|
Na jednom od foruma, čitajući teme o vojnim kamionima, našao sam slijedeće:
"... ja bi samo apostrofirao onaj signalni trougao na krovu kabine..."
Na jednom drugom forumu, ne mogu sad pronaći da ga citiram, takodjer sam pronašao nedoumice oko njegove uloge.
Ako mogu, da pojasnim: radi se o znaku koji se montirao na krov kabine vučnog vozila,(kamiona ili traktora), i koji je u podignutom položaju značio da je u toku vuča prikolice (prikolica).
I danas ga povremeno vidim na starim traktorima zaostalim od nekadašnjih kombinata...
Izgleda kao dobro rješenje, izdaleka možete zaključiti s kakvim se vozilom mimoilazite, ili ga namjeravate preteći. (danas bi rekli naljepnica "long vehicle")
Kaže ing. Dušan Lučić:
"Vozilo koje sa sobom vuče prikolicu, ima iznad kabine naročiti znak (vidi sl.75). Vozila koja vuku za sobom prikolice moraju na svojoj prednjoj strani, ozgo na kabini, nositi lako vidljivi znak u obliku trougla. Ovaj znak noću mora biti osvetljen."
Knjiga je iz 1957, pokušat ću saznati do kad je ovaj propis bio na snazi.
E sad, molim ja za pomoć.
Takodjer na jednom od foruma, zapazio sam slijedeći citat, vezano uz PAT 40mm "Bofors":
"...камион га не може возити у рикверц (ефекат бесконачне руде) што је знало да направи гадне проблеме посади..."
Sjećam se da se Bofors nije smio voziti unazad, ni na ravnom, a pogotovo ne utjerivati u aplasman, čak sam siguran da to piše u Pravilu topa, vezano uz rudu koja se preklapa kod spuštanja topa u paljbeni položaj, i geometriju same rude i ovjesa.
Nisam još naišao na pojam "beskonačne rude", pa ako netko ima odgovor, molio bih za pojašnjenje.
hvaka
|