху и чекати да се и статор и ротор охладе. Али мора се држати велика брзина, јер мотори не смеју потпуно да се зауставе, јер тада неће радити хидраулика и неће бити управљања авионом. Углавном, сложено. Касније мотори, после довољно хлађења стартују нормално у ваздуху.
Проблем је решен тако, да уколико пилот погреши и у аутоматском режиму повуче ручице на мали гас, оне одлазе али обртаји остају на 96-99%.

И ова прича потрвђује да је верзија Ф6 настала из обичног Д-30, јер ови мотори нису имали тих проблема на осталим авионима. На 2М+ свашта се дешава.

Треба додати, да је то познат проблем, и у подзвучној авијацији, просто такви су материјали статора и ротора турбине. Када се у циљу вежбе зауставља мотор у ваздуху, потребно га је хладити најмање 2 минута на малом гасу, да би се ротор турбине довољно охладио јер он се спорије хлади.

Прича о самоубрзавању и феномену мотора Д-30Ф6 који се јавља на брзинама преко 2,5М је потпуно друга ствар.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1395 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 7 sakrivenih i 1360 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Ageofloneliness, Asparagus, babaroga, comi_pfc, Dorcolac, Dukelander, FileFinder, Georgius, kolle.the.kid, ljuba, Lošmi, Marko Marković, MB120mm, Mi lao shu, Milos ZA, Mixelotti, Motocar, NoOneEver Dreams, oganj123, RJ, rodoljub, Skywhaler, Trpe Grozni, uruk, vathra, Vatreni Zmaj, vladulns, zlaya011