Virtuelni dogfight

692

Virtuelni dogfight

offline
  • Pridružio: 25 Avg 2011
  • Poruke: 214

ray ban11 ::^

Nesto moram da priupitam ako nije problem drugar ,pomenuo si smanjenje aerodinamickih povrsina u cilju smanjenja otpora ali kod T-50 imamo celopokretne vertikalce ,o tome sam i ranije pisao da je time otpor veci valjda ?

Onda ovo oko manjeg wing-loading mi je poznato kod Orla medjutim nedavno sam bas sa zixom raspravljao oko T/W ratio da je veci kod 27-ce ( on je naglasavao da je veci kod Orla ) .

Mozda na kraju i jeste ( nesto sad nemam parametre u glavi i pod kojim uslovima ) ali je naravno 27-ca bolja u tim pomenutim segmentima kao i posebno u vertikali sto je jako bitno .Opet sve zahvaljujuci mnogo boljim aerodinamickim resenjima ( krilo-noceca povrsina zajedno sa naplivima te vertikalcima i horizontalcima ) .


Maksimalni otpor pri maksimalnom otklonu vertikalaca ne mora da znači nužno da je loša osobina.
Za T/W, pa on se izražava u uslovima prilikom poletanja samim rulanjem, sa maksimalno dozvoljenim teretom. Su27 bi trebalo da je oko 0,65 a F15 oko 0.85. Kad avion poleti, pa ubrza, pa popne optimalno, otpori se menjaju pa se i T/W menja i on je kod oba znatno iznad 1 na visini do približno 1 mah.
Evo jedan primer za poredjenje: prilikom poletanja avion da bi se sa piste uzdigao mora da ostvari neophodan uzgon uz pomoć navlačenja nekog napadnog ugla što dovodi do otpora. F15 svojim većim napadnim uglom u ovoj situaciji ima i veći otpor ali sirova snaga motora u odnosu na masu "probija" taj otpor i lakše poleće od Su27 koji je masivniji iako ima snažnije motore. Ali...!!! Su27 ostvaruje uzgon neophodan za poletanje sa manjim napadnim uglom pa je i otpor manji. Rezultat je da Su27 ima "lakše" poletanje i bolji odnos T/W kada poleće sa 100% snage bez forsaža, a F15 je bolji sa forsažem. Na većim visinama i brzinama se odnos takodje menja, pa je na manjim visinama i brzinama od 400-1100 u korist Su27, a na velikim visinama sa brzinom preko 1300km/h u korist F15.
Da je za odnos najvažnija sirova snaga motora provučena kroz masu a ne i dodatni otpori pri odredjenim uzgonom možeš i sam primetiti da kad F-15/16/18 poleće uvek koristi forsaž, dok ruski bez problema poleću bez forsaža sa protrčavanjem do 1500m PSS-a. Maksimalne brzine su zato i veće kod ruskih aviona 4. generacije kada je u pitanju režim rada motora bez dodatnog sagorevanja.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6592

I da mozete da birate avion za vazdusnu borbu koji biste izabrali?



offline
  • ruso  Male
  • Elitni građanin
  • sta stignem
  • Pridružio: 08 Avg 2011
  • Poruke: 1922
  • Gde živiš: Republika Srpska

Zavisi od protivnika Smile

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16072
  • Gde živiš: Lublana

CheefCoach ::I da mozete da birate avion za vazdusnu borbu koji biste izabrali?
Rafale.

offline
  • Pridružio: 25 Avg 2011
  • Poruke: 214

Napisano: 21 Avg 2013 6:53

Sve zavisi u kakvu borbu trebam da udjem. Dal' je to borba na život i smrt ili se samo koškam sa neprijateljem Smile F-15 mi je nekako idealan za bežaniju Very Happy dok za prvi slučaj odabrao bih Su27. Postoji čitav niz taktika koje Su27 može da primeni protiv F15 zbog sistema koje poseduje, pod uslovom da F15 ne raspali u bežaniju, kao što bih ja uradio. lol

Dopuna: 21 Avg 2013 7:24

Hteo bih da dodam još ovo kad smo pomenuli odnos potiska kroz masu. Naime, masa je samo uslovni faktor. Nije masa jedini faktor ovde. Kad se kaže masa najčešće se misli na sve kočione sile na avionu. Dakle pored mase i gravitacione kočione sile tu su sile trenja točkova pri rulanju, ali pre svega čeoni otpor izražen u poprečnom preseku aviona. Sami amerikanci kada pohvalno govore o Su27/MiG29 neizostavno govore o izuzetno dobrom poprečnom preseku. Zato je frontalni otpor kod ovih ruskih manji u odnosu na američke. Zato odnos potiska i mase se ne definiše bukvalno sa pravom masom aviona. Zatim, kočiona sila odnosno otpor pri odredjenom napadnom uglu je takodje dodatni faktor. Evo jedan lep rimer: svi ste primetili da kad F15/16 i u manjoj meri F18 kada krstare na nekoj malo većoj visini i smanjenoj brzini (ne koriste maksimalnu snagu motora) oni znatno imaju uzdugnut nos u odnosu na pravac kretanja. Znači ako se kreću vodoravno, ugao koji zaklapa pravac pružanja njihovog nosa i horizonta zemlje je znatan. Taj ugao je zapravo napadni ugao i on je za iste uslove veći kod F-15/16 u odnosu na Su27/MiG29. Taj ugao stvara dodatni otpor koji snaga motora mora da savlada. Dakle, kao i masa avona ovo je dodatna kočiona sila. Pri krstarenju, ruski avioni su položeni skoro vodoravno čime se i sagleda lakoća postizanja uzgona a samim tim i manjom potrebom za savladavanje otpora vazduha. Masa Su27 je veća ali zbir otpora je manji nego kod F15 (zbir svih otpora vazduha je ništa drugo nego aerodinamika). Drugo, čak i pri istom napadnom uglu, otpor nije isti kod svakog aviona, već su i ovde ova dva ruska aviona u prednosti. F-18 nešto bolje stoji, mada on ima neka druga ograničenja. F-18 je bolji na manjim brzinama što je i logično, pravljen je za mornaricu.
Kod zaokreta se ova razlika još više primećuje. Protok vazduha kroz uvodnike se drastično menja i ovo je dodatni faktor. F15 je zbog ovoga tokom razvoja imao žešće probleme. Kompenzovali su pokretnim uvodnicima što je dalo zadovoljavajuće rezultate ali u odnosu na MiG-25. Ne i na nadolazeće flankere. Pogledajte čeono (poprečni presek) MiG-25 i F-15 i videćete da je šema ista samo što je kod F-15 svaka struktura samo sužena. A pogledajte Su27 čeono i videćete da je šema radikalno drugačija. Zato i ne čudi bolja aerodinamika flankera.

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

ray ban11 ::^

Nesto moram da priupitam ako nije problem drugar ,pomenuo si smanjenje aerodinamickih povrsina u cilju smanjenja otpora ali kod T-50 imamo celopokretne vertikalce ,o tome sam i ranije pisao da je time otpor veci valjda ?


Naravno da nije problem Ziveli

Radi se o tome da su vertikalci prilikom izvodjenja zaokreta pri velikim (G) opterecenjima (bilo da su ustaljeni ili ne ustaljeni) prakticno u neutralnom polozaju i kao takvi ako su manjih dimenzija doprinose smanjenju vazdusnog otpora, RCS i smanjenju ukupne tezine aviona (poboljsanje T/W odnosa).
Opet u zavisnosti od njihove efikasnosti zavisi i velicina otklona prilikom izvodjenja manevara kod kojih je neophodan imput vertikalaca (takvi manevri se uglavnom izvode pri manjim opterecenjima).
Ono sto je bitno jeste da celopokretni vertikalci imaju veliku efikasnost prilikom izvodjenja manevara na vecim napadnim uglovima tako da se ovim resenjem dobija najbolji kompromis. Nije slucajno sto i J-20 ima slicno resenje.

offline
  • Cigi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Jan 2011
  • Poruke: 2830
  • Gde živiš: Novo mesto

Arrow http://breakingdefense.com/2013/09/16/shaping-new-.....n-warfare/
“The fifth generation pilots are going to have to be trained that firing first is not their core con-ops. Citat:Giving validated targets to other shooters is the ‘to be’ condition,” Wynne said. “This is reversing decades of training and experience where the instinct is to fire first and ask questions later.
“With fifth-gen aircraft you are setting up the air space for air dominance, and weapons are delivered from assets throughout the managed airspace. Without the fifth generation aircraft you have to fight your way in and expend significant effort just trying to survive. With the fifth generation aircraft you are setting up the grid to shape the offensive and defensive force to achieve the results which you seek.”

Citat:“I got to Nellis at the time when the F-22 community was beginning to really understand the necessity to better integrate the F-22 within the overall air force. When I was there, the most significant tests we were doing were integration tests.”
Berke underscored that “a strike force of Raptors working with Hornets, or Eagles or Vipers are going to do better in an overall air combat effort than simply training to operate by themselves.”

Razmišljanja o upotrebi.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

Stara prica ,`duel` Su-27 vs F-15 od autora P.Pavlovica

CLASH OF THE TITANS Su-27 vs F-15


https://www.mycity.rs/must-login.png

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Odlična brošura. Stara priča niko ne može da nadmaši ruse u manervabilnosti i u bliskoj borbi. Mada kako sam ja razumeo ni u borbi van vizuelnog dometa F-15 nema neke šanse. Nisam baš siguran za to al ajd.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Provereno 1992g u direktnim simulacionim duelima .`Skor` na kraju - 42:0 ,zna se za koga . Wink

A kao slag na tortu izjava Amera o tome

Citat:The US Air Force claims the F-15C is in several respects inferior to, or at best equal to, the MiG-29, Su-27, Su-35/37, Rafale, and EF-2000, which are variously superior in acceleration, maneuverability, engine thrust, rate of climb, avionics, firepower, radar signature, or range. Although the F-15C and Su-27P series are similar in many categories, the Su-27 can outperform the F-15C at both long and short ranges. In long-range encounters, with its superiorr radar the Su-27 can launch a missile before the F-15C does, so from a purely kinematic standpoint, the Russian fighters outperform the F-15C in the beyond-visual-range fight.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 513 korisnika na forumu :: 4 registrovanih, 1 sakriven i 508 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: hyla, nenad81, pacika, styg