Su-57 novi ruski lovac

781

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Evo jedne analize u kojoj stoji ovo ,analiza je pogolema i dobra je jer se moze sagledati sta sve moze ocekivati Ruje kad je u pitanju Su-57.

Citat:Prototypes were selected in 1986, and flyoff between YF-22 and YF-23 was in 1990, and after YF-22 was selected, it went right back to the drawing table, and was heavily redesigned – F22 has nothing except shape in common with YF-22. For example, loaded weight was increased from 22 680 kg to 29 300 kg. Also, low-level production made it difficult to cancel outright, problem increased by fact that main goal of F22 program was to get money to contractors. Production also started in 1997, despite the fact that, by then, less than 4% of testing had been complete.

Arrow https://defenseissues.net/2012/10/07/f-22-analysis/

Vrednosti koje su pojacane odgovaraju masi praznog od 19.7t i kako li samo nabise svu tu silnu masu u one dimenzije i zapreminu , jadi ih njihovi znali . Mr. Green

Hvala `mean` i `FP` te drugim na sugestijama . Smile

Kako god ,letno-manevarske sposobnosti su time znacajno degradirane .Nego ima tu nesto drugo ,F-22 kao lovac kategorije 2M (ima fiksne uvodnike vazduha ) je izgleda uradjen tako da mu letne brzine preko toga i ne trebaju u smislu dugotrajnosti leta .Pazimo kad se realno pogleda ,to je zaista misaona imenica i dan danas za sve ali sve lovce sem za jednog ,pogadjamo svi ,to je MiG-31.Samo on ima takve energetske/kineticke sposobnosti da dugotrajno leti tj krstari pri 2500km/h ( dugotrajno ) i 2800km/h (kratkotrajno) sa maks. mogucom V=3000km/h .On je zaista gospodar danasnjice, kako brzina tako i visina .

Zaista je ovo `san snova` svih lovaca na svetu .Pogledajmo nesto ,sva borbena dejstva LA/LBA u nekom VaP se odvijaju pri dozvucnim brzinama na Maksu ( neko je jednom izjavio da je Konkord svojevremeno naleteo nadzvucno koliko maltene sva vojna avijacija na svetu ,onako ne bukvalno ali recito ,mada ko zna .. nebitno sad ) .

Dakle sve se desava pri V=800-1000km/h najvise a Ameri su pribegli novoj taktici ,novoj jednoj `filozofiji` da kazem , da F-22 bude ispred tako sto ce taj dijapazon brzina podici do 2000km/h.No tu je kraj ,nema dalje .U redu je to borbeno manevrisanje u dozvucnom i nadzvucnom letnom rezimu u smislu realno protiv-raketnog manevrisanja ali energetske sposobnosti da se izadje na jos vece visine i leti jos vecim brzinama su ipak za njega nedokucive .

Jedna drzava za razliku od njih razmislja drugacije ,rekao bih da je tako a evo nekih detalja u svemu tome

Naravno radi se o RF i njenom novom lovcu Su-57.Neki dan me jedan kolega preko` pp` pita da li bi Su-57 mogao biti zamena za MiG-31 ,tesko upravo zbog onog sto zovemo energetske mogucnosti leta na rezimu brzina do 3000km/h .Medjutim u jednom momentu mi nekako prodje kroz `vugla`,zamena bas i nece biti ,tako barem nenajavljuju u VKS ( glavkom VKS je pominjao novi MiG jel te kao zamenu za 31cu ,navodno MiG-41 ??? ali otom potom ) .

Mi se stalno kacimo za RAM premaze ,slojeve ,evo sad imamo neke detalje od F-22 ali zaboravljamo da je makar po meni jedan veoma vazan detalj u svemu tome ipak uvodnik vazduha sa pogonskom grupom .On ce kako stvari stoje omoguciti da Su-57 na H=23km leti brzinama do 3000km/h .Tu se dolazi do onog sto sam pitao Jazbara ,dolazi se do fenomena zvanog `toplotna barijera` i tu je sad pitanje upotrebe tih visokotemperaturnih legura bilo Titana,Al,celika kako god .

Na Maksu bi Su-57 mogao ici do jedno 2000km/h ,Min. forsaz mozda do 2500km/h i na rezimu PF citavih 3000km/h ,moje predpostavke ali ovo sve obecava da kazem novi Izd. 30 ( ako vec sad ne moze sa Izd 117 ).Sad je samo pitanje vremenskog ogranicenja na tim letnim rezimima jer vidimo u VTUP za Su-27SK da je to ogranicenje po brzini M 2.35 ( M 2.15-2.35 ) svega 5min.

Samo da podsetim ,MiG-31 ima vremensko ogranicenje za stvarnu brzinu leta M 2.65 oko 20min (preleti oko 1000km ) ,zato rekoh ,misaona imenica ,nista vise ni manje od toga.

Tu bi mogla biti sustinska razlika izmedju Su-57 i F-22 jer ako pogledamo oba lovca ( Amer vec moze ) da zaokrecu pri 9g nesto duze u rezimu dozvucnih brzina ,oba lovca sa odlicnim odnosom potisak-masa, vrednosti SVP tj viska potiska/energije u manevrima ali kad govorimo o velikim brzinama i visinama leta izgleda da ce tu Raptor dosta zaostajati .

Oduzih ,no ima jedan dobar komentar i vredi ga preneti na temu ,kaze ovako :

Citat: The aircraft's high cruising speed and normal operating altitude is also expected to give it a significant kinematic advantage over prior generations of aircraft.

na wiki -strani ,kakva je god ovo je zaista dobro .Ovo vraca u korejski rat,u vreme kad su MiG-15 leteli na vecim visinama i po licnim izjavama Amera birali mesto i vrema napada tj borbenih dejstava .Mozda izgleda malo cudno ali Rusija ima ne velik, nego ogroman VaP ,nju ne zanimaju one brzine 800-1000km/h i obicno visine udarnih grupa LBA i BA oko 10 km .U interesu odbrane` Rodine` tj njenog VaP morace se osloniti na brzinu reakcije,brzinu i visinu delovanja ,naravno u koordinaciji sa drugim rodovima u VKS .

Otuda neko moje misljenje da ce Su-57 imati odlicne energetske mogucnosti ( visinsko -brzinske karaktertiske motora i aviona u celini ) te ukupne letno-manevarske sposobnosti .



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Citat:Poredjenje sa njim Miodraze nije bez veze jer se to odnosilo na cinjenicu da je planer MiG-25 80% od celika a F-22 ga ni nema gotovo ,pa su prazni maltene isto teski . Logicno ? Ne ,naravno .Dalje ,pominjes g-opt ,nece da moze ,MiG-25 je trpeo po +11.5Gz ako nisi znao .Koliko bi F-22 bio tezak da je od celika ,pa ako tvrde da je sad tezak prazan 20 t skoro ,da je skoro sav od celika bio bi tezak 30t koliko 40 ? Confused

Svi zvanicni podaci koje sam ja nasao za MiG-25 govore o +4.5g. Mozda je on i nabio nekada negde u nekom trenutku i tih 11.5g, ali su posle toga mogli da ga posalju na otpad.

Za tvoj omiljeni MiG-31 je kompanija MiG sama dala podatak od 5g.

Ja ne sumnjam da bi mozda i on uspeo da izdrzi 11.5g u nekom trenutku u nekom manevru tokom leta, ali bi i njega posle toga mogli da posalju na otpad.

Prema tome, ne mozemo porediti babe i zabe.

A onda u jednacinu dodamo spremnike naoruzanja, povecanu kolicinu goriva, pa samim tim i vece rezervoare koji opet moraju da podnesu tu tezinu goriva i to pri manevrima sa duplo vecim specificnim opterecenjem, i tako dalje, i tako blize.

A onda uz to dodamo i specificnosti kompozita kao materijala, kje smo recimo saznali iz formule jedan, a to je da imaju visoku otpornost na udarce, savijanje, ali ne i na uvijanje. P je samim tim upotreba datog materijala na odredjenim povrsinama, odnosno u konstrukciji odredjenih delova nosece konstrukcije, nemoguca.

Pa se onda zahtevaju kompromisi.

A to sto nekom neke stvari nisu jasne, to je vec njegov problem.

Kao sto sam rekao, inzenjerski posao je veoma specificna delatnost, i zahteva od coveka da mozak prilagodi odredjenom nacinu razmisljanja. A dobar inzenjer je onaj koji uspe da napravi resenje koje ispunjava takticko tehnicke zahteve primenom zadovoljavajuceg kompromisa izmedju dijametralno suprotnih zahteva.



offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1245

Napisano: 03 Sep 2017 6:20

MiG-25 je posle tog zaokreta otpisan iz jedinice i poslat na institut da se na njemu uče studenti. Tamo je otkriveno da se avion može vratiti nazad u jedinicu. Pošto je već bio otpisan, nije bilo papirologije koja bi ga vratila nazad i ostao je u institutu.

Dopuna: 03 Sep 2017 6:32

zoran MKD ::jazbar ::"Stelt" lovci su teži pošto imaju deblji nanos ili saćastu završnu ljušturu absorbcijskog materiala da bi "upijao" radarsko zračenje. Dok imaju obični lovci samo tanak AL ili kompozitni završni lim.
Да буду тежи због феритне фарбе ( бооја - Питура???) нанос у микронима па макар био и 300 микрона.
Сачаст стуктура композит ) Искрено ово ми не пије воду.


Nego šta prijatelju. Elektromagnetika je tu jasna. Nanos mora biti pet puta deblji od talasne dužine nišanskog radara.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

@miodrag2

Kao i na temi MiG-29 ,ne muti vodu Miodraze,svi mi dobro znamo da je F-22 jedno a 25ca i 31ca nesto sasvim drugo .Prvi je osmisljen da dugotrajno krstari ako treba i do 2000km/h sto mu je po svojoj prilici `maks domet` sto se brzine tice ,tu je to negde ,preko toga veoma tesko ,zatim za dugotrajnije 9g zaokretanje u odnosu na dosadasnje lovce .Ona dva sovjetska/ruska velikana su sampioni u kategoriji visinsko-brzinskih sposobnosti .

Poredjenje je bilo sa stanovista mase aviona ,pa se doslo do toga da su Ameri sa svojim F-22 prisli masi praznog aviona koliko ta vrednost iznosi prakticno kao kod MiG-25. Zasto su toliko drasticno povecali masu ,time znacajno degradirali neke letno-manevarske sposobnosti u odnosu na prvobitan plan ,izgleda da su vremenom sve vise i vise povecavali one razne slojeve na oplati koji su mase odprilike koliko i slojevi farbe ,osnovne i dopunskih .

Masa unutar planera ? Pa zato i jeste ubacen MiG-25 i 31 u poredjenje ,da se vidi da oni nemaju te spremnike UbS ali zato imaju masivne gondole ST ,da oni imaju takodje velike rez. goriva ,tesku pogonsku grupu a sve to opet uglavnom od legura celika .Kod F-22 je sve to uglavom od legura Titana ili Al a oni su laksi jel tako .Ojacanje zbog specificnih TTZ-a i time povecanje mase ,u redu ,moze proci a sta je sa ojacanjem strukture planera kod MiG-ova zbog `toplotne barijere` i zahteva da se dugotrajno leti brzinama do 3000km/h ili vise ( kod 25 ).

Ocito je da su Ameri zaista pregonili sa tim raznoraznim slojevima na oplati ,uostalom zbog toga je i ispala afera pre koju godinu .Sa druge strane su imali takvih problema da su letovi Raptora bili ograniceni na H=7km ne vise ,kao sto su i Ruje imali problema sa MiG-31 pa su letovi bili ograniceni na V=1500km/h, ne vise.

Svi imaju nekih problema koji se vremenom javljaju i resavaju ih u hodu .Od YF-22 do F-22 se izgleda najvise povecavala masa ,sad je pitanje kako ce stvari stajati sa Su-57 .

On sa druge strane pored navedenog za F-22, ima taj adut koji se zove upravo onako kako je navedeno za 25cu i 31cu a tu ponovo dolazimo do one toplotne barijere,visokih temp itd .Da li oni silni slojevi,premazi mogu tako nesto izdrzati ,to je pitanje koje ce kako i sam rece morati da rese strucnjaci,inzenjeri za tu oblast .

Visina i brzina leta ,to bi mogla biti jedna od prednosti Su-57 nad konkurentima sa druge strane .

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Posto pominjete 11.5G i MiG-25 a jel se znaju uslovi pri kojima se to desilo ili jos bolje pod kojim uslovima MiG-25 sme samo do 4.5G (koliko je ukupno tezak avion u tom momentu)?

Pitam jer se secam nekog intervijua sa pilotom F-15E gde on pomenu da bi F-15E mogao bez deformacija da izdrzi znatno vise od 9G ali bez tereta i sa malom kolicinom kerozina, dok pilot ne bi Very Happy

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Ova se prica vec duze vreme mota na netu ...

Citat:Maximum acceleration (g-load) rating was just 2.2 g (21.6 m/s²) with full fuel tanks, with an absolute limit of 4.5 g (44.1 m/s²). One MiG-25 withstood an inadvertent 11.5 g (112.8 m/s²) pull during low-altitude dogfight training, but the resulting deformation damaged the airframe beyond repair.

Cini mi se da pravi razlog ovog stoji u jednom tekstu u casopisu AFM ,tamo s pocetka 90tih i to nema veze sa sim. BVB u niskom letu .Odakle im samo to da je 25ca dizajnirana za maks 4.5g uvezbavala sim .BVB .Veoma moguce da je bilo naglo ,energicno propinjanje u vertikalu ( nesto sto radi MiG-29M u manevru `kvadratna petlja` pri 11g ,naravno veoma kratko ) .Dakle razlog je ako se dobro secam u jednom od brojeva AFM tamo s pocetka 90tih .

Ono sto nam je poznato jeste da su MiG-25 i 31 nista drugo do `peglaci vazduha` sa granicnim koeficijentom g-opt do 5g ,sa tim je sve receno. Masa tih aviona je golema iz prostog razloga sto su konstruktori morali da se izbore sa fenemenom zvanim `toplotna barijera` kao i u slucaju SR-71 `Kos` .To blage veze nema sa ovim energicnim manevrisanjema i zaokretanjima kao kod znamo kojih lovaca jel .
Dakle nema tu nekakvih tankih limova kao sto ranije pomenu neko od kolega ,vec su to sve teske legure obicno nikl-celik i dr. u nosecoj strukturi planera.Naravno i sama oplata mora biti prvenstveno od onih visokotemperaturnih legura ,ranije navedenih .

Kad se ovo poredi sa ovim novim lovcima ,evo F-22 pa i Su-57 sto da ne ,poredjenje je bilo iz prostog razloga da se vidi po cemu je toliko povecana masa evo Raptoru ,da je ta vrednost u klasi jednog MiG-25 ,lovca koji bez problema penje na visine i do 25km ( operativno za izvidjanje do 27km sa tim da je i danas svetski visinski rekorder znamo ) i leti brzinama i preko 3000km/h .

Da li su ti zahtevi za steltnost bili tako strogi da se masa oplate tj povrsine tako naglo povecavala uz to da je masa cini se povecavana i u skladu sa tim da novi lovac mora dugotrajno ,energicno manevrisati tj zaokretati ,dosta duze od lovaca predhodne generacije( posebno sa vise goriva i raketama unutar trupa )

Odredjeno ojacanje nosece ili povrsinske strukture nosi sa sobom i odredjeno otezavanje ali ne toliko kad se koriste KM i lake legure koliko ono ojacanje kod pomenutih MiG-ova bilo zbog brzine tj one topl. barijere .Nekad to ojacanje ostane u granicama predhodnih vrednosti upotrebom naravno novih laksih strukturnih materijala( uglavnom nemetala ) .

Zato mi je posebno bilo zanimljivo to oko mase,da je zaista toliko drasticno uvecana sto se apsolutno kosi sa onim sto je po TTZ-ma navedeno pre 20 godina .

Ovo je dobro za detaljisati jer moguce je da ce neka od resenja biti primenjena ako vec i nisu kod Su-57 a vidimo da se navodi da bi on mogao biti laksi od Su-35S npr .Ostaje da se vidi koliko je zapravo Su-35S prazan tezak ,jer ako je to u granicama jednog Su-27S ili malo tezi ,ni Su-57 onda nije nista nesto tezi ili je u tim vrednostima .

Kad se pominje Su-57 mora se imati u vidu prva partija oper./ser. aviona ,njih 12 valjda ,prototipovi su nesto drugo sa tim da prva partija biva kako rekose od Bort 509 i 511 cini mi se ( oprema tj avionika i planer sa motorom `117` ) .

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Ray budu malo oprezniji sa korišćenjem podataka iz uputa pošto oni vrlo često ne znače ništa dati onako u sumarno u tablicama. Za precizni podatke moraš da imaš, kad su ruski avioni u pitanju, praktičnu aerodinamiku datog aviona. Inače uputi ruski i USAF najčešće ne mogu direktno da se porede pa je poželjno da imaš ruska izdanja praktične aerodinamike NATO aviona jer tu oni američku metodologiju "prevedu" na svoju i onda podatke možeš manje više direktno da porediš. Ili da rusku metodologiju sam prebaciš na američku ili obrnuto.
U praktičnoj aerodinamiciji za avion avion Mig-25RB imaš vrlo detaljno dato zašto je maksimalno eksploataciono opterećenje 3,8 g a maksimalno dozvoljeno (pri kome avion ne trpi nikakva oštećenja) čak 7 g. Kod drugih aviona 3. i 4. generacije (i ruskih i zapadnih) mnogo je manja razlika između maksimalne eksploatacione i maksimalne dozvoljene.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Hvala na sugestiji kolega .Naravno knjige koje se zovu `Prakticna aerodinamika...` za dati lovac je najbolje resenje ,to mi je poznato .

Posto smo kolega `FalcoPeregrinus` i ja komentarisali malo u vezi onog `penjuceg rekorda` prototipa T-50 od 384m/s ,evo nekih dodatnih detalja .

`FP` je napisao ...

FalcoPeregrinus ::

takodje i one brojke za Su-57 su manje vise nebuloza koju je neko plasirao u etar.
.


Ovako ,tesko da bi to mogle biti nebuloze drugar ,rekoh ranije prototipovi T-10 su valjda trebali penjati pocetnom brzinom 345m/s .Pocetna brzina penjanja je naravno ujedno i najveca i postize se obicno na H=1000m .

Ako je neko imao nameru da plasira dezinformaciju,nesto mi cudno da je nasao bas broj `384` a da recimo nije to zaokruzio sto bi rekli na 380,390 ...

U ovom tekstu ima niz gresaka ...

Citat:В ходе испытаний российский истребитель пятого поколения Т-50 (ПАК ФА) установил рекорд скороподъемности, он набирал высоту со скоростью 384 м/с, сообщили СМИ.

Таким образом, ПАК ФА мог бы взобраться на гору Эверест за 23 секунды – быстрее, чем любой другой истребитель в мире, сообщил на своей странице в Facebook ресурс AirForce - Swords Of Sky.

Один из лучших показателей по скороподъемности в мире продемонстрировал российский самолет Су-27, у этого самолета она составила 345 м/с. А, например, у самолета Су-35 скороподъемность составляет всего 280 м/с.


Arrow https://vz.ru/news/2016/2/19/795412.html

Prva greska je da vrednost od 345m/s ne pripada ser. Su-27 vec prototipovima dakle T-10 i to sa ugradjenim motorima AL-31F .

Citat:максимальная скороподъемность у земли с 50% остатком топлива - 345 м/с;

Istini za volju ,u pitanju je bio proracun OKB Suhoj

Citat:На основе расчетов основных характеристик самолета, выполненных в ОКБ с использованием исходных данных по двигателю АЛ-31Ф (тяга 10300 кгс), ожидаемых весовых характеристик комплектующих изделий бортового радиоэлектронного оборудования и результатов продувок моделей Т-10 в аэродинамических трубах ЦАГИ

Arrow http://www.airwar.ru/enc/fighter/su27.html

Sto se Su-35S tice, cisto sumnjam da mu je pocetna brzina penjanja svega 280m/s( ima izjava da se odlepljivao od PPS nakon svega 100m zaleta ) ,kod Su-27S ona iznosi oko 300m/s .

Sto se ovog rezultata 384m/s tice postigao ga je prototip Bort 052



Citat: 19. фебруара 2016. године, прототип Т-50-2 установио је светски рекорд у брзини пењања од 384 м/с

Citat:Максимальная скороподъемность в 384 м/с – действительно это рекордный показатель для боевых самолетов не в спортивном, а в практическом смысле. Для сравнения, максимальная скороподъёмность лучших истребителей, находящихся на вооружении, составляет 250-330 м/с (330 м/с у МиГ-29 тип 9-12 первых серий, МиГ-35 и Су-35СК, 315 м/с у F-16C Block 50 и Еврофайтер «Тайфун» II, 305 м/с у серийного Су-27 и Дассо «Рафаль», 254 м/с у F-15C). Скороподъемность американских серийных истребителей 5-го поколения Локхид-Мартин F-22A «Раптор» оценивается и того ниже – 203 м/с, весьма пессимистично оцениваются характеристики набора высоты и самолета F-35 «Лайтнинг» II. Некоторые эксперты максимальным для него считают значение всего в 203 м/с. Такая скороподъемность Т-50 – это свидетельство того, что он будет иметь важнейшее преимущество перед другими самолетами в энергетических показателях, а следовательно – в воздушном бою.

Arrow http://naukatehnika.com/rekordnaya-skoropodemnost-istrebitelya-t-50.html

Komentar za F-22 bas i ne ide jer vidimo na snimcima da on penje poput 29tke ,odlican u penjanju je i Tajfun .

No o cemu se radi ovde ,ovaj `penjuci rekord` je oborio prototip ,ne ser./oper.lovac ,dalje ako je to recimo zaista bilo sa 50% goriva uz zalet naravno na PF ,to ide u prilog tome da je barem Bort 052 veoma lak ,dakle ima neku manju masu praznog ,logicno nema kompletnu radarsku ,el. i ostalu opremu kao noviji prototipovi .Dalje ,posto imamo grafik ovog parametra za MiG-29 ,neku pocetnu brzinu penjanja vrednosti oko 350m/s ,moguce i vise bi mogli imati ser. Su-57 sa tim da ostanu dovoljno laki bilo sa Izd 117 a posebno sa Izd 30 .Sa njim uz datu masu aviona ,goriva, realna vrednost ovog parametra bi mogla biti blizu rekordne .

29tka pod uglom 80° nakon odlepljivanja se penje na H=10km za manje od min ,za ocekivati je da Su-57 to prevazidje i bude sampion penjanja .

E sad da se vratimo na ono sto je sugerisao kolega `ltcolonel` ,iz knjige `Prakticna aerodinamika MiG-29`. Pogledajmo ,sa poletnom masom oko 13 t ,dve rakete R-60MK i lanserima APU-470 ,MiG-29 se penje brzinom M 0.9-0.95 i na H=1000m ima pocetnu brzinu penjanja 310m/s ( najveca vrednost 330m/s bez raketa i lansera ) .



Ima i ovo ...cini mi se da je vrednost 1 M u atmo-uslovima pri t=20°C 344m/s .



Ako jedna 29tka dostize 330m/s ,misim da prototipu T-50-2 nije bio problem da `cist`, sa datom kolicinom goriva ( 50% ili koliko vec ) na H=1000m dostigne onu rekordnu vrednost .

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

ray ban11 ::@miodrag2

Kao i na temi MiG-29 ,ne muti vodu Miodraze.


Ja mutim vodu? GUZ - Glavom U Zid

Pa ti si covece na pet strana pokusavao da potvrdis da je nemoguce da ja masa praznog F-22 preko 19 tona, a onda su ti svi forumasi, ukljucujuci mene, dokazali da je to moguce.

A onda si to i priznao.

Pri tome si u svom dokazivanju koristio avione koji apsolutno nisu iste klase.

A posto sam te licno pogodio u zivac, pokusao da zanemaris sve sto sam napisao.

I onda ja mutim vodu?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Mozes da pogodis sam sebe ... ,ako jeste F-22 mase 19.7t onda je iste klase po masi praznog sa recimo MiG-25 .Masa im je oko 20t ,dakle poredjenje je bilo po tome a ne po necem drugom kao sto si mislio .Ono sto je meni bilo zanimljivo i sto se cinilo prakticno nemogucim takvo znacajno povecanje mase jeste podatak iz 1995g ,da li se on zaista odnosio na YF-22 kako je tvrdio `mean` pa je bila greska u samom navodu to je sad i nebitno .

Cinjenica je da masa zaista znacajno uvecana ali izgleda na relaciji `YF-22-F-22` a ne na relaciji `F-22-F-22` kao sto se meni ucinilo zbog tog teksta .

Mutis vodu jer su ti komentari takvi , nekolegijalni ,spusti loptu,opusteno . Wink


Posto je tema Su-57 ,da malo ponovimo u vezi novih silikatnih stakala ( silikatni tripleks ) od poklopca kabine i vetrobrana .

Citat:Силикатное стекло — материал с уникальными свойствами. Его прозрачность, высокая оптика, теплостойкость, прочность, способность использования различных покрытий — делают его незаменимым для остекления летательных аппаратов. Но почему при остеклении кабин самолетов за рубежом и у нас преимущество отдавалось органике? Только по одной причине — она легче. Еще говорят, что силикатное стекло слишком хрупкое.

Arrow http://bmpd.livejournal.com/1897837.html

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1150 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 5 sakrivenih i 1096 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., antonije64, Areal84, Bobrock1, bozo13, celik, cikadeda, crnitrn, dragoljub11987, Duh sa sekirom, dushan, flash12, FOX, Griffon vulture, hooraay, janbo, Karla, kjkszpj, krkalon, Krvava Devetka, kybonacci, laganini123, laurusri, Leonov, Lieutenant, mercedesamg, Metanoja, milenko crazy north, milutin134, nebkv, ninareflex, Oscar, Parker, pavlo, pein, ruger357, Sirius, stalja, stegonosa, Trpe Grozni, uruk, Valter071, Vlad000, Vladko, VP6919, Webb, wolf431, yrraf, žeks62