Kosovska bitka

9

Kosovska bitka

offline
  • kamena 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 24 Maj 2009
  • Poruke: 3

pa da proverimo....moje knjige drugacije kazu, ali prihvatam i tacnost tvojih podataka, samo ako bi mogao da mi potvrdis izvorima ili bar nekom literaturom....
u sustini, nije pouzdano utvrdjeno kako je zivot zavrsio Vuk Brankovic, malo sam proveravala posle ovog tvog komentara...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 03 Mar 2009
  • Poruke: 109
  • Gde živiš: Beograd

Prema navodima Vladimira Corovica, Istorija srpskog naroda, knjiga druga, Vuk Brankovic je zatrazio od grada Dubrovnika da se kod njih moze skloniti, ako u njegovoj oblasti ne bude imao kuda. Oni su to prihvatili, naravno za odrdjenu sumu novca, bolje reci srebra i zlata.
Inace simpaticna je uloga Vuka Brankovica u celom periodu posle Kosovske bitke. On je naime, kao preziveli velmoza morao takodje da prihvati da postane turski vazal. To je i ucinio. Medjutim nikada nije iskreno prihvatio da bude saradnik Osmanlija. Oni su mu zato oduzeli nekoliko gradova, a pre svih dva najpoznatija Ser i Skoplje. Takodje je ostao i bez rudnika Novo Brdo. Vuk je inace od poraza na Kosovu aktivno pokusavao da se poveze sto je cvrsce mogao sa Ugarima. Na turske vojne pozive se nije odazivao, a nikada nije ucestvovao u pohodima protiv Bugara i Vlaha koji su tada pruzali otpor na Balkanu. Nakon toga, on je pokusao da otme zemlju mladom knezu Stefanu Lazarevicu, ali ga je Bajazit u tome sprecio i poslao je svog istaknutog vojskovodju Evronas Bega da smiri situaciju. Vuk je pred mocnom sultanovom vojskom odlucio da iskoristi svoje skloniste u Dubrovniku i tamo je umro u junu 1398. godine.
A sto se kralja Marka tice, on je ucestvovao samo u jednoj bitci u kojoj je i poginuo. Nije imao drugih, da tako kazem, angazmana.



offline
  • Pridružio: 30 Dec 2008
  • Poruke: 558

Na internetu ima malo istorijskih podataka o zivotu Milosa Obilica pre Kosovske bitke. Jedini istorijski podatak koji sam o njegovom zivotu pre te bitke uspeo da nađem jese onaj koji su izneli pojedini domaci istoricari da je on ustvari bio rođeni brat Knjeginje Milice Nikola Vratković.

Niški univerzitetski profesor u penziji, doktor ekonomskih nauka i istoričar Dragoljub Simonović tvrdi da je nakon obimnih istraživanja i pet objavljenih knjiga došao do istorijskih činjenica koje potvrđuju da je legendarni srpski kosovski junak Miloš Obilić ustvari rođeni i jedini brat kneginje Milice - Nikola Vratković.

http://p104.ezboard.com/Milo-Obili-je-brat-kneginj.....=473.topic

Dopuna: 29 Jun 2009 11:53

U prvom postu na linku koji se nalazi dole se takođe spominju nemacki izvori koji isto navode da je Milos Obilic Nikola Vratković, rodom iz Stiga kod današnjeg Požarevca.

http://www.stormfront.org/forum/showthread.php?t=321424&page=2

offline
  • Pridružio: 03 Mar 2009
  • Poruke: 109
  • Gde živiš: Beograd

Mislim da je apsolutno neozbiljno da se covek koji se inace bavi tematikom ekonomije posveti jednom takvom izucavanju. To samo moze da bude u nasoj zemlji i nigde drugde. Covek je izneo svoj stav a onda se postavio kao neko ko se celog svog zivota bavi istorijom. Strasno je tuzno da se neki ljudi, koji su doktori istorije, a poznajem par njih, ne zeli i jednostavno ne sme da iznese ovakve tvrdnje kao izuzetno proverene i tacne. Ovaj covek (prof. dr. Dragoljub Simonovic) je mozda izuzetan, ali izjaviti nesto kao sto je on rekao i jos stajati na stanovistu da je samo on upravu i da niko drugi blage veze nema je malko arogantno i neverovatno.

To me vec malko podseca na knjige "Srbi narod najstariji", dr.Olge Lukovic - Pjanovic, koju je poceo da propagira krajem proslog veka Jovan I. Derotic i sl. A to je nesto sto se gledao kao primer nenormalnog ponasanja i opstenja u nauci.

Stoga mozda teorija i stoji, ali nikako u nju ne mogu da poverujem dok to ne potvrdi bar nekoliko doktora istorijskih nauka koji se bave tematikom srednjeg veka.

Inace, ako pitate nekog ozbiljnog vizantologa ili srednjevekovca da vam nesto kaze bez sumlje, nikada to necete uspeti. Jednostavno nema dovoljno istorijskih izvora za tako nesto ili su izvori potpunu kontradiktorni.

Ono sto je zanimljivo, a sto mozete naci na internetu ili u nekoj biblioteci jeste da je dr. Olga Pjanovic - Lukovic je doktorirala na Sorbini sa knjigom "Srbi narod najstariji", ali ne iz razloga sto je sve napisano istina, vec zato sto niko nije mogao da ospori toliku kolicinu glupsti.

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7818

Ima dobra recenica Bore Corbe

"Cara Lazu na Kosovu izdao je Brankovic,kasnije se osvetio Aleksandar Rankovic"........ Smile

offline
  • Pridružio: 03 Mar 2009
  • Poruke: 109
  • Gde živiš: Beograd

Postovani kolega 10x10, apsolutno ste dobro shvatili moj tekst koji sam naveo. Iza ovakvih osuda ne stojim ja, kao neko ko nije diplomirao na istoriji vec mnostvo profesora i doktora istorije koje poznajem (i rusofila i anglofila). Samo je meni simpaticnija cinjenica da je ovakva teza prosla na Sorboni u Francuskoj, a verujem da bi malo koji Francuz dozvolio da se neki drugi narod istice sem francuskog. Ja bih Vas zamolio da, ako imate mnogo slobodnog vremena koje ne znate kako da ubijete, procitate doticnu knjigu i pogledate mape koje je ova zena prilozila. Naime, prema njenim mapama Srbija se prostire od Atlantika do Mongolije i od Skandinavije do Afrike.

Ovo je sto se mene tice kraj offa.

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

Svojatanje Milosha Obilica se nesme dozvoliti .
O njegovom poreklu se malo zna ali su i Srpski kao i Turski izvori gotovo sasvim sigurni da je on bio Srbin , jer se chovek koji je ubio Murata opisuje kao hrabri vitez , vodja grupe od 12 vitezova , obichan srpski vojnik ili kukavica koji je iz gomile lesheva izleteo i kopljem ubio Murata , ali svi ti izvori koji datiraju vecinom iz 15. veka govore da je Milosh Obilic Srbin . Jedine varijacije koje postoje su u njegovom imenu , pa tako vidjamo Milosha Obilica , Milosha Kobilica ili kako ga poznaju Turci Bilisha Kobilu .

Albanski narod , ne da ima veze sa Miloshem , vec je to sramota i zakljuchiti . Da je Milosh Obilic kojim sluchajem bio Albanac , on ne bi uchestvovao u boju iz prostog razloga shto tadashnji vladar Epira nije imao apsolutno nikakvog interesa od te bitke , shta vishe , vrlo je moguce da je postao turski vazal . Stoga , njegove trupe nisu mogle na svoju ruku da uchestvuju u takvom boju , pa i tvrdnja da plemic Milosh Obilic ima albansko poreklo sama po sebi gubi bilo kakav znachaj .

Da je na svoju ruku uchestvovao u boju , bio bi kazhnjen , a kako izvori iz tog vremena ne opisuju ni jedno odmetanje od Epirskog kralja / cara , nema ni chinjenica koje bi potkrepile albansku mashtu .
Milosh je bio Srbin i poginuo je u boju . A da se odmetnuo od Epirskog kralja , bilo bi belezhenja o tome zasigurno .

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2008
  • Poruke: 558

@Ray Ban
Sto se tog slucaja tice bilo je takvih smelih izjava i ranije recimo austorugarski oficir Stjepan Delić je u svojim istorijskim knjigama koje je objavio pocetkom 20 veka pokusao da dokaze da je Milos Turopoljac. Sta je uopste pouzdano poznato o zivotu Milosa Obilica pre Kosovske bitke i gde je on uopste rođen posto se spominju razna mesta od Debelog Brega do Pocerja. Da li je tacno da je Milos bio Lazarev zet koji je bio ranjen u bici na Plocniku.

offline
  • Pridružio: 03 Mar 2009
  • Poruke: 109
  • Gde živiš: Beograd

Nijedan podatak, ni u crkvenim ni u svetovnim zapisima ne postoji o tacnom mestu rodjenja ili uopste postojanja jednog srpskog viteza, kako mnogi kazu. Po mom skromnom misljenju, a i iz razgovora nekolicinom istoricara, najverovatnija verzija da je postojao neki junak koji je u narodu morao da bude antiteza i svetao primer, najsvetliji do Lazara, kao antiteza Vuku Brankovicu. Slicno se dogodilo sa kraljem Markom Mrnjavcevicem ili despotom Konstantinom Dragasem (koji u to vreme vladaju delovima Albanije, dok su drugi delovi pod vlascu Turaka ili Djenovljana, tako da njihova, albanksa teorija, nikako ne stoji).
A sto se tice postojanja vitezova, kako neki izvori iz 15. , 16. i 17. veka tvrde, nigde ne postoji tacan podatak ko su oni ili odakle su dosli. Vecinsko misljenje je da su to bili neki placenici koji su u to vreme bili na teritoriji Moravske Srbije i koje je knez pozvao i platio da dodju u pomoc. Mogucnost postoji i da je Milos bio jedan od njih, ali kao sto sam vec rekao o tome ne postoji niti jedan dokaz, pa cak ni posredan.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 740 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 2 sakrivenih i 731 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Dorcolac, goxin, Lazarus, MikeHammer, mnn2, sasa76, Shilok