Rakete V-V

108

Rakete V-V

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Evo kolege onako na brzaka jedan slikovit prikaz kako principski tj funkcionalno sve to izgleda :




Prvo sa leve strane imate naslikan radarski konus da ga nazovem a on i jeste u stvarnosti u kojem radar radi u rezimu V-Vstrecha sa ukljucenim podrezimom SNP ,dakle automatsko pracenje maks 10 VC-a istovremeno kako je naslikano ,plave tackice jel .Dakle crveno oznaceno jeste taj konus tj osmatracko radarsko polje za dati borbeni rezim `V `, u kojem radar skenira -osmatra taj sektor VaP sa ovim ogranicenjima
Citat:
Radar scan limits in azimuth: +-65º
Radar scan limits in elevation: +56º, -36º


Naravno tu je i ogranicenje po brzini meh. skeniranja tj usmeravanja snopa po tzv barovima-linijama ( poljima ) .

Nadalje ,po izboru racunara -SUV ,najblizi ,najopasniji cilj se daje na strobiranje ( sto kazu piloti zastrobio cilj ) ,dakle daje se na zahvat i sada sledi rezim radara zahvat za borbeni rezim `V` , podrezim SNP se automatski iskljucuje i u uski nisanski radarski snop ( sa svojim ogranicenjima ) ulazi taj jedan odabrani cilj tj pocinje faza koju zovu STT ( usko ugaono pracenje cilja ,radar inace prati ciljeve po promenama ugaonih brzina u prostoru ) . Kad nakon nekoliko sek pilot dobije komandu `PR` on lansira raketu/e R-27R1 i odmah nakon toga ,radar iz rezima zahvat prelazi ponovo u rezim `V` sa podrezimom SNP ,nastavlja da prati 10 VC-a u datom sektoru VaP .Medju tih 10 ciljeva je i jedan koji je gadjan ,dakle i on se automatski prati u podrezimu SNP .

Svo vreme leta rakete od momenta lansiranja pa do pogodka ,cilj se prati u rezimu V ,podrezim SNP sto ce reci ,u zavrsnoj fazi leta rakete antena njene RGS prima signale radara koji cilj ozracuje u rezimu osmatranja tj skeniranja sa pracenjem ostalih ciljeva .

Da li je funkcionalno ono TWS zapravo SNP ,jeste jer radar automatski prati dok skenira /osmatra .Da li je ono STT zapravo to usko ugaono pracenje odabranog cilja za gadjanje,jeste jer u rezimu zahvat radar iskljucuje SNP i prelazi na automatsko pracenje saamo jednog za gadjanje odabranog cilja .

Da li se radar nakon lansiranja jedne ili vise raketa prebacuje na rezim u kojem je predhodno radio, da ,u ovom slucaju V sa podrezimom SNP .

Prosto da protsije ne moze biti . Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

Napisano: 20 Avg 2018 11:29

ray ban11 ::To sto se navodi da ti treba stalni zahvat kod AIM-7M je blago receno neozbiljno .Procitaj dokument kojeg je `Apok` postavio u vezi AN/APG-68 .


Citat:Apok ::После малко анализирања документа на [url=https://www.mycity.rs/must-login.png to Air radar modes F16CJ[/url] од стране мене и Raya дођосмо до тога да код TWS при праћењу више контаката један се захвата и прелази у STT мод(нишански - уски радарски сноп) али остале мете се екстраполирају(њихове позиције) још 13 секунди. По овоме TWS je као СНП али он нагађа где су остале мете још 13 секунди (страна 7 пдф-а).

A sta je STT nego zahvat, dakle zahvat postoji. I to je to sto se tice AIM-7, dakle ako hoces da gadjas metu moras to da cinis u STT a to onda znaci zahvat.

Ovde imas rezime APG-70 radara:
https://forums.eagle.ru/showpost.php?p=343262&postcount=2

DTT rezim (Dual target track) je dostupan samo za AIM-120 ne i za AIM-7.

Dopuna: 20 Avg 2018 11:33

Citat:Since the SARH Sparrow requires continuous radar lock until impact, a numerical value is also displayed for the pilot giving the maximum angle (in degrees) that is allowed to steer without reaching radar gimbal limits, thus breaking lock for the Sparrow.



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Sta je to neki forum ? Neki clan to napisao ? Pa evo sta je napisao za taj :

Citat:Dual Target Track (DTT) mode: This is the same as STT mode, but it tracks two targets simultanously. This mode supports the AIM-120 AMRAAM only (it is able to receive guidance from the F-15E in its non-active phase of flight) and provides no support for the AIM-7 Sparrow. Not that practically no one uses DTT mode, since TWS mode is much better from practically every aspects.

Dalje ,da si procitao sta sam predhodno postaviop uvideo bi da i sam pmenuh STT kao rezim zahvata tj rezim uskog ugaonog pracenja jednog odabraniog cilja koji se gadja .Nakon toga sledi prelazak u rezim u kojem radar predhodno radio jer radar mora nastaviti da automatski prati one ciljeve koji nisu bili u zahvatu

E zato i pise u prirucniku za AN/APG-68 da njemu treba 13 sek u rezimu TWS da obavi to da kazem pozicioniranje aviona koji se vise ne prate u STT .Rekoh ja prosto da prostije ne moze biti ,no mi ga komplikujemo .

PS

To boldovano ,mani se toga, vidis da je to neki clan nekog foruma,ponavljam zvanicni vojni dokument hocu kao potvrdu vasih tvrdnji-teorije , dokument /vojno uputstvo bilo sta .Sa druge strane sam izneo pored Druga pukovnika podosta i podosta `papira` ...

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

To je iz DCS simulatora koji je radjen na osnovu dostupnih upustava npr kao manual za APG-68 koji je Apok vec postavio. Dakle mani se price da je to neki clan foruma to su upustva, i to je potvrdjeno u onome sto Apok postavio.

Kad gadjas metu sa AIM-7 iz TWS se prelazi u STT a na ekranu i dalje imas ostale mete ali one se ne prate vec kompijuter predvidja njihovu putanju na osnovu prethodnih parametara. U STT se prati iskljucivo jedna meta dakle nema nikakvog vracanja u klasican TWS mod ako se gadja meta sa AIM-7:

Citat:Apok ::После малко анализирања документа на [url=https://www.mycity.rs/must-login.png to Air radar modes F16CJ[/url] од стране мене и Raya дођосмо до тога да код TWS при праћењу више контаката један се захвата и прелази у STT мод(нишански - уски радарски сноп) али остале мете се екстраполирају(њихове позиције) још 13 секунди. По овоме TWS je као СНП али он нагађа где су остале мете још 13 секунди (страна 7 пдф-а).

Sto se tice toga da STT niko ne koristi se odnosilo na AIM-120 na ne AIM-7 jer AIM-120 ima svoj radar.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Nidje veze ,evo sta je navedeno za TWS a sto ima i SNP npr :

Citat:In TWS mode it is possible to put the designation cursor over a target to get important data of it (altitude, range, closure rate, heading, aspect angle, true airspeed) without locking up the target - this way triggering the target's RWR systems can be avoided.

Moze li ovo pilot 29tke da uradi strobiranjem cilja u podrezimu SNP a da nema potrebe da ga zahvati ,moze.Jos jednom pogledaj dobro crteze koje sam stavio .

I pitanje koje prenosim sa teme MiG-29.Na koji nacin radar obavlja te vase zahvate 2 ili 4 ili evo kod N035 Irbis cak 8 razlicitih ciljeva koje moze da gadja ? Dakle kojim principom rada /funkcije radar moze da izvede istovremeno 8 uskih snopova zahvata kad recimo Irbis gadja 8 razlicitih VC-a ???

Koji to radar nivoa jednog Rubina ili Topaza ili evo Zhuka to moze ,da vidim ,da odjednom navodi 2 ili 4 rakete u 2 ili 4 uska snopa zahvata ,je li sad jasno da je to nemoguce,da je to nidje veze.Zato sam i pitao to ,bas ono trik -pitanje i nema tu price o raketama sa ARS ili PARS jer to blage veze nema sa vezom .Rakete sa ARS i PARS su apsolutno identicne po svemu u smislu navodjenja , sem zavrsne faze ali do te zavrsne faze treba doci pogotovo kad se cilj ili ciljevi gadjaju sa 50,60 ili 100km daljine .Te price da ti treba ovaj ili onaj rezim za AIM-7M ili AIM-120 pa gde je tu logika ? Sta za AIM-7M ti treba zahvat a za AIM-120 ne treba ,pa ko tu koga zeza ? Kako ces AMRAAM dovesti u zonu cilja da se antena ukljuci na zracenje te otkrivanje ,pracenje i zahvat cilja ako ne isto onako kao i AIM-7M ,ovo posebno vazi za gadjanja na vecim daljinama .

Dakle nemoguce je za radare starije tehnoloske generacije da odjednom odrade 2 ili vise snopova zahvata i da 2,4 ili vise ciljeva stalno drze u zahvatu jer pobogu ti ciljevi mogu biti itekako udaljeni jedan od drugog ,na razlicitim pozicijama u VaP .

Zato sam i pisao na temi MiG-29 ,VTUP u ruke i da svi to fino prelistamo i prodetaljisemo ,pored njega imamo i VTUP za N019EB a tu je i pregrst knjiga na ruskom o MiG-29 ( posebna tema ) .

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5055

Evo....kad već crtamo, po mom mišljenju, to bi OTPRILIKE trebalo ovako da izgleda:

Režim V- ciljevi u dolasku


Režim V - podrežim SPN


Režim V - pretraživanju u uskom polju, određivanje parametara za gađanje


Režim V - STT mod, lansirana raketa, početna INS faza


Režim V - STT mod, uključena SARH faza navođenja


Povratak u Režim V, nakon uništenja cilja i izlaska iz napada




Za sada, n`umem bolje da objasnim! Wink

Ziveli

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

Kubovac, upravo tako kako si napisao.

U pitanju je računalna igra naravno, simulacija, ali simulacija koju nisu izradili diletanti već ljudi sa znanjem i iz struke i koji su imali u odnosu na nas daleko više dokumenata, tih penicilina, kako drugar Ray kaže, i to u vrijeme kada se nije moglo niti zamisliti da takvih dokumenata ima. Ovaj forum tada nije još ni postojao vjerovatno, možda se tek osmišljavao.
Sve ovo što smo traveljali danima opisano u 4 minute, SNP, kada i zašto, kada SNP prestaje, kada se ponovo aktivira, markeri, zahvat, nišanjenje, šta radar vidi, šta ne vidi…sve opisano i sve jasno, sve prema logici stvari, i sve prema VTUP-u, ali ne kako Ray taj VTUP čita.

https://www.youtube.com/watch?v=_6XGjWyfQgY

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Sad sledi jedan malo drugaciji pristup svemu ovom ,jedan nadam se u svakoj meri i kolegijalan i ljudski pre svega .Da sa ovim vise izadjemo na kraj jer kad smo mogli pre 4 godine mozemo i sad .Ovako ,sve sto sam dao od sebe a dao sam maksimalno da bih pomogao svojim kolegama a tu cu odmah pomenuti i meni dragog sigurno kolegu `Drug pukovnik` ( jos jednom pardoniram za sve ) ,zasto ga pominjem ,pa jedino smo nas dvojica eto da kazem otvoreno ,pokusali i uspeli da predocimo razna dokumenta ,spise,skice ,crteze i ostalo .Sve drugo je bilo u fazonu rekao- rekla ,kazao- kazala ili po onom mislio -mislila .
Drage kolege ne mozemo u istu igru ubaciti jednog lovca iz 50tih ili 60tih evo, koji je onda tih godina gadjao jedan cilj a kojeg je drzao u zahvatu svo vreme i moderne lovce danasnjice ,lovce 4 ili 5 te generacije .Pa gde je tu pobogu takticki i tehnicko -tehnoloski razvoj u domenu LA uopste ? Kako uopste mi savremenici ovog doba mozemo zamisliti da se jedna raketa ma nebitno je li to sa ARS ili PARS navodi na cilj koji se stalno drzi u zahvatu ,to nidje veze ni logike nema .

Zasto kazem sa ARS ili PARS,pa zamislimo situaciju u kojoj neki moderni lovac gadja cilj koji je udaljen 50,60 ili kako rekoh 100 km ,pod predpostavkom da taj cilj stalno drzi u zahvatu,ljudi tu nema nikakve razlike izmedju raketa sa ARS i PARS sem zavrsne faze a do toga treba doci na tako velikoj daljini .

Kako ce jedan super-moderan Su-35S gadjati tamo neki cilj sa R-27ER ako ga stalno drzi u zahvatu ,pa cek pobogu a gde je tu mocni Irbis sa PFAR i superbrzim el.skeniranjem ???

Nadalje ako smo se vec uhvatili za zahvat od lansiranja do pogodka tj taj STT kako ga zovete ,cek malo ,pa cemu onda uopste ona inercijalna faza samonavodjenja,cemu RK-a uopste ako ce se raketa navoditi u jednom uskom snopu radarskog zracenja ka cilju ??? Nadam se da sad uvidjamo kakva je to suplja prica samo .Jos nesto ,jedan kolega se pojavi na temi MiG-29 i neka je,nek je dobro dosao ali on tvrdi kako se u rezimu TWS ostvaruje nekakav prikriveni napad na cilj ,to je tacno u neku ruku pa to pilot MiG-29 ima isto kao izbor u podrezimu SNP i to jasno pise u VTUP .

Pobogu ljudi kako mozemo govoriti o prikrivenosti napada ako cemo svo vreme od lansiranja rakete pa do pogodka cilja taj isti cilj drzati u zahvatu ??? Znamo li mi sta to znaci sa stanovista uredjaja nivoa jednog SPO ?

Arrow https://www.mycity.rs/must-login.png

http://i199.photobucket.com/albums/aa271/Viper159th/spo.jpg

Kad je u zahvatu to onda svetliovo crveno okruglo polje

Arrow http://i.imgur.com/t14J2rd.jpg?1


Evo da vam docaram to malo onako kroz pricu kad vec imam priliku za to ,pre podosta godina na Bataji srecem jednog naseg pilota,heroja iz 1999g( dakle pilot koji je imao borbeni zadatak ,tj leteo i sleteo ,znaci preziveo sve to ) ,pricamo tako ,pricamo o svemu i svacem ,naravno o NATO -agresiji da o cemu i pitam ga onako cisto iz radoznalosti ,kako je sve to teklo ??? Fino covek kaze u jednom momentu SPO dobija indikaciju o ozracenosti u nisanskom rezimu ( zakljucan je /lock on tj zahvat ) ali to traje veoma kratko da bi vec tada on poceo energicno da manevrise ,on kaze u nastavku ne zna sta je bilo sa raketama jer je on imao indikaciju o tome da je zahvacen ( rakete verovatno lansirane ) ali ocigledno cim je sve to preziveo,sleteo ,one su ga promasile ,naravno pod uslovom da su i bile lansirane .

Ovo kao da je prica rekao -rekla,jeste to stoji ali njegovo svedocenje pre koju godinu mi je jos tada dalo do znanja da se rakete nakon lansiranja kao i cilj prate u osmatrackom rezimu a ne nisanskom jer da se prate u nisanskom pa ljudi moji ,lovac koji gadja neki tamo cilj bi morao isto tako energicno da manevrise kao i onaj koji je gadjan ,je li vi to shvatate sad ?

Dakle jedno je bilo tamo 50tih/60-tih kad su lovci tadasnjice imali radare koji su mogli da prate i gadjaju samo jedan cilj a to je po TTZ -ma i po prilikama tada bio jedan srednji ili teski strateski bombarder kao troma meta .Sve nakon kraja 60tih je bilo sasvim drugacije pa imate lovce recimo 4te gen. koji mogu istovremeno da prate i do 10 razlicitih VC-a i da gadjaju jednan ili dva od njih u jednom veoma kratkom periodu .

E sad da vas pitam nesto ,pocinje prica koja kaze ovako : pilot MiG-29 polazi na borbeni zadatak presretanja .Nakon poletanja ukljucuje radar na zracenje prekidacem IZL ,po depesi iz OC od OZN dobija komandu da ukljuci rezim V sa podrezimom SNP .U tom momentu on dobija signale evo recimo 10 razlicitih VC-a koje njegov radar automatski prati .Jednog od njih najblizeg /najopasnijeg racunar-SUV daje na strob tj zahvat .Pilot odradi sve po PS-u, lansira jednu raketu R-27R1 .

Pazite sad dobro pitanje,pod predpostavkom a sto kolege tvrde tj teoretisu ,da za to sve treba zahvat od lansiranja do pogodka rakete u cilj ,bez pracenja ostalih ciljava u SNP ,dakle samo u onom STT kako rekoste,ljudi moji dragi pa kako ce racunar-SUV sugerisati pilotu da mu je sledeci najblizi cilj ujedno i najopasniji i da ga treba raketirati ? Kako ce to da odradi racunar( radar ) ako ovaj ima u stalnom zahvatu predhodno raketirani cilj ?

Ja se iskreno nadam da je dosao kraj nelogici stvari i da jednostavno moramo shvatiti da ono sto je bilo pre pola veka bilo je ali ovo je ne samo 21 vek ,pa jos tamo od 70tih mi imamo sasvim drugaciju pricu na polju radara i raketa te osnovnih principa i postulata navodjenja tj relacije radar-raketa .

Kad bi radar svo vreme drzao u zahvatu cilj na koji se lansira neka raketa sa RGS ( opet kazem nema tu nikakve razlike izmedju onog ARS i PARS ,sve drugo je samo `suplja` ) ,pilot nakon zahvata tj lansiranja hocu reci zadrzavanja zahvata-STT ne bi imao uopste uvid u takticku borbenu situaciju na nebu .On bi onda mogao pratiti samo taj jedan cilj a sta je sa ostalih 9 ( slucaj N019EB ) to Boga Jokina pitaj .

Zato fino `papir` u ruke i kolo zaigrajmo jer bez `papira` nista . Zagrljaj

Ziveli Ziveli Ziveli

PS

Kubovac i Drug pukovnik

Molim ,ta simulacija za igre vam pouzdanija od VTUP ,jos jednom sta pise u VTUP ?

Arrow https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=13.....%20mod.JPG

Arrow https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=13.....%20mod.JPG

Sta se kaze nakon gubitka automatskog pracenja ponoviti zahvat ??? Cek kakvo automatsko pracenje ako vi kazete da je to STT tj zahvat jednog cilja sam po sebi ???

I dalje sta kaze ovo za osmatracki rezim ,dajte ljudi , ima li vise kraja svemu ovom ??? Smile

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

Puno previše teksta, i puno ponavljanja.
To čemu služi RK si već sto puta pitao, a odgovor je jasan ko dan, ko jedan put jedan. Pa GSN još nema zahvat, toliko čak i ja znam o radarima.
Ponavljaš i te sekunde kao da je borba lovaca pucanje na svadbama pa se prangija do ujutro. Izračunaj 60 sekundi do 60 kilometara ''nepokretnog'' cilja, pa onda uzmi da se cilj približava sa nekih 300-350m/s pa papir i olovku u ruke i da vidiš koliko je to sekundi stvarnog leta. O normalama lansiranja na 30km udaljen brzo pokretni cilj da ne govorim.
Baš će pilot zvjernjat u ekrane da vidi gdje su drugi, sve oči su mu uprte samo u njegov cilj.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Netacno, RK-a ti onda ne treba jer ako je cilj u uskom nisanskom snopu ,raketa ide po tom snopu ,RK-a ti je nepotrebna ,zasto ako ces svo vreme uskim snopom pratiti cilj .

Jos jednom ponavljam pitanje ,na koji nacin ,kojim principom radari odrade gadjanje 2 ili 4 razlicita cilja sa 2 ili 4 razlicita uska nisanska snopa ? Govorim o radarima kao sto su Topaz,Zhuk ili Zaslon ?

Da vidim odgovor i dokaz za to u nekoj formi ,dakle kako to radar radi u 2 ili 4 uska snopa istovremeno dok gadja 2 ili 4 razlicita cilja istovremeno sa raketama koje imaju RGS ?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1403 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 7 sakrivenih i 1360 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Ageofloneliness, Arahne, babaroga, bagor10, bladesu, cifra, CikaKURE, Dannyboy, debeli, Dimitrise93, Georgius, hatman, ILGromovnik, JOntra, kinez88, loon123, lord sir giga, Luka Blažević, Lutvo_Redzepagic, Magistar78, Mixelotti, oganj123, raptorsi, RiV, ruma, Shinobi, Skywhaler, SlaKoj, stegonosa, Trpe Grozni, vathra, Vlada78, vladulns, zixmix, zziko