Georgius ::Хтео би да sivisoko прокоментарише овај видео клип
Fin "kolaz"
Pretpostavljam da si mislio kako stoji OVT kada se uporedi sa SU-35S?
Vrlo je nezahvalno davati bilo kakav komentar samo na osnovu odokativne procene, ali neki zakljucci se ipak mogu doneti.
Znamo da su tri aviona van klase kada se radi o manevrisanju, a to su OVT, MKI i F-22.
Sad se pojavio "new kid on the block" u vidu SU-35S.
Na osnovu manevara koje je izvodio na MAKS 2011, a koje takodje izvodi i MKI, merenjem sam dosao do zakljucka, da je brzina kojom odradjuje iste manevre, u vecini slucajeva bolja za nekliko sekundi, odnosno u procentima u proseku za 20% do 50%.
Takodje mislim da su brzine i G sile pri ulasku u manevar vece kod S modela, a sile u samom POST STALL manevru su definitvno vece zbog brzine i inercija pod kojima se manevar izvodi.
Naravno, sve je to razumljivo kada se u obzir uzmu jaci motori (za 4 tone) sa novim FADEC sistemom, tezina koja je manja za oko 2 tone, novi FCS itd. Dovoljno je reci da je pri prvim letovima Bogdan tvrdio da je SU-30 morao da pali forsaz kako bi mogao da prati trideset peticu koja je bila samo na maksimalu!
U tom smislu sa velikom sigurnoscu mozemo da tvrdimo da je S model uzeo primat od MKI modela.
E sad, vrlo je nezahvalno porediti S model sa OVT ili F-22 jer ne rade iste manevre u vecini slucajeva, a i kada ih rade, brzine pri kojima ih izvode su razlicite i nama nepoznate.
Doduse neke i rade pod slicnim okolnostima kao sto je helikopter manevar i tu Raptor poprilicno zaostaje. Ustvari F-22 zaostaje u svim manevrima koji imaju i bocni momenat jer ima klasicne 2D mlaznice i sve sto MKI ili OVT rade po horizontalnoj ravni sa mlaznicama, F-22 mora da kompenzuje otklonom klasicnih upravljackih povrsina, sto je pri malim brzinama zaista ne mali hendikep.
Ono u cemu je F-22 verovatno bio bolji od MKI (za OVT nisam siguran) je "energy recovery", ali mislim da je SU-35S tu na istom, ako ne i visem nivou, jer ima bolji staticki odnos potiska i mase.
Takodje ima bolji odnos potiska i mase od OVT, a ono u cemu OVT jedino moze da prednjaci je cisti 3D TVC.
Ali i tu postoji caka, tako da se ta prednost ne moze smatrati apsolutnom u sim fazama, pogotovo ne po trajektoriji po kojoj TVC kod S-a( da tako nazovem SU-35S) vrsi otklon. Na temi "virtuelni dog fajt" sam izneo neke prednosti koje ima u V postavljen osnosimetrican 2D tip TVC.
Inzenjeri su izabrali V otklon 2D mlaznica, jer u tom slucaju mlaznice upotpunjuju otklon vertikalaca i horizontalaca. Da su izabrali obrnuti V otklon ili dijametralno suprotan otklon mlaznica, doslo bi do potiranja sila mlaznica sa silama koje generisu aerodinamicke povrsine, kao i do potiranja sila samih mlaznica u slucaju dijametralno suprotnog otklona.
Ono sto je negativno u slucaju V otklona je to sto se u odredjenim slucajevima (kao sto je helikopter manevar) mora aerodinamickim povrsinama vrsiti potiranje odredjenih sila, kako bi se izolovao samo jedan zeljeni vektor (bocni).
Za sve to je potreban kompleksniji FCS sistem od odnoga koji je primenjen kod OVT, ali ako uzmemo u obzir sa kojom brzinom S izvodi taj manevar i uporedimo sa OVT, videcemo da mig nema skoro nikakvu prednost.
Prednost sigurno postoji u odredjenim slucajevima, jer se tada sa 3D TVC generise manji vazdusni otpor jer nema potrebe za imputom aerodinamickih povrsina koje bi neutralisale nezeljene vektore.
U svakom slucaju i jedan i drugi avion imaju prednosti i mane, ali bi ipak blagu prednost dao suhoju, jer sa ogormnom kolicinom uzgona koju generise pri klasicnim manevrima, upotpunjenom sa dosta boljim odnosom potiska i mase , ima prednost u pocetnim fazama duela, a takodje ne zaostaje ni u POST STALL manevrima.
Ako na sve to dodamo i dodatan teret u vidu projektila, stvar se jos vise menja u korist SU-35S.
Moram opet da kazem da je ovo moj subjektivan stav zasnovan na odokativnim procenama , dostupnim podacima i verovatno ne toliko preciznim merenjima vremena potrebnim za odradjivanje nekog manevra, pa sve ovo sto sam rekao moze apsolutno da podlegne kritici.
Uzdravlje
|