G-4 Supergaleb

45

G-4 Supergaleb

offline
  • Pridružio: 01 Jun 2006
  • Poruke: 2065
  • Gde živiš: Malo tamo malo vamo

aramis s ::@zgembo
Jako interesantna modernizacija. Ovako na prvi pogled, dvoumim se da li je Elbit u pitanju ili BEA. Veliki deljivi MFD koji prikazuje verovatno horizontalnu i vertikalnu situaciju (ako ima link); širokougaoni HUD za letne podatke, navigaciju i borbena dejstva;mali rezervni displej letnih podataka; i ono pikantno senzori pokretanja kacige na instrument tabli što ukazuje na HMS Dash ili HMSS Stryker.



Niko se nije spominjao u kooperaciji osim Kanadske "CMC Electronics", evo linka da vidis sta nude i ko koristi njihove proizvode:
http://www.cmcelectronics.ca/ProductInfo.aspx?pc=cockpit4000&cf=Militaire

Dopuna: 23 Okt 2008 15:03

masa stvari u ponudi koja moze pilotu da zivot olaksa Smile

http://www.cmcelectronics.ca/En/Prodserv/evs_overview.html



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Da, u u pravu si i , ali opet me kopkaju ona dva senzora levo i desno od HUD-a.



offline
  • Pridružio: 01 Jun 2006
  • Poruke: 2065
  • Gde živiš: Malo tamo malo vamo

aramis s ::Da, u u pravu si i , ali opet me kopkaju ona dva senzora levo i desno od HUD-a.

Nista, i mene si zainteresovao ali se nigdje ne pominje HMS...

evo od Janes teksta ali se i tu nista ne pominje...

Programme
The Finnish Air Force in 2006 launched an upgrade effort for its BAE Systems Hawk Mk51/51A fleet. The fleet of 49 aircraft have already undergone a structural upgrade by Patria of Finland. The new upgrade will involve 30 Hawks receiving new mission recorders and GPS-data recording capability to improve mission debriefing. Additionally 15 of these aircraft will be modified to 'Level 2 Upgrade' standard with a new Head Up Display (HUD), Up Front Control Panel, new HUD-videocamera, rear HUD-repeater, Multi Function Displays (MFDs), GPS/INS, Mission Computer, Air Data Computer, Digital Map Unit, Back Up Flight Instruments, new VHF-transceivers, new VOR/ILS-receivers, and new DME-receiver. The upgrades will better place the Hawk as a Lead In Fighter Trainer (LIFT) for the F-18C/D Hornet. The upgrade will be run by Patria from 2008-2010.

offline
  • Pridružio: 07 Jul 2007
  • Poruke: 3958
  • Gde živiš: Ruma

@Aramis, Zgembo...Možda nešto saznate odavde
https://www.mycity.rs/must-login.png

offline
  • Pridružio: 26 Feb 2008
  • Poruke: 368

Citat:Da, u u pravu si i , ali opet me kopkaju ona dva senzora levo i desno od HUD-a.
Stvarno sta mu je toliko vazno u toj milisekundi da skine pogled sa Hud-a.
Isti(crveni)mora da je za napadni ugao krila!za maksimalno manevrisanje na malim visinama(imaju 18 mk66 za napad).
Trazim hud senzore za f-18c/d pa nista da nadjem na netu!
Evo ga prvi f-35
At this point all previous missions where flown head down with the inturments in the cockpit

f-16 sa svojim
http://meriweather.com/16/center/hud.html

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@novembarski tango
Citat:Stvarno sta mu je toliko vazno u toj milisekundi da skine pogled sa Hud-a.

U stvarnosti, većina vremena u letu se provodi u osmatranju neba i zemlje.Pogled je zalepljen za instrumente samo u IFR-u(letenje u složenim meteo uslovima).
Ovo što si okačio su veoma skupe, najnovije varjante HMSS. Ja sam pričao o DASH koga koriste Rumuni na MiG-21 i Stryker koga Englezi koriste na Jaguaru. Jeftine a korisne sprave koje daju osnovne letne podatke i služe za nišanjenje i usmeravanje osmatračko-nišanskih platformi.
Finski Mk66 će se koristiti za obuku, napade na zemlji i izviđanju, tako da je primenjiv u svakoj nameni. A ako postoji,izabrali su pravu kombinaciju. Veliki MFD za detaljnu navigaciju i praćenje vazdušne situacije(ako poseduje link), a HUD i HMSS sve ostalo. Znači pogled u kabinu samo povremeno zbog periodičnih kontrola instrumenata.
Inače ta dva crvena senzora ovako izgledaju kod izraelskih modernizacija

offline
  • Pridružio: 25 Dec 2007
  • Poruke: 1160

Nešto što je samo na prvi pogled OT, ali zapravo nije (tj. nije uopšte!). Radi se o optužbama Amera i "Evropljana" oko pomaganja svojim avioindustrijama na način koji "nije dozvoljen", tj. krši pravila STO - Svetske Trgovačke Organizacije. Radi se o civilnoj proizvodnji, dakle putnički avioni. U igri su milijarde dolara. Međutim, između redova čitajući, ako se ovako štiti proizvodnja putničkih letelica, kako li se štite i dotiraju vojni programi?? E to sada uporedite sa stanjem naše proizvodnje vojnih letelica i sve će vam biti jasno: svuda je ovakva proizvodnja strateška grana, osim izgleda kod nas. Država se ipak maćehinski odnosi prema "Utvi" ali i prema ostalim fabrikama i ustanovama sistema. Da se avioindustrija ne tretira kao strateški važna, odavno bi Airbus prebacio svoje fabrike u Rusiju, Kinu ili Indiju! Ali sprečava ih nešto što se zove: ozbiljna država i nacionalni interes, pa čak na evropskom nivou!
ŽENEVA | 23.10.2008.
STO odložio odluku o sporu "Boinga" i "Erbasa"
(Tanjug-Ekos)
Spor SAD i Evropske unije povodom subvencija evropskom proizvođaču aviona "Erbas" je tako komplikovan da Svetska trgovinska organizacija neće biti u stanju da donese definitivnu odluku do kraja iduće godine, saopšteno je danas u sedištu STO u Ženevi.

Odlukom se produžava neizvesnost povodom jednog od najtežih i najkomplikovanijih transatlanskih trgovinskih sporova, vrednog desetine milijardi dolara, u kome i EU i SAD optužuju jedni druge za nelegalnu finansijsku podršku njihovim proizvođačima putničkih aviona.
"Erbas" je jedna od filijala Evropskog konzorcijuma za izradu vazduhoplova, vojne i svemirske opreme (EADS).
STO trgovinske sporove obično rešava za šest meseci, a Komisija koja se bavi optužbama SAD da EU nezakonito iz budžeta pruža subvencije "Erbasu" osnovana je još 2005. U saopštenju STO se navodi da Komisija neće biti u stanju da završi posao u narednih šest meseci zbog "suštinske i proceduralne kompleksnosti" i obima materijala uključenog u čitav proces.
"Očekuje se da će Komisija završiti posao u 2009. godini," navedeno je u saopštenju.
Pošto bi u ovom sporu moglo biti utvrđeno da obe strane krše pravila o konkurentnosti i propise međunarodne trgovine, "Erbas" je u nekoliko navrata ponudio da se rešenja nađu u direktnim pregovorima.
Izvršni direktor "Erbasa" Tom Enders izjavio je u aprilu da je "malo verovatno" da će do dogovora doći za pregovaračkim stolom.
"Boing" je prošle godine nadmašio "Erbas" po vrednosti prodatih putničkih aviona od oko 80 milijardi dolara, ali je njegova proizvodnja ugrožena sedam sedmica starim štrajkom zaposlenih.
Početkom ovog meseca "Erbas" je suspendovao planove povećanja proizvodnje putničkih viona zbog globalne finansijske krize.
"Boing" je juče saopštio da je zbog štrajka mašinista, problema sa snabdevanjem i pod pretnjom da bi moglo doći do novog odlaganja programa izrade novog aviona 787 "drimlajner, neto profit kompanije u trećem tromesečju smanjen za čak 38 procenata.
Kompanija je objavila da je njen čist profit pao na 695 miliona dolara, dok je zarada po akciji smanjena 33 odsto, na 96 centi.
"Boingovih 27.000 mehaničara, 16 odsto ukupne radne snage, štrajkuje još od 6. septembra zbog spora sa upravom firme povodom potpisivanja novog kolektivnog ugovora.

http://www.biznisnovine.com/cms/item/realtime/sr.h.....ectionId=3

Dopuna: 27 Okt 2008 9:08

@Zixo

Setih se nekih postova koje je MarkoFTE ostavio i van MyCity-ja i reših da ih potražim. Iznenadio sam se koliko je dobrih stvari rekao, a ja sam i zaboravio na to! Zixo, mnogo stvari koje ovde pročitaš su odgovor na ono što već GODINAMA pokušavam da promovišem na forumima.
by MarkoFTE on Tue Aug 05, 2008 08:16
Evo da dodam i ja malo o ovoj temi, uglavnom sam bio posmatrac ali mislim da treba da se ukljucim u diskusiju, na stranu cinjenica da bi se cak vratio u Srbiju ako bi dobio sansu da radim na modernizaciji G4
Dakle imamo G-4 Evolution,
Evo malo inzenjerske logike.
Da bi nase vazduhoplovstvo uspesno odrzavalo u narednih 25 godina modernizovane avione onda mora da ima i proizvodnu liniju koja moze da proizvede sve kriticne komponente aviona, jednostavno je nezamislivo pokusavati bilo sta bez toga, znaci prvi korak programa modernizacije G-4 aviona je da se skine prasina i lepo ocisti, dogradi sta je propalo i postavi proizvodno/montazna traka koja je prebacena iz Mostara u Utvu, onog momenta kada to bude moglo da funcionise i kada dostignemo cilj da u svakom momentu po potrebi mozemo da proizvedemo repnu sekciju, krilo, stajni trap, kabinu onda mozemo da kazemo da je modernizacija isplativa i da moze da se krene u tu pricu, jer zamisli scenario da kao sto se ranije desavalo na Batajnici u modernizovanog G-4 neko udari recimo kombijem i osteti i pokrivi krilo, nema teorije da se taj avion otpisuje nego mora da ide remont i ugradnju NOVIH delova napraljenih za taj avion, ovo je nemoguce zaobici i neinteresuje me sta koji politicar misli OVAKO se prave avioni sve ostalo je zamlacivanje i igranje da bi se stekao publicitet.
E sad idemo dalje: Definisanje TTZ-a tj, sta hocemo, koliko hocemo i kako to hocemo. Samo u tom slucaju projekat moze da ispuni ocekivanje, ono sto pouzdano znamo je da G-4 treba da ima jos snage, da je u slucaju kada se naoruza (pogotovo sa vizijom naoruzanja modela G-4M) nije u stanju da predje 500 km/h a o nekim osnovnim borbenim manevrima i da negovorimo. To se zove odnos potisak i tezina i to je kriticno kao sto je kritican i odnos uzgon/otpor odnosno CL vs CD.
Gospodina Ministar i Komandant RV-a kazu da je oko 5 mil EUR po avionu budzet za modernizaciju, E masala onda mozemo i nove motore da kupimo.
Moj licni predlog za G-4 i apsolutni pobednik koji je dokazan do sada je Honeywell F124, motor moze uz prepravke da se ubaci u G-4 (potrebna prepravka usisnika i repne sekcije ali nista strasno) i motor kosta 2.2 Mil Dolara sa pratecom ugradnom opremom sto je 1,45 Mil Eura po sadasnjem kursu, motor ima 6300 Lbf potiska odnosno 2864 kg potiska sto je povecanje za 57% u raspolozivom potisku u odnosu na Viper, nepotrbno je i diskutovati o razlici izmedju turbojet-a i turbofan-a, motor je siroko komercijalizovan i prodavan po celom svetu i Srbija ovaj motor MOZE da kupi bez problema i bez bilo kakvih restrikcija (80% komponenti se pravi na Tajvanu), AL-55 otpada zato sto je slabiji od Vipera (1760 kgp vs 1812 kgp) i zato sto ugradnjom ovog motora nikakav napredak nebi mogao biti ostvaren a veliki rizik predstavlja i cinjenica da motor nema dokazan radni vek i da cak sam proizvodjac nezna koliki je tacno upotrebni zivot motora i resurs, njihov website kaze OKO 2000 sati, sto je izuzetno malo za turbinu i veliki je indikator loseg kvaliteta izrade motora i komponenti.
U ovoj situaciji treba razmisljati i kako ustedeti na avionici, kupovinom motora od Honeywella bio bi otvoren put za uzimanje avionike od honeywella takodje po jeftinijoj ceni, mada bar u ovom delu ima citava lepeza ponude, od Thales, Barco-a, do velikog broja manje poznatih proizvodjaca koji imaju odlicne proizvode do Elbit-a iz Izraela. I da se razumemo kupovina MFD, PFD i ISI displeja nije neka mudrost i nije je tesko kupiti uopste.
Od presudne je vaznosti da se kokpit novog G-4 uradi po zadnjem standardu postavljenom u avijaciji sa sto da ne i dve tri kreativne inovacije.
Smanjenje tezine je moguce postici upotrebom kompozita ALI nerealno je ocekivati bilo sta spektakularno na ovom polju, eventualno je moguce napraviti flapsove, elerone,kormilo pravca i visine od kompozita kao i veci broj pristupnih poklopaca i to je to, sve u svemu neverujem da bi mogli da sacuvamo vise od 100 kilograma ali jeste bitno i to.
Pod hitno izbaciti ono glupavo vetrobransko staklo koje zaklanja pogled, stavise ja sam licno za radikalnije resenje gde prednja kabina uopste nebi imala nista osim bubble canopy (kao kod F-16 ili PC-9 i PC-21)
Molim vas da se za sada odreknemo diskusije o naoruzaju buduceg G-4 to je mnogo daleko i totalno je iza horizonta, hajde prvo da napravimo dobar avion i dobru platvormu, jako je lako onda ubaciti sve sto pozelis ako imas dobru platformu.
Voleo bih o ovome da diskutujem sa kolegama inzenjerima ako ih ima na forumu i eventualno ljudima iz VOC-a

Pozdrav
http://forum.airserbia.com/viewtopic.php?f=2&t=1764&p=36971#p36971

by MarkoFTE on Thu Apr 10, 2008 08:56

Pozz narode,

Evo mojih 2 dinara na ovu temu. Perspektiva modernizacije i Orla i Supergaleba je odlicna i vrlo sprovodljiva u delo. Nista nije problem ni nabavka motora ni opreme niti projektovanje, problem su pare i stav drzave prema parama, vojsci i na kraju prema sebi.
Dovoljan je tim od 10 ljudi (mogu odmah da dostavim imena inzenjera) koji rade u struci i veoma su cenjeni u svetu da dodju na 6 meseci u Srbiju i ispljeskaju projekte na 1-2 i posle toga imamo oko godinu dana radova i testiranja i uvodjenja u eksploataciju.
Idealan motor za obe aplikacije je F124 za G4 i F125 za Orla, prodaje se svuda u svetu i taman je za ono sto nam treba, oprema je samo stvar volje i bazne konfiguracije nisu skupe (oko 150K Eura po kokpitu) za G4 dok bi bilo verovatno oko 200-250 K Eura za Orla.
Kompoziti u samoj strukturi nisu primenjljivi trenutno ali su itekako moguci na svim komandnim povrsinama, vratancima, poklopcima itd.
Ljudi nista nije problem ako drzava zna sta hoce, ali kod nas se nazalost sve svodi na to da i kad se za nesto odvoje pare onda uopste nije bitno ko to treba strucno da odradi nego koja ce partija da postavi svog coveka da kontrolise lovu tokom projekta i naravno da istu drpa iz sve snage, da namesta tendere i nabavke kumovima i rodjacima i stranackim kolegama itd.
Tako stoje stvari, nema ovde mesta za prazne prce, za sta bi bilo kad bi bilo itd. Ja radim u struci i znam sta je modernizacija, kako izgleda modifikacija, ako se to radi, koliko ljudi radi takve stvari i koliko kostaju.
Moze o ovome jos da se prica ali nazalost nema o da slusa, zauzeti su visim interesima

http://forum.airserbia.com/viewtopic.php?f=2&t=1677&p=34200#p34200

Dopuna: 27 Okt 2008 9:44

@Zixo
(a i @Sebab)
Podela obuke pilota po delovima (jedna od varijanti, dosta česta):
početna, 10 до 15 сати
osnovna, 80-130 сати
viša, 90 до 130 сати
prelazna (namenska)
borbena obuka.
Kod nas je korištena Utva (ne sećam se više broja) za početnu, pa posle G-2 a zatim se prelazilo na G-4 i on je služio do borbene obuke, kada se prelazilo na borbene avione. Posle '99 su inušteni G-2 pa se (valjda) koristi samo G-4, praktično za sve nivoe posle početne obuke a sve do borbene. U SFRJ se koristio za obuku Orao, ali ne znam sigurno za koji deo, sigurno za neke više delove. Zato smatram da je i danas moguće da se modernizovani Orao koristi za ovu svrhu tj. za više delove obuke, npr. za prelaznu i deo više. Pogotovo što je zahtev vremena da se to radi na avionima takvog nivoa performansi: javljaju se nadzvučni treneri kao što su italijanski M346 i korejski T-50 (to znaš i sam ali mora da se ponovi...) pa gubitak G-2 i ne mora da je sam po sebi tragedija ako već treba da se zamene.
Primer Italije, model dvotipskog školovanja:
Početna SF.260 15 sati
Osnovna SF.260 60 sati
Osnovna MB-339 70 sati
Prelazna MB-339 60 sati
Borbena MB-339 50 sati
Namenski tip (Tornado....)
Njihov novi M346 sigurni neće biti korišten tokom čitave obuke umesto MB-339 jer niti je potrebno sa stanovišta potreba obuke niti je ekonomski opravdano. Najverovatnije će se koristiti u borbenoj obuci i delu prelazne. Ovo bi se moglo porediti sa Rusima gde se koristi Albatros a pridružiće mu se Yak-130 u višim delovima obuke. Amerikanci koriste posle početne obuke turboelisni T-6 Texan (ispravi me ako grešim, nisam siguran za oznaku), zatim prelaze na nadzvučni trener T-38 Talon pa tek posle toga na dvosede borbene avione.
I sada, dokle treba da ponavljam da je mesto dvosedog Orla (ako ga već imamo) između ostalog u višim delovima obuke, gde će poboljšati nivo obuke a biti jeftin.
Ako me podsetite na komšije Hrvate koji odmah posle Pilatuse prelaze na dvosede MiG-21, onda samo da vam kažem da je sve moguće, ali da Hrvati nemaju ni G-4 ni Orla, za razliku od nas pa im se to verovatno ne isplati. Ali takođe za razliku od nas nude u okviru programa PfP (Partnerstvo za Mir) drugim zainteresovanim stranama mogućnost školovanja pilota po NATO standardima (Makedoncite to već koriste) za razliku od nas koji sve to ne nudimo. O ovome bi trebalo da se zamisle "nadležni"!
@MarkoFTE
Budi siguran da ove forume ne čita niko koga će interesovati tvoja ponuda o unapređenju G-4 i Orla, pa moraš da se drugačije oglašavaš ako želiš da to čuju "nadležni" (nadam se pri tome da zaista hoće!!).
Uzgred, ruski Yak-130 poštuje standarde vojne: MIL-STD-1530A i MIL-A-8860A.
Mislim da G-4 poštuje samo jedan vojni standard, i ne sećam se više gde sam to pročitao i koji beše.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@jethro
Citat:Njihov novi M346 sigurni neće biti korišten tokom čitave obuke umesto MB-339 jer niti je potrebno sa stanovišta potreba obuke niti je ekonomski opravdano
Mislim da grešiš. Takav avion zahvaljujući full digital koncepciji i FBW komandama koje mogu dočarati let na različitim avionima, uz pominjanu mogućnost zemaljskog trenažera(to su sve traženi standardi za trenažne avione najnovije generacije) nije preskup u exploataciji koliko nudi. Pominje se i štedljivost motora u odnosu na Viper 680, tako da mislim da će se koristiti odmah posle razdela letačke obuke na SF 260.
G-2 se bez problema može zameniti jednom Turbo Lastom koja se može koristiti u sklopu početne, osnovne i osnovne borbene obuke. Onda prelazna za G-4 i napredna borbena na istom tipu i na kraju prelazna za višenamenski(perspektivno)

offline
  • Pridružio: 25 Dec 2007
  • Poruke: 1160

Prvo, TurboLasta još uvek ne postoji i pitanje je da li će uopšte postojati, nadajmo se najboljem.
Logičnije mi je da se MB-339 zameni sa avionom klase PC-21 a ne sa SF.260, što je inače tendencija. Pogotovo će to aktuelno biti ako se krene sa euroškolom za vojne pilote, što se najavljuje za posle 2010. Dakle opet bi se M346 koristio u višim fazama obuke. Mi ne koristimo avion klase PC-21 (hvala bogu, bilo je i takvih zahteva od strane stručnjaka raznih partija koji su posle 2000 defilovali vojnim strukturama) zato što već imamo G-4 pa se ne isplati da se menja i kupuje novi. Podsetiću da je G-4 tek za korak ispred po performansama od PC-21 a sigurno skuplji u eksploataciji. A takođe već imamo i Orao, i šteta ga je ne iskoristiti. A i na njega se može primeniti logika:"nije preskup u exploataciji koliko nudi" jer će sigurno u višim fazama obuke biti ubedljiviji od G-4 (a trenažer za njega već postoji u Lađevcima!). NI G-4 NI ORAO NEMAJU FBW, i po tome su jednako iza konkurencije. Ako se modernizuju na FD, što se obećava za G-4, sigurno će po tome biti izjednačeni sa konkurencijom.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@Jethro
Turbo Lasta ne postoji kao ni taj G-4MD o kome ispisasmo ovoliko strana, ali uz malo dobre volje...
SF.260 neće menjati M-339, radiće posao kao i do sada. M-339 će se zameniti sa M-346, jer pričamo o školovanju za različite generacije aviona. M-339 je bio dovoljan za AMX i Tornado, ali nije dobar za EFA.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1347 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 5 sakrivenih i 1293 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -[CoA]-, Apok, Asparagus, Atomski čoban, bankulen, bojank, bojcistv, Boris90, Botovac, comi_pfc, cvrle312, darcaud, DENIRO, Dimitrise93, Dorcolac, Duh sa sekirom, dule10savic, FileFinder, Frunze, galijot, Georgius, gorantrojka, HogarStrashni, Ivan001, kikisp, kybonacci, Lubica, LUDI, Luka Blažević, mackenzie, mercedesamg, Metanoja, mile09, mile23, Mirage 2000N, NoOneEver Dreams, operniki, Panonsky, Panter, Parker, RecA, Srki94, Srle993, tmanda323, Tragač, VJ, wolf1, zziko, Žrnov