G-4 Supergaleb

28

G-4 Supergaleb

offline
  • Pridružio: 26 Feb 2008
  • Poruke: 368

To kako ti rezonujes stvari to je tvoj problem,pilot treba da predje preobuku na tip letelice sa postavljenim normama za novi tip letelice.
Glas kokpit je nova letelica...Letelica sa drugim parametrima motora je nova letelica..
Licencirani mehanicar je mehanicar samo za taj novi motor...
Ko prica o remontu motora,gde ce se on desiti,kako moma moze da osvoji isi motor u L-159 ili jat



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 21 Mar 2005
  • Poruke: 1154
  • Gde živiš: Niš

Osnovno sta treba za pocetak uraditi definisati koja je max velicina motora (duzina i precnik) koja se moze ugraditi u G4 bez potrebe za nekom vecom modifikacijom, potreban protok vazduha i najbitnije da li je G4 svojom kontrukcijom sposoban za nadzvucni let ...

btw Mozda tamo imaju bolje uslove studiranja ali postoje fakulteti i skole van Beograda.



offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@MarkoFTE
Citat:Cesi su jednostavno napravili los avion, nemoj da se zezamo, trener bez strelastog krila, bez lepog kormila dubine koje je nacisto neefikasno, sa kokpitom koji se jedva moze nazvati elektronski, ne da nemaju sanse nego nista od toga, sve sto su napravili je malo veci L-39, imam dvojicu kolega koji rade na njemu.

Kao takvog su ga prodali celom Varšavskom paktu,Libiji(nama ispred nosa posle odličnog posla sa G-2) i drugima da ne nabrajam u broju od 2828 aviona. Bez obzira na zastarelu koncepciju(trapezasto krilo),klasična kormila dubine(i G-4 ih je imao na prototipu) ipak je imao i neke dobre osobine. Dvoprotočni motor je imao od početka, odličnu vidljivost iz kabine, nisku cenu i bio je jednostavan u exploataciji. Tipičan školski avion koji je samo tome služio.
G-4 jeste robusniji od njega i više liči na borbeni avion, ali bez promene krila nema značajnog pomaka ni sa Honeywell-ovim motorom. Aero profil je identičan onom sa G-2 i Jastreba NACA 64A213 kakav više odgovara stabilnim školskim avionima(imala ga je i Fouga) samo sa strelom koja je poboljšala karakteristike. Treba ići na NACA 65A005 sa Orla sa predkrilcima u vanjskoj sekciji napadne ivice, zakrilcima sa dvostrukim procepom i većim hibridom.
Tako stičeš uslove za nadzvučne brzine(mada ne mora da se insistira) uz AL-55 sa KDS imaš pre svega avion koji naše vazduhoplovstvo diže na viši nivo, a možda i "navatamo" neke afrikance koji bi da menjaju MiG-21, a nisu interesantni Amerima jer to je naša liga.

offline
  • kNikS 
  • Moderator u penziji
  • Pridružio: 31 Maj 2006
  • Poruke: 4640

aramis, vidim da cesto spominjes novo krilo - koliko je to realno, sto se tice potrebnih para i vremena i toga koliko je (ne)izvesna nabavka novog motora?

offline
  • Marko Ivankovic
  • Opitni inzenjer vazduhoplova
  • Pridružio: 05 Avg 2008
  • Poruke: 309
  • Gde živiš: Po celom svetu

@Novembarski Tango

Nikako nemogu da see slozim sa tobom oko tvog razumevanja preobuke na novu generaciju aviona. To ko definise norme i sta je potrebno za preobuku na neki tip aviona su probni piloti koji se kasnije u programu razvoja bave kreiranjem AOM-a.

A koliko je prosto preci na glass cockpit znaju recimo nasi piloti iz JAT-a koji su upisali 737NG a na osnovu svojih rejtinga koji su imali na 737-300 (razlika je u glass cockpitu)

I definitivno glass cockpit nije novi avion, a pogotovo promena tipa motora nije novi avion, cak stavise UOPSTE nezahteva specijalni trening nego samo brifovanje i polozen test o poznavanju parametara, ako hoces mogu da ti navedem bar 100 razlicitih primera.

@yellow pinky

G-4 nije namenjen niti moze u najludjim snovima biti nadzvucni avion (bar ne u kontrolisanom letu) a pri tome uopste nisam siguran zasto bi neko i hteo da razmatra takvu temu, pa to bi znacilo sve novo, novi usisnici vazduha koji mogu da obezbede normalan protok na supersonicnim brzinama, nova usta usisnika koja pravilno rasporedjuju udarni talas, kompletno nov rep i novo krilo, ovo je bezveze, ovo totalno masi temu niti je za diskusiju, jednostavno nije izvodljivo, mnogo je onda lakse napraviti novi avion.

@aramis

Mozda si me pogresno shvatio, L-39 jeste bio dobar trenazni avion kada je napravljen i imao je izuzetan izvozni uspeh, ali ako realno pogledas taj uspeh je bio diktiran politickim polozajem SSSR-a i njegovih satelita i nije recimo bilo normalno da neko u Varsavskom paktu ima recimo neki drugi avion, a sam broj serije je fantastican, ali je i trziste SSSR-a bilo fantasticno. L39 je mnogo losiji avion od G-4, mnogo je slabiji, ima losiji odnos potisak/tezina, losije krilo, jedino je preglednost kabine bolja. Inace moj komentar je bio da je L-159 samo malo veci L-39 i nista vise. Inace postoje razni nacini da se zalepi granicni sloj pri velikom mahovom broju i bar 3 mogu vrlo jednostavno da se primene na postojece krilo.

offline
  • Pridružio: 21 Mar 2005
  • Poruke: 1154
  • Gde živiš: Niš

Motor Super Galeba G4 :

Rolls-Royce Viper 632-46

Potisak : 4,000 lb (17.5kN)
Duzina : 65 inča
Prečnik : 24.5 inča
P. vazduha : 25.6 kg/s
Težina : ~800 lb
Brzina aviona : 900 km/h

Rolls-Royce Viper 680

Potisak : 4,400 lb (19.4kN)
Dužina, prečnik i težina motora približno isti kao i kod prethodnika.
Protok vazduha : 27.2 kg/s

Honeywell F124

Potisak : 6,300 lb (28.0 kN)
Dužina : 75.8 inča
Prečnik : 23.25 inča
Protok vazduha : 42.7 kg/s
Težina : 1,100 lb

Honeywell F125

Potisak : 6,025 lb (26.8 kN) / 9,250 lb (41.1 kN)
Dužina : 140.2 inča
Prečnik : 23.25 inča
PV : 43.3 kg/s
Težina : 1,360 lb

Saturn AL-55(AL-55I)

Potisak : 4,850 lb (21.58 kN)
Dužina : 47.6 inča
Prečnik : 23.2 inča
PV : 29.8 kg/s
Težina : 694 lb

Saturn AL-55F

Potisak : 7,716 lb (34.34 kN)
Dužina : 99.2 inča
Prečnik : 23.2 inča
PV : 29.8 kg/s
Težina : 849 lb


Toliko što se tiče potencijalnih motora barem sa moje strane ....

@Aramis

Saturn AL-55I košta 1.3m $ . AL-55F nisam našao njegovu cenu ali ispod 2m $ sigurno nije.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4234

l-159 je po meni nedovrsen. da su integrisali rakete v-v recimo derby ili amraam to bi bila druga prica. ovako, ubacili su odlicnu avioniku i motor na u osnovi zastareli zmaj. ostade avion na pola puta do interesantnog lakog visenamenskog aviona sa ozbiljnim mogucnostima u ulozi lovca. cini mi se da je ipak njegov glavni problem nedostatak trzista, gde je hawk pokupio gotovo sve varijantama 100 i 200, a tradicionalni kupci ostadose u jadnom finansijskom stanju i u nemilosti velikih sila u cijem "klubu" se nasla ceska.

novo krilo i motor bi od g4 napravilo daleko sposobniji avion, mozda i nadzvucan sa ds na al55 ili sa f125, ali ne treba ocekivati nista spektakularno - tesko preko 1,2-1,3 maha, mada bi brzina penjanja drasticno porasla. sa radarom i raketama v-v malog i srednjeg dometa bi to postao konkurent kineskim nadzvucnim lovcima pl-9 i l-15, pa i mozda nesto vise, ali ne vise od jednog force multiplier-a koji bi mozda sam pos ebi bio dovoljan malim vazduhoplovstvima ili u nesto vecim za dopunu jacih lovaca, za sta se bojim da nemamo snage. za izvoz se bojim da treba uhodana proizvodnja solidnim tempom kako bi isporuke bile sto brze, sta ni u sfrj nije bilo izvodljivo, a ne u danasnjoj srbiji.

realno, ako g4 sobije stakleni kokpit, motor viper 680 (povecanje protoka je minimalno u odnosu na viper 632 sto bi se dalo resiti dodatnim usisnicima, bocnim resetkama ili nekim slicnim resenjem) i mogucnost upotrebe laserski navodjenih bombi (sa laserom u podvesniku ili integralni) i raketa maverick, kako bi zamenio orla i produzio radni vek kao skolsko-borbeni avion, ja bih bio vise nego zadovoljan. jos kad bi se i mijanmar odlucio da modernizuje njihove... minimalna ulaganja za maximalno povecanje mogucnosti u granicama letelice bez mnogo natezanja i forsiranja.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@kNikS
Citat:aramis, vidim da cesto spominjes novo krilo - koliko je to realno, sto se tice potrebnih para i vremena i toga koliko je (ne)izvesna nabavka novog motora?
Ako se da 5M$ po avionu biće dovoljno "para za to planinarenje" Smile

@Marko TFE
Citat:G-4 nije namenjen niti moze u najludjim snovima biti nadzvucni avion (bar ne u kontrolisanom letu) a pri tome uopste nisam siguran zasto bi neko i hteo da razmatra takvu temu, pa to bi znacilo sve novo, novi usisnici vazduha koji mogu da obezbede normalan protok na supersonicnim brzinama, nova usta usisnika koja pravilno rasporedjuju udarni talas, kompletno nov rep i novo krilo,
Zadnji deo trupa i ne mora da se menja, ako ne mora da se menja za F-124, jer to viška KDS će biti verovatno konus promenljivog prečnika pa mora da viri van oplate. Postojeći usisnici su sasvim dovoljni Hawk-u i Alpha Jet-u za probijanje zvučnog zida iz poniranja na većim visinama, jer niko ne govori o avionu klase 2M, već ko što reče sebab 1,2-1,4M. Za to su potrebna bolja krila.
Citat:Inace postoje razni nacini da se zalepi granicni sloj pri velikom mahovom broju i bar 3 mogu vrlo jednostavno da se primene na postojece krilo.
Možda može da se pojača konstrukcija ili poveća strela, samo kada to već radiš radi novo. Ja se samo sećam(davno je bilo doduše) da postojeće nisam smeo da teram preko 0,85M.

@Yellow Pinky
Neznam odakle ti podatak
Citat:Saturn AL-55I košta 1.3m $ . AL-55F nisam našao njegovu cenu ali ispod 2m $ sigurno nije.
Vrati se par strana u nazad na link koji je dao sebab, tu je cena koja se već dugo povlači po raznim publikacijama.

offline
  • Pridružio: 21 Mar 2005
  • Poruke: 1154
  • Gde živiš: Niš

@Aramis

http://www.deagel.com/Fighter-Aircraft-Engines/AL-55_a001252001.aspx

Also Known As: AL-55I

Unitary Cost: USD$1.3 million

Origin:Russia

Contractor/s: NPO Saturn, UMPO

The NPO Saturn AL-55 is a turbofan engine intended for military fixed-wing aircraft applications. AL-55 is a high performance, advanced engine capable of providing power output and output power regime similar to those of 5th generation fighters.

http://mdb.cast.ru/mdb/1-2006/facts/item2/

Major Identified Contracts for Delivery of Russian Arms Signed in 2005

Customer : India
Name : AL-55i aircraft turbofan engine
Amount : 180
Price ($ mln) : 250
Contractors : NPO Saturn, Ufa MPO
Notes : The price includes development and organization of licensed production. Engines will be installed on Indian HJT-36 and HJT-39 advanced jet-trainers.

http://www.tempur.com.my/dcp.news.view.asp?newsID=417&categoryID=12

"But the jubilation has a bitter edge. Even as HAL celebrates, it is dealing with a Russian demand for more money up-front. NPO Saturn claims that it has spent more time and money on developing the AL-55I than it had bargained for, and that production manufacturing technology will only be transferred to India if HAL pays NPO Saturn an extra US$64 million, over and above the contracted amount. Originally, HAL had agreed to pay a fee of $30 million to licence-build at its Koraput-based Engine Division the AL-55Is, each of which will cost $1 million."

I dalje mislim da je cena jednog AL-55I motora veca od 1m $.....

offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3793
  • Gde živiš: Novi Sad

"Saturn claims that it has spent more time and money on developing the AL-55I than it had bargained for, and that production manufacturing technology will only be transferred to India if HAL pays NPO Saturn an extra US$64 million, over and above the contracted amount. Originally, HAL had agreed to pay a fee of $30 million to licence-build at its Koraput-based Engine Division the AL-55Is, each of which will cost $1 million."

Znaci,momentalno bih rusima poslao poziv za sud i odr'o ih za sve pare sto imaju i nemaju za ovakvo cigansko "poslovanje"!
Kada se dogovoris i rukujes (u ovom slucaju potpises punovazni ugovor o medjunarodnoj saradnji i prodaji licence za motor) onda je to gotovo. Imas da ispunis ono sto si i potpisao kao sto su Indijci odmah dali avans i isplatili sva dugovanje prema njima.
Ako su bili idioti i nisu zaracunali eventualno duzi R&D to je njihov problem. Posle he... nema kajanje.
Da nisu imali extra troskove i da su napravili 300% profit od te cele stvari sigurno ne bi vukli Indijce za rukav da im vrate extra lovu sto su ih odrali.
Ovo je necuvena ciganstina i treba zaobilaziti ruske dogovore kao kugu!
Neka mi jos neko spomene nekakve poslove sa rusima u vezi MiG-39 ili SU-43...
Samo se gadjaju ciframa i menjaju brojeve na istim avionima i vode ih po raznim aeromitinzima predstavljajuci ih kao modernizovane modele a radi se o istom avionu.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1272 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 6 sakrivenih i 1228 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Bobrock1, Botovac, Brana01, CikaKURE, DeerHunter, Dimitrije Paunovic, dragoljub11987, dragon986, dushan, Georgius, herrDule, hyla, ILGromovnik, Kubovac, kuntalo, Leonov, Lošmi, Mcdado, milenko crazy north, milutin134, mrvica78, nebkv, oldtimer, panonski mornar, Parker, raptorsi, royst33, slonic_tonic, Srle993, ss10, Stoilkovic, suton, taz1cl, tmanda323, vasa.93, vladulns, Zandar