Su-57 novi ruski lovac

770

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Ponovicu od ranije ,jos je tamo pocetkom 90tih glavkom MVO ( Moskovskog vojnog okruga ) gen.N.Antoskin tvrdio da njegovi piloti u Kubinci a koji lete na MiG-29 i Su-27 redovno na centrifugi idu od 9 do 12g .Tu nema tih `standardnih` ili `ne... ` pilota kako rece ,vec je to cisto individualna karakteristika tj fizicka/fizioloska sposobnost koja se razlikuje od pilota do pilota .Ono sto je specificno za ruske pilote-lovce jeste njihova visina ( sedeca visina,visina kicmenog stuba pa i vrata koji se pominje u onoj reportazi o odelu sa nazivom `Zirafa` ) .

Zato sam i pitao ako je recimo tacno da sa ovim novim odelom jedan pilot-lovac iz neke operativne jedinice moze da izdrzi 30,40 sek pri +9g koliko bi moglo da potraje izlaganje pri tih +10 ili 12 g ,mozda makar 10 sek ? Pilot-lovci valjda redovno posecuju centrifugu a to ce sigurno biti standardna procedura za one vezane za Su-57 ,isto tako nova oprema o kojoj se sad govori ce omoguciti da duze trpi ono sto sad trpe piloti u jedinicama tokom vezbi u vazduhu i da trpi ono sto je do sad bilo nedokucivo .Svakako da u svoj toj prici treba ubaciti i sam avion kako bi i on mogao da podnese strukturne stresove i opterecenja .

Zato sam nekako zakljucio da je na tom planu napravljen veliki iskorak u odnosu na Su-27,njegovu decu te MiG-29 ( ide do +11g u manevru `kvadratna petlja` ,neki izvori pominju i 12g za strukturu ,mada su mu problem uvek bili vertikalci ) .

Kad pomenuh vertikalce ,bilo je slucajeva u AB Lipeck da potpuno odpanu tokom leta ( raspadnu se ) kad bi piloti znatno prekoracili +9g . Madjari su svojih nekoliko prizemljili onako prevremeno zbog manevrisanja u sim. BVB tj naprslina na vertikalcima ,g-opt. su bila u ovim slucajevima 9,5g do 10,5g ( govori se o nesto duzim izlaganjima ,znacni ne kratkotrajnim poput onog u manevru `kvadratna petlja` koji potraje tek sek ili dva ) .

Ovu problematiku je mozda resio CAGI ili SIBNIA upravo sa omanjim ali celopokretnim vertikalcima kod Su-57 ?

Smajli



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Maj 2013
  • Poruke: 748

Redovno do 9 g da, ali kratkotrajno, a za preko... idu "životinje", takođe kratkotrajno. Duže zadržavanje na 9 g, da ali za "životinje". Ta priča ne pije vodu da mu svi idu na 9g i ostaju na 9g "po pola sata" Smile . Ima malo tu i "loženja"



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Sad da li je lozenje bas ? Pogledaj ovog mladjanog sokola

Citat:Officer Takes 8 G's for 30 Seconds

Arrow http://www.military.com/video/forces/air-force-tra.....1462619001

Koliko bi mogao izdrzati onda 9g, 10,15 sek ?

a tek ovaj junak ...

Citat:"I want 30 seconds...!" 9g for 30 seconds!



i ovog



Rekoh to su individualne sposobnosti i one se jednostavno razlikuju od pilota do pilota .Tako je i kod nas ,ovi sto prelaze sa Keca na 29tku prvo idu na centrifugu pa cak i ovi neki mladjani sto su sa G-4 direktno presli na `dvorepog` ,`+9Gz` je taj jedan od uslova za sve to ...

Kod Su-57 je vrednost tog koeficijenta ocigledno porasla ... Smile

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10346

Pa to hoce da kaze.Smile Individue, a ne prosek za pilota. Trenaz je ok, ali neka top granica je drzanje 9G, mada je pitanje koliko pilot moze da upravlja pod tim opterecenjem, jedno je da sedis u centrifugi i teras maksimum i samo si na to fokusiran a drugo je kada treba da letis, vec si iscrpljen, na visini itd itd.
Ne verujem da ako neko moze da drzi na centrifugi 9G oko 20-30sec da se onda moze reci da ce drzati 10-12 na 10-15 sec, jer mislim da to ne ide tako jednostavno.

Sve preko 8G u borbi i drzanje preko nekoliko sekundi a da se odrzi mogucnost upravljanja i drzanja fokusa je odlicno!

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Tako je ,individue tj sposobnost od jednog do drugog se tu razlikuje.Medjutim za Su-57 ce birati najsposobnije ( kao nekad kod nas za L-18 valjda ) .Pogledajmo ,ovde se radi o lovcu koji ce veoma moguce moci da izdrzi 10 ili 11g u tim zaokretanjima ( protiv-raketni manevri,borbeni manevri u BVB itd ) i kako sad u njega smestiti pilota koji pokazuje da moze da izdrzi maks. 8 ili 9 g ???

Evo poredimo nesto sa Su-27 ,taj lovac na Maksimalu dostize nekih 900-1000km/h ,krstari ili moze lako da udje u manevar `zaokretanja` ovako ili onako ,uz nesto forsaza sto mi cesto gledamo na YT- snimcima ,veoma lako tu upada u zonu zvanu +9g ( puni zaokreti ,ustaljeni npr ) .Sad ovo ,Su-57 na Maksimalu dostigne nekih 1800-2000km/h ,realno ,moguce .Zamislimo da pri toj ili nesto manjoj brzini ( oko 1500km/h ) pocne da manevrise,zaokrece a poznato je da veca brzina daje veca ubrzanja ( g-sile ) ,koliko moze biti koeficijent g-opt u takvoj letnoj situaciji /rezimu ?

Mozemo prokomentarisati i ovo ,pilot ce sacekati da umanji brzinu na rezim krozzvuka ili podzvuka ( 800-1100km/h ) pa poceti da manevrise kao sto to sad rade i radili su lovci predhodnih generacija.Sta ako mu situacija nametne da bude raketiran dok on krstari tj `superkrstari` pri vecoj vrednosti M-broja i pri tom bude prinudjen da manevrise ?

Zato sam komentarisao da kod Su-57 imamo jedan poseban iskorak po tom pitanju ,po pitanju resavanja problematike veceg koeficijenta g-opt ( g-sila uopste ) , te fizickog stresa za pilota ali i strukturnog stresa za avion .

Citat:

Sve preko 8G u borbi i drzanje preko nekoliko sekundi a da se odrzi mogucnost upravljanja i drzanja fokusa je odlicno!


Evo jedan primer drugar : 29tka izvodi puni ustaljeni/stacionarni zaokret ( 360° ) na H=100m,pri V=800km/h ,pri tom su dodatni parametri sledeci : ugaona brzina zaokreta 23°/s ,radijus zaokreta 350m,koeficijent `g-opt` = 8 - 9g i sad ovo, vreme izvodjenja zaokreta t=14sek ( Farnborou 1988 ) .

Ovo je klasican borbeni manevar koji se ocekuje od svakog borbenog pilota-lovca iz neke operativne jedinice iako je pokazan od strane probnog pilota ,u tom slucaju A.Kvocura ali i R.Taskajeva .Su-27 je pod palicom V.Pugacova pokazao taj isti manevar navodno u trajanju svega 10sek na LB 1989 ( moguce bio veoma lak po pitanju zapremine kerozina ) pa je uz puni forsaz u zaokretu nagurao dobro vreme zaokretanja ..
Sustina je dakle da su sve to borbeni manevri koji realno pod teretom kerozina i raketa V-V u BVB mogu trajati 12-15 sek pri stalnom `g-opt` 8-9g .

Napomena : postoje tu letna ogranicenja ,tj pod kojim uslovima ovi lovci mogu dostici tih +9Gz ( sa koliko kerozina i koliko raketa V-V ) ,medjutim treba imati u vidu kad govorimo o Su-57 da ce na nekim borbenim zadacima imati sve rakete V-V unutar strukture tj planera cime je otpor dosta manji .

Sta tek zaista moze Su-57 ,mozemo samo da predpostavljamo za sad ... Smile

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Анализа до душе МиГ 31 и Ф14А ловаца при брзинама М1,4 и М2,2 са све нападним угловима и г силама при тим брзинама, наравно и радијус заокрета је споменут такође.




За нас битни податци на руском:

скорость установившегося разворота град/с = устаљени заокрет у степенима/секунди.
перегрузка установившегося виража= максимално дозвољено Г оптерећење (исправите ме ако грешим)

из ове табеле се види колике су могућности ког авиона.


Тако да се на основу овога може закључити да колико год Су57 имао супериорнији дизајн и нека решења он при тим брзинама неће имати пуно већу угаону брзину од ових авиона, а радијус заокрета ће му бити мањи, али не много...

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

@sremac983

To drugo je g-opt tokom ustaljenog zaokreta i iznosi +4,5g ,ne zaboravimo ovo za MiG-31

Citat:Максимальная эксплуатационная перегрузка: 5G

Pitanje je sad koliko bi moglo to da iznosi za Su-57 pri toj brzini ( M 1.4 ) na H=5km .Ugaona brzina ustaljenog zaokreta ( to prvo ) bi morala biti dosta veca .Trpio bi dosta vece `g` uz znatno umanjenje radijusa takvog zaokreta tj pri toj brzini i na toj visini .

Moze se sve to porediti i sa MiG-29 i Su-27 ( te F-15,16 i 18 ) pri V=800-900km/h i na H=1-5km gde se veoma lako i veoma brzo dostize onih +9Gz .Ne zovu se bez veze ovi lovci `+9g lovci ` .

Upravo sam pomenuo kolegi `Kozedub` ono sto se Amerima desavalo tokom 70tih .Tih godina su oni veoma brzo ,onako amaterski ,neplanirano i nepripremljeno uvodili nove `+9g lovce` , posebno F-15A u svoje FIS ( Fighter-Interceptor Squadron ) ,dakle oper.jedinice .

Piloti su prelazili sa F-4 ( maks 7 ili 8g ) na nove F-15A ( veoma brzo dolaze do 9g u zaokretanju ) i onda im se desavao citav niz na pocetku neobjasnjivih pojava i dogadjaja da im piloti naglo gube svest tokom sim.BVB . Nakon nekoliko udesa i gubitaka poceli su da shvataju o cemu se radi pa su piloti-lovci koji su odabrani da lete na Orlovima prolazili dodatnu selekciju i fiziolosku trenazu na centrifugama .

Sovjeti takvih problema kod svojih pilota koji su tokom 80tih prelazili sa MiG-21 i 23 na MiG-29 i Su-27 nisu imali .Zato sam misljenja da ce veoma brzo poceti selekcija i dodatni fizioloski trenaz za one pilote-lovce koji budu odabrani da lete na Su-57 u operativnim jedinicama .Razlog je jednostavan ,radi se o novom lovcu sposobnom da manevrise tj zaokrece pri 10-12g .

Smajli

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Које то Г одело ће омогућити пилоту да уради заокрет од 12Г леба ти?!

Мани ме неких прототипова и шта ти ја знам. Данас је 9Г у устаљеном заокрету од 15 секунди превише за једног пилота. Оставимо се маркетинга, стварност је подоста другачија....А 12Г има да га убије....

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96652

Российский истребитель ПАК ФА будет нести более десятка ракет
Citat: Истребитель пятого поколения ПАК ФА (Су-57) будет нести более десятка ракет, в том числе противолокационные, сообщил "Интерфаксу" гендиректор "Корпорации тактическое ракетное вооружение" Борис Обносов.

"У нас на стенде стоит одна из ракет для ПАК ФА - Х-58УШКЭ внутрифюзеляжная противолокационная ракета. Вторая ракета, которая стоит на стенде - это модульная Х-38 с различными головками самонаведения. Помимо этого истребитель будет нести еще около десятка ракет", - заявил Обносов.

https://www.aex.ru/news/2017/8/24/174155/

offline
  • 13892 
  • Super građanin
  • Pridružio: 15 Jun 2009
  • Poruke: 1423

Kožedub ::Redovno do 9 g da, ali kratkotrajno, a za preko... idu "životinje", takođe kratkotrajno.

Pa ne baš piloti akrobatskih aviona takođe izvode manevre sa vecim opterecenjem.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 994 korisnika na forumu :: 42 registrovanih, 9 sakrivenih i 943 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, 8u47, babaroga, baby face, bestguarder, bladesu, ccoogg123, celik, darcaud, Dimitrise93, djboj, dmdr, Dorcolac, Dr.Strangelove, FileFinder, goxin, ILGromovnik, Karla, Kibice, kolle.the.kid, lord sir giga, Lubica, mackenzie, Metanoja, mikrimaus, milenko crazy north, nemkea71, nuke92, pein, S2M, sasa87, ser.hill, Sirius, Skywhaler, slonic_tonic, Srle993, stegonosa, uruk, vathra, voja64, wolf431, |_MeD_|