Virtuelni dogfight

110

Virtuelni dogfight

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Stvarno mi nije jasna mitologija FPA glave samonavodjenja . Obicna termovizijska kamera visoke rezolucije , napravljena da moze da se spakuje u glavu rakete . Algoritmi za prepoznavanje siluete aviona . Kraj price . Rusi dobiju tehnologiju izrade poluprovodnickih komponenti koja im , recimo , omogucuje izradu na 50nm , i resili su problem . A Intel radi komponente za svoje procesore 32nm tehnologijom , koja je samim tim postala komercijalno dostupna . AMd je trenutno , ako se dobro secam , na 45nm .
Opet pitam , u cemu je onda problem ?
Jednostavno , primena visokih vojnih tehnologija u civilne svrhe se u zadnjih deset godina vraca amerikancima kao bumerang . Nagli razvoj racunarske i mikrotalasne tehnike , a samim tim i digitalnih telekomunikacija , je ucinio svoje . Ono sto je u vreme razvoja F-22 bilo svemirska tehnologija , danas se nalazi svuda oko nas u komercijalnoj primeni .
To olaksava posao Rusima , sto se tice svih eletronskih i optoelektronskih komponenti , a posebno sto se tice racunarske tehnike i digitalnih telekomunikacija .
Sto se tice radara , rusko resenje je , bar sto se stealth-a tice , pametnije , barem u ovom trenutku . Vise radara koji rade u vise freklvantnih opsega omogucava lakse otkrivanje stealth aviona , a i mnogo manje su osetljiviji na ometanje .
Sto se tice IC odraza , pogledajte snimke sa Farnboroa , i videcete da oblik izduvnika F-22 nema nikakvog znacaja . Vidi se na FLIR-u kao bozicna jelka .
Sto se tice stealth oblika , daj da sacekamo predserijski avion , pa ce mo moci o tome da pricamo . Pogledajte prve ideje za F-22 , a pogotovu za F-117 , pa ce te videti koliko je izmena napravljeno do usvajanja konacnog izgleda aviona .
Sto se tice osavremenjavanja F-22 , i tada njegove prednosti u odnosu na buduci Su-50 , upravo zahvaljujuci naglom razvoju i komercilalizaciji vojnih tehnologija , tesko ce biti postici bilo kakvu znacajniju razliku , a ako je i bude, Rusi ce je sustici veoma brzo .
Sto se dometa radara i raketa tice , zanimljivo je da se , sto se tice jedne strane , veruje u marketinske podatke , dok se druga strana ponizava . Ja licno ne verujem ni jednima , ni drugima . I jedni i drugi su sifra G-G . Daljine otkrivanja, daljine zahvata , daljine lansiranja raketa ce biti znatno manje , a verovatnoca bliske manevarske borbe daleko veca izmedju dva stealth aviona . Sto se tice grupne borbe , sto vise aviona je u igri , u sto rastresitijem rasporedu , to ce stealth imati sve manju ulogu .
Za mene je ocigledna samo jedna cinjenica , a to je da je pojavom vise od jednog stealth aviona doslo do negiranja samog koncepta stealth-a . Ovi avioni postaju anti-pod samim sebi . Posto niko nikog ne moze da primeti na vreme , njihova borba na kraju prelazi u blisku manevarsku borbu , i korisnost stealth-a automatski samim tim prestaje .



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1727
  • Gde živiš: Zemun

Miodraze vecinom se slazem sa tobom ali ne oko sigurnog dog fajta. Na kraju bi u teoriji tako moglo da bude ali u praksi nikad nece biti dva podjednaka stelth aviona. To nam govori (reci cu cinjenica ali to neznamo sa sigurnoscu jer moze biti i dezinformacija) cinjenica sto sami Ameri koji primenjuju stelth vec godinama i konstantno rade na njegovom usavrsavanju kod F-35 (opet ponavljam samo prema dostupnim i pustenim infoima) nisu uspeli da postigli istu smanjenu vidljivost kao na F-22, uz sve nove materijale i tehologije kojima raspolazu. Sto ce reci da ce u stvarnosti ipak jedan avion uvek pre otkriti drugog, a to ce i dalje biti nekakva prednost, naravno daleko manja nego kad na ekranu ugledas odraz nekog Sukhoja iz Su-27 familije ali opet ce biti. Daje ti prednost prvog pokusaja ili dva, da ti biras kad ulazis u borbu i da onda ako treba zapalis.

Za bumerang se apsolutno slazem sto se elektronike tice. Naveo si tacno velicine proizvodnih procesa, moram reci nazalost jer su oni ucenjivaci u prednosti. Medjutim slozicemo se valjda da ne mozes samo uzeti procesor i stpati ga u avion. Ne znam sad koji se tacno (opet nazalost) Intel koristi u Raptorima ali znam da je to zastareo procesor ali kome su otklonjene bukvalno ili skoro sve moguce greske. Ne verujem da se komercijalni procesori mogu tek tako samo strpati u masinu. A Rusi i da do tancina prouce najsavremeniji proces proizvodnje najnovijih procesora, treba uloziti u fabriku nekoliko milijardi da ih proizvodi (ako se nevaram mislim da je fabrika AMD-a u Drezdenu kostala oko 6 milijardi).



offline
  • kripo  Male
  • Počasni građanin
  • Hvatac zjala
  • Pridružio: 19 Sep 2006
  • Poruke: 761
  • Gde živiš: Citizen of World

Nemojte samo da suhoparno pravite uspredbe Raptor Vs T50 u nekom eventualnom sukobu isl. U tu jednacinu se moraju uvrstiti AWACS, Data Link sa vise lovaca i ostali aviona u VAP-u, Elektronski i Radarski dzameri i razni ometaci, satelitska spijunaza u realnom vremenu i barem jos 2 nepoznate pa da se dobije rezultat...

offline
  • Sall  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 1946

Jel ima neka nova slika?

offline
  • Pridružio: 02 Jan 2010
  • Poruke: 1462

Irbis i irbis E su u stanju otkriju velike avione tipa AVAKS,trasportere ili cisterne na 400km,a ne lovce,jer lovci imaju bolju aerdinamiku i manji su nego gore navedeni avioni i nemozes ih obriti na 400km.

Videm da porameri nemogu da priznaju da su radari tipa Irbis i Irbis E daleko ispred americkih i da ce PAK FA uociti reptora pre nego reptor njega i izmisljaju neke cinjenice i lupaja gluposti i izmisljaju toplu vodu kako bi opravdali minus od 20 km,koje nisu toliko bitne vec je bitna antena koju radar ima i skeniranje.
Svatio sam po vsim postovima da vam malo mnogo nedostaje onih 20km kolika je ce PAK FA pre da vidi F22 i F35.

Sto se tice F22 i Su35Bm to ste upravu prvo ce F22 da vidi SU35Bm pa posle 10km ce da vidi Su35bm F22 i za tih 10km je F22 duplo skuplji od Su35bm neznam koliko je to isplativo,kad ce 10km da prodje za sekud dva.



@salesam

Sto se tice modernizcije F22 on mora da odgovori na PAK FA,a nosivost mora da mu bude barem ista,mora da dobije nove rakete,mora da dobije novi radar,mora da dobije novi motor kad pogledas ako hoce amerikaci da na PK FA odgovore sa F22 moraju da izvrse dobre modernizacije osnovnih dela aviona,koje nisu nimalo jeftine.

Ako su kopirali F22 i YF23 onda KGB-u svaka cast kako se je dokopao 80-tih toga.
Program PAK FA je poceo da se razviji u drugoj polovini 80-tih odma posle nekoliko godina od pocetka MIG39(MFI)koji se na samom pocetku video da nece biti isplativ i Su47 Berkut za koji se znalo da nece moci da izdrzi brzinu od 2 maha zbog slabog materijala krila i tako je poceo da se razvija PAK FA sporije u odnosu na svoje predhodnike.

Sto se tice slicnosti namogu da izmisle toplu vodu to je taj oblik i svi avioni ga imaju ili ce ga imati.

offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3783
  • Gde živiš: Novi Sad

@su47berkut
Na cemu si ti veceras? Ovaj tvoj poslednji post je jos gori nego li onaj iznad. Tebi nedostaje osnovno znanje iz svega sto si iznad nabrojao. Iz aerodinamike, termodinamike, shvatanje na koji nacin funkcionise radar, opto-elektronska sredstva, rakete pa na dalje.
Ja dizem ruke od dalje diskusije sa tobom jer sam najobicniji pro-amerikanac , kao sto svi to znaju i odbijam da prihvatim tvoje "cinjenice".
Salesam i drustvo imaju vise zivaca od mene pa je bolje samo da gledam iz prikrajka i da se ne nerviram oko nekih izjava iznad napisanih.

offline
  • Pridružio: 22 Sep 2009
  • Poruke: 640
  • Gde živiš: planeta Earth

Besotted ::su47berkut ::@black venom
Oznaka motora je Al41F to motor koji se pravi vec 15 godina i ima novo jezgro,dok AL41F1A ili ti 117c je nabudzeni AL31F odnosno koristi jezgro sa AL31F.
Inace ovo je prvi motor 5 generacije kako se pise na sajtu saturna.
radari na krlu sluze ja mislim za otkrivanje bespilotnih letelica ali nisam siguran.
@salesam

Sta to nemozete da priznate da ameri u radarima zaostju jedno 10-20godina njih najbolji ima domet 220km,a to su rusiji prevzisli na stariim verzijima Su27,jos su i tehnologiju radara ameri cornlu.
Lepo se videlo slabost amera kad su srali da radar na MIg31 zraci u tolikoj meri da pilot nije bezbedan,a to je potpuno netacno.

Ako se krene u modernizaciju koju predlazu autralijaci morace se uloziti dobre pare,da bi se ostvarilo,tako da bi mu cena bila skuplja nego sto je bila YF23 koji otprilike imao neke stvari koje su australijaci naveli.

autralijaci su takodje rakli da bi trebalo da se ugradi novi 3D motor sto bi znacilo da treba da se povacaju izduvnici i ceo rep aviona,naveli su povecanje nosivosti treba povecati zmaj,naveli su bolji radar treba povecati nos aviona e ti mozda treba neko objasnjenje?

Pa jeftinije ti je da odrzavas 500-600 PAK FA nago 2000 F35.


Imati radar koji pokriva vazdusni prostor na 400-500km nije problem napraviti, ali je veliki problem srediti da taj isti radar otkrije Raptora na 30km, da li shvatas princip rada radara i stealth-a ili je tebi oci samo vide te famozne kilometre i nista vise?!
Isto tako, odakle rusima rakete da obaraju avione na 400+km a pogotovu Raptora koji ima jako mali radarski odraz pogotovo sa prednje hemisfere?
Ako neka raketa i radar imaju praktican domet od 400km, koliko ce biti delotvorni protiv Raptora ili F-35 kojima je odraz izuzetno mali?
Ima tu jednacina za te stvari i ispada da ce F-22 i F-35 uvek otrkriti ne-stealth avion na mnogo vecoj udaljenosti nego avion poput Su-35 njih.
Raptor-ov radar ima recimo domet u SWS modu nekih 250km a Su-35 (koji nije jos ni u RV) 400+.
Po tebi samo zato sto jedan avion sa nekih 15m2 radarskog odraza koji ima 400+km domet radara moze da uoci avion specificno napravljen da rasipa radarske zrake i koji ima odraz poput vrapca na 5km.
Razmisli ponovo o cemu pricas.

Kakav YF-23 i kakve veze ima 25god stari i otkazani projekat sazivotom?

Sve stvari na svetu i u vasioni sto poseduju neku velicinu makar i nanovelicine su 3D jer imaju 3 dimenzije.


ups ! zaboravio si staru Sovjetsku skolu da se na jedan cilj ispaljuju dvije rakete Z-Z , jedna IC ( ili danasnjom tehnologijom opticki vodjena sofisticiranom kamerom ) a druga raketa ide na radarski odraz ili ? na emisiju elektronskih signala neprijateljskoga lovca
ne postoji 'nevidljivi ' avion , previse gledamo holivudskih filmova Ziveli
vidjeo sam F-22 uzivo na aeromitingu i avion i grmi i pusi na sve strane kao i svaki mlaznjak , nista spektakularno
opticki ga imas na bar 20 kilometara , samo mi daj osrednju optiku
a Rusi lete u svemir
glavni modul ISS ( medjunarodne svemirske stanice je ? Ruski !)
ne pricajte molim vas o zaostalosti Rusije
Americka elektronika je inace odavno ili Tajvan ili Kina
pogledajte etikete svojih kompjutera ili mobilnih telefona ?
"made in China " Mr. Green

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16133
  • Gde živiš: Lublana

Nije problem toliko u delovima elektronike čiji su, samo usput da kažem da su glavni procesori uvek amerićki, nego kako to sve sastaviti u neku celinu poduprtu sa dobrim softverom.

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2010
  • Poruke: 552
  • Gde živiš: Beograd

Interesantno: Na američkoj Wiki o F-22 RCS imamo sledeće Citat:The exact radar cross section of the F-22 remains classified. In early 2009 Lockheed Martin released information on the F-22, showing it to have a radar cross section from certain critical angles of -40 dBsm — the equivalent radar reflection of a "steel marble
Na ruskoj Wiki za F-22 kažu: Citat:главный конструктор самолета Т-50 Александр Давиденко сообщил журналистам "У самолета F-22 (американский истребитель пятого поколения) - 0,3-04 кв.м.
У нас аналогичные требования к заметности"
I na još nekoliko mesta nalazim da Ruse ne interesuje onih 0.0001m već stalno barataju sa tih procenjenih 0,2-0,4 m.
Pitam se da li se certain critical angles odnosi baš na frontalni aspekt (kada je avion pod uglom od 0° u odnosu na radar) a da cifra kojom rusi barataju se odnosi na srednju vrednost RCS za ceo avion.
Ako je ova brojka približno tačna (0,2-0,4) to znači da takođe postoje kritični uglovi gde je F22 znatno vidljiviji nego što se predpostavlja.



Sudeći prema slici onda Su-35S sa IRBISOM može da locira F-22 recimo na 70 nmi, samo pod uslovom ako se nalazi pod pravim uglom u odnosu na F22. A opet, to je moguće samo ako mu F22 dozvoli tako nešto.

offline
  • Pridružio: 26 Mar 2009
  • Poruke: 4970
  • Gde živiš: Šid

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1258 korisnika na forumu :: 57 registrovanih, 11 sakrivenih i 1190 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., avijacija, babaroga, Battlehammer, Bobrock1, bojank, Bubimir, ccoogg123, Dannyboy, Denaya, DENIRO, djuradj, Dorcolac, Draganeli, drimer, Excalibur13, francis begbie, goxin, Griffon vulture, JustMexXx, kokodakalo, Krusarac, kybonacci, lord sir giga, mackenzie, Marko Marković, mcgunner, mikrimaus, Milan A. Nikolic, Millennium, Milos ZA, MilosKop, nazgul75, nebidrag, Neutral-M, nikoladim, novator, nuke92, Panter, pein, Povratak1912, raketaš, Rogonos, ruma, savaskytec, Srky Boy, Srle993, VJ, vladetije, VojvodaMisic, Volkhov-M, wizzardone, YugoRanger, YugoSlav, zastavnik, zillbg, šumar bk2